ترس از طلاق در زنان و مردان | 5 راه برای غلبه بر ترس از طلاق

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ترس از طلاق می‌تواند هم در زنان و هم در مردان وجود داشته باشد. معمولا زوجین در آستانه جدایی، ترس از طلاق و احساس نگرانی مفرط در این باره را نیز تجربه می‌کنند. هر چه زندگی مشترک طولانی‌تر باشد، این ترس برای هر دو بیشتر می‌شود. حس تنهایی و اینکه ندانی بعد از طلاق چه باید بکنی، از جمله‌های مردان و زنانی است که علارغم مشکلاتی که در زندگی زناشویی دارند، به آن ادامه داده و موجب آزار یکدیگر می‌شوند. در ادامه به دلایل عمده ترس از طلاق پرداخته‌ایم که به راحتی نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت، اما سوال اینجاست که آیا با وجود این دلایل طلاق کار درستی است؟ 

ترس از طلاق

ترس از طلاق مردان و زنان

هم مردان و هم زنان در برهه ای از مراحل جدایی دچار ترس از طلاق می‌شوند. جالب است بدانید کسی که درخواست طلاق داده بیشتر دچار این ترس می‌شود. شاید به این خاطر که نگران پشیمانی از تصمیمش است. البته این ترس بیشتر در زنان دیده می‌شود، زنان به موجب ترس از طلاق شاید سال ها پای خرابه های یک زندگی مشترک نیز بمانند. در حالی که خود او و سایر اعضا خانواده سلامت روان شان در خطر است. در ادامه ابتدا علل و سپس راه های غلبه بر ترس از طلاق شرح داده‌ایم. اما چنین تصمیم حساسی بوده و توصیه می کنیم که حتما مشاوره روانشناسی دریافت نمایید.

دلایل ترس از طلاق

بسیاری از زنان و مردان وقتی بطور جدی تصمیم به جدایی می‌گیرند نوعی ترس و اضطراب شدید را تجربه می‌کنند. این موضوع می‌تواند آنقدر آزاردهنده باشد که مانع از انجام امور روزمره زندگی شود یا حتی از طلاق منصرف‌شان کند. دلایل مختلفی می‌توانند در بروز این ترس تاثیرگذار باشند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

? وابستگی عاطفی

تصمیم به طلاق به خصوص برای زوجینی که سال‌های طولانی با یکدیگر زندگی کرده‌اند، کار آسانی نیست. اکثر زن و شوهرها با وجود اختلافاتی که دارند در نهایت نوعی وابستگی عاطفی را در درون خود احساس می‌کنند. گسستن این رشته پیوند اضطراب زیادی را برای دو طرف به همراه می‌آورد. از همین رو باید قبل از طلاق از نظر روحی خود را آماده کنید تا بعدها با آسیب روانی کمتری مواجه شوید. مراجعه به یک روانشناس و شرکت در جلسات روان درمانی پیش از طلاق تا حد زیادی می‌تواند در این زمینه به شما یاری برساند. برای دریافت مشاوره طلاق کلیک کنید.

? ترس از طلاق به خاطر نداشتن هیچ چشم اندازی در مورد آینده

اگر تصمیم گیری برای طلاق به ناگهانی اتفاق بیفتد یا به هردلیلی زن یا مرد در زمینه نحوه زندگی پس از جدایی هیچ برنامه ریزی نداشته باشد، مسلما دچار ترس و اضطراب زیادی می شود. زیرا در این شرایط نمی‌دانید با چه چالش‌هایی قرار است مواجه شوید و نحوه مدیریت کردن این چالش‌ها را نیز نیاموخته‌اید. در نتیجه باید قبل از اینکه به طور رسمی جدا شوید در مورد چشم انداز پیش رو بیاندیشید و خود را برای آنچه در آینده اتفاق می‌افتد آماده کنید.

? وجود مشکلات مالی برای زن و مساله مهریه برای آقا

یکی از موانع طلاق به خصوص برای زنان مشکلات مالی است. زنانی که هیچ شغل یا مهارتی ندارند، نمی‌دانند پس از جدایی باید چگونه زندگی روزمره خود را بگذرانند. همین مسئله باعث می‌شود که تا حد ممکن طلاق را به تعویق بیاندازند. در مقابل مردان نیز ممکن است امروزه به درآمد همسر خود وابسته باشند، همچنین طلب مهریه از جانب زن از جمله مسائلی است که باعث می‌شود مردان برای طلاق اقدام نکرده یا از آن بترسند.

? ترس از طلاق به خاطر مشکلات مرتبط با  فرهنگ

در بسیاری از خانواده‌ها و خرده فرهنگ‌های ایرانی طلاق گرفتن به خصوص برای زن امری بسیار ناپسند تلقی می‌شود. همین موضوع باعث شده اطرافیان از زنان مطلقه حمایت نکنند یا نگاه بدی به آن‌ها داشته باشند. این مسئله طلاق را به فرایند دردناک‌تری تبدیل کرده و فشار روانی زیادی را به زنان تحمیل می‌کند. پس جای تعجب نیست که ترس از طلاق در زنان بیشتر دیده می‌شود. البته این موضوع با افزایش آگاهی در جامعه امروزه کم رنگ‌تر شده، با این حال هنوز هم بسیاری از افراد به خاطر مسائل فرهنگی و اجتماعی ممکن است از طلاق گرفتن بترسند.

برای آشنایی بیشتر با عوارض طلاق برای زنان کلیک کنید.

? ترس از طلاق به خاطر نگرانی در مورد فرزندان

نگرانی در مورد آینده فرزندان یکی از دغدغه‌های بسیار مهم زوجین است که در تصمیم‌گیری برای طلاق تا حد زیادی تاثیر می‌گذارد. در این شرایط ممکن است بترسید که فرزندتان در پی طلاق از نظر روحی آسیب ببیند و بعدها دچار مشکلات رفتاری شود. ترس از طلاق ناشی از آینده فرزندان موضوع حساسی است که نمی توان بدون بررسی از آن گذشت. پس ترس از طلاق در چنین شرایط چندان دور از ذهن نیست.

با این همه توجه به این نکته حائز اهمیت است که فرزندان طلاق اگر زندگی آرامی داشته باشند، نسبت به بچه‌هایی که پدر و مادرشان طلاق نگرفته‌اند، اما دائما با یکدیگر درگیر هستند سلامت روان بالاتری را تجربه می‌کنند. در نتیجه اگر از ترس آینده فرزندتان طلاق را به تعویق می‌اندازید باید کیفیت زندگی مشترک خود را نیز بالا ببرید و فضای امنی را در محیط خانه ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید : جلوگیری از طلاق

توصیه هایی  برای غلبه بر ترس از طلاق

ترس از طلاق دلیل خوبی برای ادامه دادن به زندگی نیست. برای اینکه تصمیم درستی برای آینده خود بگیرید باید بر احساسات خود مسلط باشید و با دوراندیشی بیشتری دست به انتخاب بزنید. در همین راستا برای اینکه بتوانید بر ترس خود غلبه کنید در نظر گرفتن برخی توصیه‌ها می‌تواند کمک کننده باشد که در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

1️⃣ از نظر روانی خود را برای طلاق آماده کنید

برای اینکه بتوانید بر ترس خود از طلاق غلبه کنید، پیش از هرچیز باید برای آن آمادگی روانی به دست بیاورید. این امر به سادگی به دست نمی‌آید. برای رسیدن به این هدف لازم است که بدانید جدایی ممکن است برای شما همانند از دست دادن یک عزیز تمام شود.

در این شرایط احتمالا احساسات مختلفی از جمله خشم، اندوه، دلتنگی و نفرت را هم زمان تجربه می‌کنید و دچار واکنش‌هایی نظیر انکار، چانه زنی و افسردگی می‌شوید. آگاهی از این مسائل به شما کمک می‌کند تا بتوانید تسلط بیشتری روی احساسات خود داشته باشید و بدانید که این تجربیات پایدار نمی‌مانند. برای اینکه از نظر روانی به توانمندی بالاتری دست پیدا کنید کمک گرفتن از یک روانشناس می‌تواند تا حد زیادی موثر باشد.

2️⃣ در توانمندسازی خود بکوشید

برای اینکه بتوانید پس از طلاق به تنهایی زندگی را بچرخانید، باید که مهارت‌های خود را افزایش داده و در جهت توانمندسازی هرچه بیشتر خویش بکوشید. برای مثال اگر زن هستید و منبع درآمدی ندارید، لازم است قبل طلاق سعی کنید مهارتی خاص به دست آورده و برای درآمدزایی تلاش کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا با ذهن بازتری تصمیم بگیرید و همواره از موضع ضعف با مشکلات برخورد نکنید. اگر مرد هستید هم بهتر است در انجام امور خانه‌داری به جای تکیه به زنان اطراف‌تان (همسر، مادر، خواهر…..) خودتان دست بجنبانید. 

3️⃣ کودکان را برای طلاق آماده کنید

همانطور که گفته شد نگرانی در مورد کودکان و واکنش آن‌ها به طلاق یکی از عوامل اصلی است که منجر به احساس اضطراب زوجین در آستانه جدایی می‌شود. برای اینکه این مشکل را به خوبی مدیریت کنید، لازم است متناسب با سن کودک در مورد طلاق به او اطلاعات بدهید. توجه داشته باشید که هرگز نباید بیش از نیاز کودک اطلاعات فراهم کنید. در نتیجه اجازه دهید در طی مکالمه او بیشتر سوال برسد. نکته دیگر اینجاست که هرگز نباید نزد فرزندتان از همسر خود بدگویی کنید. چرا که این کار باعث بروز سردرگمی در کودک می‌شود و می‌تواند اضطراب زیادی را در او برانگیزد.

4️⃣ قبل از طلاق تمام تلاش خود را برای حفظ زندگی تان انجام دهید

طلاق نباید به صورت یک تصمیم تکانشی و از قبل فکر نشده اتفاق بیفتد. چرا که در این صورت احتمال پشیمانی زوجین تا حد زیادی وجود دارد که می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند. در نتیجه تلاش کنید با وجود همه احساسات منفی که در زندگی تجربه می‌کنید عجولانه برای جدایی اقدام نکنید. قبل از این کار اجازه دهید که از نظر هیجانی در یک وضعیت باثبات قرار بگیرد و با تکیه بر نیروی منطق از یک فرد متخصص برای مشورت کردن در این باره کمک بگیرید. روانشناسان متخصص در حیطه زوج درمانی از جمله کارشناسانی هستند که می‌توانند در این زمینه به شما یاری برسانند.

5️⃣ از جلسات روان درمانی فردی کمک بگیرید

ترس از طلاق می‌تواند ناشی از یک مشکل روانشناختی درون فردی باشد. برای مثال کسانی که وابستگی شدیدی به همسر خود دارند حتی با فکر کردن به طلاق دچار اضطراب جدایی می‌شوند. همین مسئله می‌تواند آن‌ها را سالیان سال رنج داده و باعث شود که علارغم تمام مشکلات هرگز به طلاق فکر نکنند. در این شرایط مراجعه به یک روانشناس و شرکت در جلسات روان درمانی فردی به شما کمک می‌کند تا بتوانید ریشه ترس‌های خود را بشناسید، با آن‌ها مواجه شده و در نهایت بر آن‌ها غلبه کنید. پیشنهاد می‌شود که مقاله طلاق بگیرم یا نه را هم بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا ادامه دادن به زندگی مشترک به دلیل ترس از طلاق کار اشتباهی است؟

رضایت زناشویی یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیرگذار در سلامت روان هر کسی است. کسانی که صرفا به خاطر ترس از طلاق از همسرشان جدا نمی‌شوند اما در عین حال نمی‌توانند تعارض های موجود میان خود را حل کنند، در معرض آسیب‌های روحی زیادی قرار دارند. در نتیجه همواره متخصصین توصیه می‌کنند که اگر می‌خواهید به زندگی مشترک ادامه دهید پیش از هرچیز برای حل تنش‌های موجود کاری انجام دهید.

راه های غلبه بر ترس از طلاق چیست؟

برای از بین بردن ترس از طلاق شما ابتدا باید علل ترس تان را بشناسید چرا که بخش هایی از این ترس ها حقیقی بوده و به شما کمک می کنند تا واقع بین باشید. اما برای غلبه بر آن روش های متعددی وجود داره که در ادامه متن گفته ایم اما مهم ترین آن دریافت خدمات مشاوره طلاق است چرا که تمامی جنبه های جدایی شما در این جلسات بررسی خواهد شد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره