سوالات قبل از ازدواج

سوالات قبل از ازدواج برای بسیاری از خانم‌ها و آقایان تبدیل به چالش بزرگی می‌شود. بسیاری از ما احساس می‌کنیم که نمی‌دانیم کدام سؤال‌ها را می‌بایست اول بپرسیم و یا چه زمانی بهتر است سؤالات خود را مطرح کنیم. از طرفی برخی افراد اهمیتی برای این سؤالات قائل نیستند و شناخت طرف مقابل را به گذشت زمان معطوف می‌کنند. بهترین تصمیم این است که به هر دو بعد توجه داشته باشید و در کنار اینکه شناخت شریک عاطفی خود را معطوف به مشاهده رفتار وی و گذشت زمان کرده‌اید، به دوران آشنایی تا حدودی ساختار داده و به فراخور شرایط موجود سؤالاتی را مطرح نمایید. به خاطر داشته باشید که سوالات آشنایی قبل از ازدواج هرچقدر هم دقیق تهیه شده باشد نمی‌تواند تمامی مسائل را دربر بگیرد و به همین خاطر است که استفاده از جلسات مشاوره پیش از ازدواج توصیه می‌‌گردد. برای آشنایی با مراحل ازدواج کلیک کنید.

اهمیت سوالات قبل از ازدواج

تهیه فهرستی از سؤالات برای پرسیدن در جلسات خواستگاری شاید ازنظر برخی افراد کاری بیهوده و حتی خنده‌دار به نظر برسد (برای آشنایی با رسم و رسومات جلسه خواستگاری کلیک کنید). به همین خاطر بهتر است در ابتدا راجع به اهمیت سوالات آشنایی قبل از ازدواج نکاتی را بیان کنیم. واقعیت این است که برای شناخت هر فرد شما نیاز به یک زمان نسبتاً طولانی از ارتباط دارید و اختصاص این زمان معمولاً در آشنایی‌های پیش از ازدواج امکان‌پذیر نیست.

از طرفی شما نمی‌توانید از این بابت مطمئن باشید که در طی مدت آشنایی با تمامی رفتارها در طرف مقابل خود آشنا خواهید شد. به همین خاطر لازم است که برای شناخت بیشتر گاهی به‌صورت مستقیم نظر وی را در ارتباط با مسائل مختلف بپرسید و این موضوع نیاز به حضور ذهن خواهد داشت. به همین خاطر بهتر است از قبل برای پرسیدن سؤالاتی که مدنظر دارید خود را آماده کرده باشید.

بیشتر بخوانید : شناخت پیش از ازدواج

سوالات قبل از ازدواج | کی و چگونه بپرسیم؟

هنگامی‌که از سوالات آشنایی قبل از ازدواج صحبت می‌کنیم برای بسیاری از افراد این تصور می‌شود که طرفین در یک جلسه در حال پرسیدن فهرستی از سؤالات هستند؛ درحالی‌که شیوه صحیح پرسیدن سؤالات این است که شما به‌مرورزمان در طول جلسات آشنایی و به فراخور شرایط موجود سؤالات خود را مطرح کنید. در این وضعیت شما می‌توانید هماهنگی یا عدم صداقت میان گفته‌های فرد با آنچه در شرایط نشان می‌دهد را بهتر متوجه شوید. برای مثال صحبت از نحوه وقت گذراندن در اوقات فراغت را بهتر است به یک روز تعطیل یا در آستانه شروع یک تعطیلات مطرح نمایید.

سوالات قبل از ازدواج | چه بپرسیم؟

برای بسیاری از افراد این سؤال پیش می‌آید که سوالات آشنایی قبل از ازدواج باید به چه صورت پرسیده شود یا به‌طورکلی چه سؤالاتی را مطرح کنیم؟ پاسخ به این سؤال با توجه به میزان آشنایی شما و همین‌طور اهمیت مسائل مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال بهتر است موضوعات زیر را در سؤالات خود موردتوجه قرار دهید.

دیدگاه فرد راجع به پیشرفت و فعالیت

برخی افراد که به آن‌ها تیپ شخصیتی A نیز گفته می‌شود همواره به دنبال رقابت با دیگران و تلاش برای بهبود وضعیت زندگی هستند؛ بالاتر بودن دیگران از این افراد در هیچ زمینه‌ای ازنظرشان پذیرفتنی نیست و درآن‌واحد مشغول انجام چند کار هستند. درعین‌حال برخی دیگر از افراد اگرچه به پیشرفت و بهبود وضعیت اهمیت می‌دهند بااین‌حال هرگز خود را درگیر مسابقه با دیگران نمی‌کنند. می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت کنار هم قرار گرفتن این دو تیپ شخصیتی چه مشکلاتی بروز پیدا خواهد کرد. به همین خاطر بهتر است این موضوع را در سؤالات خود لحاظ کنید. در این زمینه می‌توانید از نمونه سؤالات زیر نیز استفاده کنید

 • چه اهداف و آینده‌ای را برای خود در نظر دارید؟
 • چه برنامه‌ای برای رسیدن به این اهداف دارید؟
 • تا چه حد اهل رقابت با دیگران هستید؟

مسائل اقتصادی

اختلاف‌نظر بر سر مسائل مالی را می‌توان یکی از جدی‌ترین موضوعاتی دانست که می‌تواند باعث شکست یک زندگی باشد. بعضی افراد بیشتر تمایل به هزینه کردن درآمد خود دارند و برخی دیگر برای پس‌انداز ارزش بیشتری قائل هستند. حتی ممکن است شما و طرف مقابلتان بر سر میزان درآمد کافی برای گذراندن زندگی با یکدیگر تفاوت داشته باشید. برای آشنایی با دیدگاه‌های اقتصادی طرف مقابل می‌توانید از سوالات آشنایی قبل از ازدواج که در ادامه مطرح می‌کنیم استفاده نمایید.

 • اگر مبلغ نسبتاً زیادی به دستتان برسد چه کارهایی انجام می‌دهید؟
 • معمولاً در ماه چقدر برای تفریح یا رسیدگی به ظاهرتان هزینه می‌کنید؟
 • چقدر به پس‌انداز کردن اهمیت می‌دهید و چقدر در این کار موفق هستید؟
 • آیا قانون خاصی برای درآمد ماهیانه خود و راه‌های خرج کردن یا پس‌انداز آن دارید؟

روابط اجتماعی و گذراندن اوقات فراغت

یکی از موضوعاتی که بیشتر در میان شخصیت‌های برون‌گرا و درون‌گرا باعث بروز اختلاف و درگیری می‌شود نحوه گذراندن اوقات فراغت و روابط اجتماعی فرد است. این موضوع اگرچه ممکن است در ابتدا ساده به نظر برسد اما اهمیت بالایی در زندگی مشترک دارد. شما به دنبال فردی هستید که در تمامی لحظات زندگی بتوانید در کنارش باشید و اگر احساس کنید بر سر مسائلی که برایتان لذت‌بخش است با یکدیگر تفاهم ندارید احتمالاً مشکلاتی در زندگی مشترک شما ایجاد خواهد شد.

بهتر است به علاقه‌مندی‌ها و تفریحات طرف مقابلتان توجه داشت باشید. آیا این تفریحات مطابق میل شما نیز هست؟ در این زمینه می‌توانید از سؤالات زیر استفاده کنید.

 • چند دوست صمیمی دارید و معمولاً چقدر از زمان خود را با آن‌ها می‌گذرانید؟
 • در اوقات فراغتتان بیشتر چه کارهایی انجام می‌دهید؟
 • اگر قرار باشد یک مهمانی ترتیب دهید دوست دارید حداکثر چند نفر را دعوت کنید؟
 • چند بار در هفته یا ماه با دیگران رفت‌وآمد دارید و از این ارتباط‌ها لذت می‌برید؟

سوالات قبل از ازدواج | ارتباطات جنسی

مسائل جنسی ازجمله موضوعاتی هستند که بسیاری از افراد به دلیل احساس خجالت تا پیش از ازدواج از آن صحبت نمی‌کنند؛ بااین‌حال توجه داشته باشید که بسیاری از نارضایتی‌ها و مشکلات در زندگی مشترک بر سر مسائل جنسی ایجاد می‌شود. درنتیجه سعی کنید در این زمینه نیز اطلاعات خود را راجع به دیدگاه‌های طرف مقابل افزایش دهید. تجربه پیشین روابط جنسی، وجود مشکل یا بیماری خاصی در این زمینه، اهمیتی که فرد به معاشقه و لذت بردن هر دو طرف می‌دهد و همین‌طور دانش او راجع به مسائل جنسی ازجمله مطالبی هستند که می‌توانید در سؤالات خود مطرح نمایید. برای دریافت لیست سوالات جنسی از خواستگار کلیک کنید.

روابط گذشته

وجود روابط عاطفی یا جنسی در گذشته به‌خصوص طلاق، آسیب‌ها یا بحران‌هایی که برای فرد پیش‌آمده و هر موضوع دیگری که راجع به گذشته فرد برایتان اهمیت دارد ازجمله مسائلی هستند که بهتر است به آن‌ها توجه داشته باشید. گذشته همسر شما همانند گنجینه‌ای است که اطلاعات بسیاری را در اختیارتان خواهد گذاشت و بهتر است با دقت به آن‌ها توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : رابطه قبل ازدواج

سوالات قبل از ازدواج | اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

سوالات آشنایی قبل از ازدواج اگرچه اهمیت بسیاری دارد بااین‌حال نمی‌تواند تمامی آنچه را که باید در ارتباط با همسر آیندتان بدانید در اختیارتان بگذارد. گاهی اوقات ممکن است فرد برای به دست آوردن محبت و تأیید شما حقیقت را انکار کند و یا حتی ممکن است احساس کند برخی مسائل اهمیت چندانی ندارند که بخواهد آن‌ها را مطرح نماید. به همین خاطر توصیه می‌شود در کنار توجه به سوالات آشنایی قبل از ازدواج از جلسات مشاوره پیش از ازدواج نیز استفاده کنید. این جلسات به شما کمک می‌کند تا با شخصیت واقعی طرف مقابلتان و نقاط ضعف و قوت وی آشنا شوید و درعین‌حال راهکارهایی را برای رفتار با شخصیت طرف مقابل دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

1. چه سؤالاتی را باید در زمان آشنایی مطرح کنیم؟

سؤالات با توجه به اینکه چه مسائلی برای شما اهمیت بیشتری دارند می‌تواند متفاوت باشد بااین‌حال بهتر است در سؤالات خود به مسائلی مانند دیدگاه‌های اقتصادی، نوع گذراندن اوقات فراغت، مسائل جنسی و همین‌طور گذشته فرد توجه داشته باشید.

2. چطور می‌توانیم از صداقت در پاسخ سؤالات زمان آشنایی مطمئن باشیم؟

یکی از راهکارهایی که می‌توانید استفاده کنید این است که رفتار فرد را با پاسخ‌هایش مقایسه کنید. اما به‌طورکلی بهتر است برای رسیدن به یک شناخت جامع از طرف مقابل جلسات مشاوره پیش از ازدواج را جدی بگیرید. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره