رابطه جنسی بعد از زایمان | چند روز بعد از زایمان می توان نزدیکی داشت ؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

رابطه جنسی بعد از زایمان دغدغه‌ای است که اکثر تازه مامان باباها با آن مواجه می‌شوند. رابطه جنسی بعد از زایمان شاید کمی سخت باشد اما شدنی است و کافیست در این دوران صبور بوده در کنار یکدیگر باشید. اگر رابطه بعد از زایمان در زمان مناسب از سر گرفته نشود، می‌تواند مشکلات جسمی را برای زنان به وجود آورد. از سوی دیگر، مشکلات روحی همچون افسردگی و تغییر در میل جنسی بعد از زایمان می‌تواند در رابطه جنسی شما با همسرتان تاثیرگذار باشد.

آگاهی از زمان مناسب برقراری رابطه و تغییرات جسمی و روحی که با آن مواجه هستید، در از سرگیری رابطه‌ای سالم و بدون مشکل به شما کمک می‌کند. ما در این مطلب به توضیح کامل رابطه جنسی بعد از زایمان پرداخته‌ایم پس با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رابطه جنسی بعد از زایمان می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان

بدن زن پس از زایمان احتیاج به استراحت و آسودگی دارد. بعد از زایمان، زمانی که خونریزی متوقف و دهانه رحم بسته می‌شود بدن به وضعیت مناسب و رو به بهبودی می‌رسد. به توصیه متخصصان زمان مناسب نزدیکی 4 الی 6 هفته پس از زایمان طبیعی یا سزارین می‌باشد. نزدیکی خیلی زود مخصوصا در 2 هفته اول سبب افزایش خطر خونریزی یا عفونت رحمی می‌شود. بنابراین پس از زایمان در دو روش طبیعی و سزارین تا پایان خونریزی از برقراری رابطه جنسی جدا خودداری نمایید.

برای مقاربت بعد از زایمان، آمادگی جسمی و روحی زن و شوهر حائز اهمیت است. حس آمادگی در هر زن با زنی دیگر فرق دارد؛ اگر قبل از آمادگی و بهبود شما شوهرتان درخواست نزدیکی داشت او را از خودتان دور نکنید. می‌توانید معاشقه و رابطه بدون دخول داشته باشید و اینگونه هر دو نفر شما به یک آرامش روانی و ارضای جنسی می‌رسید.

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان به مواردی نظیر توان فرد، میزان خشکی واژن، تمایل جنسی، شدت افسردگی و… بستگی دارد و لازم است که زنان برای رابطه پس از زایمان‌شان با متخصص مشورت نمایند چرا که شرایط همه یکسان نیست.

برای آشنایی با انواع رابطه جنسی پر خطر کلیک کنید.

میل زنان به رابطه جنسی بعد از زایمان چه تغییری می کند؟

دوران بارداری و زایمان بر زندگی جنسی زنان تاثیر می‌گذارد. در بعضی از زنان، بعد از زایمان میل جنسی کم شده و در بعضی دیگر تغییری ایجاد نمی‌شود. عده ای بعد از تولد نوزاد خود تمایل دارند که هر چه سریع تر رابطه جنسی را از سر بگیرند ولی امکان دارد نزدیکی در چند ماه اول بعد از زایمان نسبت به قبل از آن متفاوت باشد.

سطح هورمون استروژن بعد از زایمان کم می‌شود به همین دلیل احتمال دارد که برخی زنان تا چند هفته بعد از زایمان میل جنسی نداشته باشند. شیردهی نیز در کم شدن سطح هورمون استروژن و در نتیجه افت میل جنسی تاثیرگذار است. از عوامل دیگر تغییر میل جنسی در زنان می‌توان به کم خوابی، خستگی، استرس و افسردگی، ترس از درد و پاره شدن بخیه‌ها، خشکی واژن و کاهش اعتماد به نفس به خاطر تغییرات فیزیکی بدن اشاره کرد.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.
 

آیا رابطه جنسی بعد از زایمان با درد همراه است؟

اغلب زنان پس از زایمان، برای اولین مقاربت جنسی استرس زیادی دارند به خصوص اگر به صورت سزارین زایمان کرده باشند. در واقع درد به دلیل دخول و ترس از آسیب به بخیه‌ها سبب ایجاد اضطراب در زنان می‌شود که این حس اضطراب کاملا طبیعی است.

در پوزیشنی مقاربت را انجام دهید که آسیبی به بخیه‌ها نرسد. ضمن اینکه باید بدانید در اولین مقاربت پس از زایمان، خونریزی رخ می‌دهد پس سعی کنید مه آرام باشید و معاشقه طولانی مدت داشته باشید تا کاملا برای رابطه آماده شوید. امکان دارد رابطه جنسی تا مدت‌ها دردناک باشد، به خودتان فرصت دهید و برای کاهش درد از ژل یا روان کننده استفاده نمایید.

همچنین برای کاهش درد در زمان اولین رابطه جنسی بعد از زایمان می‌توان از مسکن، تخلیه مثانه، حمام گرم، استفاده از روان کننده و کنترل عمق نفوذ با تغییر موقعیت جنسی نیز استفاده کرد. گاهی اوقات زنان با وجود بهبودی بعد از زایمان امکان دارد رابطه جنسی دردناکی داشته باشند که بهتر است در صورت داشتن درد یا علائم خاص به متخصص مراجعه نمایند.

 

تغییرات زنان بعد زایمان و تاثیر آن بر رابطه جنسی

بعد از زایمان زنان از نظر جسمی و روحی تغییراتی را تجربه می‌کنند به شرح زیر می‌باشد:

1. تغییرات جسمی زنان بعد از زایمان 

با تولد نوزاد سطح هورمون استروژن پایین آمده و خشکی واژن افزایش می‌یابد. همچنین سبب نازک‌تر و حساس‌تر شدن بافت واژن می‌شود. به همین دلیل زنان در 4 تا 6 هفته ابتدایی بعد از زایمان، خشکی واژن را تجربه می‌کنند. بافت خشک واژن در زمان مقاربت می‌تواند سبب خونریزی شود و خطر عفونت را نیز افزایش می‌دهد. اکثر زنان در 3 ماه اول بعد از اولین زایمان مشکلات جسمی را تجربه می‌کنند که عبارتند از:

1) خشکی واژن یا از بین رفتن خاصیت ارتجاعی واژن

2) تضعیف عضلات کف لگن

3) سستی عضلات

4) درد و خونریزی

5) کاهش میل جنسی

6) خستگی و… 

2. رابطه جنسی بعد از زایمان | تغییرات روحی زنان بعد از زایمان 

_ بیش از 80 درصد زنان پس از زایمان، درگیر افسردگی خفیفی می‌شوند و معمولا این حالت تا دو هفته زمان می‌برد و از دید روانشناسان امر طبیعی است و با کمک اطرافیان از بین می‌رود. برخی زنان بعد از تولد نوزادشان به علت زیاد شدن حجم کار و مسئولیت‌های جدید احساس خستگی، نگرانی و اضطراب می‌کنند که از طرفی این عوامل در کاهش میل جنسی و کیفیت رابطه زنان تاثیر می‌گذارد و در زمان نزدیکی احتمال دارد احساس درد کرده و لذت جنسی برایشان کم شود.

رابطه جنسی بعد از زایمان | راه‌های بهبود مشکلات زنان بعد از زایمان

 درک این مسئله از طرف مردان و حمایت و کمک آن‌ها در امور منزل و بچه داری می‌تواند تا حد زیادی سبب کاهش فشار سنگین روانی و استرس در زنان شود. همچنین پشتیبانی همه جانبه مرد از همسرش، در بهبود رابطه زناشویی و زندگیشان بسیار تاثیرگذار است. البته خود خانم‌ها نیز برای برگشت به زندگی قبل از زایمان باید تلاش کنند و تا وقتی تلاش‌ها از طرف یکی از شما باشد هرگز نزدیکی لذت بخشی را تجربه نخواهید کرد.

سلامت روان نیز به اندازه سلامت جسم مهم است. در کنار حمایت‌های همسر، انجام تکنیک‌های تنفسی و ریلکسیشن، یوگا، ورزش و پیاده روی به کاهش اضطراب و تنش‌ها کمک می‌کند. زوجین برای بهبود رابطه جنسی و زندگیشان باید به یکدیگر کمک کنند و در صورت بروز هر نوع چالشی از روانشناسان راهنمایی بگیرند.

برای آشنایی با میزان احتمال بارداری بعد از زایمان کلیک کنید.

چگونه با وجود نوزاد رابطه جنسی خود را بهبود بخشیم؟

با رعایت برخی نکات می‌توانید رابطه جنسی خود را با وجود نوزادتان بهبود ببخشید، با این حال برخی از زوجین به دلایل مختلف در این دوره دچار مشکلاتی می‌شوند که توصیه می‌کنیم حتما مشاوره جنسی دریافت کنید. این کارها عبارتند از:

1. وقت گذراندن با همسر

1. با متولد شدن نوزاد امکان دارد زمان زیادی برای نزدیکی و تحریک یکدیگر نداشته باشید ولی بهتر است شما و همسرتان وقت زیادی را برای با هم بودن صرف کنید تا از میزان اضطراب و عجله‌ای که برای از سرگیری رابطه دارید، کاسته شود. بعد از زایمان باید درباره نیازها و احساسات خوب و بدی که دارید با شوهر خود صحبت نمایید.

2. اولین رابطه جنسی بعد از زایمان | جدا کردن اتاق نوزاد

گریه کردن نوزاد سبب استرس می‌شود و قطعا با وجود بی تابی‌های کودک نمی‌توانید به مقاربت جنسی بپردازید. ضمن اینکه فرزند شما هر چقدر هم کوچک باشد نباید رابطه جنسی‌تان را مشاهده کند و باید پس از به خواب رفتن نوزاد و بعد از کمی استراحت، رابطه با همسرتان را آغاز کنید. 

3. کمک گرفتن از دیگران

برای رابطه جنسی با همسر خود باید شیر بچه را داده، پوشکش را عوض کرده و او را بخوابانید. سعی کنید مکان و شرایطی آرام و به دور از استرس و تنش برای نزدیکی مهیا کنید. به همین جهت برای نگهداری از نوزاد خود از اطرافیان کمک بگیرید تا بتوانید انرژی خود را ذخیره نمایید و در زمان نزدیکی در شرایط ایده آلی قرار گرفته و بتوانید لذت و ارضای جنسی را تجربه کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رابطه جنسی بعد از زایمان می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

آیا در رابطه جنسی بعد از زایمان احتمال بارداری است؟

بله امکان پذیر است ولی از آنجایی که بارداری خیلی سریع بعد از یک زایمان می‌تواند زن را در معرض خطر سقط جنین یا زایمان زودرس قرار دهد، بهتر است که از آن اجتناب کرد.

آیا مردان پس از به دنیا آمدن فرزندشان درگیر مشکلات روحی می شوند؟

بله مردان نیز به افسردگی دچار می‌شوند. طبق آمار، 4 درصد از آقایان پس از به دنیا آمدن فرزندشان این حالت برایشان رخ می‌دهد که البته با تکنیک‌های روانشناسی قابل درمان است.

رابطه جنسی بعد از زایمان تا چند روز باید به تعویق بیافتد؟

متخصصان توصیه می کنند که رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی یا سزارین 4 الی 6 هفته به تعویق بیافتد. رابطه جنسی بعد از زایمان در کمتر از دو هفته خطر خونریزی را زیاد می‌کند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره