استرس بی دلیل | علت دلشوره های بی دلیل چیست؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

استرس بی دلیل به دلایل مختلفی بروز می‌کند. گاهی افراد در شرایط پرفشاری قرار داشته که تحریک پذیر شده و هر چیزی را برای خود تبدیل به بحران می‌کنند. حتما شما هم این شرایط را بارها تجربه کرده اید. افراد واکنش های مختلفی نسبت به این موضوع دارند. از طرفی نمی‌توان به طور کامل آن را نادیده گرفت، بزرگ کردن آن هم سبب بروز مشکلات بیشتری می‌شود. همه ما این حالت را تجربه کرده ایم. نگرانی ناگهانی به سراغ ما می‌آید که نمی‌توانیم آن را کنترل کرده و یا از بین ببریم. همچنین معمولا برای مدت زمان طولانی نیز ادامه می‌یابد. بهتر است علت این موضوع را شناسایی کرده و برای درمان آن اقدام کنیم؛ چرا که سبب بروز پیامدهای زیادی برای سلامت روان می‌شود. برای دریافت مشاوره استرس کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه استرس بی دلیل می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

استرس بی دلیل

استرس بی دلیل همانطور که از اسم آن مشخص است؛ هیچ دلیل مشخصی ندارد. در واقع افراد نمی‌دانند که بابت چه چیزی نگران هستند. یا اصلا دلیل برای استرس و اضطراب وجود ندارد. برخی از افراد آن را نشانه ای برای اتفاقات بد می‌دانند. اما با اینکار تنها آسیب بیشتری می‌بینند چرا که همواره در اتظار اتفاق ناگواری هستند که حرف شان را اثبات کنند. از طرفی این موضوع تا حدی غریز است و از پاسخ جنگ و گریز نشات می‌گیرد.

بر اساس این نظریه وقتی افراد خطری را احساس می‌کنند؛ نگران شده و برای از بین بردن آن واکنش نشان می‌دهند. استرس بی دلیل نشانه های جسمانی زیادی نیز دارد که به وضوح در فرد قابل مشاهده است.

علت دلشوره های بی دلیل چیست؟

علت استرس بی دلیل

نمی‌توان برای استرس بی دلیل، علت مشخصی را در نظر گرفت. در واقع نمی‌توان گفت که این شرایط محیطی و یا بدنی است که سب بروز این استرس می‌شوند و یا برعکس. چرا که گاهی این سازوکارهای مختلف بدن هستند که در فرد منجر به بروز اضطراب و نگرانی می‌شوند. مانند دوران قبل از یائسگی، که به دلیل برهم خوردن تعادل هورمون ها افراد حالات روحی مختلفی را تجربه می‎‌کنند. برای آشنایی بیشتر با اختلال استرس مزمن کلیک کنید.

?مسائل خانوادگی

یکی از دلایل بروز استرس بی دلیل، مسائل و مشکلات خانوادگی است. گاهی شرایط خانواده به قدری پرفشار و استرس زا می‌شود که افراد خود را مجبور به استرس کشیدن می‌کنند. در غیر این صورت به بی تفاوتی متهم شده و یا به طور کلی نادیده گرفته می‌شوند. برای مثال فرد تصور می‌کند که اگر دچار استرس و نشخوار فکری شود؛ در حال انجام کاری مفید است و این بهتر از دست روی دست گذاشتن است.

?مشکلات مالی

مشکلات مالی نیز تا حد زیادی افراد را در معرض استرس بی دلیل قرار می‌دهد. در واقع در این شرایط، استرس بیشتر به دلیل نگرانی در مورد آینده است. برای مثال فرد چکی برای ماه آینده دارد؛ اما از حال حاضر دچار اضطراب شده و به آن فکر می‌کند. در صورت برنامه ریزی در مورد مسائل مالی، فشار روانی نیز کمتر شده و افراد می‌توانند در این مورد واکنش بهتری از خود نشان دهند.

?مشکلات شغلی

افرادی که در شرایط کاری آنها پرفشار و استرس زاست؛ احتمالا بیشتر دچار استرس بی دلیل می‌شوند. چنین افرادی به این حالت عادت کرده و حتی گاهی خود را ملزم می‌دانند که نگران باشند. افرادی که در بیمارستان ها، آتش نشانی و چنین مکانهایی مشغول به کار هستند؛ احتمالا این اضطراب را در مواقعی تجربه می‌کنند. این مورد برای آنها حتی در شرایطی که در تعطیلات هستند و یا حتی بعد از بازنشستگی نیز اتفاق می‌افتد.

?ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر

گاهی ابتلا به بیماری های روان مختلف مانند اضطراب فراگیر و یا استرس پس از سانحه منجر به بروز استرس بی دلیل می‌شود. افرادی که مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر هستند؛ در هر شرایطی دچار استرس شده و کنترلی بر این موضوع ندارند. استرس پس از سانحه نیز معمولا در افرادی بروز می‌کند که در گذشته یک واقعه ناگوار را مانند جنگ، طلاق، انقلاب و… را پشت سر گذاشته اند. برای آنها نیز استرس تبدیل به یکی از هیجانات اصلی شده که در شرایط مختلفی آن را تجربه می‌کنند. برای آشنایی با سایر اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

راه های مقابله با استرس بی دلیل

از آنجایی که استرس بی دلیل نیز می‌تواند همان پیامدهای اختلال اضطراب فراگیر را برای افراد ایجاد کند؛ به همین دلیل بهتر است حتما علائم آن را شناسایی کرده و آن را برطرف کنیم. برخی از اقداماتی که می‌توانیم در این زمان انجام دهیم؛ شامل موارد زیر می‌شوند. برای اطلاع از راه های درمان استرس شدید کلیک کنید.

◀ورزش کردن

یکی از اقداماتی که می‌توانید در زمان بروز استرس بی دلیل انجام دهید؛ ورزش کردن و فعالیت بدنی است. با اینکار هیجانات شما به روش درستی تخلیه شده و حتی میزان هورمون ها نیز تنظیم می‌شود. با ورزش کردن برای مدتی حواس تان از احساس استرس، پرت شده و می‌توانید بهتر فکر کنید. حتی می‌توانید با موضوعی که برایتان ایجاد استرس می‌کند؛ مواجه شده و به خوبی در مورد آن فکر کنید.

◀خواب کافی

گاهی بی خوابی در افراد باعث بروز استرس بی دلیل و به طور کلی احساسات ناخوشایند می‌شود. به همین دلیل بهتر است به اندازه کافی خوابیده یا استراحت کنید. به طور کلی بی خوابی افراد را تحریک پذیر کرده و باعث می‌شود تا کوچک ترین محرکی سبب ناراحتی آنها گردد. اگر روز قبل به دچار بی خوابی شده باشید؛ بدون شک روز پر استرس و ناخوشایندی خواهید داشت. برای جلوگیری از بروز اضطراب شبانه کلیک کنید.

◀پرهیز از مصرف محرک ها

اگر جزو افرادی هستید که به صورت مداوم استرس بی دلیل را تجربه می‌کنید؛ بهتر است از مصرف محرک هایی مانند سیگار، الکل یا حتی موادغذایی محرک دوری کنید. این مواد ضربان قلب را بالا برده و باعث بروز احساسی مانند اضطراب در افراد می‌شود. در برخی موارد افراد تنها ضربان قلب بالایی دارند اما به اشتباه تصور می‌کنند که استرس دارند یا نگران هستند.

◀دوری از شرایط استرس زا

در صورت داشتن استرس بی دلیل به صورت مکرر، بهتر است از حضور در موقعیت هایی که هیجان بالایی دارند یا باعث بروز اضطراب می‌شوند؛ دوری کنید. چنین محیط هایی حتی برای افراد عادی نیز پرفشار بوده و باعث بروز استرس می‌شوند. برای مثال مهمانی های شلوغ یا محیط های کاری خطرناک و مکان های این چنینی. در صورت لزوم خونسردی خود را حفظ کرده و یا برای مدتی از جمع فاصله بگیرید.

◀مراقبه

یکی دیگر از راه های مقابله با استرس بی دلیل مراقبه است. مدیتیشن یا مراقبه حواس افراد را بر حال و اکنون متمرکز می‌کند و باعث می‌شود تا در مورد آینده دچار نگرانی نشوند. به طور کلی اینکار یکی از روش های درمان اضطراب است که در مورد نگرانی های بی دلیل نیز موثر است. افراد بهتر است به طور منظم اینکار را انجام داده افکار خود را سازماندهی کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک کنید.

پیامدهای استرس بی دلیل

پیامد استرس بی دلیل

اگر افراد قادر نباشند که استرس بی دلیل خود را کنترل کنند؛ این موضوع هم بر سلامت فردی آنها و هم روابط شان با دیگران تاثیر خواهد داشت. تاثیرات جسمانی استرس در مدت زمان طولانی کاملا مشخص می‌شوند و حتی فرد را مستعد ابتلا به دیگر بیماری های روان نیز می‌کنند.

این موضوع زندگی شخصی و حتی کاری افراد را تحت تاثیر قرار داده و باعث گوشه گیری یا حتی بدبینی آنها نسبت به همه چیز می‌شود. اختلال در خواب، کاهش قدرت باروری، اختلالات تنفسی، بیماری های قلبی عروقی و… همگی از عوارض بروز استرس بی دلیل هستند. برای اطلاع از رابطه استرس و ناباروری کلیک کنید.

سخن پایانی

فراموش نکنید که استرس بی دلیل با اختلال اضطراب فراگیر و یا انواع دیگر استرس متفاوت است. این اختلالات معمولا نشانه های یکسانی داشته؛ اما شدت و یا زمان ماندگاری آنها متفاوت است. در برخی موارد استرس یک واکنش طبیعی بوده و حتی ضروری است. اما اگر این مورد بدون هیچ دلیل خاصی بروز کند و یا به صورت مکرر تکرار شود؛ مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل افراد باید این موضوع را کنترل کرده و از روش های مختلف برای از بین بردن آن استفاده کنند. علاوه بر راهکارهایی که ذکر شد؛ پیشنهاد می‌کنیم تا افراد از روانشناس نیز کمک بگیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه استرس بی دلیل می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره