درمان فوبی کودکان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

درمان فوبی کودکان در حیطه کاری کدام متخصص است؟ فوبیا یک اختلال روانشناختی رایج در میان کودکان است و به ترس غیر منطقی و کاهش ناپذیر از موقعیت یا شیء خاصی گفته می‌شود که پاسخ اضطرابی فوری در کودک ایجاد می‌کند. برای مثال بسیاری از کودکان از تاریکی یا برخی حیوانات به شدت می‌ترسند و هنگام مواجهه با آن‌ها علائم اضطراب و بی‌قراری شدید را از خود نشان می‌دهند.

متخصصان در اکثر موارد برای بهبود این مشکلات روان درمانی را توصیه کرده و کم‌تر دارو درمانی را پیشنهاد می‌دهند. با این حال این درمان‌ها می‌تواند با توجه به میزان ترس و سن کودک، متفاوت باشند. آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید در صورتی که ترس کودک در همان دوران کودکی درمان نشود می‌تواند مشکلات زیادی را در بزرگسالی به وجود آورد. در ادامه به بیان روش‌های درمان فوبی در کودکان خواهیم پرداخت. حتما درباره انواع اختلالات روانی کودکان نیز بخوانید.

فوبی در کودکان به چه شرایطی اشاره دارد؟

فوبیا یکی از مشکلات روان شناختی رایج در میان کودکان است. در واقع بسیاری از بچه‌ها از برخی موضوعات خاص به شدت می‌ترسند. این ترس زمانی به عنوان اختلال در نظر گرفته می‌شود که غیرمنطقی بوده، با میزان تهدید موجود هماهنگی نداشته باشد و موجب اختلال در عملکرد کودک شود. از جمله رایج‌ترین ترس‌هایی که در سنین کودکی تجربه می‌شوند می‌توان به ترس از حیوانات، ارتفاع، طوفان، تاریکی و موقعیت‌های پزشکی اشاره کرد. اگر فرزند شما دچار فوبیا باشد از موقعیت‌های شامل موضوع مورد ترس خود اجتناب می‌کند و هنگام روبه‌رو شدن با آن‌ها علائم اضطراب و بی‌قراری شدید را نشان می‌دهد. این علائم می‌تواند مواردی نظیر گریه، دل درد و سایر شکایات جسمانی را نیز شامل شود.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

درمان فوبی کودکان

برای درمان فوبی در کودکان اغلب بر روان درمانی تأکید بسیاری می‌شود. با این حال در برخی موارد ممکن است درمان‌های دارویی نیز مد نظر قرار بگیرند. ما در ادامه به مهم ترین روش‌های درمان فوبی در کودکان اشاره کرده‌ایم. همچنین شما می توانید این درمان ها را توسط مجرب ترین روانشناسان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو دریافت نمایید. برای آشنایی با انواع روش های درمان استرس در کودکان کلیک کنید.

درمان فوبی کودکان به روش شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری مؤثرترین درمان شناخته شده برای بهبود فوبیای کودکان و بزرگسالان است. در این درمان روانشناس جلسات روان درمانی انفرادی با کودک تشکیل داده و بر افکار و احساسات او تمرکز می‌کند. در واقع درمانگر تلاش می‌کند تا به کودک نشان دهد این افکار او هستند که احساسات ناخوشایند را ایجاد می‌کنند و منجر به رفتارهای نامناسب می‌شوند. همچنین فرزند شما در این جلسات علائم رایج در ترس و اضطراب را می‌آموزد و راهکارهای مدیریت آن‌ها را نیز تمرین می‌کند.

برای مثال ممکن است روانشناس از کودک بخواهد در مورد موضوعی که از آن می‌ترسد شروع به خیال پردازی کرده و مواجهه با آن را تصور نماید. این کار می‌تواند در قالب یک بازی یا نمایش نیز انجام شود. پیش روی در خیال‌پردازی‌ها به تدریج تا جایی پیش می‌رود که کودک برای مواجهه با ترس خود در دنیای واقعی آماده می‌شود و به کمک والدین در محیط خارج از درمان نیز به مرور مواجهه با ترس خود را تمرین می‌کند. این جلسات در نهایت با غلبه کامل بر فوبی خاص خاتمه می‌یابند.

درمان فوبی کودکان با خانواده درمانی

در خانواده درمانی جلسات رواندرمانی همراه با والدین یا سایر اعضای خانواده برگزار می‌شود. در این جلسات درمانگر تلاش می‌کند تعاملات بین اعضای خانواده را مورد مشاهده قرار دهد و آنچه ترس‌های کودک را شکل داده و تقویت کرده‌اند را شناسایی نماید. روانشناس به خانواده کمک می‌کند تا نسبت به الگوهای رفتاری نادرست خود بینش پیدا کنند و رفتارهای مناسب جهت سازگار کردن کودک با ترس‌هایش را بیاموزند.

متأسفانه بسیاری از پدر و مادرها نمی‌دانند که در برابر ترس‌های کودک باید چه واکنشی نشان دهند. آن‌ها ممکن است با رفتارهایی نظیر سرزنش کردن، تحقیر کردن و زدن برچسب‌هایی نظیر ترسو به کودک؛ اعتماد به نفس او را تضعیف کرده و ناخواسته منجر به تشدید مشکلات او شوند. اگر شما نیز در برخورد با کودک خود دچار مشکل شده‌اید یا نمی‌دانید که چگونه باید در این شرایط با فرزندتان رفتار نمایید بهتر است از مشاوره کودک بهره ببرید.

برای آگاهی بیشتر از روند دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

درمان فوبی کودکان با دارو درمانی

در اکثر موارد کودکان به درمان‌های روان شناختی پاسخ می‌دهند و نیازی به دریافت دارو ندارند. با این حال در برخی موارد که کودک بهبود چندانی از خود نشان نمی‌دهد یا مواردی که ترس‌های کودک بسیار شدید است روانشناسان توصیه می‌کنند که در کنار روان درمانی به روان پزشک نیز مراجعه کنید تا برای کودک داروهای ضد اضطرابی مناسب تجویز نماید.

کمک به درمان فوبی کودکان در خانه

علاوه بر جلسات رواندرمانی و مداخلات حرفه‌ای بسیار اهمیت دارد که بتوانید در خانه نیز اقدامات حمایتی لازم را انجام دهید و روند سازگاری کودک با اضطراب‌هایش را تسهیل نمایید. موارد زیر از جمله مواردی هستند که در این زمینه لازم است در نظر بگیرید.

– هرگز کودک را به خاطر ترس‌هایش مسخره نکنید.

– هرگز کودک را بابت ترس‌هایش سرزنش نکنید و القابی نظیر ترسو را در مورد او به کار نبرید.

– به کودک نشان بدهید که در کنارش هستید و در مقابل چیزهایی که از آن وحشت دارد از او مراقبت می‌کنید.

– با کودک در مورد ترس‌هایش صحبت کنید و اجازه دهید افکار و احساسات خود را با شما در میان بگذارد.

– یادگیری مشاهده‌ای یکی از مهم ترین فرایندهای یادگیری در کودکان است. از همین رو تلاش کنید الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید و ابتدا خودتان با موضوع مورد ترس کودک ارتباط برقرار کنید.

– کودک را برای مواجهه ناگهانی با ترس‌هایش تحت فشار قرار ندهید. تلاش کنید همگام با درمانگر پیش بروید و زمانی کودک را در معرض ترس‌هایش قرار دهید که آمادگی روانی کافی را پیدا کرده باشد.

– پس از هر مواجهه کودک را تشویق نمایید و به او برای پیش روی هرچه بیشتر در جهت اهداف خود انگیزه بدهید.

برای کسب اطلاع بیشتر درباره نشانه های ترس کودک کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان فوبی کودکان می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول درباره درمان فوبی کودکان

آیا همه ترس ها نیاز به درمان فوبی کودکان دارد؟ 

خیر کودکان ممکن است در روند رشد روانی خود به طور مقطعی از برخی چیزها بترسند و پس از مدتی با آن کنار بیایند. زمانی بحث فوبیا و درمان آن مطرح می‌شود که ترس از یک موضوع خاص واکنش‌های افراطی و شدیدی را در کودک برانگیزد و منجر به اختلال در عملکردهای مختلف او بشود. برای مثال ایجاد مشکلات تحصیلی یا ارتباطی در پی تجربه یک ترس خاص نشان دهنده شرایطی هستند که فرزند شما نیاز به درمان روانشناختی دارد. 

معمولاً برای درمان فوبی کودکان چه دارویی‌هایی تجویز می‌شود؟

درمان دارویی اضطراب برای کودکان با احتیاط بیشتری انجام می‌شود و اغلب درمانگران تنها استفاده از روش‌های روان درمانی را برای بهبود فوبیا توصیه می‌کنند. با این حال در مواردی که کودک اضطراب بسیار شدیدی دارد و به درمان‌های رایج پاسخ نمی‌دهد ممکن است داروهای آرام بخشی نظیر آلپرزولام و لورازپام تجویز شود. توجه داشته باشید که هرگز نباید این داروها را سرخود به کودک بدهید چراکه می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی برای فرزندتان ایجاد کنند و یا منجر به بروز اثر تحمل و وابستگی در بلند مدت شوند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام برای درمان کابوس های کودک ابتدا لازمه علت آن شناخته بشه
      می تونید مشاوره کودک را به صورت تلفنی و در صورت نیاز حضوری دریافت کنید. با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره