روابط فرازناشویی یا خارج از چهارچوب خانواده چه تعریفی دارند؟

متاسفانه روابط فرازناشویی در سال‌های اخیر گسترش بسیاری پیدا کرده و این موضوع نگرانی‌های زیادی را برای زوج‌های جوان به وجود آورده است. خیانت موضوعیست که شاید هرگز نتوان با آن کنار آمد و زندگی شما را برای همیشه از بین ببرد. به همین خاطر بهتر است اطلاعات خود را راجع به این موضوع افزایش دهید و با شناخت دلایلی که برای بروز روابط فرا زناشویی وجود دارد سعی کنید تا با حذف یا جلوگیری از بروز آن‌ها از خانواده خود محافظت کنید. معمولا زنان بیشتر پا روی احساساتشان میگذارند و خیانت همسر را می‌بخشند، اما برای مردان این کار سخت‌تر است، با بررسی‌های انجام شده نیز مردان پس از دریافت خانواده درمانی متوجه خلاءهای حاکم بر زندگی‌شان شده‌‍اندو زوج‌ها توانسته‌اند با ایجاد تغییراتی به زندگی‌شان ادامه دهند. با دریافت مشاوره جنسی می‌توانید مانع از بروز بسیاری از مشکلات آتی شوید.

تعریف مفهومی روابط فرازناشویی

روابط فرا زناشویی به معنای برقراری هرگونه ارتباط عاطفی یا جنسی با کسی به غیر از همسر است. در یک خانواده ارتباطات فرا زناشویی ممکن است از جانب مرد یا زن اتفاق بیفتد، اما براساس آمارها احتمال بروز خیانت در مردان بیشتر از زنان است. مردان معمولاً با هدف دستیابی به توجه و رابطه جنسی بیشتر وارد ارتباط‌های فرا زناشویی می‌شوند، اما پیدا کردن یک شریک عاطفی دیگر در زنان معمولاً به این خاطر است که آن‌ها احساس می‌کنند از جانب همسرشان مورد تأیید و محبت قرار نمی‌گیرند و به دنبال کسی هستند تا آن‌ها را تسلی داده و احساس دوست داشتنی بودن را به آن‌ها برگرداند.

مردان معمولاً در روابط فرا زناشویی به دنبال دستیابی به یک رابطه موازی با ازدواج خود هستند و تمایلی برای از بین بردن رابطه خانوادگی ندارند، اما هدف زنان از ورود به چنین روابطی پیدا کردن یک پایگاه و رابطه عاطفی مناسب برای ترک ازدواجشان است.

اگرچه فهمیدن خیانت ضربه سختی به احساسات شما وارد می‌کند اما روانشناسان معتقدند که در صورت تمایل، امکان بهبود شرایط و ادامه زندگی مشترک برای زوجین وجود دارد. اگر شما نیز درگیر چنین مشکلاتی در زندگی زناشوییتان شده‌اید می‌توانید با کمک گرفتن از مشاورین خانواده راجع به کنترل احساسات و اتخاذ یک تصمیم مناسب برای ادامه زندگی یا جدایی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بیشتر بخوانید : نشانه های خیانت مردان 

چه کسانی به سراغ روابط فرازناشویی می‌روند؟

افراد با سابقه خیانت یا روابط عاطفی متعدد

بررسی‌ها نشان می‌دهد کسانی که سابقه خیانت در روابط عاطفی را داشته و یا قبل‌ازازدواج روابط متعددی را تجربه کرده‌اند با احتمال بیشتری به سراغ تجربه مجدد خیانت خواهند رفت. این افراد دیدگاه‌های سهل گیرانه‌ای در زمینه مسائل عاطفی و تعهد به دیگران داشته و صرفاً به نیازهای خود توجه دارند. اگر قرار است با فردی ازدواج کنید که چنین مسائلی را در گذشته تجربه کرده، بهتر است با استفاده از جلسات مشاوره قبل‌از ازدواج ابعاد مختلف این موضوع را به خوبی بررسی کنید.

افراد با آسیب‌های دوران کودکی

وجود آسیب‌های حل نشده دوران کودکی مثل نادیده گرفته شدن، مورد تجاوز واقع شدن، تجربه طلاق یا فوت والدین از جمله مسائلی هستند که شخصیت فرد را آسیب‌پذیر کرده و احتمال ورود به روابط فرا زناشویی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهد دختران یا پسرانی که دارای والدینی با روابط فرازناشویی هستند معمولاً در آینده با احتمال بیشتری به سراغ این روابط می‌روند. به همین خاطر شاید بهتر باشد در صورت بروز چنین آسیب‌هایی در زندگی زناشویی خود از مشاورین کودک نیز کمک بگیرید تا فرزندانتان آسیب کمتری ببینند.

افراد مبتلا به اعتیاد

استفاده از مواد مخدر به ویژه الکل باعث کاهش محدودیت‌های اخلاقی می‌شود و جسارت انجام کارهایی را به وی می‌دهد که شاید در شرایط عادی از انجام آن‌ها امتناع کند. به همین خاطر اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند یکی از دلایل تجربه ارتباطات فرا زناشویی باشد. علاوه بر این برخی از مواد محرک مثل مت آمفتامین‌ها تمایل به برقراری رابطه جنسی را افزایش می‌دهند و از این طریق وجود روابط فرا زناشویی را تسهیل می‌کنند.

افراد مبتلا به بیماری‌های روحی

وجود اختلالات شخصیتی مثل شخصیت خودشیفته یا نمایشی و یا ابتلا به بیماری‌هایی همچون اختلال دوقطبی باعث می‌شود که فرد به دنبال جلب توجه دیگران و ایجاد روابط جنسی متعدد باشد.

بیشتر بخوانید : نشانه های خیانت زنان 

عوامل موثر در شروع روابط فرازناشویی

بعضی از نقاط ضعف یا رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک می‌تواند به عنوان زنگ خطری برای ایجاد روابط فرا زناشویی باشد. اگر با این مسائل در زندگی خود مواجه هستید بهتر است برای رفع آن‌ها از یک مشاور کمک بگیرید. علاوه بر این مشاورین خانواده می‌توانند به شما کمک کنند که چطور از وقوع چنین مشکلاتی اجتناب کنید و کیفیت زندگی مشترک خود را بهتر از آنچه هست نمایید. بعضی از مشکلات در روابط زوجین که احتمال خیانت را افزایش می‌دهد شامل موارد زیر هستند.

ضعف در برقراری ارتباط

ناتوانی در گفتگو با یکدیگر یا نبود ارتباط جسمی و عاطفی مناسب میان شما و همسرتان از مهمترین دلایل شکست ارتباط زناشویی و یا خیانت هستند. علی رغم تمامی مشکلات و درگیری‌های فکری که برای شما پیش آمده، سعی کنید هر روز زمانی را به صحبت با همسرتان اختصاص دهید و به او نشان دهید که برای‌تان ارزشمند است.

بیشتر بخوانید : کشف خیانت همسر

تحقیر و سرزنش همسر از دلایل روابط فرازناشویی

بدرفتاری با همسر می‌تواند باعث از بین رفتن هرگونه احساس و محبتی در او شود. پس بهتر است از سرزنش همسر یا کوچک شمردن خواسته‌ها و اعتقادات وی خودداری کنید. در غیر این صورت به دنبال فرد دیگری می‌گردد تا احترام و عزت نفس آسیب دیده‌اش را در کنار او جبران نماید. تا جای ممکن از دعوا و برخوردهایی که باعث از بین رفتن حرمت میان شما و همسرتان می‌شود خودداری کنید. می‌توانید برای آشنایی با تکنیک‌های کنترل خشم و یا آداب صحیح گفتگو با همسر از یک مشاور کمک بگیرید. این موضوع تا حد زیادی به بهبود رابطه شما با همسرتان کمک خواهد کرد.

تفاوت‌های شخصیتی بین زوجین

اگرچه هیچ زوجی به طور کامل شبیه یکدیگر نیستند اما برخی از زوجین تفاوت‌های شخصیتی آشکاری با یکدیگر دارند. این موضوع باعث می‌شود اعتقادات، تفریحات و نظرات آن‌ها از دیدگاه طرف مقابلشان غیرقابل درک بوده و به همین خاطر هرگز نمی‌توانند با درک متقابل و احساس رضایت با یکدیگر در ارتباط باشند. این مسئله می‌تواند باعث شود که یکی از آنها به دنبال پیدا کردن فرد مناسب‌تری برای برقراری ارتباط باشد. تفاوت‌های شخصیتی و نارضایتی‌هایی که به این خاطر در زندگی زوجین پیش می‌آید یکی از دلایل تاکید مشاوران برای استفاده از مشاوره پیش از ازدواج است.

اگر شما نیز با این مسئله مواجهید و نگران آینده زندگی مشترکتان هستید بهتر است با کمک گرفتن از یک مشاور خانواده راه‌هایی را برای نزدیک شدن به یکدیگر و پیدا کردن نقاط اشتراک امتحان کنید. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : انواع خیانت

شیوه برخورد هنگام آگاهی از وجود روابط فرا زناشویی در زندگی مشترک

درصورتیکه متوجه خیانت همسرم شدم باید چطور واکنش نشان دهم؟ این سؤال برای بسیاری از خانم‌ها یا آقایان قربانی خیانت پیش خواهد آمد. اگرچه شما از دست همسرتان عصبانی هستید اما خاطرات مشترک و روابط عاطفی میان شما باعث می‌شود که دچار تعارض شوید و تصمیم گیری برایتان سخت باشد. استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند به شما در داشتن عملکرد بهتر کمک خواهد کرد. متخصصان خانواده علاوه بر راهکارهای زیر با تجربه ای که در جلسات درمان زوج‌های متعدد دارند، می‌توانند به شما جهت رفع مسائل جنسی و زناشویی راهنمایی‌های مفیدی انجام بدهند. جهت دریافت مشاوره خیانت همسر کلیک نمایید.

1- احساساتتان را بپذیرید

زمانی که متوجه خیانت همسرتان می‌شوید بهتر است هیچ اقدام خاصی انجام ندهید. برای چند روز به خود فرصت بدهید تا کمی از شدت احساساتتان کاسته شود و توانایی تصمیم گیری منطقی را پیدا کنید. بهتر است در طی این مدت سعی نکنید احساساتتان را سرکوب کنید و یا خود را بی تفاوت نشان دهید. شما ممکن است هیجانات مختلفی را تجربه کنید احتمالاً گاهی از همسرتان عصبانی هستید و زمانی دیگر خودتان را مقصر می‌دانید یا حتی شاید دلتنگ همسرتان شوید. سعی کنید احساسات خود را همانگونه که هستند تجربه نمایید. سرکوب کردن احساسات یا شماتت خود به دلیل داشتن برخی از این احساسات مشکلاتی را در آینده برایتان ایجاد خواهد کرد.

2- با همسرتان صحبت کنید

زمانی که احساساتتان کمی کاهش پیدا کرد و می‌توانستید کمی منطقی‌تر به مسائل فکر کنید، راجع به شرایط پیش آمده با همسرتان صحبت کنید، دلایلی که برای این کار داشته را بررسی کنید، از او بپرسید چه تصمیمی برای ادامه ارتباطتان دارد و هر سؤال و نکته دیگری که برای تصمیم گیری به آن احتیاج دارید را در این جلسه بررسی نمایید.

3- دلایل روابط فرازناشویی را منصفانه بررسی کنید

پس از شنیدن حرف‌های همسرتان زمانی را با خود خلوت کنید. تمامی جوانب شرایط پیش آمده را به خوبی بررسی کنید و درباره ادامه دادن یا ندادن زندگی مشترک تصمیم گیری کنید. سعی کنید تا جای ممکن منصفانه قضاوت کنید و به اشتباهات خود نیز توجه داشته باشید. بهتر است برای تصمیم گیری در این زمینه از یک مشاور کمک بگیرید. مشاورین به شما کمک می‌کنند که نکات مثبت و منفی هر تصمیمی که می‌خواهید بگیرید را به خوبی در نظر داشته باشید. علاوه بر این آنها به دلیل بی طرفی می‌توانند بدون جانبداری به شما کمک کنند.

4- جبران اشتباهات

درصورتیکه تصمیم گرفته‌اید زندگی خود را ادامه بدهید بهتر است همراه با همسرتان در جلسات خانواده‌درمانی شرکت کنید تا بتوانید از نقاط ضعف خود و اشتباهاتی که در زندگی مشترک داشته آگاه شده و برای حل کردن آن‌ها اقدام کنید. علاوه بر این ممکن است خاطره خیانت همسرتان در آینده زندگی شما را به اشکال مختلفی تحت تأثیر قرار دهد و بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکلات از مشاورین کمک بخواهید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه خیانت می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چه زمینه‌های شخصیتی باعث وارد شدن به روابط فرا زناشویی می‌شود؟

مشکلاتی نظیر اعتیاد، بیماری‌های روحی، آسیب‌های دوره کودکی یا سابقه خیانت و تعدد روابط احتمال ورود به این روابط را افزایش می‌دهد.

چطور از بروز روابط فرا زناشویی در زندگی مشترک جلوگیری کنیم؟

شما می‌توانید از طریق آشنایی با اصول زندگی مشترک مثل احترام به همسر، ابراز محبت و … احتمال این مشکلات را در زندگی خود کاهش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره