کتامین چیست و برای چه تجویز می شود

کتامین در اصل یک داروی بیهوشی است که در پزشکی و برای عمل‌های جراحی و خاصیت ضد درد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در سال‌های اخیر بعضی از جوانان این ماده را به‌عنوان یک مخدر و برای تجربه توهم استفاده می‌کنند. متأسفانه بسیاری از نوجوانان و جوانانی که ازکتامین برای کسب لذت استفاده می‌کنند از اعتیادآوری این ماده خبر ندارند و این باعث می‌شود که آن‌ها دیر یا زود درگیر نشانه‌های منفی اعتیاد به کتامین شوند. به همین خاطر باید والدین اطلاعات خود را راجع به این ماده افزایش دهند و به فرزندشان اطلاعات کافی دهند. برای آشنایی با انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

نحوه استفاده از کتامین

کتامین نام یک داروی بیهوشی است که به دلیل عوارض کمترش در مقایسه با سایر داروهای بیهوشی بیشتر استفاده می‌شود. این دارو پس از استفاده به‌سرعت در تمام بافت‌های بدن جذب شده و باعث می‌شود تا مغز نشانه‌های درد را احساس نکند. به همین خاطر از کتامین‌علاوه بر بیهوشی به خاطر خاصیت ضد درد آن نیز استفاده می‌شود.

با همه این‌هاکتامین را می‌توان یکی از مخدرهای توهم‌زا دانست که بعضی از نوجوانان و جوانان برای تجربه توهم از آن استفاده می‌کنند. ازکتامین می‌توان به‌صورت تزریقی، استنشاق از راه بینی و یا خوردن قرص‌های خوراکی استفاده کرد که شکل تزریقی آن بیشتر در پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. کتامین‌یک ماده بی‌رنگ و بدون بو است و به همین خاطر اگر با هر ماده دیگری ترکیب شود، متوجه وجود آن نمی‌شوید. به همین خاطر معمولاً برای جرائمی مثل دزدی یا حتی تجاوز نیز از این دارو استفاده می‌کنند. برای آشنایی با سایر داروهای اعتیاد آور کلیک کنید.

نشانه های استفاده از کتامین

 • تعریق بیش‌ازحد
 • احساس گیجی و سردرگمی
 • حرف‌های نامربوط
 • توهم
 • گشادشدن مردمک چشم

عوارض مصرف از کتامین

عوارض کوتاه‌مدت

 • بالا رفتن ضربان قلب و فشارخون
 • احساس جدا شدن از بدن و غیرواقعی بودن محیط اطراف
 • لرزش عضلانی
 • خطاهای ادراکی
 • دوبینی
 • خواب‌آلودگی
 • هذیان‌های خودبزرگ‌بینی
 • اختلال در حافظه
 • دیدن رؤیاهای واضح

عوارض بلندمدت

 • آسیب دیدن دندان‌ها
 • از بین رفتن مخاط بینی در افرادی که این ماده را استنشاق می‌کنند
 • مشکلاتی در مجاری ادراری
 • اعتیاد روانی

قطع مصرف کتامین

اگر به هر دلیلی ازکتامین استفاده می‌کنید بهتر است برای قطع مصرف آن با یک متخصص مشورت کنید. قطع ناگهانی مشکلات زیادی برای سلامت جسم و روان به همراه دارد. افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی از شایع‌ترین مشکلاتی هستند که با قطع مصرف کتامین پیش خواهد آمد.

کتامین و کوکائین

گاهی اوقات از کتامین در کنار سایر مواد مخدر و به‌خصوص کوکائین استفاده می‌شود. استفاده از کتامین و کوکائین روش یکسانی دارد و استفاده هم‌زمان از آن‌ها باعث افزایش لذت و بالا رفتن قدرت اثرگذاری آن‌ها می‌شود. به همین خاطر بعضی از جوانان تمایل دارند این دو دارو را در کنار هم استفاده کنند.

نقش کتامین در درمان افسردگی

بعضی تحقیقات نشان‌دهنده این است که کتامین می‌تواند در کنترل افسردگی و به‌خصوص برای بیماران درگیر با افسردگی‌های شدید یا مزمن مفید باشد. به همین خاطر گاهی اوقات متخصصان از این دارو برای درمان افسردگی استفاده می‌کنند. اما تا امروز نتایج این تحقیقات به تأیید سازمان غذا و دارو نرسیده است. به همین خاطر می‌توان گفت اگرچه ممکن است کتامین در بعضی مواقع روی افسردگی اثر داشته باشد، اما برای نظر قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

آیا کتامین اعتیادآور است؟

کتامین هم مانند بسیاری دیگر از داروهای توهم‌زا وابستگی جسمانی برای مصرف‌کنندگان ایجاد نمی‌کند. به عبارتی این دارو برخلاف مخدرهایی مثل تریاک درصورتی‌که استفاده نشود، علائمی مانند درد جسمانی را به همراه نخواهد داشت، اما باعث اعتیاد و وابستگی روانی به این ماده می‌شود.

یعنی کسانی که از کتامین استفاده می‌کنند، پس از 5 یا 6 بار استفاده از این ماده تمایل روانی قوی یا حتی احساس اجبار به استفاده از کتامین را در خود حس می‌کنند و این به معنای آن است که آن‌ها به لحاظ روانی به این ماده اعتیاد پیدا کرده‌اند.

درمان اعتیاد به کتامین

همان‌طور که گفته شد کتامین باعث اعتیاد جسمانی نمی‌شود و به همین خاطر برای درمان اعتیاد آن احتیاجی به استفاده از درمان‌های فیزیولوژیک یا سم‌زدایی وجود ندارد. برای درمان اعتیاد روانی به این ماده باید درمان‌های روانشناسی را جدی بگیرید. برای آشنایی با بهترین روش های ترک اعتیاد کلیک کنید.

در طی جلسات روان درمانی به بیمار کمک می‌شود تا نشانه‌های میل خود به کتامین را شناسایی کرده و راه‌هایی برای مبارزه با این میل به او آموزش داده می‌شود. به‌علاوه بسیاری از مشکلاتی که به دنبال اعتیاد برای فرد و خانواده او ایجاد شده و همین‌طور دلایل اعتیاد شناسایی و برای حل آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

کتامین چیست؟

کتامین‌در اصل یک داروی بیهوشی است که برای عمل‌های جراحی یا خاصیت ضد درد آن در بیمارستان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما برخی از افراد برای رسیدن به توهم و احساس سرخوشی این ماده را مصرف می‌کنند.

آیا کتامین اعتیادآور است؟

بله، کتامین‌اگرچه باعث وابستگی جسمانی نمی‌شود اما استفاده از آن فرد را به لحاظ روانی به کتامین‌وابسته می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره