مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج و لزوم کمک گرفتن چقدر اهمیت دارد؟ مهم نیست که در نقطه شروع یک رابطه هستیم یا 50 سال از زندگی مشترکمان می گذرد. همواره در زندگی مشترک با مشکلات روبرو خواهیم شد. در چنین مواقعی داشتن آگاهی و اطلاعات در مورد نحوه عبور از مشکلات و گرفتن بهترین تصمیم با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم از اهمیت بالایی برخوردار است. دریافت مشاوره از یک متخصص بهترین راهکار برای رسیدن به این آگاه می باشد. بر اساس تجربه شاهد بودیم که در زمان شروع یک زندگی مشترک تاثیر موثرتری بر روی زندگی مشترک خواهد داشت. در این مقاله به بررسی کامل زمینه های مطرح در حوزه مشاوره قبل از ازدواج می پردازیم. 

بیشتر بخوانید : مشاوره خانواده

مشاوره ازدواج چیست و به چه مسائلی می‌پردازد؟

مشاوره ازدواج چیست و به چه مسائلی می‌پردازد؟

مشاوره ازدواج یکی از راه‌هایی است که به افراد کمک می‌کند قبل از شروع زندگی مشترک به شناخت بهتری از یکدیگر دست یابند و از همان ابتدا رابطه سالمی را شکل دهند. در جلسات مشاوره موضوعات گوناگونی مورد بررسی قرار می گیرد؛ که در اکثر موارد موضوعی که مراجع به خاطر آن به در مانگر مراجعه می کند با مشکلی که در واقع با آن روبرو است یکی نیست.

بیشتر بخوانید :  مشاوره ازدواج تلفنی 

در شکل زیر در ردیف بالا می بینید که بیشتر مراجعان به ترتیب بابت چه مسائلی به درمانگران مراجعه می کنند و یا به طور کلی از چه مسئله ای در زندگیشان شکایت دارند. ( کودکان ، مسائل مربوط به کار، ارتباط با همسر، مشکلات مالی، شکست عاطفی و خیانت، مشکلات قانونی، والدین ) اما در جلسات مشاوره ازدواج مختصصان بعد از بررسی های به عمل آمده و مصاحبه با گروه های مختلفی که به دنبال حل مشکلاتشان بوده اند به این موضوع پی بردند که درمانجویان آگاهی لازم نسبت به مسائلشان را ندارند چرا که پس از بررسی مشخص می شد که مسئله آنها آن چیزی نیست که فکر می کنند و مشکل اصلی آنها متفاوت است که در ردیف پایین به ترتیب مسائل واقعی که درمانجویان درگیر آن هستند نشان داده شده است.

مشاوره ازدواج چیست و به چه مسائلی می‌پردازد؟

آیا به مشاوره ازدواج نیاز دارم ؟ لزوم و اهمیت آن چیست ؟

سوالات زیر را از خود و همسرتان ( کسی که قصد ازدواج با او را دارید. ) بپرسید :

آیا در سن پایین ازدواج کرده اید ؟

آیا  اختلاف سنی شما و هسمرتان بیشتر از پنج سال می باشد ؟

آیا شخص شما از لحاظ مالی به استقلال کامل رسیده اید ؟

آیا والدینتان از یکدیگر طاق گرفته اند ؟

آیا شما و همسرتان از لحاظ عقیدتی و فرهنگ خانوادگی با هم متفاوت هستید ؟

آیا با همسرتان در مورد مسائل مختلف بحث و جدل دارید ؟

آیا به شخص دیگری به غیر از همسرتان فکر می کنید ؟

آیا حس عصبانیت و خشم نسبت به همسرتان برخی اوقات پیدا می کنید ؟

آیا باور دارید که رابطه شما با همسرتان یک رابطه عیق نیست ؟

اگر به سه سوال از سوالات بالا جواب بله داده اید، شما دارای احتمال طلاق بالا می باشید. این به این معنا نیست که شما به طور حتمی طلاق می گیرید ولی ادامه زندگی مشترک برای شما پیچیده و دشوارتر خواهد بود. درمانگر ازدواج در جلسات مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا رابطه و زندگی مشترک بهتریی را تجربه نمایید.

بر اساس تحقیقات انجام شده تنها 28 درصد افراد قبل از شروع زندگی مشترک از مشاوره ازدواج استفاده می کنند و این آمار برای زوج هایی که بین 5 تا 10 سال زندگی مشترکشان می گذرد به بیشترین مقدار خود خواهد رسید. دلایلی که سبب می شود زوجین با وجود آگاهی از مشکلاتی که دارند باز هم به درمانگر مراجعه نکنند؛ در تصویر زیر نشان داده شده است.

آیا به مشاوره ازدواج نیاز دارم ؟ لزوم و اهمیت آن چیست ؟
همانطوری که در تصویر بالا می بینید اکثر افراد ترجیح می دهند تا مشکلات خود را نادیده بگیرند که همین امر سبب ریشه تر شدن مشکل و بزرگ تر شدن اختلافاتشان با همسرشان می شود.

نتیجه بخشی مشاوره ازدواج

در اکثر مطالعات انجام شده در مورد نحوه نتیجه بخشی و تاثیر مشاوره ازدواج بر زندگی مشترک می بینید که در طولانی مدت در 90 درصد موارد نتیجه بخش می باشد. اگر این تحقیقات انجام شده را با دقت بیشتر مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که المان هایی وجود دارد که نشان می دهد مشاوره قبل از ازدواج بر روی یک زوج تاثیر پذیری بیشتری دارد و یا تاثیر گذار نخواهد بود. در ادامه به طور مختصر باین موارد اشاره شده است

چه زوج هایی نتیجه بهتری از مشاوره ازدواج گرفته اند ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده المان های زیر به شما کمک می کند تا متوجه شوید مشاوره ازدواج برای شما نتیجه بخش خواهد یا خیر . اگر المان های زیر را دارید، احتمال نتیجه بخشی مشاوره قبل از ازدواج بر روی شما بیشتر است :

– زوج های جوان

-زوج هایی که هنوز عاشق همدیگر هستند

-زوج هایی که پذیرش درمان و تغییر را دارند

-زوج هایی که عیب های خود را می بینند

مشاوره ازدواج بر چه زوج هایی تاثیر کمتری را خواهد داشت ؟

اگر المان های زیر را بیشتر در خود می بینید؛ احتمال تاثیر گذاری مشاوره ازدواج بر روی شما کمتر است. این جمله به این معنا نمی باشد که باید از زندگی مشترک خود دست بکشید اما باید انتظارهای واقع بینانه ای داشته باشید.

-زوج هایی که زمان خیلی طولانی از مشکلشان می گذرد.

-زوج هایی که طلاق گرفته اند.

-زوج هایی که رابطه خود را از دست رفته می دانند

-ازدواج با کسانی که معتاد به مواد مخدر، الکل و پورنوگرافی و … می باشند.

توصیه درمانگران ما

اگر فکر می کنید که در زندگی مشترک یا با شخصی که قصد ازدواج با وی را دارید، دچار مشکل شده اید. بهترین کار ارجاع هرچه سریعتر به متخصص مشاوره ازدواج می باشد. پرداخت هزینه مالی و زمانی برای حل کردن این موضوع در آینده بیشتر از آنکه فکرش را هم بکنید برای شما به صرفه خواهد بود. چرا که حل این مشکل در آینده علاوه بر پیچیده تر شدن موضوع نیازمند صرف هزینه مالی و زمانی چندین برابر خواهد بود. با مراجعه به درمانگران متخصص در زمینه ازدواج می توانید نتیجه را هر چه سریعتر در زندگی شخصی خود مشاهده نمایید.

پیدا کردن درمانگر مناسب برای مشاوره ازدواج

تصمیم‌گیری برای ازدواج مسئله‌ای بسیار حساس و مهم است و مشاوره گرفتن در مورد آن حساسیت و دقت بیشتری می‌طلبد. برای اینکه بتوانید روانشناس مناسبی را برای ازدواج انتخاب نمایید به وجود فاکتورهای زیر دقت کنید.

داشتن تحصیلات کافی | مشاوره ازدواج

قبل از اینکه برای مشاوره ازدواج نزد یک متخصص مراجعه کنید به تحصیلات او دقت نمایید. روان شناسان بالینی در گرایش خانواده و سایر روانشناسانی که دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد هستند و در حوزه زوج درمانی فعالیت می‌کنند بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای دریافت مشاوره ازدواج نزد آن‌ها مراجعه کنید.

سابقه فعالیت در زمینه زوج و خانواده

در جلسات مشاوره ازدواج روانشناسان و مشاوران به مرور زمان تلاش می‌کنند حوزه‌های فعالیت خود را محدودتر کرده و در زمینه‌های خاصی خدمات مشاوره و درمان را ارائه دهند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به‌طور حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر روی موضوعات تمرکز کنند و در نهایت موفق‌تر عمل نمایند. از همین رو تلاش کنید حوزه فعالیت متخصص موردنظر خود را بررسی نمایید و ببینید آیا در زمینه ازدواج فعالیتی داشته است یا خیر. توجه داشته باشید که صرفاً داشتن تحصیلات نمی‌تواند از نظر تجربی به افراد کمک کند.

انواع خدمات مشاوره ازدواج

روانشناسان برای ارائه مشاوره ازدواج علاوه بر برگزاری جلسات فردی یا زوجی و صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف از روش‌های مختلفی کمک می‌گیرند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد.

استفاده از تست‌های روان‌شناختی و آزمون‌های شخصیت

برخی روان شناسان برای کسب شناخت بهتر از دو طرف و دادن پیش آگهی در مورد میزان سازگاری آن‌ها با یکدیگر از تست‌های روان‌شناختی نظیر آزمون‌های شخصیت استفاده می‌کنند. این آزمون‌ها می‌توانند ویژگی‌های باثبات فردی هریک از شما را آشکار کرده و به شما نشان دهد تا چه حد می‌توانید با یکدیگر تعامل مثبت داشته باشید.

کمک گرفتن از جلسات گروهی | مشاوره ازدواج

برخی از روانشناسان به زوجین پیشنهاد می‌دهند در جلسات گروهی شرکت کنند که زوج‌های جوان دیگری نیز در آن حضور دارند. در این جلسات افراد از معیارها و ملاک‌های خود صحبت می‌کنند و درمانگر نیز تلاش می‌کند جلسات مشاوره قبل از ازدواج را به سمت اهداف معینی هدایت نماید. تبادل اندیشه‌ها کمک می‌کند افراد ذهنیت بازتری نسبت به ازدواج پیدا کنند و ارزش‌های شخصی خود را بیشتر بشناسند.

چالش‌ها بر سر راه استفاده از خدمات مشاوره ازدواج

استفاده از خدمات مشاوره قبل از ازدواج برای همه زوجین کار آسانی نیست. برخی افراد وقتی به مراجعه نزد روانشناس فکر می‌کنند دچار ترس و اضطراب می‌شوند. آن‌ها ممکن است فکر کنند مسائلی در جلسات فاش می‌شود که آن‌ها برای آن آماده نیستند. در این شرایط بهترین راه‌حل این است که ابتدا نظرات فرد مقابل را در مورد جلسات جویا شده و سعی کنید اطلاعات خود را در زمینه خدماتی که دراین‌باره ارائه می‌شود بالا ببرید. هم‌چنین می‌توانید در مورد این نگرانی‌ها نیز با روانشناس صحبت کنید و در مورد نحوه آماده کردن فرد مقابل از او کمک بگیرید. اگر یکی از طرفین برای مراجعه رضایت ندارد به‌جای صرف نظر کردن از این کار می‌توانید از جلسات مشاوره فردی استفاده نمایید. 

شما میتوانید تنها با یک تلفن از خدمات تخصصی مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو بهره مند شوید. جهت رزرو و شروع درمان با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تلفنی با موبایل کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

آیا جلسات مشاوره ازدواج حتماً باید به‌صورت دو نفره برگزار شود؟

ترجیحا جلسات مشاوره باید به‌صورت دونفره برگزار شوند تا عقاید هردوطرف و الگوهای رفتاری آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد. با این حال در شرایط خاص مثل زمانی که یکی از طرفین راضی به استفاده از خدمات مشاوره نیست یا زمانی که مسائل شخصی خاصی برای یکی از طرفین وجود دارد می‌توان قبل از جلسات دونفره از مشاوره انفرادی کمک گرفت.

بهترین مشاوره قبل از ازدواج کیست ؟

در این مقاله به شما توضیح داده شده که چگونه بهترین مشاوره ازدواج را انتخاب کنید.

بهترین تست مشاوره ازدواج چیست ؟

تست شخصیت و نئو بهترین تست ها برای مشاوره ازدواج می باشند. شما می توانید به صورت آنلاین در همین سایت تست را انجام دهید. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره