ازدواج موفق

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ازدواج موفق به یک انتخاب صحیح و با تدبیر نیاز دارد. ازدواج موفق اتفاقی نیست، بلکه برای رسیدن به آن باید برنامه ‌ریزی کرد و در مسیر آن برنامه حرکت نمود. برای داشتن یک زندگی ایده‌آل، نباید به حداقل‌ها قانع باشید پس لازم است برای به دست آوردن عشق، تعهد، شادی و سلامت روانی بیشتر تلاش کنید. مهم‌ترین ویژگی برای داشتن یک ازدواج موفق شناخت صحیح از یکدیگر است. متاسفانه امروزه دختران و پسران اول عشق را تجربه کرده و سپس سعی می‌کنند براساس آن به شناخت از یکدیگر برسند، درحالی‌که همین عشق خیلی از حقایق‌ و معایب طرفین را می‌پوشاند و پس از مدت کوتاهی از زندگی مشترک متوجه نقاط ضعف‌ یکدیگر می‌شوند. با آگاهی از معیارهای ازدواج موفق و کمک گرفتن از روانشناس می‌توانید گامی در جهت شروع زندگی سالم و موفق خود بردارید.

ازدواج موفق

معیارهای یک ازدواج موفق پلی برای داشتن یک زندگی سالم است. مهم‌ترین قدم برای ازدواج موفق رسیدن به خودآگاهی می‌باشد. قبل از هر انتخابی فرد باید نقاط مثبت و منفی خود را بشناسد و اهداف و ارزش‌های زندگی‌اش را مشخص کند و طبق آن یک انتخاب شایسته انجام دهد. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست بنابراین حداقل می‌توان شخصی را انتخاب کرد که به ایده‌آل‌های هر فرد نزدیک باشد. ازدواج موفق باید طبق معیارهای حقیقی صورت گیرد. برای این منظور بِهتر است که قبل از ازدواج با مشاورین متخصص و باتجربه مشورت شود. پایه و اساس ازدواج باید بر مبنای معیارهای عقلانی استوار شده باشد. مهم‌ترین معیارها برای داشتن یک ازدواج موفق عبارتند از:

  • رشد عاطفی وفکری
  • تشابه علایق و طرز فکر
  • تشابه مذهبی
  • تشابه طرز فکر نسبت به امور جنسی
  • تشابه تحصیلی و طبقاتی

تشابه علاقه به زندگی، سُرعت عمل در کارها و رابطه با خانواده‌ها از مهم‌ترین معیار‌های یک ازدواج موفق می‌باشد. در صورتی که مسائلی هست که مانع از برقراری رابطه مثبت با همسرتان می‌شود، بهتر است هر چه زودتر آن را حل نمایید. خوشبختانه شما در کوتاه ترین زمان حتی از طریق تلفن خود می‌توانید با مشاوران خانواده در ارتباط باشید. پیشنهاد می‌شود مقاله اهمیت گذشته همسر را مطالعه نمایید.

لازمه ازدواج موفق چیست ؟

برای کسب مهارت‌های لازم بهتر است افرادی که می‌خواهند ازدواج کنند یا زوج‌های جوان، مطالبی که باعث آسیب رساندن به رابطه‌شان می‌شود را به‌خوبی بررسی کرده و مواردی را که باعث استحکام رابطه‌شان می‌شود را یاد بگیرند. بنابراین باید در نظر داشته باشید که بقا و تداوم زندگی مشترک در گرو مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی است که زوجین باید آن‌ها را کسب کنند. این مهارت‌ها عبارتند از:

1. مهارت در خودآگاهی

آگاهی از خود و خصوصیات مختلف خود باعث می‌شود تا هر فرد نقاط مثبت و منفی خود را به خوبی بشناسد و در برخورد با طرف مقابل و مسائل عمیق‌تر بهترین خود را نشان دهد. 

2. مهارت در همدلی با افراد

همدلی به برقراری ارتباط عمیق و صمیمی بین افراد کمک بسیاری می‌کند. افراد زیادی بر این باورند که تفاهم به معنای هم فکر بودن است در حالی ‌که این فکر درست نیست زیرا هیچ گاه نمی‌توان دو انسان را یافت که کاملا شبیه به‌هم باشند اما آنچه که می‌تواند این اختلافات و تفاوت‌ها را قابل درک سازد همان همدلی است که منجر به ازدواج موفق می‌شود.

3. مهارت حل اختلاف

بدون توهین وتندی و پرخاشگری با یکدیگر صحبت کنید، از به کار بردن سخنان ناامیدکننده و منفی خودداری کنید. به محض احساس اختلاف یا سوءتفاهم در صدد حل آن باشید، احساس شرم، گناه و خجالت را برای طرف مقابل بوجود نیاورید. ناراحتی‌های خود را عنوان کنید بدون اینکه همدیگر را قضاوت و سرزنش نمایید. در زمان حل اختلاف چنانچه متوجه اشتباه خود شدید فوراً عذرخواهی کرده ومسئله را ختم بخیر کنید. برای هر مشکل یک جلسه را اختصاص دهید و هر بار فقط یک موضوع را مطرح کنید زیرا درهم‌پیچیدگی ناراحتی‌ها فقط دامنه اختلافات را زیاد می‌کند.

در صورتی که قصد ازدواج دارید و به دنبال جوابی درباره آینده ازدواج‌تان هستید، حتما مقاله پیش گویی موفقیت در ازدواج را بخوانید.

ازدواج موفق چگونه شکل می گیرد ؟

یک ازدواج موفق در واقع فرایندی است که در بلند مدت به کمک زن و شوهر به وجود می‌آید. هر طرف باید نسبت به خواسته ها و نیازهای همسرش هشیار باشد. در بالا ملزومات شکل گیری چنین ارتباطی را ذکر کرده‌ایم، اما کافی نیستند؛ چرا که زندگی پیچیدگی های زیادی دارد و شما باید نسبت به مسائل انعطاف نیز داشته باشید.

ازدواج موفق از نظر روانشناسی

 تحقیقات نشان می‌دهند که با ثبات‌ترین ازدواج‌ها آن‌هایی هستند که زن و شوهر بیشترین شباهت‌ها را باهم داشته باشند. طبق بررسی‌های انجام شده شباهت‌های اخلاقی و شخصیتی زن و شوهر روی موفقیت ازدواج آن‌ها نقش تعیین کننده‌ای دارد. میزان بی‌ثباتی و طلاق در زوج‌هایی که کمتر شبیه به هم هستند بیشتر مشاهده می‌شود. از نظر روانشناسان هرچقدر تشابه بین زوجین بیشتر باشد به همان نسبت احتمال اینکه دچار بحران شوند کم خواهد شد.

نمونه های مشاوره ازدواج موفق

مشاورین قبل از ازدواج کمک می‌کنند تا بسیاری از حقایق برای زوجین روشن شود تا بعد از ازدواج به مشکل برنخورند و نقاط ضعف و قدرت یکدیگر را به ‌خوبی بشناسند. به شرط اینکه از همان ابتدای کار پنهان ‌کاری وجود نداشته باشد و با صداقت کامل با مشاور مشورت داشته باشند در غیر این صورت مشاوره قبل از ازدواج هم نمی‌تواند کمک چندانی به این‌گونه افراد بکند. چنین افرادی قطعا در زندگی مشترک‌شان شکست می‌خورند.  برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

ازدواج چه تغییراتی در زندگی و رابطه زوجین ایجاد خواهد کرد؟

برخی از مردم فکر می‌کنند که با ازدواج رابطه دونفر باهم تغییر می‌کند و برخی هم فکر می‌کنند همه چیز طبق روال گذشته باقی می‌ماند. اما زوجین باید بدانند که با ازدواج مسئولیت ‌پذیری و تعهد بیشتری شکل می‌گیرد و زوجین باید برای استحکام زندگی زناشویی‌شان بیشتر تلاش کنند تا یک ازدواج موفق داشته باشند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره