ازدواج بعد از فوت همسر

چه زمانی برای ازدواج بعد از فوت همسر مناسب است؟ مرگ عزیزان سوگی است که به آسانی فراموش نمی‌شود و در این میان فوت همسر یکی از سخت‌ترین اتفاقاتی است که هر کسی در طول زندگی خود با آن روبرو خواهد شد. بعد از فوت همسر بسیاری از جنبه‌های زندگی دچار تغییرات اساسی خواهد شد و سازگاری فرد با این تغییرات گاه به ماه‌ها زمان نیاز خواهد داشت. در این میان ازدواج بعد از فوت همسر اتفاقی است که عوامل زیادی در آن دخیل هستند و نیازمند بررسی‌های بیشتر و پیدا کردن زمان مناسب برای این اتفاق است. برخلاف برخی از افراد که از ازدواج مجدد بعد از فوت همسر امتناع می‌کنند، برخی دیگر سریعا اقدام به ازدواج مجدد خواهند کرد. برای ازدواج مجدد بعد از فوت همسر باید به برخی نکات توجه نمایید و حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا رابطه رضایت بخشی داشته باشید. 

بیشتر بخوانید : برای آشنایی با مشکلات ازدواج دوم کلیک کنید

زمان مناسب برای ازدواج بعد از فوت همسر

صدمات روحی و عاطفی بعد از فوت همسر ممکن است تا مدت‌ها فرد را تحت تاثیر قرار دهد ولی به طور معمول بازه زمانی 6 تا 12 ماه فرصت مناسبی برای کنار آمدن با فقدان همسر و مدیریت هیجانات به وجود آمده است ولی این مدت در افراد متفاوت بوده و دیده شده که برخی از افراد برای سال‌های طولانی سوگوار همسر خود بوده‌اند و نتوانستند به وضعیت روحی-روانی قبل از فوت همسر بازگردند.

فهمیدن این موضوع که زمان مناسب برای ازدواج بعد از مرگ همسر فرا رسیده یا خیر نیازمند بررسی صحیح وضعیت روانی فرد است. تا زمانی که فرد درگیر غم و اندوه شدید است، احساس گناه و عذاب وجدان می‌کند و وضعیت روحی روانی باثباتی ندارند، تصمیم به ازدواج مجدد صحیح به نظر نمی‌رسد.

 

نکاتی در مورد ازدواج بعد از فوت همسر

افراد بعد از فوت همسر از لحاظ روحی و روانی آسیب پذیرتر می‌شوند و شکست در ازدواج مجدد آسیب‌های به مراتب جبران ناپذیرتری برای آنان به همراه خواهد داشت. در ادامه چند نکته برای انتخاب صحیح در ازدواج بعد از فوت همسر بیان شده است:

1- توضیح شرایط برای همسر آینده

افرادی که تصمیم به ازدواج مجدد می‌گیرند، باید در مورد وضعیت خود و حالات روحی و روانی‌شان با همسر آینده خود صحبت کنند. این نکته که همسر آینده فرد می‌تواند پذیرش و درک درست و متقابلی از وضعیت فرد داشته باشد، در کیفیت زندگی مشترک آنان تاثیر زیادی خواهد داشت.

2- ازدواج بعد از فوت همسر | درنظر گرفتن شرایط فرزندان

درصورتی که فرد از همسر فوت شده خود دارای فرزند و یا فرزندانی باشد، توجه به نظر آن‌ها و آماده کردن آنان برای ازدواج مجدد بسیار اهمیت دارد. کاملا طبیعی است که فرزندان فرد در ابتدا حس خوبی نسبت به زندگی با والدین ناتنی نداشته و نسبت به پدر یا مادر فوت شده خود دلبستگی و تعلق خاطر داشته باشند. درک احساسات فرزندان و استفاده از خدمات مشاوره خانواده، کمک زیادی برای گذر از این بحران به فرزندان خواهد کرد.

3- تعیین حد و مرز برای احساسات خود

اگر احساسات و رفتارهای فرد در ازدواج مجدد نیز حول و محور همسر متوفی خود باشد، نتیجه‌ای جز آزار و اذیت و بی احترامی نسبت به همسر جدید فرد نخواهد داشت. قطعا فراموش نکردن همسر سابق و خاطرات وی، کاملا متفاوت از رفتارهایی مانند مقایسه کردن همسر جدید با همسر فوت شده و یادآوری مکرر خاطرات وی می‌باشد.

سخن پایانی

مشکلات اقتصادی، فشار از جانب دیگران و تصمیم‌های عجولانه تنها بخشی از دلایلی است که باعث می‌شود ازدواج مجدد بعد از فوت همسر سرانجام خوبی نداشته باشد و باعث آسیب‌های روحی و روانی بیشتر شود. قطعا بررسی جوانب مختلف این گونه از ازدواج، مشاور قبل از ازدواج و مدیریت هیجانات می‌تواند ازدواج مجددی صحیح و رابطه‌ای رضایت بخش برای طرفین را رقم بزند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

-ازدواج بعد از فوت همسر پس از گذشت چه زمانی صحیح است؟ 

این زمان به خود فرد و توانایی او در مدیریت شرایط و کنار آمدن با غم مرگ همسر بستگی دارد. به طور معمول افراد پس از 6 تا 12 ماه می‌توانند غم و ناراحتی خود را مدیریت نمایند. 

-با نارضایتی فرزندان برای ازدواج مجدد والدین چه باید کرد؟

مسلم است که فرزندان وابستگی زیادی به والد فوت شده خود دارند و و کمی نارضایتی از سوی آن‌ها طبیعی است. برای حل این مساله و کمک به گذر از بحران آنان توصیه می‌شود که از یک روانشناس کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره