علائم افسردگی شدید

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا می‌دانید علائم افسردگی در همه یکسان نیست؟ آیا از شایع ترین نشانه های افسردگی اطلاع دارید؟ افسردگی یکی از شایع‌‌ترین اختلالات خلقی و عاطفی است که باعث به هم خوردن ریتم طبیعی زندگی و عدم‌لذت بردن از علائق گذشته می‌گردد. در واقع فرد افسرده دچار یک نوع عذاب روحی می‌شود که روی روابط اجتماعی و شخصی وی اثر منفی می‌گذارد. افسردگی انواع مختلفی دارد که در تمام انواع آن بر احساس، تفکر و رفتار فرد تأثیر گذاشته و باعث بروز مشکلات جسمی و روانی می‌شود. نشانه‌‌ها‌ و علائم افسردگی شامل اختلال در عملکرد روزانه وحتی احساس بی‌‌ارزشی و افکار خودکشی می‌شود. این که گاهی احساس ناراحتی کنید کاملا طبیعی است اما افسرده بودن یک چیز کاملا متفاوت می‌باشد که باید درمان شود. آگاهی از علائم و نشانه های افسردگی کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر آن را تشخیص داده و برای درمان اقدام نمایید. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

چرا افسردگی اتفاق می ‌افتد؟

بروز افسردگی در افراد فقط به یک علت خاص محدود نمی‌شود. از دلایل این اختلال می‌توان به مشکلات زندگی، بیماری‌های جسمی یا عوامل دیگر اشاره کرد. بعضی از افراد در پی حوادث و رویدادهای ناگوار و ناخوشایند به افسردگی مبتلا می‌شوند و عده‌ای هم ناگهانی و بدون هیچ اتفاق خاصی دچار افسردگی می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایر اختلالات روانی کلیک کنید.

علائم افسردگی | چه افرادی بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شوند؟

افسردگی مختص گروه خاصی نیست و در تمامی سنین، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعی چه در زنان و چه در مردان به وجود می‌آید. همه‌ی افراد در هر سنی ممکن است به افسردگی مبتلا شوند اما افسردگی در دسته‌ای از افراد بیشتر اتفاق می‌افتد. آمارها نشان داده که زنان بیشتر از مردان مبتلا به افسردگی می‌شوند.

علائم و نشانه های افسردگی

ویژگی مشترک همه‌ی انواع اختلالات افسردگی این است که فرد از نظر خلق و خو و وضعیت روانی احساس تهی بودن یا زودرنجی می‌کند. همچنین تغییرات جسمی و ذهنی هم با این حال خلقی همراه میشوند، به طوری که بر رفتارهای فرد تأثیر منفی میگذارند. ریشه‌ی به وجود آمدن این اختلال هم می‌تواند متفاوت باشد. کسانی که افسردگی دارند، احساس اندوه، ناامیدی و تنهایی کرده و معمولا علاقه و تمایل خودشان را به چیز‌هایی که زمانی برایشان لذت بخش بوده از دست می‌دهند. تمام این احساسات می‌توانند در توانایی فرد برای عملکرد مناسب تاثیر گذاشته و اثری وحشتناک بر زندگی فرد داشته باشند. برای آشنایی با نشانه های افسردگی پنهان کلیک کنید.

شایع ترین علائم و نشانه های افسردگی

شایع ترین علائم افسردگی شدید

افسردگی علائم متعددی دارد که از نشانه‌های شایع آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بی‌علاقگی نسبت به فعالیت‌های روزمره

برای افراد افسرده سرگرمی‌ها، تفریحات، فعالیت‌های اجتماعی یا روابط جنسی مانند گذشته اهمیتی ندارد و دیگر نمی‌توانند مثل سابق از کارهای مورد علاقه‌شان لذت ببرند. در واقع هیچ کاری شور و هیجان را در آن‌ها ایجاد نمی‌کند.

2. نشانه های افسردگی و اختلالات خلقی

احساس غم و اندوه فروان، بی‌حوصلگی، بی‌انگیزگی و ناامیدی احساساتی هستند که اگر بدون دلیل خاصی به مدت طولانی‌ و شدید وجود داشته باشند، می‌توانند از نشانه های افسردگی باشند. افراد مبتلا به افسردگی بیشترین هیجانی که تجربه می‌کنند غم و اندوه فراوان است.

3. آشفتگی روان و بی‌ قراری

دربسیاری از مبتلایان به بیماری افسردگی قوای جسمانی کم شده و یا به بی قراری حرکتی دچار می‌شوند. به این صورت که حتی برای برخواستن از رخت‌خواب نیز دچار سختی و مشقت می‌شوند.

4. تغییرات اشتها از نشانه های افسردگی

خوردن بیش از حد یا خیلی کم می‌تواند از نشانه های افسردگی باشد. افراد افسرده اشتهای خود را از دست می‌دهند و یا کمتر از قبل غذا می‌خورند. این تغییرات در مصرف غذا باعث افزایش یا از دست دادن وزن می‌شود. برای آشنایی با نشانه‌های بی اشتهایی ناشی از افسردگی کلیک کنید.

5. افزایش یا کاهش وزن

افسردگی روی هورمون‌های تنظیم کننده‌ی اشتها اثر گذاشته و باعث می‌شود که فرد میل بیش‌تر یا کم‌تری به مصرف غذا داشته باشد. همچنین مشکلات خواب مربوط به افسردگی هم می‌تواند مشکل اشتها را بیشتر کند چراکه کمبود خواب نیز هورمون‌های گرسنگی و سیری را مختل می‌کند.

6. علائم افسردگی | ناتوانی در لذت بردن از زندگی

شخص افسرده تقریبا از انجام هیچ کاری لذت نمی‌برد و هیچ میلی برای انجام فعالیت‌‌های سرگرم کننده و لذت بخش در خودش نمی‌بیند. حتی اگر کاری را انجام دهد که در گذشته از تجربه کردن آن لذت می‌برده، اکنون دیگر آن احساس را نمی‌کند.

7. کندی روانی و حرکتی

کندی روانی _ حرکتی نشانه‌ای از ابتلای فرد به افسردگی شدید است. علامتی که در بیماران افسرده شدید، بیشتر دیده می‌شود. کندی روانی و حرکتی با تنبلی فرق دارد، تنبلی می‌تواند از نشانه های افسردگی یا ویژگی شخصیتی فرد باشد یعنی فرد یا افسرده و یا به لحاظ شخصیتی تنبل است. در حالی که کندی روانی و حرکتی از علائم شایع ابتلا به افسردگی شدید محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با آثار جسمی افسردگی کلیک کنید.

8. علائم افسردگی | عدم تمرکز

کاهش قدرت تصمیم گیری و کاهش توانایی تفکر و تمرکز از مشکلات افراد مبتلا به افسردگی می‌باشد. یک شخص افسرده ممکن است توجه خود را در مکالمات از دست بدهد. مشکلات حافظه از بزرگ‌ترین مشکلات افراد افسرده است.

9. تغییرات خواب از نشانه های افسردگی

کمبود خواب و افسردگی تاثیر مستقیمی با یکدیگر دارند. به این صورت که کمبود خواب افسردگی را شدیدتر کرده و افسردگی نیز اختلالات خواب‌را بیشتر‎ می‌کند. احتمال افسردگی در افراد مبتلا به بی خوابی چند برابر بیشتر از افراد عادی است. خواب بیش از حد نیز می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد. مشکل خواب معمولا با داروی تجویز شده از سوی پزشک برطرف می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

10. کمبود اعتماد به‌ نفس

یکی از علائم افسردگی،‌ کمبود اعتماد به نفس است. مبتلایان به افسردگی همیشه به فکر کمبودها و شکست‌هایشان هستند و احساس گناه شدیدی را تجربه می‌کنند. بازنده بودن در زندگی از افکار مداوم آنان است و به نوعی انرژی منفی در ذهنشان نقش می‌بندد. برای جلوگیری از گوشه گیری در افسردگی کلیک کنید.

11. ناامیدی از نشانه های اصلی افسردگی

افسردگی این احساس را در فرد ایجاد می‌کند که گویی دیگر هیچ اتفاق خوبی رخ نخواهد داد. معمولا به دنبال این منفی نگری، افکاری مانند خودکشی به ذهنشان می‌رسد که باید بسیار جدی گرفته شده و درمان شوند. برای کسب اطلاعات در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

12. ژنتیک

در برخی موارد، اختلالات خلقی و افکار خودکشی زمینه‌ی ژنتیکی دارند اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش‌ دهنده‌ی خطر ابتلا به افسردگی است. بروز علائم و نشانه های افسردگی در کسانی که زمینه‌‌ی ژنتیکی دارند، معمولا در سنین پایین‌تر بروز پیدا می‌کند. علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل دیگری مثل شرایط و اتفاقات زندگی در مبتلا شدن این افراد به افسردگی مؤثر هستند.

تفاوت علائم افسردگی در زنان و مردان

مردان معمولا به دلایل فرهنگی از افسردگی خودشان خجالت‌زده می‌شوند و به همین دلیل سعی در تحمل بیماری دارند یا با مصرف مواد مخدر، خود درمانی می‌کنند. درمان نشدن افسردگی در مردان می‌تواند پیامدهای فاجعه‌ باری داشته باشد زیرا آمار خودکشی‌ در مردان بیشتر از زنان است.
خانم‌‌ها روحیه حساسی دارند و ممکن است بیشتر به افسردگی دچار شوند. به همین دلیل است که معمولا خطر ابتلا به افسردگی در خانم‌‌ها معمولا دو برابر آقایان می‌باشد. عوامل بسیاری در بروز افسردگی زنان موثر هستند که از آن‌ها می‌توان به عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی، هورمونی، محیطی و مشکلات روانی اشاره کرد.

چگونه می توان افسردگی را درمان کرد؟

برای درمان افسردگی باید به یک روانشناس مراجعه کرد تا علت ابتلا و شدت افسردگی مشخص شود. روانشناس بر اساس درجه افسردگی، تشخیص می‌دهد که فرد به چه نوع درمانی نیاز دارد. همچنین آگاهی‌های لازم درباره روا‌ن ‌درمانی و انواع رویکردهای آن را به فرد و خانواده او ارائه می‌کند. برای دریافت خدمات مشاوره و درمان افسردگی می‌توانید از جلسات مشاوره روانشناسی ذهن نو استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره