جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

راه‌های ترک و جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان از معضل‌های بزرگی است که می‌تواند یک خانوداه را درگیر کند که ضمن خطرساز و آسیب‌زا بودن، بسیار غم‌انگیز نیز هست. نوجوانان به دلایل مختلفی از جمله احساس پوچی، پیدا کردن استقلال، تقلید و پیروی از والدین سیگاری، فشار همسالان و … به سمت سیگار کشیده می‌شوند. در چنین شرایطی برای نجات فرزندتان از مهلکه سیگار، نگرانی به تنهایی کافی نیست و شما باید با استفاده از راهکاهای موثر در این زمینه، هوشمندانه عمل کنید و فرزندتان را نجات دهید. از آنجایی که بر اساس آمار از هر ده نفر سیگاری، 9 نفر سیگار را قبل از سنین 18 سالگی تجربه کرده‌اند، خانواده‌ها نقش مهمی در ترک سیگار فرزند خود دارند. در ادامه به راه‌های ترک و جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان پرداخته‌ایم. برای آشنایی با روش های تربیت نوجوان کلیک کنید.

فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره در زمینه جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی روانشناسی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان با از بین بردن علت‌ها

همواره ایجاد مشکلات مختلف در سنین نوجوانی را زمانی می‌توان به درستی برطرف کرد که ریشه ایجاد آن مشخص باشد. نوجوانان به دلایل مختلفی به سمت سیگار کشیده می‌شوند. معمولا افراد در این سنین تحت فشار همسالان خود قرار دارند و بودن آن‌ها در جمع دوستی‌های ناسالم، سبب می‌شود که برای سیگار کشیدن وسوسه شوند. البته به دلیل سن حساسی که در آن قرار دارند نیز ممکن است در اثر سیگار کشیدن دچار احساس پوچ مردانگی شوند. 

در برخی موارد نیز نوجوانان از والدین سیگاری خود پیروی می‌کنند و تمایل دارند سیگار بکشند. در واقع زمانی که او می‌بیند بزرگ‌تر خانواده بدون هیچ مشکلی سیگار می‌کشد، مایل است برای اینکه سریع‌تر بزرگ شود و یا ادای بزرگ شدن را دربیاورد، سیگار بکشد.

گاهی فشارهای روانی زیاد نوجوانان که استرس بسیاری را برای آن‌ها به دنبال دارد نیز می‌تواند منجر به سیگاری شدن آن‌ها شود. در این شرایط باید برای جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان بر همین موضوعات تمرکز کرد.  برای آشنایی بیشتر با علائم و علل سیگار کشیدن نوجوان کلیک کنید.

دیگر دلایل تمایل نوجوان به سیگار

دلایل دیگری نیز برای سیگاری شدن نوجوانان وجود دارد. نوجوانان در سن حساسی قرار داشته و عوامل مختلفی می‌تواند آنها را در معرض این رفتار قرار دهد. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شود.

استرس

در دسترس بودن و قیمت مناسب

تاثیر دوپامین

عوامل بیولوژیکی

مشکلات رفتاری

عوارض عدم توجه به جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوانان

سیگار کشیدن دارای عوارض جسمی و روحی خطرناکی برای نوجوانان است. در ادامه سعی کرده‌ایم به چند عوارض عدم جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان اشاره کنیم:

 • افزایش فشار خون
 • افزایش ترشح آدرنالین از غدد فوق کلیوی و افزایش ضربان قلب و مشکلات تنفسی
 • تاثیر نامطلوب بر روی سلامتی به دلیل داشتن ماده شیمیایی مضر اعم از مونوکسید کربن، آمونیاک و سیانور و فرمالدهید
 • مسائل ناباروری در دختران نوجوان 
 • تاثیرات منفی بر روی پوست و مو
 • سرطان و دیگر بیماری‌های مرتبط با دهان، حلق و حنجره
 • تنگی نفس و در موارد شدید ایست قلبی
 • تغییر رنگ دندان‌ها 
 • پیری زودرس
 • مشکلات روحی و روانی
 • ایجاد خلاء عاطفی و تصمیم به خودکشی 
 • و …

ترک سیگار کشیدن برای نوجوانان

ترک و جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

ترک و جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان آسان نیست اما ممکن است. در صورتی که علائم استفاده از سیگار را در فرزندتان مشاهده کردید، حتما سعی کنید از راه‌های ترک و جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان استفاده کنید تا مجدد او را به زندگی‌سالم برگردانید. برای آشنایی با روش های تخصصی ترک سیگار کلیک کنید.

🔸صحبت با نوجوان برای ترک کردن سیگار

افراد در سنین نوجوانی از شنیدن نصیحت بیزار هستند، بنابراین سعی نکنید آن‌ها را نصیحت کنید. پس برای جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان ابتدا لازم است از آداب صحبت با نوجوانان مطلع باشید تا در او احساس امنیت را ایجاد کنید.

زمانی را برای حرف زدن با فرزند نوجوان خود انتخاب کنید . تنها از آسیب‌های سیگار کشیدن با او حرف بزنید. به او بگوید حق انتخاب دارد اما انتخاب سیگار عواقب جبران ناپذیری را برای او خواهد داشت.

برخی از پدر و مادرها گمان می‌کنند، در چنین شرایطی نباید موضوع را به روی فرزند خود بیاورند؛ چراکه باعث می شود او ترسی از پنهان کردن این موضوع نداشته باشد. اما اینکار بیش از هر چیزی نشان دهنده بی‌تفاوتی والدین است و اگر تمایل دارید موضوع را حل کنید، لازم است بدون سرزنش و تمسخر و همراه با مهربانی با فرزند خود صحبت کنید.

🔸هدف گذاری برای ترک سیگار | جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

اگر فرزند نوجوان شما، برای ترک کردن سیگار متقاعد شده است، تاریخ مشخصی را برای ترک در نظر بگیرید و در تمام این مدت به او انگیزه بدهید تا بتواند از مهلکه سیگار رها شود.

🔸محدود کردن دایره دوستی نوجوان

اگر فرزندتان چندین دوست سیگاری دارد، حتما به او بگویید که دوست ندارید با آن‌ها در ارتباط باشد و بهتر است افراد سالمی را برای گذراندن وقت و معاشرت انتخاب کند.

🔸پرداختن به ورزش مورد علاقه | جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

معمولا ورزش کردن برای بسیاری از نوجوانان هیجان انگیز است و به آن علاقه دارند. پس فرزندتان را تشویق به ورزش کنید و همینطور از او بخواهید که به درس‌هایش توجه بیشتری داشته باشد.

🔸مراقبه و مدیتیشن برای ترک سیگار

یکی دیگر از راه های جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان استفاده از روش مراقبه و مدیتیشن است. مراقبه و مدیتیشن می‌تواند با کم کردن استرس و رسیدن به آرامش، جایگزین خوبی برای سیگار باشد و در ترک سیگار نیز موثر است.

🔸صبوری | جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

برای جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان و ترک سیگار نوجوانان با یک هفته و یک ماه صبوری چیزی حل نمی‌شود، بنابراین در نظر داشته باشید که صبوری کردن در این زمینه بسیار مهم است. توصیه می‌شود با در نظر گرفتن نقاط مثبت فرزندتان اجازه دهید او سیگار را ترک کند و در زندگی‌اش پیشرفت نماید.

🔸ارائه توصیحات از سوی والدین سیگاری

اگر خودتان سیگاری هستید، سعی کنید یا در محیط خانه سیگار نکشید و یا سیگار را ترک کنید. همینطور لازم است برای جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان به فرزند خود از عواقب سیگار کشیدن بگویید و برایش توصیح دهید که چقدر از اینکه سیگاری هستید، پشیمانید اما ترک کردن را امری دشوار می‌دانید.

🔸تقویت رابطه با فرزند | جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

اگر متوجه شده‌اید فرزندتان سیگاری شده، به جای فاصله گرفتن از او، باید رابطه‌تان را تقویت کنید تا راحت‌تر بتوانید به او کمک کنید. سعی کنید بیش از هر چیزی نقاط قوت او را بیبند و به خاطر توانایی‌هایش او را تشویق کنید تا رابطه شما در جهت مثبتی حرکت کند.

در نظر داشته باشید که بی‌محلی کردن و یا تهدید فرزند نوجوان به عدم استعمال دخانیات، سبب می‌شود که او بیش از گذشته لجبازی کند و از بودن در محیط خانه فراری شود. سعی کنید با عشق بی‌قید و شرط او را نزدیک خود نگه دارید و کمکش کنید.

🔸مراجعه به مشاوره متخصص برای ترک و جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

در صورتی که راهکارهای گفته شده در ترک کردن سیگار فرزند نوجوانتان تاثیری نداشت، توصیه می‌شود حتما از راهنمایی‌های یک مشاوره متخصص کمک بگیرید. سعی کنید همراه فرزندتان در جلسات مشاوره شرکت کنید و حتی اگر فرزندتان تمایلی به شرکت در این جلسات ندارد، خودتان به تنهایی با یک مشاور صحبت کنید و راهنمایی‌های لازم را از او بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره نوجوان کلیک کنید.

🔸یادآوری هزنیه های سیگار کشیدن 

به نوجوان خود یادآور شوید که سیگار کشیدن می‌تواند هزینه‌های زیادی برای او داشته باشد. هزینه‌هایی که می‌تواند صرف خرید لباس و وسابل مورد نیاز خود کند را نباید برای استعمال سیگار هزینه نماید.

نشانه های سیگار کشیدن نوجوانان

معمولا زمانی که نوجوانان شروع به سیگار کشیدن می‌کنند؛ نشانه های مختلفی از خود بروز می‌دهند. خانواده ها باید برای جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان این نشانه ها را تشخیص داده به نوجوان کمک کنند. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شود.

سرفه

بوی بد دهان و لباس ها

زرد شدن دندان ها

همراه داشتن فندک یا کبریت

راه های جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

راه های جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. رهایی از سیگار دردسرهای بسیاری دارد، بنابراین لازم است با استفاده از راهکارهایی که در ادامه آورده‌ایم از سیگار کشیدن نوجوان خود جلوگیری کنید.

🔷یک الگوی خوب برای نوجوان‌تان باشید

شروع هر رفتاری در نوجوانان مرتبط با بزرگ‌ترهای آن‌ها است. والدینی که خود سیگاری هستند برای اینکه بتوانند فرزند خود را متقاعد به ترک سیگار کنند، ابتدا باید از خود شروع کنند و استعمال سیگار را کنار بگذارند. 

 🔷جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان با افزایش مهارت نه گفتن

از موضوعات مهمی که می‌تواند از سیگار کشیدن نوجوانان جلوگیری کند، یادگیری مهارت نه گفتن می‌باشد. شما به عنوان والدین باید به فرزندان خود آموزش دهید که نه گفتن از نشانه‌های بزرگ شدن است و باید در موقعیت‌هایی که برایشان ناخوشایند است، بتوانند به راحتی نه بگویند. برای آشنایی با راه های آموزش مهارت نه گفتن کلیک کنید.

 🔷آوردن مثال‌های فوری و واقعی

همواره برای جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان از مضررات سیگار کشیدن برای فرزندتان بگویید. برای اینکار می‌توانید مثال‌های واقعی از کسانی که در اطرافتان می‌شناسید که دچار عوارض سیگار در طولانی مدت هستند، برایشان صحبت کنید.

 🔷جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان با تشویق به عادت‌های سالم

نوجوانان در این سنین حساس علاقه‌مند به هنر و ورزش هستند، بنابراین بسیار مهم است که او را به سمت داشتن عادت‌های سالم و گذراندن صحیح اوقات فراغت‌شان تشویق کنید.

🔷درک نوجوان

سنین نوجوانی، واقعا سنین عجیب و حساسی است، چرا که هر روز دارای احساسات متفاوتی هستند. گاهی دچار احساس سرخوردگی هستند و مدام در حال مقایسه خود با دیگران می‌باشند و گاهی نیز تمایل دارند یک شبه به همه چیز برسند. با درک نوجوان و صبوری کردن و بدون قضاوت کردن آن‌ها، جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان را انجام داد. برای درک بهتر آن‌ها مقاله روانشناسی نوجوان را بخوانید.

نقش خانواده و روانشناس در جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان

در مورد جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان والدین و روانشناس نقش اساسی ایفا می‌کنند. چرا که در این شرایط نزدیک ترین افراد به نوجوان خانواده او بودهو همچنین روانشناس نیز فردی است که می‌تواند دلایل این موضوع را شناسایی کرده و با استفاده از راهکارهایی به فرد کمک کنند تا اعتیاد خود را ترک کند. احتمالا خود نوجوان از مراجعه به روانشناس سر باز زند. در این شرایط خانواده باید او را به اینکار ترغیب کرده و مراحل مختلف در کنار او باشند. بسیاری از خانواده ها بعد از اطلاع از سیگار کشیدن نوجوان خود واکنش بسیار بدی در این مورد نشان می‌دهند. اینکار می‌تواند نوجوان را در معرض مشکلات بیشتری قرار دهد.

سخن پایانی

از آنجایی که بروز این رفتار در سنین پایین بسیار شایع شده است؛ جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان از اهمیت زیادی برخوردار است. خانواده ها قبل از بروز هر اقدامی در این زمینه باید در ابتدا دلیل این موضوع را پیدا کرده و در مرحله بعدی از یک روانشناس کمک بگیرند. نوجوانان بسیار آسیب پذیر بوده و با جلوگیری از سیگار کشیدن آنها می‌توان از بروز بسیاری از مشکلات احتمالی در آینده نیز جلوگیری نمود.

برای دریافت مشاوره در زمینه جلوگیری از سیگار کشیدن نوجوان می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی روانشناسی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

دلایل گرایش نوجوانان به سیگار کشیدن چیست؟

هر فردی با توجه به دلایل مختلفی تمایل به سیگار کشیدن دارد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پیروی از والدین سیگاری و همینطور حلقه دوستان اشاره کرد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره