سرد مزاجی در رابطه زناشویی

سرد مزاجی در رابطه زناشویی یکی از مسائلی است که می‌تواند باعث فروپاشی زندگی و حتی طلاق شود. در واقع سرد بودن و عدم علاقه به برقراری ارتباط گرم و صمیمانه با همسر پیامدهای مخربی در پی دارد و افراد را به سمت روابط فرازناشویی سوق می‌دهد.  عوامل جسمی و روانی مختلفی باعث بروز سرد مزاجی در روابط می‌شود که لازم است افراد آگاهی خود را درباره این علائم بالا ببرند تا بتوانند با درمان آن کانون خانواده را گرم نگه دارند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. بهره بردن از مشاوره جنسی کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات خود را کاهش داده و در نتیجه سرد مزاجی را در روابط زناشویی از بین ببرید.

علل سرد مزاجی در رابطه زناشویی

سرد مزاجی ممکن است به علت‌هایی رخ دهد که در برخی موارد خود شخص نیز نسبت به آن بی اطلاع است. سرد مزاجی اگر چه به یکباره اتفاق نمی‌افتد و روند تدریجی دارد اما گاهی تا جایی پیش می‌رود که فرد نسب به همسر خود حالت تنفر پیدا کرده و هیچگونه رابطه جنسی با وی برقرار نمی‎کند. در ادامه به علل مختلف سرد مزاجی اشاره می‌کنیم.

اختلالات روانی

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روان شناختی است که با وجود مشکلات دنیای امروز شیوع نسبتا گسترده‌ای دارد و فرد را نسبت به زندگی دچار بی انگیزگی کرده و احساس پوچی به او دست می‌دهد. همسری که از افسردگی رنج می‌برد به طرز معمول از برقراری رابطه جنسی با همسر اجتناب می‌نماید و میل چندانی بروز نمی‌دهد. همچنین دیگر اختلالات روانی از جمله وسواس نیز باعث می‌شود که فرد به مسئله تمیزی و کثیفی وسواس داشته و خواهان رابطه در شرایط خاص باشد. این موضوع به مرور باعث سرد مزاجی می‌شود.

عزت نفس پایین

ممکن است همسر با خود چنین فکر کند که وی توانایی برقراری رابطه جنسی با کیفیت را ندارد و از طرف شریک جنسی خود مورد تایید قرار نمی‌گیرد. در واقع فرد آنقدر خود را دست کم می‌گیرد که ترجیح می‌دهد از رابطه اجتناب کند. بدانید که عزت نفس پایین نتیجه‌ای جز سردمزاجی در رابطه زناشویی ندارد.

مصرف دارو از علل سرد مزاجی در رابطه زناشویی

عوارض جانبی مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی می‌توانند از علل سردمزاجی در رابطه زناشویی باشند. همچنین داروهای مسکن و خواب آور نیز تمایل فرد را به رابطه کاهش داده و باعث می‌شود فرد زمان بیشتری را در خواب به سر ببرد.

سوء استفاده‌های جنسی

یکی از علل سرد مزاجی می‌تواند تجربه تجاوز در سال‌های گذشته باشد که اکنون با بخاطر آوردن آن تجربه تلخ، میل خود را نسبت به برقراری رابطه جنسی با همسر از دست می‌دهد. گاهی نیز برقراری رابطه جنسی قبلی بین زن و مرد به گونه‌ای بوده است که شریک زندگی متحمل درد زیاد شده است و اکنون نمی‌خواهد مجددا آن درد را تجربه کند.

کاهش هورمون‌های جنسی

از علل دیگر سردمزاجی در رابطه زناشویی، کاهش میزان ترشح هورمون تستوسترون و استروژن می‌باشد که موجب سردی و عدم میل جنسی در زن و مرد می‌شود. در واقع زوجین به دلایل مختلفی کاهش هورمون را تجربه می‌کنند و یکی از پیامدهای نامطلوب آن سرد مزاجی است.

خستگی بیش از حد از علل سرد مزاجی در رابطه زناشویی

به دنبال سپری کردن یک روز سخت کاری و تحمل فشارهای روانی زیاد، عدم میل به ارتباط جنسی امری طبیعی خواهد بود زیرا توانی برای فرد باقی نمانده و خستگی جسمی و روحی بر وی غالب شده است. اگر این روند ادامه یابد کم کم میل جنسی در فرد رو به افول گذاشته و آسیب‌های نامطلوبی بر رابطه زناشویی وارد خواهد شد.

عدم احساس راحتی

گاهی زن یا مرد به دلایل مختلف حین رابطه جنسی، احساس لذت کافی را ندارد. این عدم احساس لذت و خوب بودن باعث می‌شود همسر برای برقرای رابطه جنسی در دفعات بعد تمایلی نداشته باشد و سرد مزاجی در رابطه زناشویی وی اتفاق بیفتد.

تاخیر در بلوغ جنسی

این علت به ویژه در بین زن و شوهرهای جوان و کم سن و سال دیده می‌شود. بخاطر تاخیرات بلوغ جنسی ممکن است اندام تناسلی دختر و پسر به اندازه کافی رشد نکرده باشد به همین دلیل تجربه ناموفق آن‌ها از رابطه جنسی شان موجب بی میلی و سردمزاجی در رابطه زناشویی‌شان می‌گردد.

نشانه‌های سرد مزاجی در دو جنس

سردمزاجی در روابط زناشویی می‌تواند از جانب هر کدام از زوجین صورت گیرد و معمولا با علائمی که در ادامه بیان می‌شود خود را نشان می‌دهد. با این حال نشانه‌های ذکر شده باید به مدت 6 ماه مشاهده گردند تا بتوان با قطعیت گفت سرد مزاجی در روابط اتفاق افتاده است.

  • فقدان خیال پردازی‌های جنسی
  • عدم احساس لذت از رابطه جنسی
  • عدم تجربه ارگاسم
  • پیش قدم نشدن برای رابطه جنسی
  • تمایل نداشتن به رابطه جنسی
  • اضطراب و استرس هنگام برقراری رابطه

درمان‌های مناسب برای کاهش سرد مزاجی در رابطه زناشویی

با توجه به علل بروز سرد مزاجی روش‌های درمانی نیز می‌تواند متفاوت باشد. با این حال زوجین باید تلاش کنند تا با آموزش مهارت‌های ارتباطی و جنسی در کنار فرآهم کردن شرایط جسمی و روانی مناسب برای رابطه جنسی روابط گرم و پایداری را تجربه کنند. همچنین در صورتی که مشکلات جسمی و اختلالات هورمونی وجود دارد لازم است که چکاب کامل و هورمون درمانی صورت گیرد. روان درمانی و زوج درمانی نیز کمک می‌کند تا فرد در صورتی که از اختلالات روانی و مشکلاتی مانند بیزاری از همسر رنج می‌برد هرچه سریع تر درمان انجام شود.

در همین راستا مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه مسائل جنسی آماده ارائه مشاوره جنسی به شما عزیزان می‌باشد. این مرکز به شما اطمینان خواهد داد که در کمترین زمان ممکن بتوانید مشکلات خود را کاهش داده و رابطه‌ جنسی گرم و سرشار از عشق را تجربه کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا سرد مزاجی در رابطه زناشویی در فعالیت اندام‌های تناسلی اختلال ایجاد می‌کند؟

بله. سرد مزاجی در زن و مرد باعث می‌شود اندام تناسلی با اختلالاتی مواجه شود و انقباض و انبساط در حین رابطه جنسی به درستی صورت نگیرد.

آیا میزان تحصیلات در کاهش سرد مزاجی تاثیر دارد؟

معمولا افراد با سواد نسبت به حقوق خود در رابطه زناشویی آگاهی دارند و می‌دانند که وظیفه شان صرفا تامین نیازهای مالی و یا رسیدگی به امور منزل نیست. همچنین نسبت به نیازهای جنسی خود مطلع هستند و اگر به سرد مزاجی در رابطه زناشویی دچار شوند به مشاور و روانشناس مراجعه می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره