بخشش خیانت

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

بخشش خیانت به عوامل زیادی بستگی دارد. ازدواج به معنای ایجاد یک پیمان بین زن و شوهر و تعهد آن‌ها به یکدیگر است که با مدیریت صحیح می‌تواند نقش مهمی در ایجاد صمیمیت و محبت بین زوجین داشته باشد اما خیانت یک عامل بسیار مهم و تجربه‌ای تلخ و سخت است که منجر به از بین رفتن اعتماد متقابل بین زوجین خواهد شد

در شرایطی که یکی از زوجین متوجه خیانت از جانب طرف مقابل می‌شود برای او این سوال پیش خواهد آمد که آیا بخشش خیانت طرف مقابل درست است؟ اگر به این سوال پاسخ مثبت بدهید باید به دنبال راهکار‌هایی برای بخشش خیانت همسرتان باشید. با این حال به این نکته توجه داشته باشید که بخشیدن خیانت همسر موضوع بسیار چالش برانگیزی در زندگی شما خواهد بود که بهتر است در طی این فرایند از یک مشاور کمک بگیرید. برای آشنایی با دلایل رایج خیانت به همسر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بخشش خیانت می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

آیا بخشش پس از خیانت صحیح است؟

باید بدانید که بخشش خیانت سخت است ولی غیر ممکن نیست. با این حال گذشت کردن و بخشیدن کسی که خیانت کرده و بازسازی اعتماد و ترمیم یک رابطه متلاشی شده کار بسیار سختی می‌باشد. در این مواقع بهترین کسی که می‌تواند به زوجین کمک کند یک مشاور با تجربه است.

کسانی که خیانت می‌بینند بعد از مدتی به این فکر می‌کنند که باید ببخشند یا بروند؟ بار دیگر باید اعتماد کنند و زندگی‌شان را حفظ کنند یا لازم است او را ترک کنند؟ یک مشاور خانواده با‌تجربه با این وضعیت‌ها آشنا بوده و با راهنمایی‌ها و توصیه‌های حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را در این مورد بگیرید.

نجات دادن زندگی پس از خیانت به تلاش و همدلی زوجین نیاز دارد و اینکه زن و شوهر هر دو مصمم به حفظ زندگی‌شان هستند یا نه؟  برای ترمیم رابطه و جلب اعتماد به یکدیگر، زوجین باید دلایل اصلی خیانت را مشخص کرده و برای رفع آن‌ها اقدام کنند. بخشیدن یک امر حکیمانه است اما در مورد بخشش خیانت چندان هم حکیمانه نیست؛ زیرا نمی‌توانید آن را به راحتی فراموش کنید.

به هر حال انتخاب با خود شماست، اینکه بخواهید دوباره به همسرتان اعتماد کنید و دوستش داشته باشید کاملا به نظر و شرایط خودتان بستگی دارد. اما فراموش نکنید تحت هیچ شرایطی هیجانی عمل نکنید و تصمیم آنی نگیرید و حتما تحت نظارت یک زوج درمانگر و روانشناس تصمیم بگیرید. برای دریافت مشاوره خیانت همسر کلیک کنید.

موانع و مزایای موثر در بخشیدن خیانت

مزایا و معایب بخشش خیانت

برای بخشیدن خیانت شما باید در نظر بگیرید که این کار نه برای شما آسان است و نه برای همسر خیانت دیده تان. در واقع شما برای آن که طلب بخشش کنید باید در مورد علت رفتارتان بیشتر بیاندیشید و در این باره با متخصصین مشورت نمایید. سپس به موانع  بخشش خیانت که در ادامه گفته ایم توجه نمایید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

⭕از بین رفتن اعتماد

اعتماد متقابل عامل مهمی است که می‌تواند سبب تقویت روابط عاطفی گردد . به عبارتی می‌توان گفت که اعتماد متقابل ستون زندگی مشترک است و هر رابطه انسانی برای تداوم و پایداری به اعتماد متقابل احتیاج دارد و بدون وجود این اعتماد هیچ همدلی بین شما و همسرتان به وجود نخواهد آمد. پس برای داشتن روابط عاطفی سالم و متعادل به اعتماد یکدیگر نیاز دارید.

نخستین مشکلی که خیانت با خود به همراه خواهد داشت این است که شما احساس می‌کنید از اعتمادتان سواستفاده شده و احتمالا توانایی اینکه مجددا به شریک عاطفیتان اعتماد کنید را از دست خواهید داد. سلب اعتماد یکی از جدی‌ترین موانع در بخشش خیانت است که باید برای درمان آن چاره‌ای پیدا کنید.

کمک گرفتن از روانشناسان خانواده به شما کمک می‌کند تا بتوانید اعتماد از دست رفته خود را مجددا بازسازی کنید و معمولا توصیه می‌شود بدون اقدام برای بهبود وضعیت اعتماد متقابل، مجددا زندگی مشترک خود را شروع نکنید زیرا این موضوع باعث بروز مشکلات جدی در آینده زندگی مشترک شما خواهد شد.

⭕بخشش خیانت | نقض حقوق طرف مقابل

در زندگی زناشویی شما و همسرتان هردو باید حقوق انسانی همدیگر را رعایت کنید و توجه داشته باشید از لحظه‌ای که پیوند زناشویی بین شما بسته می‌شود دوره تازه‌ای از زندگیتان آغاز می‌گردد که صرفا با همدلی و همکاری هر دوی شما ادامه پیدا کند. برای ایجاد روابط عاطفی مستحکم با همسرتان، باید خواسته‌های فردی خود را به خواسته‌های مشترک تبدیل کنید.

خیانت به این معناست که شریک عاطفی شما حقوق و منافع شخصی را به خواسته‌های مشترک ترجیح داده و این موضوع می‌تواند مانعی برای بخشش خیانت وی باشد. این مسئله معمولا باعث می‌شود شما از اینکه در زمان‌هایی از زندگی خواسته‌های خود را کنار گذاشته‌اید پشیمان شوید و به همین خاطر بخشش خیانت طرف مقابل با مشکل مواجه می‌شود.

همچنین در بسیاری از مواردی که زندگی مشترک پس از خیانت ادامه می‌یابد، فرد احساس می‌کند برای تلافی اتفاق افتاده، باید پس از این صرفا به خواسته‌های فردی توجه داشته باشد.

⭕نقش روابط جنسی در خیانت

کیفیت ارتباط جنسی در زندگی مشترک‌، باورهای تعیین کننده‌ای را برای کل دوران زندگیتان به وجود می‌آورد. به این صورت که اگر زندگی زناشویی و روابط جنسی خود را خوب شروع کنید، برای شما و همسرتان تصور مطلوب بودن زندگی مشترک ایجاد می‌شود و اگر زندگی زناشوییتان آغاز مناسبی نداشته باشد، می‌تواند باعث به وجود آمدن احساسات ناخوشایند در شما و همسرتان گردد.

یکی از موضوعاتی که می‌تواند ارتباط جنسی و یا در یک نگاه کلی‌تر زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار دهد این است که متوجه شوید همسرتان با فردی به غیر از شما ارتباط داشته است. این موضوع یکی از جدی‌ترین موانع در بخشش خیانت است تا جایی که عده‌ای خیانت را مترادف با برقراری رابطه جنسی با دیگری می‌دانند.

⭕وقوع مجدد

یکی دیگر از معایب بخشش خیانت، احتمال بروز مجدد آن است. بهتر است قبل از چشم پوشی از این موضوع، این احتمال را نیز در نظر بگیرید. فردی که یکبار خیانت کرده است احتمالا می‌تواند بازهم اینکار را انجام دهد. به همین دلیل تا به طور کامل از پشیمانی فرد و تلاش او اطمینان حاصل نکرده اید؛ بهتر است به بازگشت به او فکر نکنید.

برای آشنایی با تعریف انواع خیانت کلیک کنید.
 

⭕مزایا بخشش خیانت

از طرفی با بخشش خیانت، احساسات منفی تان کاهش یافته و حس بهتری خواهید داشت. خیانت احساسات مختلفی را در افراد برمی‌انگیزد. احساساتی مانند عصبانیت، کینه توزی، حسادت، حقارت و… که همگی تاثیرات مخرب زیادی بر سلامت افراد دارد. اما با بخشش، شما یک حرکت رو به جلو در رابطه انجام داده و گذشته را رها می‌کنید. از طرفی می‌توانید علت بروز خیانت را با آرامش بیشتری پیدا کرده و از بروز مجدد آن جلوگیری کنید.

چگونگی تصمیم گیری در مورد بخشش خیانت

چگونگی بخشش خیانت

همانطور که گفته شد بخشیدن و فراموش کردن خیانت شریک عاطفی یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی است که اماکن دارد با آن رو به رو شوید. با این‌حال اگر تصمیم گرفته‌اید که طرف مقابل‌تان را ببخشید و زندگی خود را ادامه دهید، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

✅احساسی تصمیم نگیرید

در درجه اول سعی کنید تصمیم‌گیری را به زمانی موکول کنید که احساسات شما تا حدی فروکش کرده و توانایی اتخاذ یک تصمیم منطقی را به دست آورده‌اید. سعی کنید در تصمیم خود تا جای ممکن ابعاد مختلف را درنظر بگیرید. به این موضوع توجه داشته باشید که تصمیم شما برای ادامه زندگی یا جدایی زندگی، افراد دیگری به غیر از خودتان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس بهتر است به تمامی این افراد و پیامدهای بخشش خیانت به خوبی بیاندیشید.

✅بخشش خیانت | او را در تصمیم‌گیری سهیم کنید

یکی از نکاتی که در تصمیم‌گیری باید به آن توجه داشته باشید احساسات و برنامه‌های طرف مقابل است. آیا او از کاری که کرده پشیمان است و یا صراحتا اعلام می‌کند که نمی‌خواهد با شما زندگی کند؟ همسر شما چه برنامه و تصمیمی برای تغییر شرایط گرفته است؟ توجه به این مسائل در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک خواهد کرد.

برای جلوگیری از ایجاد روابط فرازناشویی کلیک کنید.

✅دلایل بروز خیانت را شناسایی کنید

اگر می‌خواهید از بروز مجدد خیانت در زندگیتان جلوگیری کنید بهتر است دلایل بروز خیانت را شناسایی کرده و برای از بین بردن آن‌ها چاره‌ای بیاندیشید. یکی از نکاتی که در بخشش خیانت همسر به شما کمک می‌کند این است که سهم خود را نیز در این موضوع مشخص کنید و اشتباهات خود را بپذیرید.

برای آشنایی با راه های جبران خیانت کلیک کنید.

✅از یک مشاور کمک بگیرید

بخشیدن خیانت طرف مقابل موضوع ساده‌ای نیست. در بسیاری از مواقع زوجین بدون دریافت کمک‌های حرفه‌ای و مشاوره، زندگی خود را مجددا شروع می‌کنند ولی متاسفانه پس از گذشت مدت زمان اندکی با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند. برای مثال ممکن است شما برخلاف تصور اولیه‌تان نتوانید این موضوع را فراموش کنید و یا دائما نگران تکرار آن باشید. این مسائل فضای خانه شما را متشنج کرده و مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت.

به همین خاطر اگر تصمیم گرفته‌اید که خیانت طرف مقابل‌تان را ببخشید، بهتر است از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. یکی از متداول‌ترین درمان‌هایی که برای بخشش خیانت مورد استفاده قرار می‌گیرد درمانی با نام (بخشش درمانی) است. این درمان به شما کمک خواهد کرد تا به جای سرکوب کردن واقعیت با آن کنار بیایید و خود را برای ادامه زندگی آماده کنید. برای اشنایی با انواع روش های درمان زخم خیانت کلیک کنید.

تاثیر محبت در بخشش خیانت

خیانت یکی از تلخ‌ترین اتفاقاتی هست که ممکن است برای هر زوجی پیش بیاید. همانطور که در این مقاله گفته شد بازسازی اعتماد و ترمیم رابطه متلاشی شده بسیار سخت اما امکان پذیر است. تصمیم به اینکه آیا همسرتان به شما  فرصت دوباره برای شروع رابطه می‌دهد یا نه یک مسئله بسیار مهم می‌باشد. فراموش نکنید انسان‌ها تشنه محبت هستند و از ابراز محبت به یکدیگر لذت می‌برند.

هرگز قدرت محبت را دست کم نگیرید و از هر فرصتی برای ابراز آن استفاده کنید. سخاوتمندانه محبت بورزید که این بهترین راه برای ورود مجدد به قلب همسرتان است. در محبت کردن پیش قدم شوید زیرا باعث افزایش اعتماد همسرتان به شما می‌شود. البته محبت شما باید خالصانه باشد و قبل از طلب بخشش خیانت ضروری است که از کار خود ابراز پشیمانی کرده و با تمام وجود به دنبال بازگشت به همسرتان باشید.

برای آشنایی با راه های بازگشت به زندگی بعد خیانت کلیک کنید.

بعد از بخشش خیانت

بسیاری از افراد همواره نگران زندگی بعد از خیانت با همسر خود هستند. البته نگرانی آنها به جا بوده و باید در این مورد به خوبی فکر کنند. بخشش خیانت، مشکلات زوجین را حل نمی‌کند؛ تنها فرصتی دوباره در اختیار آنان قرار می‌دهد. به همین دلیل بعد از این دوره افراد باید تلاش بیشتری در رابطه خود داشته باشند.

همچنین بیشتر دقت کرده و سنجیده تر رفتار کنند. بخشیدن چنین کاری آسان نیست؛ اما باید بدانید که این شروع ماجراست و باید انرژی بیشتری در رابطه بگذارید. برای اطلاع از چگونگی ادامه زندگی بعد خیانت کلیک کنید.

سخن پایانی

فراموش نکنید که بخشش خیانت، تصمیم نهایی خود افراد است و هیچکس نمی‌تواند به جای فرد تصمیم گیری کند. خیانت به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و هیچگونه توجیحی ندارد. اما بعد از این اتفاق، شرایط رابطه متفاوت شده و افراد باید مسائل مختلفی را در نظر بگیرند. خود را مقصر ندانید و به طرف مقابل نیز فشار وارد نکنید. در این مورد بهتر است از یک روانشناس کمک گرفته تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بخشش خیانت می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای اینکه همسرم خیانت مرا ببخشید چه کاری باید انجام دهم؟

در مرحله اول باید پشیمانی خود را به طور واضح به همسرتان نشان دهید و سپس با کمک یک روانشناس در جهت اثبات خود و ترمیم رابطه‌تان گام بردارید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره