مادر بی مسئولیت و بی منطق

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مادر بی مسئولیت توانایی نابود کردن آینده شما را خواهد داشت. با اینکه والدین تمام تلاش خود را برای خوشبختی و آرامش فرزندان خود می‌کنند. اما گاهی به صورت ارادی و یا کاملا ناخودآگاه با بروز رفتارهایی، فرزندان خود را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. در بیشتر موارد آنها خود در گذشته قربانی چنین رفتارهایی توسط والدین خود بوده اند. به همین دلیل یا دست به انتقام گیری می‌زنند و یا تصور می‌کنند تنها روش تربیتی صحیح همین است. گاهی فرزندان خیلی سریع متوجه این رفتارها شده و خود را نجات می‌دهند. اما در مواردی دیگر آنها نیز وارد این چرخه شده و این رفتارها را می‌آموزند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مادر بی مسئولیت می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

مادر بی مسئولیت

رابطه با مادر یکی از مهم ترین ارتباطات هر فردی در زندگی است. در واقع نحوه ارتباط ما با دیگران و حتی جهان تحت تاثیر ارتباطی است که با مادر خویش داریم. بعد از تولد بیشترین زمان را با مادر خود می‌گذرانیم. همچنین یکی از مهم ترین عواملی که باعث شکل گیری شخصیت ما می‌شود؛ رفتار مادر است.

از این رو مادر بی مسئولیت می‌تواند تا حد زیادی زندگی ما را در دوره های مختلف تحت تاثیر قرار دهد. بهتر است نشانه های اینگونه مادران را شناسایی کرده و برای کاهش تاثیرات آنها، اقداماتی انجام دهیم. برای اطلاع از نحوه رفتار با مادر وسواسی کلیک کنید.

ویژگی های مادر بی مسئولیت

ویژگی های مادر بی مسئولیت

همه والدین ایراداتی دارند و نمی‌توانند به طور کامل بی نقص باشند. همچنین به طور کلی برخی از رفتارهای والدین همواره برای فرزندانشان خوشایند نیست؛ به همین دلیل آن را پای ناکفایتی والدین خود می‌گذارند. به همین دلیل بروز برخی از این رفتارها توسط والدین طبیعی است. اما مادر بی مسئولیت رفتارهای سمی خود را از سنین پایین برای فرزد آغاز کرده و به او سخت گیری های بی موردی می‌کند. برخی از این نشانه ها شامل موارد زیر می‌شود.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

?کنترلگری

مادر بی مسئولیت، نه تنها فرزند خود را بلکه سعی دارد تا همه چیز را کنترل کند. او حتی در مورد لباس پوشیدن و غذا خوردن فرزندان خود نیز تصمیم می‌گیرد. لحن صحبت کردن او دستوری است و در مورد هیچ چیزی درخواست نمی‌کند. کنترلگری والدین یکی از رفتارهایی است که آسیب های زیادی را به فرزند و حتی خانواده وارد می‌کند. برای اطلاع از نشانه های والدین هلیکوپتری کلیک کنید.

?انتقاد و ناراضی بودن مداوم

یکی دیگر از نشانه های مادر بی مسئولیت، انتقاد از همه موضوعات مربوط به شما و ناراضی بودن است. او احتمالا به کمالگرایی مفرط مبتلا است و هیچ چیز او را برای مدت زمان طولانی راضی نمی‌کند. معمولا این دسته از والدین از فرزند خود انتظار برآورده کردن آرزوهای خود در زمان کودکی را دارند.

برای مثال اگر در دوران کودکی خود موفق به یادگیری شنا نشده اند؛ از فرزند خود انتظار دارند که به طور کامل شنا را بیاموزد و در آن به درجات خوبی برسد. به همین دلیل همواره از او انتقاد می‌کند.

?تحقیرو توهین

تحقیر و توهین فرزندان یکی از بدترین رفتارهایی است که مادر بی مسئولیت از خود نشان می‌دهد. مخصوصا در سنین پایین اینکار تاثیرات بدتری خواهد داشت. چرا که فرزندان در بسیاری از موارد به والدین خود وابسته هستند و اگر به دلیل نیازهای خود مورد سرزنش و توهین قرار گیرند؛ احساس ناکافی بودن کرده و اعتماد به نفس خود را به طور کامل از دست می‌دهند. آنها در فرزند خود احساس گناه ایجاد کرده همواره نقاط ضعف شما را یادآوری می‌کنند. آنها احتمالا شما را مسئول شکست های خود می‌دانند.

?نادیده گرفتن احساسات

احتمالا در مقابل مادر بی مسئولیت، هیچگاه نمی‌توانید احساسات واقعی خود را بروز دهید. این دسته از مادران هیچگاه برای شنیدن حرف های شما زمانی ندارند و نمی‌توانید از ناراحتی و مشکلات خود با آنها صحبت کنید. حتی احساس خوشحالی فرزندان نیز برای آنها اهمیتی ندارد. حتی گاهی خشم او به صورت کلامی و فیزیکی نیز بروز نمی‌کند. بلکه با نادیده گرفتن شما و محبت نکردن، باعث سرخوردگی می‌شود.

نحوه برخورد با مادر بی مسئولیت

با اینکه احتمالا در سنین کودکی اراده زیادی از خود در مورد مسائل مختلف ندارید. احتمالا دوران سختی را سپری کرده و حتی تحت تاثیر این موضوع نیز قرار گرفته اید. اما به طور کلی بهتر است بعد از شناسایی نشانه های رفتاری مادر بی مسئولیت، در این زمینه اقداماتی کرده و از آسیب های بیشتری پیشگیری کنید. می‌توانید به خود و یا مادرتان کمک کرده تا از پیامدهای این رفتارها در امان بمانید. همچنین اگر خواهر یا برادر کوچک تری دارید؛ آنها را از این موارد در امان نگه دارید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه رفتار با پدر و مادر بد اخلاق کلیک کنید.

?مستقل شدن

بهتر است تا حدامکان از مادر بی مسئولیت خود فاصله گرفته و از نظر شخصیتی و مالی از او مستقل شوید. این دسته از مادران تمایل دارند تا فرزندشان همواره به آنها وابسته باشند. اما اگر به موقع رفتارهای سمی والدین خود را شناسایی کنید؛ می‌توانید از بسیاری از مشکلات دور بمانید. رفتارهای آنان را تقلید نکرده و تا جایی که امکان دارد؛ توهین های آنان را در مورد خودتان نادیده بگیرید. نظرات آنان در مورد شما حقیقت ندارد و شما می‌توانید عملکرد بسیار بهتری در زندگی خود داشته باشید.

?کمک گرفتن از مشاور

یکی از راهکارهای موثر برای کاهش اثرات جانبی داشتن مادر بی مسئولیت، کمک گرفتن از مشاور است. علم روانشناسی معتقد است که بخش بزرگی از شخصیت و رفتارهای ما تحت تاثیر والدین است. به همین دلیل مشاور آنها را به طور دقیق شناسایی کرده و به ما در برطرف کردن نشانه های آسیب زننده کمک می‌کند.

در این مسیر احتمالا احساسات بدی را نسبت به والدین خود، تجربه می‌کنیم. اما با انجام تمرینات و پیگیری درمان، این تعارض برطرف شده و می‌توانیم آنها را ببخشیم. برای آشنایی با روش های آشتی با پدر و مادر کلیک کنید.

تاثیرات مادر بی مسئولیت بر افراد

تاثیر مادر بی مسئولیت

هر قدر هم که در مواجهه با مادر بی مسئولیت و والدین سمی، به صورت هوشمندانه عمل کنیم؛ اما بازهم تاثیر آنها بر رفتارها و شخصیت ما اجتناب ناپذیر است. احتمالا این موضوع را در روابط خود با دیگران بیشتر درک خواهید کرد. برای مثال همواره احساس ناکافی بودن کرده و حس می‌کنید که دوست داشتنی نیستید.

ضعف های خود را بسیار بزرگ کرده و در مورد خود و اطرافیان، دچار وسواس فکری می‌شوید. خود را لایق بدرفتاری اطرافیان دانسته و احتمالا به اختلالات روانی مختلف دچار می‌شوید. همه اینها اهمیت شناسایی و دوری به موقع از رفتارهای نادرست والدین را، به خوبی نشان می‌دهد.

سخن پایانی

فراموش نکنید که مادر، جزوی از هویت افراد محسوب می‌شود؛ و نمی‌توان آنها را به طور کامل از زندگی حذف کرد. احساساتی که از داشتن مادر بی مسئولیت دریافت می‌کنید؛ ناتوان کننده هستند و بر زندگی شما در ابعاد مختلف، تاثیر می‌گذارد. همچنین در چنین شرایطی شما قربانی هستید و نباید خود را مقصر بدانید. از طرفی نباید به مادر خود بی احترامی کرده و با او مقابله به مثل کنید. او نیز نیاز به کمک دارد. به همین دلیل می‌توانید با مادر خود درمان را آغاز کرده و از روانشناس کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مادر بی مسئولیت می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره