عوارض طلاق برای زنان

عوارض و پیامدهای طلاق برای زنان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که قبل از تصمیم‌گیری برای طلاق باید به آن توجه داشته باشید. گاهی اوقات شرایط زندگی مشترک آن‌قدر سخت می‌شود که فکر می‌کنیم طلاق هرچه باشد، بهتر از آن است. اما بهتر است قبل از اینکه هر تصمیمی بگیرید راجع به زندگی پس از طلاق هم تا حدودی فکر کنید. شرایط فرهنگی و اجتماعی در کشور ما باعث می‌شود آثار و پیامدهای طلاق بر زنان بیشتر از مردان باشد. پس اگر تصمیمتان برای طلاق جدی است بهتر است خودتان را برای آنچه پس از جدایی با آن روبه‌رو خواهید شد آماده کنید. این کار باعث می‌شود تا مشکلات روحی و فشار روانی کمتری را تجربه کنید.

عوارض و پیامدهای طلاق برای زنان

آسیب‌های روحی

اولین و رایج‌ترین مشکل برای زنانی که از همسرشان جدا شده‌اند، درگیری با آسیب‌های روحی است. مشکلاتی که در ادامه راجع به آن‌ها صحبت می‌کنیم، باعث می‌شود تا فشار روانی بسیاری را تحمل کنید. این فشار روانی می‌تواند شما را در برابر بسیاری از بیماری‌های روحی به‌خصوص افسردگی آسیب‌پذیر کند.

صرف‌نظر از مشکلات، شکست در زندگی مشترک و مشکلات عاطفی که با آن روبه‌رو می‌شوید، شرایط را برای شما سخت‌تر خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است احساس ناراحتی و عذاب وجدان داشته باشید و دلتان بخواهد به زندگی سابق برگردید؛ گاهی اوقات نیز ممکن است از دست همسرتان عصبانی باشید یا احساس کنید مورد ظلم قرار گرفته‌اید. این شرایط باعث می‌شوند تا با احتمال بیشتری دچار افسردگی یا دیگر بیماری‌های روحی شوید. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است وقتی برای جدایی تصمیم می‌گیرید با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید. مشاورین به شما کمک می‌کنند تا راهکارهایی را برای حفظ سلامت روانتان یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید. برای دریافت مشاوره طلاق کلیک کنید.

عوارض طلاق برای زنان | درگیری‌های قانونی

دوندگی‌های قانونی یکی از مشکلات جدی برای زنانی است که می‌خواهند از همسرشان جدا شوند. شرایط قانونی در بسیاری از مواقع جدایی را برای زنان سخت خواهد کرد. این به معنای آن است که باید زمان و هزینه بسیاری را در راه‌های قانونی خرج کنید. مسائلی مانند حق طلاق، مهریه، حضانت و نفقه فرزندان همگی مشکلاتی هستند که در این راه با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید. به همین خاطر توصیه می‌کنیم قبل از اینکه تصمیم‌تان برای طلاق را عملی کنید راجع به این شرایط از یک وکیل کمک بگیرید.

مشکلات اجتماعی

اگر پای صحبت زنانی که از همسرشان جدا شده‌اند بنشینید مسائل اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آن‌ها به حساب می‌آید. باوجود تغییرات بسیاری که جامعه در سال‌های اخیر داشته هنوز هم نگاه مناسبی به طلاق زنان وجود ندارد. این شرایط باعث می‌شود بسیاری از مواقع احساس کنید اطرافیان نگاه نامناسبی به شما دارند؛ یا حتی از رفت‌وآمد با شما خودداری می‌کنند.

در کنار این شرایط بسیاری از مواقع زنان مطلقه مورد سوءاستفاده‌های روانی یا حتی جنسی قرار می‌گیرند. فشارهای عاطفی یا مالی گاهی اوقات باعث می‌شود زنان نیز به این خواسته‌ها تن بدهند؛ این شرایط می‌تواند آن‌ها را در مسیر مشکلات اجتماعی بیشتری قرار دهد. مقاومت در برابر این شرایط نیز می‌تواند آسیب‌های روحی بسیاری را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این شرایط بهتر است وضعیت فرهنگی محیط زندگی خود را در نظر بگیرید. گاهی شاید تغییر محیط زندگی بتواند این مشکلات را برای شما برطرف کند.

بیشتر بخوانید : واکنش زنان بعد جدایی

عوارض طلاق برای زنان | ازدواج مجدد

یکی از مشکلات اجتماعی پس از جدایی موضوع ازدواج مجدد است. بسیاری از آقایان تمایلی به چنین ازدواجی ندارند؛ حتی اگر خود فرد راضی باشد خانواده‌ها معمولاً با این ازدواج مخالفت خواهند کرد. به‌غیراز مشکلات فرهنگی، اگر شما از ازدواج گذشته‌تان فرزند داشته باشید شرایط به‌مراتب پیچیده‌تر خواهد شد. ممکن است همسرتان به شما اجازه دیدار با فرزندتان را ندهد؛ یا اگر او با شما زندگی می‌کند احتمالاً مشکلات بسیاری را برای تطابق پیدا کردن فرزندتان با خانواده جدید تجربه خواهید کرد.

برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است زمانی که برای ازدواج مجدد تصمیم می‌گیرید راجع به این موضوع از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که یک‌بار در زندگی مشترکتان شکست خورده‌اید؛ این وضعیت می‌تواند شما را نسبت به بعضی مسائل حساس‌تر از قبل کند. به همین خاطر برای کم کردن مشکلات و همین‌طور داشتن یک زندگی موفق باید این بار زندگی‌تان را با کمک گرفتن از کسانی که در این زمینه تخصص دارند پیش ببرید.

مشکلات مالی

بسیاری از زنان ازلحاظ مالی به همسران خود وابسته هستند. آن‌ها یا درآمدی ندارند و یا به‌تنهایی از پس تمامی مخارج زندگی برنخواهند آمد. به همین خاطر پیش از طلاق باید به‌خوبی راجع به شرایط مالی خود فکر کنید. تصمیم دارید پس از طلاق با خانواده خود زندگی کنید یا می‌خواهید از آن‌ها مستقل شوید؟ اگر می‌خواهید مستقل زندگی کنید آیا به‌تنهایی از پس مسائل مالی برخواهید آمد؟ این شرایط به‌خصوص زمانی که قرار باشد حضانت فرزندانتان را بر عهده بگیرید سخت‌تر نیز خواهد شد. درنتیجه برای شرایط مالیتان برنامه‌ریزی کنید و به‌خوبی جوانب مختلف آن را در نظر بگیرید.

نگهداری از فرزندان

زندگی فرزندان شما پس از طلاق یکی دیگر از مسائل جدی است که باید به آن فکر کنید. ممکن است همسرتان با اینکه سرپرستی فرزندتان بر عهده شما باشد مخالفت کند؛ گاهی اوقات آقایان حتی مانع دیدار شما با فرزندتان می‌شوند. اما اگر قرار است فرزندانتان با شما زندگی کنند یکی از مسائلی که درگیر آن خواهید شد شرایط روحی و مشکلاتی است که پس از طلاق برای او ایجاد می‌شود. درنتیجه اگر از ازدواج خود صاحب فرزند شده‌اید بهتر است در تصمیم خود برای طلاق به زندگی آن‌ها نیز توجه داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با آسیب های طلاق کلیک کنید.

عوارض طلاق برای زنان و اهمیت مشاوره

قرار نیست همه مشکلاتی که راجع به طلاق زنان مطرح کردیم برای شما اتفاق بیافتد. حتی گاهی اوقات طلاق می‌تواند شرایط زندگی شما را بهبود ببخشد. اما بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که به‌طورکلی طلاق یک تغییر بسیار مهم در زندگی است. آیا مطمئنید که طلاق تنها راه باقی‌مانده است؟ یا اگر تصمیمتان برای طلاق جدی است چطور می‌خواهید با شرایط روحی و اجتماعی پس از آن کنار بیایید؟ برای رویارویی بهتر مقاله زندگی بعد از طلاق را بخوانید.

کمک گرفتن از مشاورین خانواده در این شرایط به شما کمک می‌کند بهترین تصمیم را بگیرید و خودتان را برای کنار آمدن با شرایط پس از طلاق آماده کنید. بسیاری از زنان پس از طلاق به دلیل شرایط روحی نامناسبی که پیدا می‌کنند بیش‌ازپیش درگیر مشکلات می‌شوند. مشاورین به شما کمک خواهند کرد تا خود را برای این تغییر آماده کنید و پس از طلاق کمتر آسیب ببینید.

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 
 
 
 

سؤالات متداول

مهم‌ترین مشکلات پس از طلاق برای زنان کدام است؟

مشکلات فرهنگی و اجتماعی، آسیب‌های روحی و همین‌طور درگیری‌های اقتصادی مهم‌ترین مشکلات پس از طلاق برای زنان است.

چطور می‌توانم مشکلات پس از طلاق را کاهش بدهم؟

بهتر است پیش از تصمیم‌گیری برای طلاق به شرایطی که پس‌ازآن خواهید داشت فکر کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. کمک گرفتن از مشاورین خانواده هم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره