دیر آمدن همسر یا شوهر

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

دیر آمدن همسر و شوهر از آن دسته موضوعاتی است که بسیاری از خانم‌ها را ناراحت می‌کند. هیچ‌کدام از ما دوست نداریم در خانه تنها باشیم. این تنهایی به‌ویژه زمانی بدتر می‌شود که چشم‌انتظار همسرتان باشید. بسیاری از ما در این شرایط دل‌شوره می‌گیریم. ممکن است احساس کنید همسرتان دیگر شما را دوست ندارد یا در حال خیانت کردن به شما است. همه این شرایط باعث می‌شود نگرانی‌هایتان از نبودن همسر بیشتر بشود. اما واقعیت این است که دیر آمدن همسر همیشه هم دلایل نگران‌کننده‌ای ندارد. حتی بسیاری از مواقع می‌توانید با استفاده از راهکارهای ساده این مشکل را بین خودتان برطرف کنید. اما اگر احساس می‌کنید دیر کردن‌های همسرتان در حال تبدیل شدن به یک دغدغه جدی است شاید بهتر باشد راجع به این موضوع از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید : اختلافات خانوادگی

دلایل دیر آمدن همسر یا شوهر

دیر آمدن شوهر می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. بااین‌حال شما برای اینکه بتوانید این موضوع را حل کنید باید در نخستین قدم دلیل آن را به‌خوبی شناسایی کنید. بعضی از مهم‌ترین دلایل دیر آمدن همسر عبارتند از:

مشغله کاری

این روزها مشکلات اقتصادی یکی از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث می‌شود همسر شما دیرتر به خانه برسد. بسیاری از آقایان مجبورند بیش از یک نوبت کار کنند تا بتوانند مخارج زندگی را تأمین کنند. به‌علاوه بعضی از مشاغل مسئولیت‌های بیش‌ازحدی برای همسر شما ایجاد می‌کنند و به همین خاطر او مجبور است زمان بیشتری را در محیط کار بگذراند.

دیر آمدن همسر به دلیل مشکلاتی که در خانه وجود دارد

خانه برای همه ما فضای امنی است که دوست داریم ساعت‌های زیادی از روز خود را با آرامش در آن بگذرانیم. بااین‌حال گاهی اوقات و به هر دلیلی پیش می‌آید که فضای خانه برای ما دل‌چسب نباشد. در این شرایط تا جایی که بتوانیم سعی می‌کنیم از بودن در خانه دوری کنیم. یکی از دلایل اینکه همسر شما هم شب‌ها دیر به خانه می‌آید می‌تواند فضای نامناسب درون خانه باشد.

همسرتان از چیزی ناراحت است

خانم‌ها وقتی از چیزی ناراحت هستند بیشتر راجع به آن صحبت می‌کنند. بودن در میان دوستان و صحبت کردن از ناراحتی‌ها روشی است که باعث آرامش بسیاری از زنان می‌شود. اما آقایان وقتی مشکلی دارند درست برعکس این حالت رفتار می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند زمانی را تنها باشند و راهی برای مشکلات پیدا کنند. به همین خاطر وجود اضطراب و مشکلات را می‌توان یکی از دلایل دیر آمدن همسر دانست. پیشنهاد می‌شود مقاله پنهان کاری همسر را نیز بخوانید.

دیر آمدن همسر به دلیل ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی

برونگرایی و میل به بودن در کنار دوستان هم می‌تواند دلیلی برای دیر آمدن همسر شما باشد. بسیاری از آقایان دوست دارند زمان‌هایی را در کنار دوستان بگذرانند. به همین خاطر شاید دیرتر به خانه سر بزنند. این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایل اختلاف بین زوجین می‌شود. زیرا بسیاری از آن‌ها احساس می‌کنند همسرشان دیگران را به آن‌ها ترجیح می‌دهد و به همین خاطر کیفیت رابطه عاطفی آن‌ها تحت تأثیر این شرایط قرار می‌گیرد.

خیانت!

شاید همیشه این‌طور نباشد اما خیانت هم می‌تواند یکی از دلایل دیر آمدن همسر شما باشد. اگر نشانه‌های دیگری از خیانت را در رفتار همسرتان می‌بینید و در کنار آن شوهرتان بیشتر اوقات دیر به خانه می‌آید بهتر است به این موضوع هم دقت کافی داشته باشید. در این شرایط حتما مقاله نشانه های خیانت مردان را بخوانید.

دیر آمدن همسر به دلیل بی‌مسئولیتی

اهمیت دادن به زندگی مشترک یکی از مهم‌ترین وظایف همه ما پس از ازدواج است. بااین‌حال بعضی از خانم‌ها یا آقایان به این مسئله توجهی ندارند. وقتی شما نسبت به وظایفی که در قبال همسرتان دارید بی‌توجه باشید دیر به خانه آمدن هم خیلی بعید به نظر نمی‌رسد. ویژگی‌های شخصیتی، ازدواج کردن از روی اجبار، سن پایین و بسیاری از دلایل دیگر می‌تواند باعث شود که همسر شما مسئولیت‌های زندگی مشترک را به‌درستی انجام ندهد.

بیشتر بخوانید : دعوای زن و شوهر

راه‌های برخورد با دیر آمدن همسر

دلایل را شناسایی کنید

اولین قدم برای مبارزه با هر مشکلی این است که شما دلایل آن را شناسایی کنید. اول مشخص کنید که چرا همسرتان شب‌ها دیر به خانه می آید و بعد سعی کنید با توجه به نوع مشکل راهکار مناسبی برای آن پیدا کنید.

با همسرتان صحبت کنید

در یک فرصت مناسب که همسرتان هم آمادگی شنیدن حرف‌های شما را داشته باشد با او صحبت کنید. برای اینکه صحبت‌هایتان نتیجه مناسبی داشته باشد سعی کنید حرف‌هایتان را با توجه به احساسات او شروع کنید. و پس‌ازآن خواسته‌های خودتان را مطرح کنید. از این راه شما به همسرتان نشان می‌دهید که متوجه احساسات او نیز هستید. برای مثال به همسرتان بگویید: (می‌دانم که تا دیروقت برای رفاه ما کار می‌کنی و از این بابت از تو ممنونم؛ اما من…).

فضای خانه را تبدیل به محیطی جذاب‌تر کنید

همان‌طور که گفتیم شرایط نامساعد خانه یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث دیر آمدن همسر می‌شود. اگر شما هم درگیر این مشکلات هستید باید برای بهتر کردن فضای خانه تلاش کنید. برای مثال سعی کنید همیشه استقبال خوبی از همسرتان داشته باشید. زمانی که او در خانه است غر زدن یا حرف‌هایی که انرژی منفی دارند را کنار بگذارید و سعی کنید یک فضای آرام و دوستانه در خانه ایجاد کنید. به‌علاوه می‌توانید شب‌هایی که او زودتر به خانه می‌آید خوشحالی‌تان را به همسرتان نشان دهید. این کار باعث می‌شود او هم برای اینکه شب‌ها زودتر به خانه بیاید ترغیب شود.

اهمیت مشاوره در مورد دیر آمدن شوهر

دیر آمدن همسر موضوعی نیست که به‌سادگی از کنار آن بگذریم. بی‌توجهی به این مسئله باعث عادی شدن آن برای همسرتان می‌شود و این موضوع می‌تواند کیفیت زندگی مشترک شما را تحت تأثیر خود قرار دهد.

به همین خاطر بهتر است که از همان روز اول نسبت به این ماجرا حساس باشید. با همه این‌ها صحبت کردن از این مسئله با اقوام یا خانواده گاهی برای ما بسیار سخت خواهد بود. اوضاع زمانی بیشتر دچار مشکل می‌شود که اطرافیان به دلیل علاقه‌ای که به شما دارند با جانب‌داری راجع به شرایط نظر می‌دهند و این‌ها می‌تواند یک مشکل ساده که به‌راحتی قابل حل کردن بود را تبدیل به ماجرایی پیچیده کند. در این شرایط به‌جای صحبت کردن با دیگران بهتر است از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. مشاورین با توجه به تخصص و تجربه‌ای که دارند می‌توانند بهترین راه را برای برخورد با این مسئله به شما آموزش دهند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چطور به همسرم بگویم که از دیر آمدن او ناراحت هستم؟

یک فضای آرام و مناسب برای صحبت کردن انتخاب کنید و با همسرتان راجع به این شرایط صحبت کنید. بهتر است ابتدای حرف‌هایتان را با همدلی راجع به احساسات همسر شروع کنید. سپس در مورد خواسته‌های خودتان تیز به او توضیح بدهید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره