ازدواج با مرد بچه دار چه دردسر هایی دارد؟

ازدواج با مرد بچه دار برای بسیاری از دختران تصمیمی دشوار است. یکی از دغدغه‌های هر فرد، ازدواج با شخصی است که بتواند با او به شادکامی و آرامش دست یابد. این موضوع اکثراً برای خانم‌ها نگران‌کننده‌تر است؛ به‌خصوص اگر فرد موردنظر دارای بچه باشد. برای آن‌که احتمال تصمیم‌گیری اشتباه در این زمینه کاهش پیدا کند، لازم است با برخی نکات آشنایی داشته باشیم. همچنین در ادامه به ذکر اقداماتی می‌پردازیم که برای ازدواج موفق با چنین اشخاصی می‌تواند مفید باشد. برای اطلاع بیشتر در این باره می‌توانید از مشاوره خانواده استفاده کنید.

ازدواج با مرد بچه دار و اطلاع از نگرش حضور نامادری

از دست دادن مادر، به دلیل جدایی والدین یا فوت مادر، درهرحال برای کودک بسیار سخت است. این اتفاق اغلب باعث ایجاد تنش‌ها و فشارهای روانی زیادی در فرزندان می‌شود؛ درنتیجه افزایش حساسیت‌های کودک و تغییراتی در رفتار و شخصیت او، امری معمول به حساب می‌آید.

به‌علاوه، ورود شخص جدیدی به‌عنوان همسر جدید پدر می‌تواند باعث به وجود آمدن حس عدم امنیت یا حتی حسادت و خشم در کودک شود. غالباً بچه خود را در رقابتی شدید با شما می‌بیند که برای نگه‌داشتن پدر انجام می‌شود. در این حالت ممکن است اقداماتی برای مخالفت با حضور شما به‌عنوان عضو جدید خانواده نیز صورت بگیرد. لازم است در این مواقع سعی کنید اول از در دوستی با کودک وارد شوید و بعد به‌مرور در مورد تصمیم به ازدواج با او صحبت کنید. توجه کنید که این کار نیاز به صبر و تحمل بالایی دارد. برای درک بهتر مقاله زندگی با والدین ناتنی را بخوانید.

قبل از ازدواج با مرد بچه دار نسبت به احساس خود به کودک آگاه شوید

اگر خود شما هنوز تجربه مادر شدن را نداشته باشید و یا اگر به‌طورکلی جزو افرادی هستید که ظرفیت زیادی برای تحمل کودکان ندارند، ممکن است در ابتدا در ارتباط برقرار کردن با فرزند همسرتان با مشکل مواجه شوید.

این مشکلات ارتباطی ممکن است به‌مرور بر همسر شما نیز تأثیر سوء گذاشته و منجر به سردی عاطفی در روابط زوجی خود شوید.

آمادگی برای قبول مسئولیت همسر و کودک

گاهی اوقات ازدواج با مرد بچه دار به معنی قبول کردن مسئولیت در برابر پرورش و تربیت فرزند او نیز است. باید آگاه باشید که مادری کردن از همان ابتدای ازدواج، آن‌هم برای شخصی غیر از فرزند خودتان کار سخت و حتی طاقت‌فرسایی است. گاهی باید شب‌بیداری بکشید تا مراقب وضعیت بیماری یا ناخوشی او باشید. همچنین گاهی لازم است به‌صورت تمام‌وقت از فرزند همسرتان به‌خوبی مراقبت کنید.

البته در برخی از موارد، ممکن است مرد وظیفه تربیت فرزندش را خودش شخصاً به عهده بگیرد، بااین‌حال باید بدانید که به‌عنوان همسر او، باید در این موضوع بازهم یار و یاور شوهرتان باشید.

ازدواج با مرد بچه دار و قرار گرفتن در اولویت دوم

در هنگام ازدواج با مردی که صاحب فرزند است، لازم است با برخی واقعیت‌ها کنار بیایید. یکی از این موارد، قرار داشتن کودک در جایگاه اول اهمیت برای همسرتان است. وظیفه همسر شما به‌عنوان پدر این است که نیازهای فرزند خود را به‌خوبی برآورده کند. گاهی ممکن است شرایطی به وجود آید که او باید بین خواسته شما و فرزندش یکی را انتخاب کند. در این شرایط، نباید از اینکه اغلب درخواست شما رد می‌شود، ناراحت یا دلخور شوید.

همچنین باید توجه داشته باشید که شوهر شما نیاز به گذراندن زمانی با کودکان خود دارد و بعضی وقت‌ها این زمان ممکن است آن‌قدر به طول انجامد که به زمان قراری که با شما داشته است، نرسد.

بی‌علاقگی مرد به داشتن فرزند جدید

برخی مواقع ممکن است مرد تعداد دلخواهش بچه داشته باشد و دیگر تمایلی به داشتن فرزند مشترک با شما از خود نشان ندهد. در این مواقع، درصورتی‌که شما شخصی باشد که تاکنون تجربه مادری را نداشته و دوست دارد این تجربه را مستقیماً درک کند، احتمالاً به مشکل زناشویی وخیمی بر خواهید خورد.

گاهی در ابتدای آشنایی، افراد به دلیل شور و اشتیاق اوایل رابطه از خواسته‌های طبیعی خود دست می‌کشند؛ درصورتی‌که باگذشت زمان، نمی‌توانند با این مسئله کنار بیایند. لذا توصیه می‌شود موضوع بچه‌دار شدن را در همان ابتدا مطرح کرده و با همسر آینده‌تان دراین‌باره به توافق برسید.

اقداماتی برای ازدواج موفق با مرد بچه دار

اگر قصد تشکیل خانواده با مردی دارید که دارای فرزندی است، پس حتما باید اقداماتی برای موفق شدن این زندگی انجام دهید. مسلما یک ازدواج موفق نیاز به همکاری هر دو نفر و گاه همه اعضا دارد. در صورتی که برای ورود به این خانواده دچار تردید هستید، می‌توانید از مشاوره ازدواج استفاده نمایید.

آگاه شدن از وظایفی که مرد از زندگی قبلی خود بر عهده دارد

از همسر آینده خود در مورد تعهداتی که هنوز در مورد زندگی گذشته خود دارد، بپرسید. برخی از سؤالاتی که در این حوزه مهم تلقی می‌شود، به شرح زیر اشاره گردیده است:

  • آیا ملزم به پرداخت مهریه به همسر قبلی است یا خیر؟
  • نگه‌داری از فرزند به عهده کدام‌یک از والدین قرارگرفته شده است؟
  • درصورتی‌که بچه‌ها پیش مادرشان هستند، چند وقت یک‌بار با مرد خواهند بود؟
  • چقدر از درآمد مرد باید صرف پرداخت هزینه‌های نفقه فرزندان و مهریه همسر سابق شود؟

در نظر داشته باشید که با پرسید این قبیل سؤالات، درک بهتری از شرایط زندگی با شخص موردنظر به دست می‌آورید. درنتیجه، احتمال اشتباه در انتخاب‌تان و نیز مواجهه با مشکل در زندگی مشترک به نحو قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

قبول بچه‌ها به‌عنوان بخشی از خانواده خود

هنگامی‌که همسر آینده شما فرزندی از زندگی گذشته خود دارد، خواه کودک در کنار مادرش باشد یا پدر، باید او را به‌عنوان عضوی از خانواده خود بدانید. حقیقت این است که پیوند فرزند و پدر هرگز قطع شدنی نیست؛ بنابراین درصورتی‌که نتوانید خود را با رابطه آن‌ها وفق دهید، قطعاً تأثیرات مخربی را در زندگی زناشویی خود تجربه خواهید کرد.

اگر کودک در نزد مادر خود زندگی می‌کند، بازهم به او و همسرتان اجازه دهید تا برخی اوقات فراغت و تعطیلات خود را باهم بگذرانند. همچنین حق وارد شدن بچه به خانه پدرش را از او سلب نکنید.

ارتباط مرد با همسر قبلی وی را تحمل‌کنید

وقتی همسر شما فرزندی دارد، باید بپذیرید که گاهی لازم است شوهرتان با مادر فرزندش دیدار داشته باشد. البته این ارتباطات به معنای داشتن روابط عاطفی نیست. به‌هرحال، وجود فرزند مشترک و مسائل مرتبط با پرورش او موجب می‌شود دو طرف نیاز به ملاقات باهم یا تماس تلفنی داشته باشند.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده و ازدواج می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره