خیانت عاطفی و احساسی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

خیانت عاطفی به روابط پنهانی گفته می‌شود که در ابتدا بدون قصد و تنها در حیطه صحبت در فضاهای مجازی و پیامک است. بعضی از افراد تصور می‌کنند منظور از خیانت، تنها خیانت جنسی است ولی این تصور درستی نیست چرا که خیانت انواع مختلفی دارد و یکی از آن‌ها که متاسفانه در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است، خیانت از نوع عاطفی می‌باشد. در این نوع خیانت، فرد متاهل شروع به ارتباط با شخص سومی کرده و در صدد جبران کمبود محبت خود، رفع تنهایی و… بر می‌آید. در واقع علل مختلفی سبب گرایش به خیانت همسر  می‌شود که با شناخت آن‌ها می‌توانید از این نوع خیانت پیشگیری کرده و پایه‌های خانواده خود را محکم سازید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خیانت عاطفی و احساسی می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

خیانت عاطفی و احساسی

خیانت عاطفی و احساسی

در خیانت عاطفی، شخص متاهل به شخص دیگری که از جنس مخالف خود علاقمند شده و تمایل دارد که مرتب با او صحبت کند. البته این خیانت صرفا به خاطر عشق ورزیدن به فردی غیر از همسر صورت نمی‌گیرد. برخی افراد از روی تنهایی یا به خاطر کمبود محبت یا هر علت دیگری به همسرشان خیانت کرده و با برقراری ارتباط کلامی و احساسی با نفر سوم سعی در جبران این خلا و کمبودهایشان دارند.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

مفهوم خیانت

خیانت انواع مختلفی دارد. که یکی از این انواع، خیانت عاطفی و احساسی است. هنگامی که شخصی، چه زن و چه مرد با وجود همسر اقدام به برقراری رابطه با شخص سومی می‌کند، خیانت اتفاق می‌افتد که متاسفانه موجبات از بین رفتن و گسستن پیوند زناشویی را فراهم می‌کند. این ناهنجاری سه نوع مختلف دارد که عبارتند از خیانت جنسی، عاطفی، جنسی_عاطفی. در ادامه مطلب به بررسی خیانت احساسی و عاطفی می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با انواع خیانت کلیک کنید.

مراحل خیانت عاطفی

خیانت عاطفی در یک روز اتفاق نمی‌افتد و به دلیل برخی از شرایط و موقعیت ها به مرور زمان و به تدریج رخ می‌دهد. و همین طور بر اساس یک سری مراحل پیش می‌رود. در این بخش مقاله راجع به مراحل خیانت عاطفی توضیح داده ایم. 

? مرحله دوستی ساده و معمولی

اولین مرحله در خیانت عاطفی، مرحله دوستی ساده است. در این مرحله طرف مقابل به عنوان یک دوست معمولی حضور دارد. اما با او قرار ملاقات هماهنگ نمی‌کنید و در جریان زندگی شما نخواهد بود. 

? مرحله شیفتگی

دومین مرحله از خیانت عاطفی، مرحله شیفتگی است. در این مرحله از هم کلامی و صحبت با این فرد لذت می‌برید. و بیشتر از همسر خود از او محبت و توجه دریافت می‌کنید. 

? مرحله پنهان کاری

سومین مرحله از خیانت عاطفی، مرحله پنهان کاری است. در این مرحله شما بدون اطلاع همسرتان، با او ملاقات خواهید کرد. و هیچ توضیحی از حضور این فرد به همسر خود نخواهید داد. همین طور همش نگران این موضوع هستید که نکند همسرتان متوجه حضور او در زندگی شما شود. 

? مرحله وابستگی

آخرین مرحله از خیانت عاطفی که کار از کار گذشته است، مرحله وابستگی است. در این مرحله احساس وابسته شدن به فرد دائم در ذهن شما وجود دارد. با هر تنش و ناراحتی در خانه به او مراجعه خواهید کرد. در واقع او را مرهم دردهای خود می‌دانید. هرچقدر شدت علاقه و استحکام این رابطه بیشتر شود؛ از همسر خود بیشتر فاصله خواهید گرفت.

چه مسائلی باعث خیانت عاطفی و احساسی می شوند؟

خیانت عاطفی و احساسی به دلایل مختلفی پدید می‌آید. و در ابتدا موضوع بسیار ساده ای به نظر می‌رسد. اما به مرور زمان تمام زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این بخش مقاله راجع به دلایل بروز خیانت عاطفی صحبت کرده ایم. 

? کمبود محبت شدید و محبت ندیدن از سوی همسر

? ناراضی بودن از زندگی با همسر خود

? نادیده گرفتن و بی توجهی از طرف همسر

? تحقیر فرد از سوی همسرش نزد دیگران

? توهین‌ها و سرزنش‌های مداوم از جانب همسر

? تکراری شدن زندگی زناشویی

? تعلق خاطر به فرد دیگر

? انتقام گرفتن از همسر

? پشیمانی از ازدواج و …

? تعامل با شخص جدید لذت بخش است

? احساس تنهایی دارد

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روابط فرازناشویی کلیک کنید. 

علائم خیانت عاطفی و احساسی

تغییر رفتار بدون هیچ دلیل مشخصی و بی توجهی و عدم استقبال از رابطه جنسی از بارزترین نشانه‌های خیانت عاطفی است. زن یا مردی که با شخص سومی از نظر عاطفی ارتباط برقرار می‌کند تمایل کمتری به صحبت و عشق ورزیدن به همسرش دارد. البته این نشانه‌ها به معنای خیانت صد در صدی اینگونه افراد نیست و امکان دارد فردی به دلیل دلخوری از همسرش این نشانه‌ها را داشته باشد.

ضمن اینکه برخی افراد به دلیل اینکه همسرشان به آن‌ها شک نکند هیچ گونه تغییر رفتاری ندارند و حتی برخوردشان هم بهتر می‌شود. بنابراین مسئله خیانت عاطفی پیچیده است و نباید از روی حدس و گمان به همسرتان تهمت بزنید چرا که روابط زناشویی‌تان را به شدت تخریب کرده و حتی باعث نابودی زندگی شما می‌شود. به همین خاطر پس از اطمینان و صحبت با مشاور متخصص در این حوزه، اقدامات لازم را انجام دهید.

راهکارهایی برای پیشگیری از خیانت عاطفی

راهکارهایی برای پیشگیری از خیانت عاطفی

خیانت عاطفی و احساسی باعث تخریب رابطه می‌شود. به همین دلیل باید از بروز این نوع خیانت پیشگیری کرد. برای پیشگیری از این خیانت عاطفی راهکارهایی وجود دارد که به شرح زیر هستند.

? محبت کردن به همسر

برای پیشگیری از خیانت عاطفی، به همسر خود محبت کنید. در خیانتی مانند خیانت احساسی و عاطفی، فرد معمولا از کمبود محبت رنج می‌برد و تنها به دنبال محبت دیدن است. بنابراین اگر محبت کردن را بیاموزید و یک محیط پر از عشق و آرامش برای همسرتان فراهم کنید، تا حد زیادی از بروز این ناهنجاری جلوگیری می‌شود.

? انتخاب همسر مناسب

انتخاب همسر مناسب یکی از مهم ترین دلایل برای پیشگیری از خیانت عاطفی می‌باشد. برخی از زنان و مردان هم پس از ازدواج به دنبال عشق قدیمی خود می‌روند که برای این مورد هر چقدر افراد به همسر خود محبت کنند، باز هم ممکن است به نتیجه‌ای نرسند. بنابراین دقت در انتخاب همسر، یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از این خیانت عاطفی می‌باشد.

? درک همسر و ایجاد رابطه سالم

درست است که خیانت به هر دلیلی کار اشتباهی است ولی متاسفانه فرد مقابل و خیانت دیده هم گاها در بروز این ناهنجاری مقصر است. برخی از زوجین با بدرفتاری‌ها و بدخلقی‌های همیشگی و عدم درک همسرشان در مواقع مختلف و از همه مهم نادیده گرفتن و بی توجهی مالی و عاطفی به همسرشان زمینه ساز خیانت عاطفی و حتی جنسی می‌شوند. پس برای اینکه با این ناهنجاری روبرو نشوید، باید خود را اصلاح کرده و به حقوق اولیه همسرتان احترام بگذارید.

انواع خیانت عاطفی و احساسی

خیانت عاطفی و احساسی انواع مختلفی دارد. 21 نوع از آن را در این مقاله توضیح داده ایم.

❌ در رابطه با خیانت های عاطفی، رابطه اش را با پنهان کاری پیش می‌برد. 

❌ فرد برنامه های خود را برای ملاقات شریک احساسی خود تغییر می‌دهد. 

❌ با فرد جنس مخالف راجع به مسائلی صحبت می‌کنید که با همسر خود نمی‌توانید راجع به این موضوع مکالمه داشته باشید. 

❌ در خیانت عاطفی، فرد در حضور شریک احساسی خود از همسرش بد گویی می‌کند. 

❌ بسیار زیاد به شخص مقابل خود فکر می‌کنید.

❌ همیشه برای ملاقات با فرد بسیار مشتاق هستید. 

❌ برای شریک احساسی جدید، صبح بخیر و شب بخیر ارسال می‌کنید. 

❌ شریک احساسی جدید، اولین شخصی است که پس از بیدار شدن با او تماس برقرار می‌کنید. 

❌ با شریک احساسی جدید خود، راجع به رابطه جنسی و مسائل بد صحبت می‌کنید. 

❌ احساس می‌کنید که دوستتان شما را خیلی بهتر از همسرتان درک می‌کند. 

❌ در صورتی که به تماس ها و پیامک های شما جواب ندهد، نگران می‌شوید.

❌ بین شما و دوست جدید، مسائل پنهانی وجود دارد. 

❌ در مناسبت ها و در غیر مناسبت ها برای یکدیگر هدیه تهیه می‌کنید.

❌ از همسر خود فاصله می‌گیرید و سعی دارید کمتر با او در ارتباط باشید. 

❌ دوست جدید خود را دائم با همسرتان مقایسه می‌کنید. 

❌ زمان های زیادی را با یکدیگر سپری می‌کنید و در اولین زمان خالی برای او وقت می‌گذارید.  

❌ صمیمیت هایی که با همسر خود داشتید؛ حال با او دارید. 

❌ خارج از ساعت های مشخص و معمولی با یکدیگر صحبت می‌کنید. 

❌ زمانی که در کنار شما قرار دارد؛ اجازه تمرکز از شما گرفته می‌شود. 

❌ اگر همسرتان دوست جنس مخالف داشته باشد؛ به شدت عصبی و ناراحت می‌شوید. 

پیامک های خیانت عاطفی

در خیانت عاطفی هرچه پیام های شما با فرد مقابل محرمانه تر باشد؛ میزان جدیت این خیانت بیشتر خواهد شد. در این بخش مقاله راجع به پیامک های خیانت عاطفی توضیح داده ایم. 

? از ایموجی ها برای بیان غیر مستقیم خواسته ها، علایق و احساسات استفاده می‌کنید. 

? به دلیل اینکه در کنار هم قرار نگرفته اید؛ راحت تر می‌توانید در رابطه با مسائل جنسی و نامناسب صحبت کنید. 

? ارسال پیامک را مجرای خصوصی و امن برای صحبت با او در نظر می‌گیرید. 

? با ارسال پیامک بدون توجه دیگران می‌توانید حرف های خود را بیان کنید. 

برخورد با خیانت عاطفی

در برخورد با خیانت عاطفی باید به برخی از نکات توجه کنید. در این بخش مقاله این نکات را توضیح داده ایم تا در صورت مواجهه با این نوع خیانت، برخورد مناسب داشته باشید.

? آرامش خود را حفظ کنید.

? خودتان را مقصر خیانت عاطفی همسر ندانید.

? بهبود روابط نیاز به زمان دارد. به همین دلیل عجله نکنید. 

? خودتان را سرزنش نکنید. حتی اگر زمان کافی برای همسرتان نگذاشته اید. 

? در رابطه با نیازها و خواسته های خود با همسرتان صحبت کنید. انتظارات و نیازها را بیان کنید و راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید. 

? برای برقراری ارتباط صادقانه با همسر تلاش کنید. 

? در صورت بروز مشکل، سعی کنید این مسائل را حل کنید. 

? در صورت اختلاف، از سرزنش و یاد آوری خیانت خودداری کنید. 

? از روانشناس و مشاورین متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید. و برای روابط سالم تلاش کنید. 

کلام آخر

در خیانت عاطفی مشکلات و مسائل مختلفی ایجاد می‌شود. زمانی که از صحبت با یک دوست جنس مخالف لذت می‌برید؛ خیانت احساسی صورت گرفته است. در این مقاله تمامی جوانب خیانت عاطفی را سنجیده ایم. در صورت مشاهده نیز از روانشناس راهنمایی بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خیانت عاطفی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا در خیانت عاطفی رابطه جنسی هم صورت می گیرد؟

خیر، در این نوع خیانت معمولا رابطه حسی و عاطفی شکل گرفته و رابطه فیزیکی می تواند وجود نداشته باشد. اما گاه همزمان هم خیانت عاطفی و هم خیانت جنسی به طور کامل اتفاق می‌افتد.

خیانت عاطفی بیشتر توسط مردان اتفاق می افتد یا زنان؟

در این خیانت نمی‌توان جنسیت خاصی را مشخص کرد. هم زنان و هم مردان ممکن است به این خیانت دست بزنند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره