انواع مواد توهم زا

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

انواع مواد توهم زا می توانند در فرد وابستگی ایجاد بکنند و از زمان‌های قدیم توجه بشر را به خود جلب کرده است. مهم‌ترین ویژگی و علائم بیمار معتاد به انواع مواد توهم زا تاثیر آن‌ها بر ادراک فرد است که منجر به تحریف واقعیت می‌‌شود. به این دسته از مواد مخدر، مواد روان پریشی زا هم می‌گویند زیرا علاوه بر تحریف واقعیت، منجر به ایجاد توهم، قطع ارتباط فرد با واقعیت و تغییر سطح هشیاری نیز می‌شوند.

با این حال آشنایی با این مواد و اثراتی که دارند به افراد کمک خواهد کرد تا تمایل و علاقه‌ای به مصرف مواد توهم زا نداشته باشند. اگر می‌خواهید با انواع مواد توهم زا آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد به انواع مواد توهم زا می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

انواع مواد توهم زا

انواع مواد توهم زا

به طور کلی مواد توهم زا به دو دسته طبیعی و آزمایشگاهی تقسیم می‌شوند، که در ادامه هر یک از این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد. در صورت ابتلا به هر کدام از مواد زیر حتما برای ترک از مشاوره ترک اعتیاد استفاده کنید. برای اطلاع از شرایط منفی کردن تست اعتیاد کلیک کنید.

انواع مواد توهم زا 

قارچ 

ال اس دی (lsd)

کتامین

قرص ام دی ام ای

فن سیکلیدین

مریم گلی

ماده مخدر گل یا ماریجوانا

ماده مخدر قات

کمیکال (برای دریافت درمان و ترک کمیکال کلیک کنید)

چگونگی مصرف انواع مواد توهم زا

فراموش نکنید که نحوه مصرف انواع مواد توهم زا متفاوت بوده و بستگی به نوع ماده دارد. البته در بیشتر موارد هریک از این مواد خود به شکل های گوناگونی مصرف می‌شوند. برای مثال کتامین هم به صورت تزریقی و هم خوراکی مصرف می‌گردد. همچنین نحوه مصرف نیز بر اثرگذاری این مواد تاثیر دارد.

اثرات ناشی از انواع مواد توهم زا

در بیشتر موارد مصرف انواع مواد توهم زا با بروز نشانه هایی مانند گشادی مردمک چشم، تاری دید، تپش قلب، تعریق، لرزش بدن، افزایش حساسیت شنوایی و ناهماهنگی حرکتی در کوتاه مدت همراه است. اما در بلند نیز مشکلات جدی برای افراد ایجاد می‌کند. همچنین مدت زمان اثرگذاری آنان نیز بستگی به نیمه عمر آنها، دوز مصرفی، روش مصرفی و همچنین شرایط جسمانی فرد دارد.

علت شیوع مصرف انواع مواد توهم زا

از طرفی دیگر برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که چرا دیگران به مصرف انواع مواد توهم زا گرایش دارند؟ در بیشتر موارد افرادی که از این مواد استفاده می‌کنند؛ در زندگی شخصی خود دچار مشکلاتی بوده و یا حتی مبتلا به اختلالات روانی مثل افسردگی هستند. از این مواد استفاده می‌کنند تا برای مدت زمان هرچند کوتاه از واقعیت جدا شده و بتوانند آرامش داشته باشند. از طرفی برخی تصور می‌کنند که مصرف این مواد به آنها نگرشی عرفانی بخشیده و آنان را دقیق تر می‌‌کند. جوانان و نوجوانان نیز تحت تاثیر هیجان طلبی از این مواد استفاده می‌کنند.

مکانیسم اثر انواع مواد توهم زا

انواع مواد توهم زا با تاثیر به صورت مستقیم بر دستگاه عصبی مرکزی و مخصوصا مغز منجر به بروز تغییراتی در شنوایی و بینوایی شده و توهماتی را ایجاد می‌کند. همچنین در مواردی میزان برخی از هورمون ها در مغز را نیز تغییر می‌دهند.

قارچ

قدیمی‌ترین ماده خوراکی توهم ‌زا که همواره در طبیعت وجود داشته قارچ است. در طول تاریخ، انسان‌ها در قبایل و با آداب و رسوم‌ مختلفی از این ماده توهم زا به نام قارچ جادویی یا سحر‌آمیز استفاده می‌کردند. نام علمی این قارچ پسیلوسیبین می‌باشد. طریقه مصرف آن به صورت خوراکی است و از طریق دستگاه گوارش در بدن جذب می‌شود. بسته به اندازه و میزان مصرف پسیلوسیبین، میزان توهم زایی آن متفاوت خواهد بود. برای پاسخ به سوال اعتیاد چیست کلیک نمایید.

خوشایند بودن یا عذاب‌آور بودن توهم ایجاد شده تحت تاثیر خلق غالب فرد و عوامل محیطی و بیرونی قرار دارد. همچنین اثرات توهم زایی و تحریف واقعیت قارچ مشابه به مواد توهم زا LSD می‌باشد، با اینحال شدت توهم زا بودن قارچ از LSD کمتر است. برای اشنایی بیشتر با عوارض و نشانه های ماده مخدر قارچ یا ماشروم کلیک کنید.

ال اس دی (LSD) از انواع مواد توهم زا

ال اس دی یا اسید لیزرژیک دی اتیل آمید یکی از انواع مواد توهم زا آزمایشگاهی است که اولین بار توسط یک شیمیدان سوئیسی جهت تولید داروی پزشکی ایجاد شد. بعدها وی متوجه شد که داروی مورد نظرش اثرات توهم زایی دارد. LSD یک ماده ترکیبی بی رنگ، بدون بو و مزه، شفاف و قابل حل شدن در آب است. از LSD به طور گسترده برای مصارف تفریحی و درمانی استفاده می‌شود.

روش مصرف آن نیز معمولا به صورت خوراکی است، یا اینکه این ماده را بر روی زبان نگه می‌دارند تا به تدریج جذب شود. علاوه بر این برخی از مصرف کنندگان، LSD را بر روی حبه قند قرار می‌دهند و سپس استفاده می‌کنند

این دارو به طور معمول در قالب قرص‌های رنگی شکل به بازار عرضه می‌شود. تجربه مصرف LSD در اغلب افراد به صورت مشابه است و حدود 30 دقیقه پس از مصرف معمولاً اختلالاتی در حواس پنجگانه فرد به وجود می‌آید به صورتی که تمام تجربیات عادی وی به شکل اغراق آمیز درک می‌شود و این مسئله یک تجربه خوشایند و لذت بخش برای مصرف کنندگان است که باعث تمایل به تکرار مصرف می‌شود. با اینحال بسیاری از افراد به دلیل توهمات ناشی از مصرف LSD  دچار مرگ می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با ال اس دی کلیک کنید.

کتامین

کتامین یک داروی بیهوشی است که در ابتدا برای موارد دامپزشکی و سپس برای موارد انسانی تولید شد. مهم‌ترین ویژگی داروی کتامین این است که به دلیل ایجاد سرخوشی و توهم زا بودن در جوامع جوانان و نوجوانان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کتامین کلیک کنید. 

این ماده که یکی از انواع مواد توهم زا است میک داروی بی بو و بی مزه است که می‌توان آن را با هر ماده خوراکی یا نوشیدنی دیگر ترکیب و مصرف کرد. در عین حال این داروی توهم زا به نسبت سایر داروهای مشابه و مواد دیگر خطرات کمتری دارد زیرا گردش خون و تنفس را کند نمی‌کند.

روش مصرف کتامین بسته به هدف استفاده از آن، متفاوت می‌باشد. درصورتیکه برای تسکین درد و ایجاد آرامش مورد استفاده قرار بگیرد معمولاً به صورت تزریق وریدی یا عضلانی استفاده می‌شود و در صورت اعتیاد و برای کسب لذت معمولاً به صورت استنشاقی یا به شکل خوراکی مصرف می‌گردد.

در دوزهای مصرفی بالا کتامین قبل از ایجاد بیهوشی احساس جدا شدن شدید از دنیای اطراف را برای فرد به وجود می‌آورد که می‌تواند یک تجربه ناخوشایند باشد. برای آشنایی بیشتر با ماده مخدر دستمال کلیک کنید.

فن سیکلیدین

فن سیکلیدین یا PCP یکی از انواع مواد توهم زا است که در ابتدا یک داروی بی‌حس کننده بود که برای جراحی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما پس از مدتی مشخص شد که مصرف PCP منجر به تغییرات و تحریفاتی در ادراک مصرف کنندگان می‌شود. به طوری که این افراد در طول جراحی با اینکه بیدار بودند اما خودشان را از محیط واقعی جدا می‌پنداشتند و به طور کلی علاوه بر احساس جدا شدن از محیط، منجر به ایجاد توهم و احساس تجزیه هشیاری می‌شدند. به همین خاطر دیگر از این دارو در علوم پزشکی و جهت بی‌حسی در بیماران استفاده نمی‌شود.

فن سیکلیدین یک ماده کریستالی و سفید رنگ است که قابلیت حل شدن در آب را دارد. همچنین این ماده به صورت قرص، پودر کریستال و یا به صورت مخلوط شده با توتون سیگار مصرف می‌شود.

نحوه تاثیر گذاری فن سیکلیدین بسیار سریع است و در عرض چندثانیه اثر خود را می‎‌گذارد. در دوزهای بالا PCP می‌تواند اضطراب و گیجی شدید و حالت ناخوشایندی در فرد ایجاد کند. یکی از جدی‌ترین اثرات جانبی مصرف PCP ایجاد خشونت رفتاری شدید است که می‌تواند منجر به مرگ خود فرد یا دیگری شود.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

ماده مخدر گل یا ماریجوانا

یکی از پرطرفدارترین از انواع مواد توهم زا در بین مصرف کننده ها شناخته می‌شود، ماده گل است. ماریجوانا در چند سال اخیر در بین نوجوانان و جوانان توجه زیادی به خود جلب کرده است. ماده مخدر گل از مشتقات گیاه شاهدانه تهیه می‌شود و به دلیل تاثیر بر عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی حالتی از بی خیالی در فرد به وجود می‌آورد.

مدت زمان تاثیر ماده مخدر گل پس از مصرف به نسبت سایر مواد مخدر کمی طولانی‌تر است؛ اما زمانی که به صورت کشیدنی مصرف می‌شود سریعاً اثرگذار می‌شود. برای آشنایی با آثار و عوارض اعتیاد به ماده مخدر گل کلیک کنید.

مهم‌ترین و بارزترین ویژگی ماده مخدر گل تغییر رفتار فرد است. با این حال آثار مصرف برای همه یکسان نیست، اما اغلب کندی زمان را تجربه می‌کنند، به طوری که با مصرف انواع مواد توهم زا ماده مخدر گل فرد احساس می‌کند که زمان با سرعت کمتری در حال سپری شدن است. برای آشنایی بیشتر با شرایط ترک گل کلیک کنید. نکته‌ بسیار مهمی که باید در ارتباط با گل در نظر داشته باشید، این است که این ماده وابستگی جسمانی چندانی (به نسبت مواد سایر مواد) ندارد، در عوض وابستگی ذهنی و روانی این ماده به نسبت سایر داروهای توهم زا بسیار بیشتر است.

(با وجود شباهت های ساختاری حشیش و گل، اما روش های درمانی آن متفاوت هستند؛ برای دریافت خدمات ترک حشیش در خانه کلیک کنید).

مسکالین

مسکالین یکی از انواع مواد توهم زا گیاهی محسوب می‌شود که از کاکتوس پیوت گرفته می‌شود. این ماده از نظر ساختاری مشابه با آمفتامین هاست. همچنین به شکل خوراکی نیز مصرف می‌شود.

ترک و درمان اعتیاد به انواع مواد توهم زا

اعتیاد به انواع مواد توهم زا

یکی از نخستین سؤالاتی که در ارتباط با ترک اعتیاد به انواع مواد توهم زا باید به آن پاسخ دهیم این است که اگر این مواد وابستگی جسمی ایجاد نمی‌کنند پس منظور از اعتیاد و ترک آن چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت که برخلاف تصور عموم اعتیاد به مواد مخدر صرفاً جنبه جسمانی ندارد و وابستگی‌های روانی شاید به‌مراتب خطرناک‌تر و مشکل آفرین‌تر باشند.

بر اساس تحقیقات uchicagomedicine وابستگی روانی به این معناست که فرد در ذهن خود میل شدیدی به مصرف مجدد ماده مخدر احساس می‌کند و وجود این وسوسه عاملی برای شروع مصرف مجدد حتی پس از مراحل سم‌زدایی و پاک شدن بدن فرد خواهد بود. به همین خاطر است که معمولاً توصیه می‌شود در کنار درمان‌های فیزیولوژیکی برای دریافت خدمات با بهترین روش های ترک اعتیاد به جلسات رواندرمانی و بازپروری نیز می‌بایست توجه شود.

سخن پایانی

به دلیل شیوع زیاد مصرف انواع مواد توهم زا و همچنین عوارض جانبی خطرناک این مواد، افراد بهتر است در صورت وابستگی به این مواد، حتما این موضوع را پیگیری کرده و برای ترک از متخصص کمک بگیرند. در این مورد اطرافیان می‌توانند بسیار کمک کننده بوده و فرد معتاد را تشویق به ترک نمایند. در بیشتر موارد مواد توهم زا وابستگی روانی ایجاد کرده و این موضوع ترک کردن آنها را دشوار می‌کند. اما افراد با کمک گرفتن از مشاور می‌توانند بر این موضوع غلبه کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد به انواع مواد توهم زا می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول درباره مواد توهم زا

آیا مصرف داروهای توهم زا اعتیاد آور است؟

به طور کلی هر ماده طبیعی یا آزمایشگاهی که بر عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی و سیستم عصبی مرکزی مغز انسان اثر بگذارد می‌تواند منجر به اعتیاد شود. داروهای توهم زا به دلیل وابستگی روانی زیادی که ایجاد می‌کنند به راحتی می‌توانند باعث اعتیاد شوند.

برای ترک داروهای توهم زا چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

برای ترک اعتیاد به مواد مخدر به ویژه مواد توهم زا که تاثیرات منفی بسیاری بر ذهن بیمار می‌گذارند بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. متاسفانه بسیاری از افراد، اعتیاد به مواد توهم زا را یک بیماری جسمی می‌دانند در حالیکه اثرات این مواد بر روان و خلق فرد به مراتب بیشتر است به همین خاطر توصیه می‌شود برای ترک این مواد حتما از جلسات روانشناسی نیز استفاده نمایید. برای دریافت خدمات درمان و ترک اعتیاد کلیک کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره