رابطه مجازی | مزایا و معایب عاشق شدن مجازی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

رابطه مجازی یا رابطه حقیقی؟ ترجیح شما برای داشتن یک رابطه عاشقانه کدام است؟ برای انتخاب عشق و همسر از کدام روش اقدام می‌کنید؟ بسیاری از افراد در رابطه مجازی عاشق شده اند. و زندگی پایدار و خوش رنگی دارند. اما برخی افراد در رابطه مجازی فریب خورده و آسیب دیده اند. نظرات و عقاید متفاوتی در این زمینه وجود دارد. تعریف هر شخص از عشق طبق تجربیات به دست آمده‌اش است. در ادامه تعریفی از عشق، مزایا و معایب رابطه مجازی را توضیح داده‌ایم. در ادامه مقاله همراه ما باشید.

  برای دریافت مشاوره در زمینه رابطه مجازی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

عشق چیست؟

عشق یک پدیده مقدس و با ارزش است. تعریف عشق از جنس تجربه است. و هر فرد عاشقی تعریف خاص خود را دارد. برخی عشق را حصار می‌دانند. برخی دیگر وابستگی می‌دانند. و حتی برخی افراد اعتقادی به عشق ندارند. عشق یعنی پذیرش بی قید و شرط. طبق نظر بسیاری از افراد عشق یک نعمت خاص است. که قسمت هر فردی نمی‌شود. معیارهای زیادی برای انتخاب عشق در افراد وجود دارد. گاهی افراد عاشق چهره، مادیات یا جایگاه اجتماعی یک نفر می‌شوند. اما عشق از نظر استرنبرگ ابعاد مختلفی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی روانشناسی عشق کلیک کنید.

ابعاد عشق از نظر استرنبرگ | رابطه مجازی

از نظر استرنبرگ عشق به 3 مولفه تقسیم می‌شود. او اعتقاد دارد کسی می‎تواند عاشق باشد که 3 مولفه زیر را داشته باشد.

صمیمیت: بُعد عاطفی عشق صمیمیت‌ است.صمیمیت یعنی احساسات نزدیک، خاص و مشترک. صمیمیت بین زوجین یک احساس دو طرفه است.

تعهد: تعهد و وفاداری یکی از بُعدهایی است که به روابط زوجین ثبات می‌بخشد.

شهوت: ابعاد هوس یا شهوت تنها مسائل جنسی را در بر نمی‌گیرد. بیان احساسات و ابراز علاقه نیز جزو این بُعد از نظریه استرنرگ می‌باشد.

عشق مجازی چیست؟

رابطه و عشق مجازی

این روزها بیشتر افراد در جامعه در فضای مجازی به سر می‌برند. روابط خانوادگی، دوستانه و عاطفی در دایره ارتباطات مجازی قرار گرفته است. برنامه های مجازی دوست یابی نیز وجود دارد. برخی افراد برای داشتن عشق پایدار به دنبال راه اندازی این برنامه ها هستند. گاهی با استفاده از فضای مجازی افراد فرد مورد علاقه شان را پیدا می‌کنند . و از این طریق طعم عشق را می‌چشند. عشق در دنیای حقیقی به صورت پاک و روشن است اما در دنیای مجازی به رنگ خاکستری در می‌آید. رنگ خاکستری عشق مجازی به این منظور است که برخی مسائل برای شما روشن و سفید است، اما از دیگر مسائل زندگی فرد مورد علاقه تان اطلاع ندارید و برای شما تیره و تار است. به همین دلیل روابط مجازی را نمی‌توان خوب یا بد مطلق تلقی کرد.

در روابط مجازی درک و حس درستی از مکالم و رفتار طرف مقابل نداریم. عکس، متن و آواتار ارسال شده از طرف مقابل، ما را به درک درستی از رفتار و احساس واقعی نمی‌رساند. در فضای مجازی نمی‌توانیم با مشاهده ظاهر، چشم و حرکات بدن متوجه نوع رفتار بشویم.

ارتباطات مجازی مانند دوستی و روابط عاشقانه گاهی به جایگاه خوبی می‌رسد. بنابراین رابطه مجازی دلیل بر بد بودن به طور قطعی نیست.

برای اشنایی با پیامدهای دوستیابی آنلاین کلیک کنید.

مزایا عشق مجازی

اینترنت و فضای مجازی دایره ارتباط انسان ها را گسترش داده است. بسیاری از افراد به طور روزانه از فضای مجازی با درصد بیشتری از فضای حقیقی استفاده می‌کنند. در ادامه مزایا رابطه مجازی را توضیح داده‌ایم.

 • افزایش اعتماد به نفس: افرادی که لکنت، مشکل جسمی و … دارند با ارتباط مجازی مورد تمسخر قرار نمی‌گیرند.
 • بهتر و زیباتر در رابطه با ایده ها و افکارمان می‌نویسیم.
 • امکان تصحیح گفتارمان را داریم.
 • خود را بهتر و جذاب تر توضیح می‌دهیم.
 • فراهم شدن ارتباط با افرادی که امکان رابطه حضوری با آنها نداشته‌اید.

برای آشنایی با مرزها و حدود دوستی دختر و پسر کلیک کنید.

معایب عشق مجازی و رابطه مجازی

همانطور که مزایا عشق مجازی را گفتیم. شما را در جریان معایب عشق مجازی هم قرار می‌دهیم.

 • واقعیت برایمان پنهان است.
 • احساس واقعی صحبت ها را نمی‌دانیم.
 • به شناخت کاملی از فرد نمی‌رسیم.
 • احتمال برداشت نادرست از مکالمه بسیار بالا است.
 • احتمال فریب خوردن به شدت بالا است.
 • به راحتی افراد حقیقی جایگزین شما می‌شوند.
 • تعریف نادرست از خود و دروغگویی.
 • متعد نبودن
 • نبود صمیمیت
 • اعتماد کم
 • احتمال بروز مشکل بیشتر است.
 • برخی افراد در فضای مجازی چیزی که واقعا هستند شرح نمی‌دهند.
 • خود را به دروغ بزرگ می‌کنند.
 • در فضای مجازی افراد عشق را جدی نمی‌گیرند.
 • در روابط مجازی افراد از مکانیسم های دفاعی بیشتری استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مکانیسم های دفاعی کلیک کنید.

کلیات رابطه مجازی و حقیقی

تمامی روابط حقیقی و مجازی خوبی ها و بدی هایی دارد. چند نمونه از تفاوت های رابطه حقیقی و رابطه مجازی را در ادامه توضیح داده ایم.

 1. در روابط حقیقی برای حل مشکلات با ملاقات و حضور پیدا کردن در کنارهم قابلیت از بین بردن سوءتفاهم ها را دارید. اما در روابط مجازی بیشتر دچار مشکل و سوءتفاهم می‌شوید.
 2. در روابط حقیقی با ارتباط درست شما به شناخت نسبتا کاملی از فرد مورد علاقه تان می‌رسید. اما در رابطه مجازی شما به شناخت کامل دست نمی‌یابید.
 3. در رابطه حقیقی شما با مشاهده نوع رفتار و احساسات فرد مورد علاقه تان رو به رو می‌شوید. اما در رابطه مجازی شما از نوع رفتار و احساسات فرد مورد علاقه‌تان بی‌خبر هستید.
 4. در رابطه حقیقی اعتماد و تعهد وجود دارد. اما در رابطه مجازی از گفتار و رفتار طرف مقابل اطمینان ندارید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو دیدن نمایید.

کلام آخر در مورد رابطه مجازی

شاید با مطالعه این مقاله به این نتیجه برسید که عشق مجازی مزایای زیادی ندارد. اما شما با اکتفا بر این موضوع که هدف شما از رابطه چیست و به دنبال چه چیزی هستید می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. برای داشتن یک انتخاب درست و منطقی که به شما آسیبی وارد نکند با مشاوره و روانشناس در ارتباط باشید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت حضوری و غیر حضوری به شما خدمات ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره درج شده تماس حاصل فرمایید.

  برای دریافت مشاوره در زمینه رابطه مجازی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول رابطه مجازی

آیا عشق حقیقی بهتر است یا عشق مجازی؟

پاسخ کامل و دقیقی برای این سوال وجود ندارد. شما با توجه به هدف،انتخاب، آزمون و خطا وارد رابطه مور علاقه تان شوید.

برای داشتن یک رابطه مجازی موفق چه کارهایی باید انجام داد؟

به طور کل برای داشتن یک رابطه موفق تعهد، صمیمیت و صداقت ابزار مهمی است.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره