دوستی دختر و پسر | فواید و مضرات دوست شدن دختران با پسران

دوستی دختر و پسر چه پیامدهایی دارد؟ علل و عوامل مختلفی امروزه باعث شده است که دوستی دختر و پسر گسترش پیدا کند و نسبت به گذشته رایج‌تر باشد. از جمله این دلایل می‌توان به کاهش یافتن فرصت ازدواج برای جوانان و افزایش سن ازدواج را مثال زد. این دوستی‌ها در کشور ما به دلیل مغایرت با ریشه‌های فرهنگی و اعتقادی می‌تواند زمینه ساز آسیب‌های زیادی شود. برای مثال نداشتن تعهد، تزلزل رابطه و افزایش تجربه شکست‌های عاطفی برای هردو طرف از جمله این آسیب‌ها هستند. ما در ادامه این مقاله در مورد فوائد و مضرات دوستی دختر و پسر و راهکارهایی برای کاهش آسیب‌های احتمالی توضیحات بیشتری را ارائه کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید :  دوستیابی آنلاین

دوستی دختر و پسر | علل گرایش دو جنس به روابط دوستی خارج از ازدواج

علل و عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود که دختر و پسرهای امروزی به روابط دوستانه تمایل بیشتری داشته باشند و این مسئله نسبت به گذشته رواج بالاتری پیدا کند. ما در ادامه به به چند مورد از مهم‌ترین عللی که در این موضوع نقش دارند اشاره کرده‌ایم.

1- بالا رفتن سن ازدواج

امروزه فاکتورهایی که آمادگی فرد برای ازدواج را تعیین می‌کنند تغییر کرده است. برای مثال با اهمیت یافتن میزان تحصیلات افراد زیادی ازدواج خود را تا اتمام دوران تحصیلات دانشگاهی به تعویق می‌اندازند. این مسئله در کنار گذراندن مراحلی مثل سربازی و کاریابی نسبت به گذشته، اکثر افراد مجبور هستند که سال‌های طولانی‌تری را مجرد بمانند. با این حال به دلیل اینکه نیازهای جنسی و عاطفی هم‌چنان با شروع دوره نوجوانی در افراد وجود دارد ناتوانی در مدیریت نیازها می‌تواند باعث شود که افراد قبل از ازدواج به روابط دوستی روی بیاورند.

2- وجود محدودیت‌های زیاد برای ازدواج

با پیشرفت جوامع، بسیاری از افراد سبک‌های زندگی تجمل گرایانه‌ای را می‌پسندند و نمی‌توانند زندگی ساده‌ای را آغاز کنند. همین مسئله باعث می‌شود که ازدواج روز به روز برای آن‌ها دشوارتر شود. علاوه بر این با وجود مشکلاتی نظیر تورم و بیکاری در جامعه ما برآورده کردن اهداف بلندپروازانه یا حتی معمولی دشوارتر شده و بسیاری از جوانان نمی‌توانند حتی خواسته‌های معقول خود را برآورده کنند. همین مسئله باعث می‌شود که برخی از آن‌ها از ازدواج صرف نظر کرده و دوستی های دختر و پسری را ترجیح دهند.

3- دوستی دختر و پسر | عدم مسئولیت پذیری

افرادی که در خانواده‌هایی با سبک تربیتی نازپرورده رشد می‌کنند دیرتر می‌توانند مسئولیت‌های زندگی را بپذیرند. آن‌ها عادت کرده‌اند که همواره مسئولیت‌های زندگی را به دوش دیگران بیاندازند و سختی چندانی را تحمل نکنند. همین امر باعث می‌شود که برای تن دادن به ازدواج مقاومت بیشتری به خرج دهند و اغلب دوستی و روابط سطحی را ترجیح دهند.

4- داشتن سبک زندگی عشرت طلبانه

برخی افراد به روابط دختر و پسری به عنوان نوعی تفریح و سرگرمی نگاه می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که نتوانند دید درستی نسبت به ازدواج داشته باشند و آن را به عنوان محدودیت در نظر می‌گیرند. این افراد مسلما به جای ازدواج روابط خارج از چارچوب و چندگانه را ترجیح می‌دهند و پس از ازدواج نیز بیش از دیگران در معرض ریسک خیانت قرار دارند.

دوستی دختر و پسر فوایدی هم دارد؟

بسیاری از افراد امروزه طرفدار روابط آزاد هستند و معتقدند این دوستی‌ها نه تنها ضرری ندارد بلکه می‌تواند با منافعی برای دو طرف همراه باشد. از نگاه روانشناسی این مسئله زمانی صدق می‌کند که این روابط با ریشه‌های فرهنگی و اعتقادی یک جامعه در تضاد نباشد و افراد در همان روابط دوستی نیز حق و حقوقی را برای یکدیگر قائل باشند. زمانی که در جامعه‌ای روابط دختر و پسری از جانب عموم پذیرفته شده نیست و افراد مجبورند ارتباطی پنهانی داشته باشند، در صورت بروز هرگونه مشکل از حمایت کم‌تری برخوردارند و این رابطه بیش از اینکه با منفعت همراه باشد زمینه ساز بروز آسیب برای آن‌ها خواهد بود.

دوستی دختر و پسر و مضرات آن

بر اساس مشاهدات روانشناسان از مراجعین خود در مراکز مشاوره، روابط دختر و پسر به خصوص در کشور ما می‌تواند برای طرفین به خصوص برای دخترها پیامدهای منفی بسیاری را به بار بیاورد. ما در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آسیب‌ها در این زمینه اشاره کرده‌ایم. در صورتی که در رابطه خود دچار مشکل شده‌اید می‎‌توانید از خدمات مشاوره رابطه دختر و پسر استفاده نمایید.

1- نبود تعهد رسمی در رابطه

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در رابطه عاطفی برای هردو طرف امنیت روانی ایجاد می‌کند متعهد بودن زوجین است. در ازدواج افراد به دلیل تبعات اجتماعی و خانوادگی محدودیت‌های بیشتری برای زیر پا گذاشتن تعهدات دارند. این محدودیت‌ها همانند یک ترمزگیر برای رابطه عمل می‌کنند و کمتر اجازه می‌دهند که فرد به راحتی رابطه را کنار بگذارد یا به فریب کاری روی بیاورد. این در حالی است که در بسیاری از موارد عدم رعایت تعهد برای طرفین هیچ‌گونه پیامد جدی ندارد و فرد می‌تواند به راحتی عهد و پیمان خود را زیر پا بگذارد. بنابراین حتما باید حد و مرز در رابطه را مشخص کنید.

2- افزایش ریسک بروز شکست عاطفی

با توجه به اینکه تمام کردن روابط دختر و پسری همواره آسان‌تر از ازدواج است احتمال بروز شکست عاطفی نیز در آن بیشتر است. با توجه به اینکه شکست عاطفی می‌تواند مسئله بسیار تاثیرگذاری در سلامت روان باشد و زمینه ساز بروز اختلالاتی نظیر افسردگی و اضطراب گردد بسیار اهمیت دارد که همواره در مورد آن هشیار باشید و به هرقیمتی برای رفع نیازهای عاطفی و جنسی خود با جنس مخالف وارد رابطه نشوید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روانشناسی عشق را بخوانید.

3- وجود باورهای منفی در مورد دوستی دختر و پسر

در جامعه و فرهنگ ما اکثر افراد نگاهی منفی به رابطه دختر و پسری دارند. در بسیاری از موارد این مسئله به ریشه‌های اعتقادی مربوط می‌شود. این نگاه منفی باعث می‌شود که خیلی از دختر و پسرها همواره در رابطه خود نوعی احساس گناه و ناراحتی پنهان را تجربه کنند. همین مسئله می‌تواند در دراز مدت به سلامت روان طرفین آسیب بزند و زمینه ساز مشکلاتی نظیر افسردگی و اضطراب شود.

4- نبود حمایت اجتماعی

از آنجایی که عموم مردم به خصوص در مورد دخترها نگاه خوبی به رابطه داشتن با جنس مخالف ندارند در نتیجه حمایتی نیز از این موضوع نمی‌کنند. به همین خاطر اکثر افراد پس از تجربه شکست عاطفی یا هرگونه مشکل در رابطه با پارتنر خود کم‌تر حمایت و پشتیبانی دریافت می‌کنند که این موضوع شدت آسیب‌های وارده را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : مرور رابطه با چند سوال

دوستی دختر و پسر | توصیه ها و راهکارهایی برای کاهش آسیب 

با توجه به آسیب‌ها و پیامدهای دوستی دختر و پسر در ادامه به راهکارهایی اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند بتوانید اوضاع را بهتر مدیریت نمایید. 

1- در مورد استانداردهای خود برای ازدواج تجدید نظر کنید 

برخی افراد فکر می‌کنند تنها زمانی می‌توانند ازدواج کنند که تمامی فاکتورهای لازم را به طور کامل داشته باشند. به همین خاطر به دلیل احساس ناتوانی برای ازدواج به روابط دوستی روی می‌آورند. این در حالی است که اگر شما از نظر شخصیتی، فرهنگی و خانوادگی به هم نزدیک باشید می‌توانید بسیاری از مسائل را با مشارکت یکدیگر حل کنید و در کنار همسرتان با سرعت بیشتری در زندگی پیش بروید. در نظر داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید. برای اینکه بتوانید پیش بینی کنید ازدواج شما در سن و سالی که دارید تا چه حد می‌تواند موفقیت آمیز باشد بهتر از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید. 

2- فرزندان خود را درگیر تجملات نکنید

برخی از خانواده‌ها توقعات بسیار بالایی در مورد عروس و یا داماد خانواده خود دارند. با توجه به فشارهای اقتصادی و شرایط دشوار برای مستقل شدن جوان‌ها بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند توقعات خانواده‌ها را برآورده کنند. همین مسئله باعث می‌شود که از ازدواج بهراسند و روابط دوستی را ترجیح دهند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که بتوانید دیگاه واقع بینانه‌ای داشته باشید و علاوه بر مادیات ملاک‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید. 

3- دوستی دختر و پسر | نیازهای جنسی خود را مدیریت کنید 

یک باور عمومی غلط  که در میان عامه مردم رواج دارد این است که نیازهای جنسی همانند نیازهای اولیه نظیر گرسنگی و تشنگی هستند و باید هر طور که شده برآورده شوند. این در حالی است که شما می‌توانید انرژی جنسی را از طریق مجاری دیگری نظیر ورزش کردن تخلیه نمایید. در نتیجه هرگز به خاطر این مسئله خود را در روابط دوستی و آسیب زا درگیر نکنید.

4- روحیه مسئولیت پذیری را در فرزندان خود تقویت کنید

یکی از دلایل بسیار رایجی که باعث می‌شود افراد در روابط آسیب زا با جنس مخالف گرفتار شوند نبود روحیه مسئولیت پذیری و تعهد است چرا که این روابط بر خلاف ازدواج به راحتی پایان می‌یابند و افراد معمولا هزینه کمی بابت رفتارهای نادرست خود متقبل می‌شوند. برای جلوگیری از این معضل بسیار اهمیت دارد که از همان کودکی بر پرورش روحیه مسئولیت پذیری در فرزند خود تمرکز کنید و آن‌ها را افرادی پایبند و متعهد بار بیاورید. والدینی که سبک تربیتی نازپرورده‌ای دارند و اجازه نمی‌دهند بچه‌هایشان خود برای جبران اشتباهات تلاش کنند اغلب در پرورش روحیه مسئولیت پذیری فرزندان با مشکلات بیشتری مواجه هستند. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ارتباط با جنس مخالف می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا داشتن روابط متعدد قبل از ازدواج می‌تواند ریسک خیانت را افزایش دهد؟

بله، افرادی که درگیر روابط متنوع می‌شوند به مرور این مسئله به سبک زندگی‌شان تبدیل می‌شود و یک شبه پس از ازدواج نمی‌توانند آن را کنار بگذارند. از همین‌رو ریسک خیانت در این افراد می‌تواند بیش از دیگران باشد.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. اتفاقاً از نظر من دقیقاً نیاز جنسی مانند نیاز به آب و غذا است شما هم وقتی گشنه یا تشنه ات میشه یکم بخواب یا ورزش کن😂😂

  2. سلام
    طبق هرم مازلو نیاز جنسی در اکثر موارد پیش نیاز سایر نیاز های آدمی است و جنسی دیگری از ملزومات زندگی جایگزین آن هرگز نخواهد شد
    کمی شعار ندهیم و روشن بین باشیم بهتر است
    سپاس

    1. سلام خیلی ممنون از نظرتون ولی لازمه اصلاح کنم صحبتتون رو _>> طبق هرم نیازهای مازلو تو سطح اول غذا، پوشاک، مسکن و نیازهای فیزولوژی جهت بقا تعریف شده و رابطه جنسی تحت عنوان نیاز برای تولید مثل و بقای نسل شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره