آمادگی برای ازدواج

آمادگی برای ازدواج اولین قدم برای ساخت یک زندگی مشترک موفق است اما متاسفانه بسیاری از افراد به آن اهمیت نمی‌دهند و یا نسبت به آن آگاهی کاملی ندارند. نداشتن آمادگی برای ازدواج باعث شده نرخ طلاق در کشور بالا برود و از طرف دیگر سن ازدواج نیز افزایش پیدا کند. برای مثال شاید جوانانی را دیده باشید که در سن کم و قبل از رسیدن به آمادگی برای ازدواج وارد زندگی مشترک می‌شوند و در نهایت شکست می‌خورند. یا عده دیگری که علی رغم رد کردن سن ازدواج هنوز آمادگی لازم برای ورود به زندگی مشترک را در خود نمی‌بینند. با آگاهی از ویژگی‌های لازم برای کسب آمادگی ازدواج، می‌توانید این آمادگی را در خود ایجاد کنید و زندگی مشترک موفقی را برای خود بسازید. در صورتی که با کسی قصد ازدواج دارید، حتما مقاله پیش گویی موفقیت در ازدواج را بخوانید.

 

آمادگی برای ازدواج

ویژگی‌های زیادی هستند که شما برای پیدا کردن آمادگی ازدواج باید آن‌ها را در شخصیت خود به وجود بیاورید یا ارتقا دهید. به دست آوردن ویژگی های زیر برای رسیدن به آمادگی لازم برای ازدواج ضروری است.

1. خودشناسی را قدم اول قرار دهید

فردی که از خود، ویژگی‌ها و خواسته‌هایش اطلاع نداشته باشد و همچنین با ابعاد فکری، روحی روانی، عاطفی، جسمانی و اخلاقی خود آشنا نباشد، هرگز نمی‌تواند دست به انتخاب درستی برای ازدواج بزند. بنابراین لازم است که شما در قدم اول برای شناختن خودتان زمان بگذارید و بعد به فکر نیمه گم شده خود باشید.

2. هدف های روشن داشته باشید

فردی که تصمیم به ازدواج دارد ابتدا باید هدف زندگی خود و سپس هدفش از ازدواج را بیابد. لازم است این فرد از خود بپرسد که چرا می‌خواهد ازدواج کند و به دنبال چه هدفی وارد زندگی مشترک می‌شود؟ در کنار تمام این‌ها هدف مندی و برنامه ریزی مشخصه افراد موفق و مناسب برای ازدواج است. پس باید این مشخصه را به شخصیت خود اضافه کنید.

3. آمادگی برای ازدواج | قدرت حل مسئله و پذیرش خود را تقویت کنید

اگر به فکر ازدواج یا مستقل شدن هستید باید توان رویارویی با مسائل و چالش‌ها را داشته باشید. یعنی بهتر است مهارت حل مسئله را در خود پرورش دهید تا مشکلات خود را حل کنید و مهارت پذیرش را در وجودتان ارتقا دهید تا بتوانید با مسائل غیر قابل حل کنار بیایید.

4. درک خود از جنس مخالف را بالا ببرید

زنان و مردان تا حد بسیار زیادی با یکدیگر تفاوت دارند. نوع نگاه دو جنس به یک موضوع کاملا متفاوت است و شما نمی‌توانید زن و مردی را پیدا کنید که صد در صد با هم شباهت داشته باشند. وقتی قرار است وارد یک زندگی عاشقانه با جنس مخالف خود شوید باید روحیات، اخلاقیات و طرز فکر او را بهتر بشناسید. به همین خاطر توصیه می‌شود از مطالعه کتب مربوط به شناخت جنس مخالف غافل نشوید.

5. به دنبال رسیدن به شادی و خوشبختی در تنهایی باشید

اگر در دوره تجرد خود نتوانید به شادی و خوشبختی دست پیدا کنید، در دوره تاهل نیز نمی‌توانید به آن برسید. شما باید خودتان و نه طرف مقابل را برای خوشبخت کردن خود مسئول بدانید. زمانی که در تنهایی به شادی رسیدید، می‌توانید برای ازدواج اقدام نمایید. 

6. آمادگی برای ازدواج | از مسائل جنسی اطلاعات کافی پیدا کنید

قطعا رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی مشترک شما و همسرتان را تشکیل می‌دهد. بدون یک رابطه جنسی موفق نمی‌توان یک زندگی زناشویی سالم را ساخت پس از همین امروز به دنبال بالا بردن اطلاعات جنسی خود باشید. البته این موضوع را نیز مورد توجه قرار دهید که باید برای کسب اطلاعات در این باره از راه‌های درست اقدام کنید. تماشای فیلم‌های پورن و سایر محتواهای نامناسب اطلاعات صحیحی به شما نمی‌دهند. 

بیشتر بخوانید : ازدواج موفق

7. خودتان را دوست داشته باشید

اگر خودتان را دوست نداشته باشید، نمی‌توانید دیگری را دوست بدارید. اگر به خود علاقه‌ای نداشته باشید، عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی خواهید داشت و در صورت اعتماد به نفس پایین از پس زندگی خود بر نمی‌آیید. پس خودتان را در اولویت موارد دوست داشتنی زندگیتان قرار دهید. تا زمانی که معنای دوست داشتن را درک نکنید، نمی توان گفت که آمادگی ازدواج را دارید.

8. چالش های فکری خود را حل کنید

اگر در دوران مجردی گره‌های فکری خود را باز کنید و آسیب‌های روحی‌تان را با کمک مشاور درمان نمایید، می‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید. اما اگر با یک ذهن مشوش از مشکلات خانوادگی و مشکلات مربوط به روابط قبلی و زندگی فردیتان وارد رابطه شوید،  نمی توانید مسائل روحی خود را به درستی مدیریت کنید. مشاوره ازدواج به شما کمک می‌کند تا آمادگی ازدواج را در خود ایجاد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید. 

 

نشانه های آمادگی برای ازدواج

 • تمام کردن تمام روابط مربوط به گذشته
 • توانایی انتخاب درست و منطقی
 • نسبت به مسئولیت های خود آگاهی داردی و مسئولیت پذیرید
 • صبورید و توان کوتاه آمدن در بحث‌ها و دعواها را دارید
 • از نظر روحی روانی در سلامت کامل هستید
 • برای فرار از زندگی قبلی و خانواده خود به ازدواج فکر نمی‌کنید
 • خواسته‌های خود و طرف مقابلتان را از زندگی مشترک می‌دانید
 • اگر آمادگی برای ازدواج دارید پس به دنبال تغییر طرف مقابل پس از ازدواج نیستید
 • دنبال مرد سوار بر اسب یا ملکه زیبایی نمی‌گردید
 • از استقلال عاطفی و روانی و مالی برخوردارید
 • خانواده آماده ازدواج شما هستند
 • توانایی برخورد اجتماعی با آشنایان و خانواده و طرف مقابل را دارید
 • از توانایی پذیرش تفاوت برخوردارید
 • تصور صحیحی از ازدواج پیدا کرده‌اید
 • برای داشتن بچه آماده هستید
 • شریک‌تان را می‌شناسید و به او اعتماد دارید
 • آمادگی به اشتراک گذاشتن زندگی شخصیتان را دارید
 • رسیدن به بلوغ احساسی و عاطفی، بلوغ جسمی و جنسی، بلوغ اقتصادی، بلوغ عقلی

عدم آمادگی برای ازدواج

نداشتن هر کدام از ویژگی ها و نشانه های ذکر شده در بالا هشداری است برای نداشتن آمادگی لازم برای ازدواج شما. اما باید در این میان به سه عامل زیر نیز بیش از همه تاکید کرد. چرا که نبود این سه شرط، احتمال بروز مشکلات را بیشتر خواهد کرد.

نداشتن آمادگی مالی برای ازدواج

هر زن و مردی بر اساس خواست ها و خانواده ای که در آن رشد کرده، تعریف متفاوتی از آمادگی مالی برای ازدواج دارد. اما هر فردی حداقل توانایی مالی برای شروع یک زندگی مشترک نیاز دارد. پس پختگی اقتصادی و استقلال مالی حتما باید در دختر و پسر بررسی شود.

نبود آمادگی از نظر سلامت هیجانی و روانی

شاید تکرار مکررات باشد اما هنوز هم هستند کسانی که فکر می‌کنند، ازدواج دوای هر مشکل روحی است. خانواه ها و جوانان باید بدانند که برای درمان افسردگی، انزوا طلبی، مشکلات اعتیادی، اختلالات شخصیت و … ازدواج راه کار نیست. بلکه وجود سلامت روان از شروط لازم و اولیه برای زندگی مشترک است.

نداشتن آمادگی اجتماعی

یکی از مهم ترین جنبه های شناسایی برای آمادگی ازدواج، رشد و بلوغ اجتماعی هر خانم و آقایی است. این پارامتر در واقع میزان سازگاری فرد با اطرافیان در محیط های مختلف را می سنجد. توانایی برقراری ارتباط با همکلاسی ها، همسایگان، فروشنده، همکاران و….. نیاز به رشد اجتماعی دارد. معمولا کسانی که به بلوغ کامل نرسیده اند نمی توانند در محیط های مختلف نیازهایشان را برطرف کنند. فراموش نکنید که انسان برای رفع انواع نیازهایش باید بتواند در اجتماع حضور یافته و رشد کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

در چه سنی آمادگی برای ازدواج ایجاد می‌شود؟

نمی‌توان سن مشخص و دقیقی برای همه افراد تعیین کرد اما به طور کلی خانوم‌ها بعد از 24 سالگی و آقایان بعد از 27 سالگی  آمادگی ازدواج را پیدا می‌کنند. در حالت کلی لازم است که برای ازدواج فرد به یک حالت تثبیت شد برسد و کمتر در معرض تغییر افکار و عقاید قرار داشته باشد.

چطور می‌توانم بفهم طرف مقابلم آمادگی ازدواج دارد؟

هدفمندی و جدیت در رابطه، تعهد و داشتن دغدغه زندگی مشترک از نشانه‌های آمادگی برای ازدواج است.  

برای آمادگی ازدواج کدام بلوغ لازم است؟

بلوغ احساسی و عاطفی، بلوغ جسمی و جنسی، بلوغ اقتصادی، بلوغ عقلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره