خیانت عاطفی و احساسی

آیا می‌دانید خیانت عاطفی به چه معناست؟ بعضی از افراد تصور می‌کنند منظور از خیانت، تنها خیانت جنسی است ولی این تصور درستی نیست چرا که خیانت انواع مختلفی دارد و یکی از آن‌ها که متاسفانه در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است، خیانت از نوع عاطفی می‌باشد. در این نوع خیانت، فرد متاهل شروع به ارتباط با شخص سومی کرده و در صدد جبران کمبود محبت خود، رفع تنهایی و… بر می‌آید. در واقع علل مختلفی سبب گرایش به خیانت همسر  می‌شود که با شناخت آن‌ها می‌توانید از این نوع خیانت پیشگیری کرده و پایه‌های خانواده خود را محکم سازید.

 

مفهوم خیانت

هنگامی که شخصی، چه زن و چه مرد با وجود همسر اقدام به برقراری رابطه با شخص سومی می‌کند، خیانت اتفاق می‌افتد که متاسفانه موجبات از بین رفتن و گسستن پیوند زناشویی را فراهم می‌کند. این ناهنجاری سه نوع مختلف دارد که عبارتند از خیانت جنسی، عاطفی، جنسی_عاطفی. در ادامه مطلب به بررسی خیانت احساسی و عاطفی می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با انواع خیانت کلیک کنید.

 

خیانت عاطفی و احساسی

در این نوع خیانت، شخص متاهل به شخص دیگری که از جنس مخالف خود علاقمند شده و تمایل دارد که مرتب با او صحبت کند. البته این خیانت صرفا به خاطر عشق ورزیدن به فردی غیر از همسر صورت نمی‌گیرد. برخی افراد از روی تنهایی یا به خاطر کمبود محبت یا هر علت دیگری به همسرشان خیانت کرده و با برقراری ارتباط کلامی و احساسی با نفر سوم سعی در جبران این خلا و کمبودهایشان دارند.

چه مسائلی باعث خیانت عاطفی و احساسی می شوند؟

1. کمبود محبت شدید و محبت ندیدن از سوی همسر

2. ناراضی بودن از زندگی با همسر خود

3. نادیده گرفتن و بی توجهی از طرف همسر

4. تحقیر فرد از سوی همسرش نزد دیگران

5. توهین‌ها و سرزنش‌های مداوم از جانب همسر

6. تکراری شدن زندگی زناشویی

7. تعلق خاطر به فرد دیگر

8. انتقام گرفتن از همسر

9. پشیمانی از ازدواج و…

 

علائم خیانت عاطفی و احساسی

تغییر رفتار بدون هیچ دلیل مشخصی و بی توجهی و عدم استقبال از رابطه جنسی از بارزترین نشانه‌های این نوع خیانت است. زن یا مردی که با شخص سومی از نظر عاطفی ارتباط برقرار می‌کند تمایل کمتری به صحبت و عشق ورزیدن به همسرش دارد. البته این نشانه‌ها به معنای خیانت صد در صدی اینگونه افراد نیست و امکان دارد فردی به دلیل دلخوری از همسرش این نشانه‌ها را داشته باشد.

ضمن اینکه برخی افراد به دلیل اینکه همسرشان به آن‌ها شک نکند هیچ گونه تغییر رفتاری ندارند و حتی برخوردشان هم بهتر می‌شود. بنابراین مسئله خیانت پیچیده است و نباید از روی حدس و گمان به همسرتان تهمت بزنید چرا که روابط زناشویی‌تان را به شدت تخریب کرده و حتی باعث نابودی زندگی شما می‌شود. به همین خاطر پس از اطمینان و صحبت با مشاور متخصص در این حوزه، اقدامات لازم را انجام دهید.

 

راهکارهایی برای پیشگیری از خیانت عاطفی

برای پیشگیری از این خیانت راهکارهایی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

1. محبت کردن به همسر

در خیانتی مانند خیانت احساسی و عاطفی، فرد معمولا از کمبود محبت رنج می‌برد و تنها به دنبال محبت دیدن است. بنابراین اگر محبت کردن را بیاموزید و یک محیط پر از عشق و آرامش برای همسرتان فراهم کنید، تا حد زیادی از بروز این ناهنجاری جلوگیری می‌شود.

2. انتخاب همسر مناسب

برخی از زنان و مردان هم پس از ازدواج به دنبال عشق قدیمی خود می‌روند که برای این مورد هر چقدر افراد به همسر خود محبت کنند، باز هم ممکن است به نتیجه‌ای نرسند. بنابراین دقت در انتخاب همسر، یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از این خیانت عاطفی می‌باشد.

3. درک همسر و ایجاد رابطه سالم

درست است که خیانت به هر دلیلی کار اشتباهی است ولی متاسفانه فرد مقابل و خیانت دیده هم گاها در بروز این ناهنجاری مقصر است. برخی از زوجین با بدرفتاری‌ها و بدخلقی‌های همیشگی و عدم درک همسرشان در مواقع مختلف و از همه مهم نادیده گرفتن و بی توجهی مالی و عاطفی به همسرشان زمینه ساز خیانت عاطفی و حتی جنسی می‌شوند. پس برای اینکه با این ناهنجاری روبرو نشوید، باید خود را اصلاح کرده و به حقوق اولیه همسرتان احترام بگذارید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه خیانت می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سوالات متداول

_خیانت عاطفی بیشتر توسط مردان اتفاق می افتد یا زنان؟

در این خیانت نمی‌توان جنسیت خاصی را مشخص کرد. هم زنان و هم مردان ممکن است به این خیانت دست بزنند.

_آیا در خیانت عاطفی رابطه جنسی هم صورت می گیرد؟

خیر، در این نوع خیانت معمولا رابطه حسی و عاطفی شکل گرفته و رابطه فیزیکی می تواند وجود نداشته باشد. اما گاه همزمان هم خیانت عاطفی و هم خیانت جنسی به طور کامل اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره