درمان خیانت

آیا درمان آسیب‌های خیانت امکان‌پذیر است؟ این سؤال برای بسیاری از افرادی که قربانی خیانت شده‌اند و یا با یک اشتباه به همسرشان خیانت کرده و زندگیشان را تا مرز نابودی پیش برده‌اند مطرح می‌شود. فهمیدن اینکه همسرتان به شما خیانت کرده موضوع دردناکی است که بسیاری از افراد هرگز نمی‌توانند با آن کنار بیایند. بااین‌حال مواردی نیز وجود دارد که زوجین توانسته‌اند به‌خوبی این آسیب را مدیریت کرده و زندگی مشترکشان را ادامه بدهند. درمان آسیب‌های خیانت صرفاً به معنای بازگشت به زندگی مشترک نیست، بسیاری از افرادی که قربانی خیانت شده‌اند علی‌رغم جدایی از همسر نیاز دارند تا برای درمان پیامدهای منفی این تجربه در شرایط روحی خود اقدام کنند. کمک گرفتن از روانشناسان می‌تواند در مدیریت این بحران و تصمیم‌گیری صحیح برای ادامه مسیر پیش رویتان مفید باشد. برای آشنایی با آسیب های روابط فرازناشویی کلیک کنید.

 

خیانت چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

پیش از آنکه راجع به درمان آسیب‌های ناشی از خیانت صحبت کنیم بهتر است به این سؤال پاسخ دهیم که خیانت چیست و چرا اتفاق می‌افتد. به‌طورکلی می‌توان گفت خیانت به این معناست که یکی از زوجین مسائلی را که می‌بایست صرفاً در انحصار شریک عاطفیش باشد با دیگران تقسیم کند. این مسائل طیف وسیعی دارد که در یک سر آن نگاه کردن به دیگران و یا استفاده از جملات محبت‌آمیز است و در سر دیگر آن ارتباط جنسی قرار دارد. توجه داشته باشید که تمامی این موارد از مصادیق خیانت هستند و این موضوع تنها به برقراری رابطه جنسی محدود نمی‌شود.

از مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز خیانت می‌شود این است که فضای عاطفی مناسبی میان زوجین وجود نداشته باشد و آن‌ها به دنبال پیدا کردن شریکی به‌غیراز همسرشان باشند. علاوه بر این، نارضایتی از روابط جنسی یا وجود بیماری‌های روانی نیز از مهم‌ترین دلایل بروز خیانت هستند. اگر احساس می‌کنید این نارضایتی‌ها در زندگی شما نیز وجود دارد بهتر است پیش از بروز آسیب‌هایی همچون خیانت با کمک گرفتن از مشاورین خانواده برای حل آن‌ها اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید : انواع خیانت 

 

آسیب‌های خیانت کدام است؟

هنگامی‌که خیانت در یک رابطه عاطفی اتفاق می‌افتد طیف وسیعی از پیامدها را به دنبال خواهد داشت و این پیامدها می‌تواند علاوه بر رابطه عاطفی، زندگی تمام افراد درگیر در این رابطه و حتی فرزندان شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد در نتیجه درمان خیانت ضرورت پیدا می‌کند. به همین خاطر آشنایی با پیامدهای خیانت می‌تواند به شما در مدیریت بهتر این وضعیت کمک کند. مهم‌ترین پیامدهای خیانت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد. 

بیشتر بخوانید : عوارض خیانت 

از بین رفتن زندگی مشترک

شاید بتوان گفت یکی از نخستین و درعین‌حال رایج‌ترین آسیب‌های خیانت تصمیم برای طلاق و از بین رفتن زندگی مشترک است. اگرچه برخی از زوجین تصمیم می‌گیرند که علی‌رغم بروز چنین اتفاق تلخی زندگی خود را ادامه دهند اما بخشیدن خیانت موضوع بسیار سختی است که عده بسیاری از عهده آن برنمی‌آیند. علاوه بر اینکه ممکن است خیانت به طلاق و از بین رفتن زندگی مشترک ختم شود. در برخی موارد نیز دیده شده که زوجین علی‌رغم ادامه زندگی مشترک دچار طلاق عاطفی می‌شوند و ارتباط آن‌ها آسیب‌های جدی می‌بیند که شاید به سختی بتوان نام زندگی مشترک را بر آن گذاشت. اگر شما نیز درگیر چنین مشکلاتی هستید بهتر است با یک مشاور دراین‌باره صحبت کنید. مشاورین به شما کمک می‌کنند تا برای بهبود وضعیت زندگی یا جدایی تصمیم‌گیری کنید.

بروز آسیب‌های روحی                                    

ایجاد بیماری‌ها و آسیب‌های روحی در تمامی افراد درگیر خیانت یکی دیگر از پیامدهای قطعی آن است. این مسئله علاوه بر افراد درگیر در خیانت فرزندان شما را نیز درگیر خواهد کرد. از مهم‌ترین آسیب‌های روحی که به دلیل خیانت ایجاد می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. بهتر است برای درمان و رهایی از هریک از این موارد اقدام کنید در غیر این صورت و با مزمن شدن مشکلات در شرایط روحی، شما احتمالاً در آینده دچار مشکلات بسیاری خواهید شد. 

  • فردی که قربانی خیانت شده معمولاً دچار مشکلاتی مانند از دست دادن اعتمادبه‌نفس و افسردگی می‌شود. این افراد ممکن است نشانه‌های اختلال استرس پس از سانحه را نیز نشان دهند.
  • نفر سوم یک رابطه بودن همواره با این باور منفی همراه است که شما می‌بایست یک رابطه پنهانی و مصنوعی را ادامه دهید. این موضوع می‌تواند باعث بروز هیجانات منفی و احساس نارضایتی در فرد باشد.
  • فردی که به همسر خود خیانت کرده معمولاً دچار احساسات منفی مانند عذاب وجدان و احساس گناه می‌شود این افراد معمولاً اضطراب بسیاری را برای پنهان نگه‌داشتن رابطه ثانویه خود تحمل می‌کنند و به همین خاطر احتمال بروز بیماری‌های اضطرابی در آن‌ها بالاتر می‌رود به همین دلیل درمان خیانت ضرورت پیدا می‌کند.
  • بروز مشکلات مربوط به خیانت در خانواده باعث ناراحتی و افسردگی فرزندان و یا ابتلای آن‌ها به بیماری‌های اضطرابی شده و می‌تواند باعث افت عملکرد تحصیلی آن‌ها شود. درصورتی‌که احساس می‌کنید فرزندان شما دچار آسیب‌های روحی شده‌اند بهتر است برای بهبود شرایط روحی آن‌ها اقدامی انجام دهید.

بی‌اعتمادی

بی‌اعتمادی یکی از آسیب‌های خیانت است که می‌تواند برای درازمدت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. معمولاً درمیان زوجینی که بدون تلاش برای درمان آسیب‌های ناشی از خیانت و جبران اشتباهات، زندگی مشترک خود را ادامه می‌دهند این موضوع دیده می‌شود که فرد قربانی خیانت معمولاً نمی‌تواند نگرانی خود را از بابت تکرار مجدد آن مدیریت کند و به عبارتی همواره نسبت به همسر خود بی‌اعتماد است. بی‌اعتمادی به همسر یکی از مشکلاتی است که آسیب‌های بسیاری را در زندگی شما ایجاد خواهد کرد. جلب اعتماد همسر بعد از خیانت با چه راه هایی ممکن است ؟

تلافی کردن

تلافی خیانت همسر می‌تواند یکی از پیامدهای منفی این مسئله باشد. گاهی اوقات ممکن است زن یا مردی به این دلیل که از خیانت همسرش نسبت به خود آگاه شده تصمیم بگیرد تا خیانت همسر را تلافی کند و او نیز با فرد دیگری ارتباط برقرار کند. این مسئله می‌تواند به معنای ایجاد مشکلات بیشتر در زندگی و از بین بردن حتمی زندگی مشترک باشد. علاوه بر این فرزندانی که در چنین شرایطی زندگی می‌کنند دچار مشکلات روحی و اختلالات رفتاری بسیاری خواهند شد. جواب خیانت با خیانت چه خطراتی دارد ؟

اعمال خشونت

گاهی اوقات خیانت باعث بروز خشم و رفتارهای پرخاشگرانه در فردی می‌شود که قربانی خیانت همسر شده. ایجاد جرائمی همچون مزاحمت، ضرب و شتم و یا حتی قتل ازجمله مشکلاتی هستند که احتمال دارد به دنبال خیانت یکی از زوجین ایجاد شود.

بیشتر بخوانید : ادامه زندگی بعد از خیانت 

 

درمان آسیب های خیانت

همان‌طور که گفته شد چگونگی درمان آسیب‌های خیانت سوالی است که برای قربانیان خیانت و افرادی که می‌خواهند رفتار خود را جبران کنند و به زندگی مشترک خود فرصت مجدد بدهند مطرح می‌شود. پیش از آنکه با راه‌های درمان آسیب‌های خیانت آشنا شوید بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که درمان این مشکل و آسیب‌هایی که به همراه داشته موضوع چندان آسانی نیست.

شما علاوه بر اینکه می‌بایست بر احساسات خود کنترل داشته باشید و سعی کنید تا مشکلاتتان را برطرف کنید باید با قضاوت‌ها و طعنه‌هایی که احتمالاً از جانب دیگران می‌شنوید نیز کنار بیایید و تحت تأثیر آن‌ها قرار نگیرید. به همین خاطر اگر برای ادامه زندگی مشترکتان تصمیم گرفته‌اید بهتر است مرتب کردن اوضاع را زیر نظر یک مشاور و با کمک گرفتن از او انجام دهید. روانشناسان خانواده شیوه‌های مدیریت این شرایط را به‌خوبی به شما آموزش می‌دهند و همچنین نکاتی را برای جلوگیری از بروز مشکلات هیجانی برای فرزندانتان در اختیار شما می‌گذارند. برای دریافت مشاوره خیانت تلفنی کلیک کنید.

 

بخشش درمانی و تخلیه هیجانی برای درمان خیانت

یکی از نخستین مراحل درمان خیانت برای فردی که قربانی این مسئله شده جلسات بخشش درمانی و کمک برای تخلیه هیجانی است. قربانیان خیانت معمولاً احساسات منفی بسیاری را تجربه می‌کنند و فراموش کردن این احساسات برای آن‌ها بسیار مشکل خواهد بود. آن‌ها زمان‌های زیادی از روز را با فکر این مسئله درگیر می‌شوند و دائماً آن را در ذهنشان مرور می‌کنند و یا ممکن است به دلیل شدت ناراحتی به‌طورکلی این موضوع را سرکوب کنند و هیچ واکنشی به آن نشان ندهند. روانشناسان به شما کمک می‌کنند که با استفاده از تکنیک‌های تخلیه هیجانی از این احساسات منفی رها شوید و برای بخشیدن و فراموش کردن این مسئله قدم بردارید.

تخلیه هیجانی ازجمله درمان‌هایی است که حتی اگر تصمیم گرفته‌اید به زندگی مشترکتان خاتمه بدهید بهتر است برای رها شدن از احساسات منفی برای انجام آن اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید : بخشش خیانت 

جلسات زوج‌درمانی برای درمان خیانت

انجام جلسات زوج‌درمانی برای آن دسته از زوجینی که می‌خواهند زندگی خود را ادامه بدهند مهم خواهد بود. روانشناسان به این افراد کمک می‌کنند تا با پیدا کردن دلایل اصلی و زیربنایی خیانت برای رفع آن‌ها اقدام نمایند. علاوه بر این، این جلسات برای بهبود ارتباط بین زوجین و آموزش مهارت‌های لازم به آن‌ها برای جلوگیری از بروز مجدد خیانت مفید خواهد بود.

گروه‌درمانی برای درمان خیانت

اصلی‌ترین فایده‌ای که در جلسات گروه‌درمانی به دست می‌آید این است که فرد متوجه خواهد شد تنها او دچار این مشکل نشده و بسیاری از افراد دیگر نیز با این مسئله مواجه هستند. آشنایی با سایر افرادی که دچار بحران خیانت شده‌اند باعث کاهش بار هیجانی منفی در فرد شده و همچنین به زوجین کمک می‌کند تا با راه‌حل‌ها و تجربیات دیگران نیز آشنا شوند.

برای دریافت مشاوره در زمینه خیانت می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. چطور می‌توانم فرزندانم را از پیامدهای منفی خیانت همسرم دور نگه دارم؟

اولین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که فرزندانتان را وارد دعوای خود نکرده و هرگز از همسرتان نزد آن‌ها بدگویی نکنید. درصورتی‌که احساس می‌کنید فرزندتان احساسات منفی مثل اضطراب یا افسردگی را تجربه می‌کند از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره