یافتن همسر خوب | بهترین راه های یافتن همسری مناسب

شیوه‌های یافتن همسر خوب در سال‌های اخیر نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیاری داشته است. امروزه بیشتر جوانان پیدا کردن همسر را خودش بر عهده می‌گیرند.  آن ها می‌خواهند با روشی همسری مطابق معیارها و خواسته های خودشان پیدا کنند. در نتیجه روش های یافتن همسر نسبت به گذشته متحول شده. و روش های قدیمی کمتر استقبال می‌شود. برخی مشکلات مثل نداشتن اعتمادبه‌نفس یا مشکل در برقراری روابط اجتماعی نیز می‌تواند باعث شود تا فرد به سراغ راه‌های غیرمستقیم همسریابی برود. با توجه به اهمیتی که همسر و زندگی مشترک در تمامی جنبه‌های زندگی فرد دارد. باید نسبت به آن دقت و توجه کافی داشته باشید. مشاوره پیش از ازدواج راهی مناسب برای تشخیص درست یا غلط بودن انتخاب‌تان است. بهتر است پیش از تصمیم‌گیری جدی حتما مشاوره ازدواج دریافت نمایید.

یافتن همسر خوب

امروزه بسیاری از جوانان به دنبال راه‌هایی هستند تا بتوانند همسری را که با معیارها و علایق آن‌ها هماهنگی دارد انتخاب کنند. به همین خاطر شیوه‌های همسریابی نسبت به روش‌های سنتی گذشته تفاوت‌های بسیاری داشته است. صرف‌نظر از اینکه شما همسر خود را با کدام یک از این روش‌ها انتخاب می‌کنید بهتر است زمانی را به ایجاد شناخت کافی اختصاص دهید. به‌خصوص در شرایطی که دختران و پسران بدون شناخت قبلی و از طریق مراکز همسریابی یا با واسطه با یکدیگر آشنا می‌شوند. باید به کمک جلسات مشاوره پیش از ازدواج از درستی انتخاب خودآگاهی پیدا کنید. با این حال در ادامه درباره انواع راه‌های همسریابی و یافتن همسر خوب صحبت خواهیم کرد.

1- ازدواج‌های سنتی

در ازدواج‌های سنتی که امروزه نیز میان بسیاری از خانواده‌ها رواج دارد معمولاً خانواده‌ها نقش اصلی را در همسریابی بر عهده دارند و این خانواده فرد است که معیارها و سلایقش را در تصمیم‌گیری دخالت می‌دهد. شاید در این شیوه یافتن همسر خوب ، دخترها و پسرها نقش کمتری داشته باشند. اما با توجه به تجربه والدین و همین‌طور پذیرشی که نسبت به عروس یا داماد انتخاب شده دارند، درصورتی‌که با شناخت کافی از شخصیت فرد همراه شود یک آینده خوب را برای زوجین رقم بزند.

یافتن همسر مناسب

2- آشنایی دختر و پسر

روابط مستقیم که دختران و پسران خود باهم آشنا شده. و بر اساس علاقه و شناخت شان از هم برای ازدواج تصمیم می‌گیرند. یافتن همسر خوب به ابن روش رو به افزایش است. در این شیوه فرد بر اساس معیارهای شخصی به انتخاب همسر موردنظرش می‌پردازد و این زندگی‌ها معمولاً باعلاقه شروع می‌شوند.

برای کسب اطلاع درباره چالش های مربوط به دوستی دختر و پسر کلیک کنید.

3- از اقوام و آشنایان کمک بگیرید

اگر توانایی پیدا کردن همسر موردنظرتان را ندارید. علاوه بر خانواده از سایر اقوام و آشنایان نیز کمک بخواهید. یافتن همسر خوب از این طریق هیچ ایرادی ندارد. این گونه شما دایره جست‌وجوی خود را گسترش می‌دهید و شانس پیدا کردن همسر موردنظرتان نیز افزایش می‌یابد.

برای کسب اطلاع از سایر روش های مقاله چطور زن بگیرم را بخوانید.

4- مراکز ازدواج یا سایت‌های همسریابی

در سال‌های اخیر مراکزی با عنوان همسریابی تأسیس شده است. این شیوه جدیدترین حالت برای پیدا کردن همسر مناسب می‌باشد. در این روش هر فرد مشخصات خود و آنچه را از همسر آینده انتظار دارد بیان می‌کند و سپس بر اساس میزان تناسب مابین افراد، آن‌ها را به یکدیگر معرفی می‌کنند.

پیدا کردن همسر
پیدا کردن همسر

اصول یافتن همسر خوب و همسریابی

صرف‌نظر از اینکه همسر موردنظر خود را با کدام روش پیدا کرده‌اید بهتر است به برخی از نکات توجه داشته باشید تا بتوانید از درستی انتخاب خود اطمینان بیشتری پیدا کرده و زندگی خود را با رضایت هرچه بیشتر شروع کنید.

الف) خودشناسی

بهتر است پیش از تلاش برای پیدا کردن همسر ، زمانی را به شناخت خود اختصاص دهید و پس از شناخت بهتر علایق و باورهای خود معیارهایی که برای انتخاب همسر در نظر دارید را نیز به‌دقت مشخص کنید. خودشناسی اولین قدم برای پیدا کردن همسر و تشکیل زندگی مشترک است.

ب) زمانی را به آشنایی اختصاص دهید

به‌ویژه اگر برای یافت همسر آینده خود از مراکز همسریابی یا واسطه‌ها کمک گرفته‌اید زمانی را برای آشنایی بیشتر پیش از ازدواج اختصاص دهید. با توجه به اینکه شما و همسر آیندتان با یکدیگر غریبه هستید و شناختی از هم ندارید بهتر است با توافق یکدیگر زمانی را برای شناخت بیشتر اختصاص دهید.

ج) منطقی تصمیم بگیرید

پس از آشنایی بیشتر با اخلاقیات و ویژگی‌های فردی که انتخاب کرده‌اید می‌بایست راجع به شروع زندگی با وی تصمیم بگیرید. در این دوران سعی کنید تا جای ممکن از تصمیم‌گیری‌های احساسی دوری کنید و با توجه به همه آنچه در این مدت از طرف مقابل دیده‌اید تصمیم نهایی را بگیرید. مشاوره پیش از ازدواج راهکاری است که می‌تواند تا حد زیادی به شما در این تصمیم‌گیری کمک کند.

اشتباهات رایج برای یافتن همسر خوب

_ فرار از تنهایی

بعضی از جوانان برای فرار از تنهایی به سراغ همسریابی و ازدواج می‌روند. اگرچه تنهایی موضوع ناراحت‌کننده‌ای است اما ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات در زندگی هر فرد است که به دلایل قانع‌کننده‌تری نیاز دارد. رها شدن از تنهایی یکی از موضوعاتی است که می‌بایست در کنار سایر اهداف قرار بگیرد و نمی‌تواند به‌تنهایی تبدیل به دلیلی برای ازدواج شود.

_ اتکا به روابط مجازی در یافتن همسر خوب

استفاده از سایت‌های همسریابی و یا شبکه‌های اجتماعی برای پیدا کردن همسر و آشنایی با وی اگرچه می‌تواند کمک‌کننده باشد اما کافی نیست. بهتر است زمان‌هایی را برای دیدارهای حضوری و ارتباط عمیق‌تر اختصاص دهید. آمارها نشان می‌دهد یکی از اصلی‌ترین دلایل جدایی نبود شناخت کافی و آشنایی‌های نامناسب است.

حتما مقاله چطور شوهر پیدا کنیم را بخوانید.

_ خود را بهتر از خود واقعی شان نشان می دهند

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد در زمان یاقتن همسر مرتکب می‌شوند. این است که سعی می‌کنند خود را بهتر از آنچه هستند نشان دهند. این موضوع تا حدی به این خاطر است که هیچ‌یک از ما دوست نداریم دیگران نواقص ما را ببینند. اما بهتر است برای انتخاب همسر صداقت داشته باشید زیرا درصورتی‌که فرد در آینده متوجه این شود که با او صادق نبوده‌اید احتمالاً مشکلات بیشتری در روابط میان شما ایجاد می‌شود.

_ اعتماد بی‌دلیل به‌طرف مقابل برای یافتن همسر خوب

اعتماد کامل به حرف‌های طرف مقابل یکی دیگر از اشتباهاتی است که معمولاً در یافتن همسر خوب اتفاق می‌افتد. به‌ویژه اگر همسر خود را از طریق سایت‌ها و مراکز همسریابی یافته اید. باید با تحقیق، بررسی رفتار و کمک مشاورین خانواده از صداقت وی اطمینان پیدا کنید.

_ بی‌توجهی به مشکلات روحی

برخی افراد به دلیل مشکلات روحی مانند اضطراب اجتماعی از روش‌های غیرحضوری و اینترنتی برای همسریابی استفاده می‌کنند. این موضوع در آینده باعث خواهد شد که آن‌ها در رابطه یا زندگی مشترک خود دچار شکست شوند. اگر احساس می‌کنید درزمینهٔ برقراری روابط اجتماعی نزدیک با دیگران دچار مشکل هستید بهتر است پیش از اقدام برای همسریابی از یک روانشناس برای بهبود وضعیت خود کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه یافتن همسر خوب می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول درباره یافتن همسر خوب

بهترین راه برای یافتن همسر خوب چیست؟

شما ممکن است از روش‌های مختلفی با همسرتان آشنا بشوید، اما آنچه اهمیت دارد این است که زمان کافی را برای شناخت یکدیگر اختصاص دهید. متخصصان با مصاحبه و آزمون های مختلف به شما در این زمینه کمک می کنند.

آیا یافتن همسر از طریق مراکز ازدواج اشتباه است؟

خیر این شیوه از یافتن همسر می‌تواند در برخی مواقع بسیار مفید باشد اما بهتر است راجع به اعتبار مرکز و همین‌طور صداقت طرف مقابلتان اطمینان پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره