روانشناسی عشق

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

روانشناسی عشق را شاید بتوان یکی از جالب‌ترین بخش‌های مطالعاتی دانست. روانشناسان در این حیطه تلاش می‌کنند تا اصولی که بر روابط احساسی افراد حاکم است را پیدا کنند؛ برای مثال چرا ما جذب فردی خاص می‌شویم، درحالی‌که دیگران او را فردی معمولی می‌دانند؟ آیا عشق را می‌توان در یک رابطه ایجاد کرد و یا این احساسی است که صرفاً می‌بایست به‌صورت خود به خودی شکل بگیرد؟ به همین خاطر شاید بتوان گفت آگاهی از اصول روانشناسی عشق یکی از موضوعاتی است که همه ما پیش از شروع یک رابطه نیاز داریم از آن‌ها آگاهی کسب کنیم. برای دریافت مشاوره رابطه دختر و پسر کلیک کنید.

روانشناسی عشق | تغییرات مغزی

روانشناسان معتقدند هر حالت جسمی یا روحی که در زندگی خود تجربه می‌کنید تحت تأثیر مواد شیمیایی که از مغز ترشح می‌شوند، قرار دارد. برای مثال هنگامی‌که از چیزی می‌ترسید مغز با ترشح آدرنالین باعث افزایش انرژی شما برای فرار یا دفاع از خود می‌شود. رابطه عاشقانه و داشتن احساس مثبت نسبت به فردی دیگر نیز تغییراتی را در مواد شیمیایی موجود در مغز ایجاد می‌کند. 

روانشناسان متوجه شدند که در هنگام برقراری روابط عاطفی میزان اکسی‌توسین، فنتیل‌آمین و همین‌طور دوپامین در مغز فرد افزایش پیدا می‌کند. با توجه به تأثیری که ترشح این مواد در احساس لذت و شادمانی دارد شما احتمالاً جلسات دیگری را برای برقراری ارتباط با شخص موردنظر و درنتیجه تجربه مجدد این احساسات در نظر می‌گیرید و دقیقاً به همین خاطر است که شکست عشقی باعث بروز احساساتی مثل بی‌قراری، غم و میل به برقراری رابطه مجدد می‌شود. زیرا مغز در تلاش است تا شرایط را به حالت نرمال گذشته بازگرداند و این می‌تواند برای مدتی شما را درگیر احساسات منفی نماید. برای آشنایی بیشتر فرق عشق اول زندگی با دیگر عشق ها کلیک کنید.

روانشناسی عشق | ابعاد و انواع مختلف عشق

روانشناسی آمریکایی به نام رابرت استرنبرگ نظریه‌ای را تحت عنوان مثلث عشق معرفی کرده است. از نظر این روانشناس، عشق مانند مثلثی است که دارای سه ضلع یا بخش اصلی صمیمیت، شهوت و تعهد است. به عبارتی می‌توان گفت بر اساس نظریه استرنبرگ در هر رابطه عاطفی هر سه این عناصر وجود دارد، اما میزان آن‌ها متفاوت خواهد بود و بر همین اساس می‌توان انواع مختلفی از عشق را در نظر گرفت که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اگر شما احساس می‌کنید در رابطه عاطفی‌تان جای یکی از این ابعاد خالی است و یا به هر دلیلی احساس می‌کنید از رابطه خود رضایت ندارید می‌توانید با کمک گرفتن از یک مشاور خانواده برای برطرف کردن این شرایط اقدام کنید.

فقدان عشق

در این حالت تمامی سه بعد گفته‌شده در حالت ضعیف یا فقدان قرار دارند. این حالت بیشتر در روابط رسمی یا ارتباطات کاری دیده می‌شود، اما اگر رابطه عاطفی شما دچار چنین شرایطی شد؛ بهتر است هر چه زودتر برای جلوگیری از پایان یافتن آن اقداماتی انجام دهید.

روانشناسی عشق | دوست داشتن

در این حالت اگرچه صمیمیت میان طرفین بالا است و آن‌ها با دلسوزی و محبت با یکدیگر رفتار می‌کنند اما اشتیاقی برای برقراری رابطه جنسی یا تعهد به یکدیگر در میان آن‌ها وجود ندارد. برقراری دوستی‌های اجتماعی با جنس مخالف را می‌توان یکی از انواع این حالات دانست.

بیشتر بخوانید : دوستی دختر و پسر 

شیفتگی

در این حالت اگرچه میل و انگیزه قوی نسبت به ‌طرف مقابل وجود دارد، اما صمیمیت و تعهد ضعیف است یا حضور ندارد. این شرایط بیشتر در مواقعی ایجاد می‌شود که شما بدون شناخت کافی صرفاً مجذوب برخی ویژگی‌های ظاهری شده‌اید و در اکثر مواقع نیز با شروع رابطه و شناخت بیشتر از بین خواهد رفت و یا برعکس سه ضلع قوی‌تر می‌شود.

عشق تهی

عشق تهی حالتی است که در روانشناسی عشق از آن به‌عنوان یک مشکل جدی صحبت می‌شود. در این شرایط طرفین علی‌رغم اینکه هیچ صمیمیت یا جذابیت شهوانی نسبت به یکدیگر ندارند، اما تعهد خود را حفظ می‌کنند. این حالت بیشتر در میان افرادی دیده می‌شود که به دلیل ترس از جدایی و تنهایی به یک رابطه ادامه می‌دهند و یا همسرانی که برای مدت طولانی در کنار هم زندگی می‌کنند و اکنون ارتباط آن‌ها صرفاً به عادت تبدیل شده را شامل می‌شود. با توجه به اینکه این شکل از رابطه می‌تواند مشکلات روحی بسیاری را برای شما ایجاد نماید؛ بهتر است برای تغییر آن از یک روانشناس کمک بگیرید.

روانشناسی عشق رمانتیک

در این حالت میان طرفین صمیمیت و جاذبه بالایی وجود دارد، اما تعهد در این‌گونه روابط ضعیف است. به عبارتی این شکل از رابطه بر اساس علاقه و توجه به نیازهای طرف مقابل ادامه پیدا می‌کند و در برخی موارد این شانس را دارد که به‌مرورزمان تعهد و علاقه به رابطه بلندمدت نیز برای طرفین ایجاد شود.

عشق دوستانه

در این حالت صمیمیت و تعهد میان طرفین بالاست، اما کشش شهوانی چندانی وجود ندارد. این روابط معمولاً سرشار از عشق و محبت و توجه به خواسته‌های طرف مقابل بوده و برای ایجاد آن‌ها زمان زیادی لازم است.

عشق ابلهانه یا کورکورانه

این شرایط معمولاً در ازدواج‌های زودهنگام و بدون شناخت ایجاد شده و بیشتر آن را به‌عنوان عشق در یک نگاه می‌شناسیم. در چنین شرایطی طرفین بر اساس کشش و جاذبه بالایی که نسبت به یکدیگر دارند به‌سرعت وارد تعهد می‌شوند، اما صمیمیت میان آن‌ها هنوز وجود ندارد. ازنظر استرنبرگ با پایان یافتن جذابیت‌های ظاهری و کشش‌های جنسی احتمال شکست در این روابط بسیار بالاست.

روانشناسی عشق آرمانی

این حالت ایده‌آل‌ترین وضعیتی است که می‌تواند میان دو نفر وجود داشته باشد؛ در این شرایط صمیمیت، جاذبه ظاهری و همین‌طور تعهد به میزان بالایی وجود دارند. استرنبرگ معتقد است بسیاری از زوجین می‌توانند رابطه خود را به این مرحله برسانند، اما همه آن‌ها موفق نمی‌شوند ارتباط خود را در این شرایط حفظ کنند. به عبارتی حتی پس از رسیدن یک رابطه به این مرحله نیز احتمال تغییر احساس و تبدیل آن به سایر انواع رابطه وجود دارد. به همین خاطر شاید بهتر باشد از یک زوج درمانگر در ارتباط با راهکارهایی برای حفظ این سطح از رابطه و همین‌طور بهبود کیفیت ارتباطتان کمک بگیرید. برای آشنایی با نشانه های عاشق شدن کلیک کنید.

روانشناسی عشق | مشکلات روحی در رابطه

یکی از مباحثی که در روانشناسی عشق به آن توجه می‌شود مشکلات و بیماری‌های روحی هستند که می‌تواند ایجاد یک رابطه عاطفی را برای فرد دشوار یا حتی غیرممکن سازد و همین‌طور باعث آسیب روحی در طرف مقابل نیز خواهد شد. اگر هریک از این مشکلات را در خود یا شریک احساسی‌تان مشاهده می‌کنید بهتر است از یک روانشناس در ارتباط با راهکارهایی برای درمان یا نکاتی که در ارتباط با این افراد می‌بایست موردنظر داشته باشید کمک بگیرید.

دلبستگی ناایمن

در طی یک سال اول زندگی و بر اساس رابطه میان نوزاد با مادر، کودک به باوری راجع به جهان اطراف دست پیدا می‌کند که بر تمامی روابط اجتماعی وی در آینده تأثیر خواهد گذاشت. این باور که به آن دلبستگی گفته می‌شود بر اساس میزان توجه مادر به نیازهای کودک شکل می‌گیرد. اگر مادر همواره مراقب کودک باشد و به نیازهای او پاسخ دهد کودک باور خواهد کرد که جهان جایی امن برای زندگی است و اطرافیان به نیازهای او توجه دارند. اما اگر به هر دلیلی کودک به این باور نرسد دچار دلبستگی ناایمن خواهد شد. دلبسته‌های ناایمن معمولاً در روابط خود نگران از دست دادن هستند و به‌شدت به طرف مقابل می‌چسبند یا سعی می‌کنند با فاصله گرفتن از دیگران خود را در برابر خطرات احتمالی در روابط اجتماعی محافظت کنند. برای تشخیص عشق اشتباه کلیک کنید.

حساسیت به طرد

افراد دارای حساسیت بالا به طرد باور دارند که دیگران آن‌ها را ترک خواهند کرد. به همین دلیل با دقتی غیرعادی تمامی رفتار و حرکات طرف مقابل را در نظر می‌گیرند و ساده‌ترین نشانه‌ها را نیز به‌عنوان تأییدی برای طرد شدن در نظر می‌گیرند. برای مثال عدم تماس چشمی در تمامی دقایق یک مکالمه برای آن‌ها نشانه‌ای از طرد خواهد بود و سپس به‌شدت نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. این واکنش می‌تواند به‌صورت وابستگی بیش‌ازحد، پرخاشگری یا حتی کناره‌گیری از جمع خود را نشان دهد.

انواع اختلالات شخصیت

یکی از گروه‌هایی که می‌بایست از برقراری رابطه با آن‌ها اجتناب کنید مبتلایان به انواع اختلال شخصیت هستند. برای مثال افرادی که دچار اختلال شخصیت نمایشی یا خودشیفته هستند تنها برای اثبات جذابیت و موردتوجه بودن خودشان وارد روابط عاطفی می‌شوند. این افراد غالباً نمی‌توانند احساس عمیقی را نسبت به هیچ‌کس تجربه کرده و پس از مدتی از رابطه خارج می‌شوند. برای مشاهده انواع اختلالات شخصیت کلیک کنید.

الکسی‌تایمی

الکسی‌تایمی یا ناگویی هیجانی اختلالی است که در آن فرد توانایی صحبت کردن راجع به احساسات خود و بیان آنچه تجربه می‌کند را ندارد. این افراد معمولاً به‌سختی می‌توانند احساسات خود را به دیگران نشان دهند و به همین خاطر در روابط عاطفی دچار مشکل می‌شوند. زیرا علی‌رغم علاقه‌ای که به شریک احساسی‌شان دارند نمی‌توانند این موضوع را به وی نشان داده و همین مسئله باعث دلخوری و ناراحتی طرف مقابل می‌شود. اگر احساس می‌کنید طرف مقابل شما یا خودتان دچار چنین مشکلی هستید، بهتر است در این زمینه از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید.

سوگ حل‌نشده

شکست عشقی موضوعیست که همه ما حداقل یک‌بار آن را تجربه کرده‌ایم. یکی از اشتباهات جدی اما رایج افرادی که به‌تازگی ارتباطی را قطع کرده‌اند این است که وارد رابطه جدیدی می‌شوند و این موضوع می‌تواند آسیب‌های بسیاری را برای خود فرد و طرف مقابل به همراه داشته باشد. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود تا پیش از حل شدن کامل این بحران از ورود به روابط عاطفی جدید خودداری کنید.

بیشتر بخوانید : رابطه سالم  

روانشناسی عشق | راهکارهایی برای داشتن یک عشق سالم

برخلاف اعتقاد بسیاری از افراد، عشق احساسی صفر یا صد نیست که اگر تاکنون در رابطه‌تان تجربه‌اش نکرده‌اید، فکر کنید که هرگز اتفاق نمی‌افتد. بلکه تمامی انواع عشق از حالت فقدان تا عشق کامل بر روی یک پیوستار قرار دارند و شما بر اساس رفتارتان در هر زمان بر روی بخش خاصی از این پیوستار قرار می‌گیرید. درنتیجه همواره می‌توانید شرایط خود را نسبت به آنچه هست بهتر کنید. برای رسیدن به شرایط مطلوب بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

عجول نباشید

برای ایجاد یک عشق واقعی و عمیق شما به زمان کافی نیاز دارید. شناخت طرفین از یکدیگر و ایجاد خاطرات مشترک موضوعی نیست که ناگهان و در عرض یک زمان کوتاه شکل بگیرد؛ به همین خاطر بهتر است به‌جای دلسرد شدن از یک رابطه زمان کافی را در اختیار آن بگذارید. مقاله عشق واقعی چطور به دست می‌آید را بخوانید.

مراقبت از یکدیگر

مراقبت و توجه به یکدیگر یکی از مسائل مهمی است که باعث ایجاد صمیمیت و محبت میان طرفین خواهد شد. به همین خاطر اگر به دنبال ایجاد یک رابطه عمیق هستید سعی کنید تا جای ممکن به احساسات و خواسته‌های طرف مقابل‌تان توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : ویژگی های رابطه ناسالم 

کمک بگیرید

گاهی اوقات متوجه این موضوع نیستیم که رفتارمان باعث ناراحتی یا ایجاد مشکل در رابطه شده است و یا علی‌رغم اینکه احساس می‌کنیم، همه‌چیز آن‌طور که باید باشد نیست، اما نمی‌توانیم دلیل آن را پیدا کنیم. گاهی اوقات نیز علی‌رغم شناسایی دلیل، توانایی برطرف کردن آن را نداریم. در این شرایط بهتر است برای حل مشکلات و رسیدن به یک رابطه مطلوب از متخصصین زوج‌درمانی کمک بگیرید. متخصصین در کنار تجربه و آگاهی بالایی که از مسائل مختلف این حیطه دارند به‌دور از جانب‌داری‌هایی که ممکن است از سوی اطرافیان صورت بگیرد به شما برای حل واقعی مشکلات کمک خواهند کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه عشق و رابطه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

ویژگی‌های یک عشق واقعی چیست؟

عشق واقعی دارای سه جنبه صمیمیت، تعهد و شهوت است و تمامی این سه جنبه به‌تناسب درون رابطه وجود دارد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره