دفعات شیر خوردن نوزاد یک، دو، سه و چهار ماهه

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

دفعات شیر خوردن نوزاد یکی از سؤالات شایع برای مادران است. شاید گاهی اوقات از اینکه فرزندتان بیش‌ازحد برای غذا خوردن تقاضا دارد خسته شوید؛ یا احساس کنید این رفتار عادی نیست. اما بهتر است بدانید اکثر نوزادان در طول شبانه‌روز به چیزی حدود 8 تا 12 بار تغذیه شدن نیاز دارند. شیر مادر در سنین پایین‌تر خیلی زود هضم می‌شود.

به‌علاوه قدرت مکش دهان کودکان هم ضعیف‌تر است. به همین خاطر است که آن‌ها به تعداد دفعات بیشتری برای تغذیه نیاز دارند. به‌مرور که سن کودک افزایش پیدا می‌کند دفعات شیر خوردن او کمتر می‌شود. درعین‌حال آن‌ها می‌توانند در هر وعده شیر بیشتر بخورند. شیر تنها ماده غذایی است که کودک می‌تواند استفاده کند. شیر مادر علاوه بر رفع گرسنگی برای تقویت سیستم ایمنی کودک هم لازم است. برای آشنایی با علائم سیری نوزاد کلیک کنید.

دفعات شیر خوردن نوزاد

مدت‌زمان شیر خوردن نوزاد در هر وعده

همان‌طور که گفتیم کودکان در سنین پایین‌تر نیاز بیشتری به تغذیه دارند. این نیاز هم در دفعات و هم در مدت تغذیه دیده می‌شود. هر بار تغذیه در یک ماه اول تولد می‌تواند بین 25 تا 30 دقیقه طول بکشد. این زمان گاهی باعث می‌شود نوزاد شما نیاز داشته باشد از هر دو سینه شیر بخورد. اما به‌مرور و با افزایش سن کودک آن‌ها به‌دفعات کمتر و برای حدود 10 دقیقه نیاز به تغذیه دارند.

دفعات شیر خوردن نوزاد | تغذیه در شب

تغذیه برای نوزادان کوچک‌تر شب‌ها هم ادامه پیدا می‌کند. گاهی اوقات نوزادتان با گریه کردن نشان می‌دهد که به شیر نیاز دارد. اما اگر هیچ علامتی از کودک دریافت نمی‌کنید بهتر است به فاصله هر 3 تا 4 ساعت یک‌بار به او شیر بدهید. بعضی از مادران به‌اشتباه فکر می‌کنند نوزاد شب‌ها نیازی به تغذیه ندارد. اما بهتر است بدانید تا زمانی که غذا خوردن نوزاد منظم نشده بهتر است شیر دادن به او را شب‌ها نیز ادامه بدهید.

دفعات شیر خوردن نوزاد تا دوماهگی

نیاز به شیر خوردن در این دوره علاوه بر رشد بدن روی سیستم ایمنی و قدرت بدنی کودک هم تأثیر دارد. تمایل به تغذیه در هر نوزاد متفاوت از دیگران است و مادران دیر یا زود عادات تغذیه فرزند خود را می‌شناسند. اما به‌طور میانگین کودکان در این سن به حدود 12 بار تغذیه نیاز دارند و فاصله هر وعده با وعده دیگر می‌تواند بین 2 تا 3 ساعت باشد.

دفعات شیر خوردن نوزاد | ماه‌های دوم تا ششم نوزادی

همان‌طور که گفتیم به‌تدریج که فرزندتان بزرگ‌تر می‌شود، تعداد دفعات تغذیه هم کمتر می‌شوند. نوزادان پس از یک‌ماهگی به‌تدریج نیازشان به تغذیه کمتر می‌شود؛ تا جایی که در 6 ماهگی فرزند شما نیاز دارد هر 4 ساعت یک‌بار و برای 6 وعده در روز تغذیه شود.

توجه: به نوزادان تا شش ماهگی نباید غذا داده شود، تغذیه آن ها تا شش ماهگی شیر و برخی غذاهای مکمل با توجه به توصیه های متخصص هست.

ماه‌های ششم تا دوازدهم نوزادی

از این زمان به بعد شما کم‌کم می‌توانید به وعده‌های غذایی فرزندتان نظم بدهید و یک برنامه غذایی مشخص برای او در نظر بگیرید. نوزادان تا رسیدن به یک‌سالگی نیاز دارند که بین 3 تا 4 بار در روز و بافاصله‌های 5 تا 6 ساعته تغذیه شوند. برای دریافت راهنمای شیر دادن به نوزاد کلیک کنید.

از کجا بفهمم فرزندم به غذا نیاز دارد؟

یک نکته مهم برای شیر دادن به نوزاد این است که نشانه‌های گرسنگی کودک را درک کنید. این نشانه‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید ازنظر تغذیه ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار کنید. بعضی از این نشانه‌ها عبارتند از:

  • گریه کردن نوزاد
  • لیسیدن لب‌ها
  • مکیدن هر چیزی که در اطراف نوزاد است
  • مکیدن دست‌ها

تنظیم دفعات شیر خوردن و وعده‌های غذایی نوزاد

عادت‌های غذایی هر نوزاد با دیگری متفاوت است. با این حال همان‌ طور که گفتیم این نیاز با بزرگ‌تر شدن نیاز کاهش پیدا می‌کند. اما یک نکته مهم در نظم دادن به وعده‌های غذایی نوزاد این است که برای محاسبه فاصله بین دو وعده بهتر است ساعت شروع شیر دادن را ملاک قرار دهید. یعنی اگر فرزندتان از ساعت ده تا ده و نیم صبح مشغول شیر خوردن بوده، وعده بعدی را بر اساس ساعت ده تنظیم کنید.

آیا فرزندم به‌اندازه کافی شیر می‌خورد؟

یکی از دغدغه‌های مادران این است که آیا فرزندشان به‌اندازه کافی شیر می‌خورد یا نه؟ چطور می‌توانیم به این سؤال پاسخ بدهیم؟ واقعیت این است که نمی‌توانیم مقدار مشخصی از شیر را برای جواب به این سؤال در نظر بگیریم. نیاز بدنی هر کودک با دیگری متفاوت است. اما می‌توانید به بعضی نشانه‌ها برای فهمیدن این موضوع دقت کنید. برای مثال:

  • آیا نشانه‌های سیری و انصراف از شیر خوردن را در کودک می‌بینید؟
  • آیا پس از شیر دادن به نوزاد احساس می‌کنید که سینه‌هایتان سبک‌تر شده است؟
  • آیا نوزاد سالم و سرحال و در حال وزن گرفتن است؟
  • روزانه چند بار باید پوشک نوزادتان را عوض کنید؟

برای آشنایی بیشتر با نیازهای نوزاد تازه متولد شده کلیک کنید.

تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد و نقش مشاور

شاید فکر کنید بین غذا خوردن نوزاد و نیازهای روانی او هیچ ارتباطی وجود ندارد؛ اما واقعیت این است که تغذیه و به‌خصوص تغذیه کافی و به‌موقع تأثیر بسیاری در سلامت روان کودک دارد. در حقیقت تغذیه اصلی‌ترین نیاز نوزادان است؛ روانشناسان معتقدند به میزانی که شما به این نیاز توجه داشته باشید احساس امنیت و آرامش را به کودک القا می‌کنید.

به همین ترتیب بی‌توجهی به این نیاز باعث می‌شود که آن‌ها در آینده با مشکلات روحی بسیاری مواجه شوند. به همین خاطر دقت در دفعات شیر خوردن نوزاد و تغذیه به‌موقع او موضوع بسیار مهمی است. اگر به هر دلیلی مثل جدایی مادر از فرزند، نداشتن شیر یا هر چیز دیگر نمی‌توانید این نیاز را در کودک برآورده کنید بهتر است برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها در آینده مشاوره کودک دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دفعات شیر خوردن نوزاد می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سؤالات متداول

نوزاد یک‌ماهه چند بار در طول روز نیاز به تغذیه دارد؟

نوزادان در یک ماه اول معمولاً بین 8 تا 12 بار نیاز به تغذیه دارند.

از کجا بفهمم موقع تغذیه نوزاد است؟

نشانه‌هایی مانند گریه کردن نوزاد، مکیدن دست‌ها یا لیسیدن لب‌ها خبر از گرسنگی کودک می‌دهند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره