کات کردن یا تمام کردن یک رابطه

کات کردن رابطه معمولا برای کسی که قصد انجام این کار را دارد با دشواری بیشتری همراه هست. در مقابل حس شکست عشقی در کسی که ترک شده ایجاد می‌شود، این شرایط جدایی را سخت می‌کند، در حالی که ماندن در رابطه هم انتظارات حداقل یکی از طرفین را برآورده نمی‌کند. اگر موضوعی در رابطه هست که موجب آزار شما شده و به فکر جدایی هستید، حتما باید برای بررسی رابطه از متخصص کمک بگیرید. در صورتی که نمی‌دانید چگونه رابطه تان را تمام کنید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کات کردن و تمام کردن رابطه عاشقانه

بودن در رابطه‌ای که همه چیز به دلخواه‌مان هست یکی از مهم‌ترین و عمیق‌ترین نیازهای هر کسی است؛ به میزانی که رابطه‌تان عمیق‌تر باشد یا زمان بیشتری از آن گذشته باشد، تمام کردن آن سخت‌تر خواهد بود. گذر زمان بیشتر به این معناست که رابطه شما عمق بیشتری یافته و خاطرات بیشتری با یکدیگر دارید و تمامی این مسائل کات کردن را برای شما دشوار خواهد کرد. اگرچه در بسیاری از مواقع رابطه وقتی تمام می‌شود که دیگر به‌اندازه گذشته با یکدیگر صمیمیت ندارید، اما گاهی اوقات نیز علی‌رغم علاقه‌ای که به شریک احساسی‌تان دارید می‌بایست رابطه را تمام کنید. برای مثال هنگامی‌که هدف شما از رابطه عاطفی یکسان نیست و یا زمانی که یکی از شما تصمیم به مهاجرت می‌گیرد مجبور خواهید بود برای ادامه رابطه‌تان تصمیم جدی بگیرید.

کات کردن ، وضعیت روحی شما را برای مدتی تحت تأثیر قرار خواهد داد. به همین خاطر بهتر است تا جای ممکن سعی کنید با افزایش اطلاعات خود راجع به نحوه تمام کردن رابطه و همین‌طور کمک گرفتن از مشاورین روانشناسی احتمال بروز آسیب‌های روحی را برای خود کاهش دهید. برای دریافت مشاوره رابطه دختر و پسر کلیک کنید.

چرا کات کردن رابطه عاطفی و عاشقانه سخت است؟

کات کردن و جدا شدن از دوست پسر ( یا دوست دختر ) یا یک رابطه عاطفی برای هر کسی موضوعی دردناک و سختی است که فشار روانی زیادی ایجاد می‌کند. این فشار روانی معمولاً باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری جدی در مورد این موضوع را مرتباً پشت گوش بیاندازید. شاید شما هم با اینکه می‌دانید در یک رابطه ناسالم قرارگرفته‌اید، اما برای تمام کردن آن تصمیمی اساسی نمی‌گیرید یا تصمیمات‌تان را عملی نمی‌کنید. در ادامه به چند علت کلی که در مخاطبان‌مان مشترک بود اشاره کرده‌ایم، با بررسی دقیق‌تر توسط متخصص می‌توانیم دلایل منحصر به فرد شما را شناسایی کرده و به شما جهت اتخاذ یک تصمیم مناسب خدمات مشاوره ارائه می‌دهیم. برای آشنایی با نشانه های رابطه ناسالم کلیک کنید.

ترس از تنهایی و شکست عشقی

یکی از شایع‌ترین دلایلی که ما را از پایان دادن به یک رابطه منصرف می‌کند این است که دوست نداریم شرایط و احساسات منفی پس از جدایی را تجربه کنیم و به همین خاطر با تمامی مشکلاتی که وجود دارد به رابطه‌مان ادامه می‌دهیم. به خاطر داشته باشید که همه ما برای کسب آرامش وارد یک رابطه عاطفی می‌شویم و شما نیز به‌عنوان یک انسان این حق را دارید که از رابطه عاطفی خود لذت ببرید. پس اگر به هر دلیلی این آرامش در رابطه شما وجود ندارد بهتر است هرچه سریع‌تر از ادامه دادن آن دست بکشید.

بیشتر بخوانید : روانشناسی عشق

احساس ترحم و عذاب وجدان برای طرف مقابل

گاهی اوقات نگران طرف مقابل هستیم و به خاطر اینکه او آسیبی نبیند، یا شرم از محبت بیش‌ازحدی که به ما داشته و یا قرار گرفتن او در یک شرایط نامطلوب از تمام کردن رابطه دچار عذاب وجدان می‌شویم. اگر در چنین شرایطی قرار دارید بهتر است برای کاهش فشار روانی و پیدا کردن یک راه‌حل مناسب حتما از مشاورین روانشناسی کمک بگیرید. روانشناسان به شما کمک می‌کنند تا به طور مسالمت آمیز و با درک بهتر از موقعیت رابطه را کات کنید.

تردید نسبت به درستی تصمیم

آیا واقعا کات کردن تنها راهکاری است که برای شما باقی مانده؟ تمام کردن یک رابطه می‌تواند عواقب بسیاری داشته باشد. برای مثال شاید تا مدت‌ها درگیر احساسات منفی باشید و یا نتوانید وارد یک رابطه جدید شوید. گاهی نیز ممکن است از این بترسید که در آینده پشیمان شوید، اما راهی برای برگشت وجود نداشته باشد. این تردیدها باعث خواهد شد که از گرفتن یک تصمیم قاطع برای رابطه خود ناتوان شوید. در این شرایط سعی کنید تا جای ممکن با خودتان صادقانه صحبت کنید و به این سؤال پاسخ دهید که واقعاً تا چه حد در این رابطه به خواسته‌های خود رسیده‌اید؟ یا نداشته‌های این رابطه آنقدری برایتان ارزش دارند که به خاطرشان تمامی رابطه را از بین ببرید؟ آیا این رابطه باعث رشد من می‌شود و یا آسیب؟ آیا این رابطه انتظارات شما را در آینده برآورده می‌کند؟ و…. 

احساس ضرر کردن

شما در یک رابطه عاطفی زمان و احساس بسیاری را هزینه می‌کنید. گاهی اوقات این هزینه‌ها مانع از این می‌شوند که به‌راحتی بتوانید برای پایان رابطه تصمیم بگیرید. در چنین شرایطی بهتر است هزینه‌هایی که برای رابطه کرده‌اید را در یک کفه ترازو قرار دهید و دلایل خود برای پایان رابطه را نیز در کفه دیگر قرار دهید. آنگاه به این سؤال پاسخ دهید که آیا واقعاً پایان دادن به این رابطه به نفعتان خواهد بود یا خیر. در ضمن توجه کنید که هر چه زمان بگذرد ضرر شما بیشتر خواهد بود، پس آیا صرف زمان تغییری در وضعیت شما ایجاد خواهد کرد؟ اگر همین زمان را صرف رابطه‌ای دیگر می‌کردید زودتر به نتیجه دلخواه‌تان نمی‌رسیدید؟

نداشتن اعتمادبه‌نفس

ترس از اینکه دیگر نتوانید یک رابطه عاطفی را تجربه کنید یا وابستگی‌های بیش‌ازحد به طرف مقابل می‌تواند از دلایلی باشد که شما را از پایان دادن به یک رابطه عاطفی نگران کند. اگر احساس می‌کنید ضعف‌های شخصیتی شما مانع از تصمیم‌گیری درست‌تان برای رابطه شده بهتر است سعی کنید تا آن‌ها را به‌درستی شناسایی کنید و برای برطرف کردنشان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید : دوستی دختر و پسر

باید ها و نباید های کات کردن | چگونه از یک رابطه خارج شویم ؟

1- قاطعانه تصمیم بگیرید

یکی از مسائلی که به رابطه عاطفی شما آسیب جدی خواهد زد این است که طرف مقابل‌تان را تهدید به رفتن کنید. گاهی اوقات ما این کار را می‌کنیم تا شریک احساسی‌مان کمی رفتارش را تغییر داده یا مانع رفتن‌مان شود و از این طریق متوجه ارزش خودمان برای او بشویم. اگر می‌خواهید طرف مقابل حرف‌هایتان را جدی بگیرد، بهتر است صرفاً زمانی راجع به یک موضوع صحبت کنید که به‌واقع برای آن تصمیم گرفته‌اید. تهدید کردن‌های بدون عمل باعث خستگی طرف مقابل شده و او را از ادامه رابطه دل‌زده می‌کند یا باعث خواهد شد ارزش حرف شما برای وی کاهش پیدا کند. زیرا شما بارها او را به رفتن تهدید کرده‌اید ولی این کار را نکرده‌اید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ترس از جدایی از عشق را بخوانید.

2- برای کات کردن با طرف مقابل صحبت کنید

کات کردن رابطه عاطفی بدون اینکه هیچ توضیحی برای طرف مقابل داشته باشید یکی از اشتباهاتی است که متأسفانه در حال رواج پیدا کردن نیز هست. اگر برای پایان دادن به رابطه خود تصمیم جدی گرفته‌اید بهتر است راجع به این موضوع با شریک احساسی‌تان صحبت کنید و دلایل خود را برای وی توضیح دهید. در این گفت‌وگو به او نیز اجازه بدهید صحبت کند و از خودش دفاع کرده یا راهکارهایی که برای ادامه رابطه دارد را بیان کند. در طول صحبت کردن سعی کنید این احساس را در طرف مقابل ایجاد نکنید که او تنها مقصر شرایط پیش ‌آمده است و تا جای ممکن احترام هردونفر را حفظ کنید.

تحقیقاتی که درزمینهٔ پایان یافتن رابطه‌های عاطفی انجام شده نشان‌دهنده این است که اگر شما و شریک احساسی‌تان در یک فضای دوستانه از یکدیگر خداحافظی کنید دوره سوگ پس از رابطه سریع‌تر و با شدت کمتری خواهد گذشت همچنین سلامت روان شما نیز بیشتر تأمین خواهد شد. به همین خاطر اگر در گفت‌وگو با طرف مقابل به نتیجه مطلوب نرسیدید سعی کنید در یک فضای دوستانه از یکدیگر جدا شوید.

3- حقیقتاً رابطه را تمام کنید

اگر تصمیم گرفته‌اید رابطه عاطفی خود را تمام کنید پس باید آن را به‌طور کامل تمام کنید. تمام کردن رابطه عاطفی اما ادامه دادن آن به‌عنوان دوستی اجتماعی، همکاری یا هر موضوع دیگر یکی از اشتباهاتی است که بهتر است مرتکب آن نشوید. این موضوع علاوه بر اینکه فراموش کردن رابطه عاطفی را برای شما سخت خواهد کرد سایر روابطتان را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. درنتیجه اگر به دنبال تصمیم‌گیری برای پایان یک رابطه هستید بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید.

4- پذیرش داشته باشید

هرچقدر سریع‌تر بتوانید با واقعیت پیش‌آمده کنار بیایید و آن را بپذیرید احساسات منفی که تجربه می‌کنید نیز سریع‌تر پایان پیدا می‌کند. درنتیجه از زمانی که برای پایان رابطه تصمیم می‌گیرید این واقعیت را بپذیرید که عمر رابطه شما پایان یافته و سعی کنید تا جای ممکن به دنبال پیدا کردن بهانه برای ادامه رابطه یا شروع مجدد آن نباشید. در چنین شرایطی به سایر ابعاد زندگی خود توجه داشته باشید و نسبت به آینده خود امید باشید.

نقش مشاور ذهن نو برای کات کردن رابطه

تصمیم برای تمام کردن یک رابطه از آن دسته تصمیم‌هایی است که شاید هرگز دوست نداشته باشیم بگیریم. گاهی اوقات ممکن است راهکارهایی به‌غیراز کات کردن وجود داشته باشد که شما متوجه آن‌ها نیستید، گاهی نیز ممکن است بااینکه می‌دانید تمام کردن یک رابطه به نفع‌تان است نتوانید این تصمیم را بگیرید و یا احساسات منفی پس از جدایی رهای‌تان نکند.

بیشتر بخوانید : درمان شکست عشقی

در تمامی این شرایط شما می‌توانید از یک مشاور ازدواج کمک بگیرید. مشاورین با توجه به تخصص و تجربه‌ای که درزمینهٔ روابط عاطفی دارند، می‌توانند بهترین راهکار برای یک رابطه را به شما معرفی کنند و علاوه بر این شما می‌توانید بدون ترس از قضاوت شدن یا نگرانی بابت جانب‌داری با آن‌ها صحبت کنید. استفاده از مشاوره پس از پایان یک رابطه می‌تواند به شما کمک کند تا اشتباهات خود را بشناسید و از این طریق بتوانید احتمال شکست در روابط آینده خود را کاهش دهید.

برای دریافت مشاوره در زمینه عشق و رابطه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

بعد از پایان یک رابطه چه باید کرد؟

اولین قدم این است که بپذیرید رابطه شما تمام شده و از این به بعد می‌بایست مسیر زندگی خود را به‌تنهایی ادامه دهید. پس از این سعی کنید برای اوقات فراغت و ساعت‌های مختلف زندگی خود برنامه‌ریزی کنید تا احساسات منفی کمتر باعث آزار و اذیت شما بشوند.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام 19 سالمه یه رابطه 2 ساله روتموم کردم یکسال ازش گذشته وبا شخص دیگه ای 3 ماه هست وارد رابطه شدم ک از اشنایان همون شخص قبلیه با اگاهی و شناخت وارد رابطه شدم چون خیلی از رابطه قبلیم ضربه خوردم طرفم بهم خیانت جنسی کرد هنوز هم دوسم داره ولی من دوباره نمیتونم قبولش کنم ، مشکلم با فرد جدید هستش، دقیق شرایطم رو میدونس منم همینطور از اخلاقاش تا حدودی خبر داشتم ادم متعهدی هست و این برام مهمه در کنارش هم خیلی مغرور ، مشکلم اینجا شروع شد ک حس کردم با گوشه و کنایه باهام حرف میزنه و منم خواستم یاد اوری کنم ک قبلااسیب دیدم و ترس از دست دادن ازارم میده به یکباره با یه پیام کوتاه ازش خداحافظی کردم ، واوهم فقط پرسید ک ینی چی اینکارت ،جوابی ندادم و بعد یک هفته دوباره جواب و خواستم دلیل گوشه کنایه زدن هاش رو بپرسم ، ک گف با کسی ک تو فکر رابطه قبلش هس نمیتونم ادامه بدم ب نوعی گارد گرف ، من توضیح دادم و گفتم شرایطم و حال روحیم مناسب نیس ، و اگر باهاش وارد رابطه شدم دلیل داشته ک شخصی بهم ایشون رو معرفی کرده ، در حین گفتگو متوجه شدم ک خود ایشون قصد ترک کردن رو ندارن ولی دارن یه جور ضربه شست نشون میدن ،همینطور سر یه جریان من نجیور شدم دروغی رو بگم ک اون رو براش بازگو کردم وقتی ایشون متوجه دروغم شدن شاکی شدن ک چ ا دروغ گفتی قرارمون این نبود ک هرگز دروغ نگیم ، دروغ واقعا مصلحتی بود و مفصله جریانش به هر. حال ایشون گفته بودن ک حق اشتباه و دروغ نداریم و من رو محکوم کردن به هردو ینی هم اشتباه کردم ک خدافظی کردم و هم دروغ گفتم ، اماوقتی گفتم ک رابطه تموم شده گفتن نه ولی من ادم کینه ای هستم و زمان میبره ک فراموش کنم ، چندین پیام دادم معذرت خواهی کردم اما پاسخی نداشتم حتی این ک این رابطه تموم شده یانه ، الان یک ماه هست ک بی خبرم ، غرورم اجازه نمیده ک باز هم تماس یا پیام داشته باشم قرار بود بعد از چند ماه ازدواج کنیم و این شخص از نظرم فو ق العاده بود از خیلی لحاظ ، الان مشکلم اینه ک سخته دوباره شکست بخورم و چجوری دوباره اعتماد کنم و یا چجوری برگردونم فردی ک خیلی مغروره

  1. سلام یه نکته مهمی که تو صحبت هاتون مطرح کردید دلیلی بود که ایشون در ارتباط با احساس و افکار شما در مورد گذشته هست و به نظر بیشتر باید در این زمینه تامل کنید. برای برگرداندن این رابطه قبل از هر چیز لازمه مسائلی رو برای خودتون صادقانه مشخص کنید. حتما از مشاوره رابطه و ازدواج استفاده کنید.

   1. سلام خسته نباشید من ۷ ماه پیش با یکی تو فضای مجازی اشنا شدم از همون اول با مشورت با دوستام فهمیدم این کار صحیح نیست و کم کم با بی توجهی رابطه رو داشتم تموم می کردم اما بعد از یک هفته که بهم پیام داد باز پشیمون شدم و برگشتم و رابطه رو ادامه دادم چند بار بهش گفتم بهتره دیگه پیام ندیم من سعی کردم خودمو ادم بدی نشون بدم که وقتی منو ترک می کنه راهت فراموشم کنه برای همین گفتم من فکر می کردم دوست دارم و دوست ندارم بعد چون گفت حلالم نمی کنه سبب شد برم دکتر بهم ارام بخش بزنن بعد خانواده متوجه شدن و گفتن ترکش کن اما من چون احساس گناه می کردم باز برگشتم و بعدش ادامه دادم بعد راه هایی رو امتحان کردم که خانوم ها بدشون میاد مثلا خودمو یک بچه که مامانش بهش می گه فلان کارو بکن فلان کارو نکن نشون دادم این هم خوب بود ولی اخرش باز دیدیم خیلی داره زجر می کشه چند بار و چند راه رو امتحان کردم من می تونم ترکش کنم ولی اون نمی تونه و خیلی براش سخته چون پدرو مادرش طلاق گرفتن و از همین قضیه چون محبت پدر نبوده کمبود محبت داره و به من خیلی وابسته هست الان نمی دونم چی کار کنم فقط می خوام یک جوری تموم بشه که با خودش بگه خوب کاری کردم ولش کردم و بر نگرده و بهم فکر نکنه و عذیت هم نشه

    1. سلام محمد جواد عزیز با توجه به توضیحاتت به نظر میاد اهمیت زیادی به افکار و دیدگاه های دیگران نسبت خودت میدی. این ویژگیت باعث شده تا تو رابطه ات با این خانم دچار سردرگمی بشی ( برای مثال به خاطر حرف دوستان تصمیم به جدایی گرفتی چرا که دوستانت دیدگاه مثبتی به طریقه آشناییت نداشتن و از طرفی دیدگاه آن خانم نسبت به شما باعث برگشت مکررتون به رابطه شده). مسلما تا زمانی که باور داشته باشید که “من باید کاری بکنم که همه راضی باشن ، اما احساسات و افکار خودم مهم نیست”، نمی توانید به آرامش برسید. توصیه دارم برای خودشناسی حتما مشاوره فردی بگیریدو در مورد رابطه اتون با متخصصین مشورت نمایید.

 2. سلام خسته نباشید من ۷ ماه پیش با یکی تو فضای مجازی اشنا شدم از همون اول با مشورت با دوستام فهمیدم این کار صحیح نیست و کم کم با بی توجهی رابطه رو داشتم تموم می کردم اما بعد از یک هفته که بهم پیام داد باز پشیمون شدم و برگشتم و رابطه رو ادامه دادم چند بار بهش گفتم بهتره دیگه پیام ندیم من سعی کردم خودمو ادم بدی نشون بدم که وقتی منو ترک می کنه راهت فراموشم کنه برای همین گفتم من فکر می کردم دوست دارم و دوست ندارم بعد چون گفت حلالم نمی کنه سبب شد برم دکتر بهم ارام بخش بزنن بعد خانواده متوجه شدن و گفتن ترکش کن اما من چون احساس گناه می کردم باز برگشتم و بعدش ادامه دادم بعد راه هایی رو امتحان کردم که خانوم ها بدشون میاد مثلا خودمو یک بچه که مامانش بهش می گه فلان کارو بکن فلان کارو نکن نشون دادم این هم خوب بود ولی اخرش باز دیدیم خیلی داره زجر می کشه چند بار و چند راه رو امتحان کردم من می تونم ترکش کنم ولی اون نمی تونه و خیلی براش سخته چون پدرو مادرش طلاق گرفتن و از همین قضیه چون محبت پدر نبوده کمبود محبت داره و به من خیلی وابسته هست الان نمی دونم چی کار کنم فقط می خوام یک جوری تموم بشه که با خودش بگه خوب کاری کردم ولش کردم و بر نگرده و بهم فکر نکنه و عذیت هم نشه

  1. سلام محمد جواد عزیز با توجه به توضیحاتت به نظر میاد اهمیت زیادی به افکار و دیدگاه های دیگران نسبت خودت میدی. این ویژگیت باعث شده تا تو رابطه ات با این خانم دچار سردرگمی بشی ( برای مثال به خاطر حرف دوستان تصمیم به جدایی گرفتی چرا که دوستانت دیدگاه مثبتی به طریقه آشناییت نداشتن و از طرفی دیدگاه آن خانم نسبت به شما باعث برگشت مکررتون به رابطه شده). مسلما تا زمانی که باور داشته باشید که “من باید کاری بکنم که همه راضی باشن ، اما احساسات و افکار خودم مهم نیست”، نمی توانید به آرامش برسید. توصیه دارم برای خودشناسی حتما مشاوره فردی بگیریدو در مورد رابطه اتون با متخصصین مشورت نمایید.

   1. خیلی ممنون از راهنماییتون باید به چه مشاوری موضوع رو مطرح کنم مثلا مشاوره ی خانواده یا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره