مردان بی مسئولیت چه خصوصیاتی دارند؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مردان بی مسئولیت نسبت به وظایف خود بی تفاوت هستند. زندگی با این مردان علاوه بر اینکه فشار روانی زیادی را به همراه دارد، باعث می‌شود سنگینی کارها بر عهده سایر اعضای خانواده قرار گیرد. این امر می‌تواند سبب شود که هر کدام از اعضای خانواده از قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت و موفقیت بازبماند. گاه این بار تنها بر دوش یکی از اعضا و گاهی هم بخش بین سایر افراد خانواده تقسیم می‌شود، در شرایط دوم هر چند ممکن است تاثیر منفی این بی مسئولیتی کم شود، اما باز هم عواقب آن گریبان گیر همسر و فرزندان خواهد بود. بر این اساس باید نحوه برخورد و رفتار با مردان بی مسئولیت را بدانید تا از پیشروی این موضوع جلوگیری نمایید. در صورتی که مدت‌هاست با این مساله دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما مشاوره خانواده دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مردان بی مسئولیت می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

مردان بی مسئولیت

مردان بی مسئولیت

منظور از مردان بی مسئولیت چیست؟ این مردان در قبال وظایف خود بی تفاوت هستند و رفتار مناسبی در زندگی ندارند. به همین جهت تمام بار زندگی بر دوش همسران این افراد است. این موضوع نیز باعث به ستوه آمدن همسر خواهد شد. هرگز به این افراد نمی‌توان تکیه کرد زیرا تعهدی در کار نیست.

مردان بی مسئولیت خصوصیاتی دارند که تمام اعضای خانواده را آزار می‌دهد. اما روش های رفتاری با این افراد وجود دارد که می‌تواند بی مسئولیتی را کاهش دهد. در این مقاله به طور کل راجع به مردان بی مسئولیت صحبت کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

مشکلات زندگی با مردان بی مسئولیت

داشتن خانواده موفق نیازمند تقسیم مسئولیت‌ها و وظایف بین اعضای آن، به‌ویژه زوجین است. در این میان شانه خالی کردن از وظایف توسط مرد خانواده بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد. چراکه در باورهای کلی و اصول همیشگی خانواده‌ها، مردان هستند که وظیفه مدیریت و تکیه‌گاه بودن برای خانواده را بر عهده‌ دارند.

مردان بی مسئولیت، معمولا به‌جای کار به وقت‌گذرانی در بیرون منزل می‌پردازند. اغلب تمایلی به پذیرش وظایف مربوط به منزل از خود نشان نمی‌دهند و وقتی برای خانواده خود اختصاص نمی‌دهند. وقت گذاشتن برای ارتباط با خانواده ازجمله مهم‌ترین کارهای لازم برای حفظ صمیمیت بین اعضای آن است. در صورتی چنین نکته‌ای از سوی پدر خانواده رعایت نشود، به‌راحتی می‌تواند پایه‌های عشق و اعتماد را ضعیف کرده و دعواهای بزرگی را زمینه‌ساز شود. به‌طورکلی، زندگی با مردان بی‌مسئولیت علاوه بر فشار روانی زیادی که به همسر و فرزندان وارد می‌کند، باعث می‌شود که وظایف انجام‌نشده او به دوش سایرین بیافتد. برای آشنایی با اصول کلی رفتار با همسر کلیک کنید.

ویژگی‌های مردان بی مسئولیت

شاید بارها سر مسائل مختلف با همسرتان جر و بحث کرده‌اید، اما هرگز متوجه علت اصلی خشم و ناراحتی خودتان نشده‌اید، علت اصلی این موضوع هم عادت است. اما هر چقدر هم که رفتارهای بی مسئولانه همسرتان عادت هم داشته باشید، یک روز پیامدهای آن موجب بالا گرفتن نارضایتی‌های خانوادگی خواهد شد. در ادامه علائم مردان بی مسئولیت را آورده‌ایم. برای آشنایی با ویژگی های خانواده سالم کلیک کنید.

🎀 کمال‌گرایی

از ویژگی مردان بی مسئولیت می‌توان به کمال گرایی اشاره کرد. این مردان معمولاً انتظار شغلی بسیار رویایی را دارند. ازنظر آن‌ها لیاقتشان بیشتر از یک شغل عادی است و همواره به دنبال کاری با درآمد زیاد و ساعت کاری کم هستند. این افراد اغلب دچار کمال‌گرایی شغلی شده‌اند و نمی‌توانند مدت زیادی در مشاغل خود دوام بیاورند.

🎀 فرار از سختی کشیدن در مردان بی مسئولیت

فرار از سختی ویژگی مردان بی مسئولیت است. مردانی که مهارت تاب‌آوری را به‌خوبی در خود پرورش نداده‌اند، اغلب جرات ریسک‌پذیری تلاش برای بهتر کردن موقعیت خود را ندارند. این دسته از افراد بیان می‌کنند که در ابتدای هر مسیر و کاری، سختی‌های زیادی را تجربه خواهند کرد و بنابراین از انجام آن کار طفره می‌روند؛ اما توجه نمی‌کنند که این مشکلات به‌مرور و با افزایش تجربه رفع می‌گردد.

مردان بی مسئولیت از هرگونه سختی کشیدن فرار می‌کنند و بروز هرگونه مشکلی درروند کارشان باعث می‌شود پا پس بکشند. همین امر موجب می‌شود هرگز شغلی با شرایط دلخواهشان را پیدا نکنند.

🎀 اعتمادبه‌نفس پایین

یکی از عواملی که باعث می‌شود مردان بی مسئولیت دست به شروع کاری نزنند، اعتمادبه‌نفس پایین آن‌ها است. آن‌ها نمی‌توانند تحمل کنند که در صورت شکست در کاری مورد سرزنش قرار گیرند؛ بنابراین دست به انکار زده و به‌طورکلی آن کار را شروع نمی‌کنند.

خصوصیات مردان بی مسئولیت

مردان بی مسئولیت حصوصیاتی دارند که با مشاهده هر کدام از آنها می‌توانید این افراد را تشخیص دهید. در ادامه به این خصوصیات اشاره کرده ایم.

🔹 خانواده را از لحاظ اقتصادی ساپورت نمی‌کنند.

🔹 افراد بی مسئولیت و بی خیال الگوی او هستند.

🔹به نیاز عاطفی خانواده بی توجه هستند.

🔹 برای کار هیچ انگیزه ای ندارند.

🔹 اهمیتی به تربیت فرزندان ندارند.

🔹علاقه زیادی به خوابیدن دارند.

🔹 برای بهبود زندگی ایده ای ندارند.

🔹 به نیازهای جنسی همسر بی توجه هستند.

نحوه برخورد با مردان بی مسئولیت

نحوه برخورد با مردان بی مسئولیت
نحوه برخورد با مردان بی مسئولیت

مردان بی مسئولیت تمامی اعضای خانواده را اذیت می‌کنند. به همین جهت بهتر است برای کاهش این بی مسئولیتی؛ روش های برخورد با این افراد را بدانید. در این بخش مقاله به روش های برخورد با مردان بی مسئولیت اشاره کرده ایم.

🟡 حفظ ارزش و احترام همسر در برابر فرزندان

برای برخورد با مردان بی مسئولیت باید ارزش و احترام آنها حفظ شود. جایگاهی که پدر برای فرزندان دارد هرگز نباید دچار تزلزل شود. برای کودکان، پدر و ارزش و احترامی که دارد نقش زیادی در شکل‌گیری شخصیت مناسب و سالم آن‌ها ایفا می‌کند. به‌علاوه بحث کردن و دعوای والدین در حضور کودکان تنها سبب احساس تنهایی آن‌ها می‌گردند.

گاهی کودک ممکن است فکر کند که دلیل همه این بحث‌ها، خود او است. این باور می‌تواند احساس گناهی غیرمنطقی را در وجود او به ایجاد کند که تأثیرات چشمگیر و بادوامی روی او و زندگی آینده‌اش خواهد گذاشت. برای آشنایی با نحوه ایراد گرفتن از همسر کلیک کنید.

🟡 برخورد صمیمانه

جهت برخورد با مردان بی مسئولیت باید برخورد صمیمانه داشته باشید. به همسرتان القا کنید که هنوز هم به او اعتماد دارید. اینکه او باور کند همیشه مرد شما و این زندگی است، نوعی یادآوری وظایفش به‌طور غیرمستقیم محسوب می‌شود. با بی‌مسئولیت و نادان خطاب کردن همسرتان، تنها بر نقاط ضعف او، یعنی همان اعتمادبه‌نفس پایینش دست می‌گذارید؛ آن‌هم بدون اینکه فایده‌ای داشته باشد.

لازم است در ابتدا، حتی از کمک‌ها و مشارکت‌های اندک مرد در مسئولیت‌های منزل نیز قدردانی شود تا به‌مرور احساس حقارت وی کم‌رنگ‌تر گردد. سعی کنید که حتی صحبت‌ها و تذکراتی که به او می‌دهید با خوش‌رویی و بدون دعوا پیش برود. این کار باعث می‌شود حس خوبی از ارتباط با شما داشته باشد و گوشه‌گیری پیشه نکند.

🟡 تقویت اعتمادبه‌نفس

تقویت اعتماد به نفس، روش برخورد با مردان بی مسئولیت است. با تمسخر و نادیده گرفتن توصیه‌های همسرتان، او را شرمنده نکنید. هرگز بدون مشورت با او تصمیمی نگیرید، زیرا این کار باعث می‌شود او بیشتر از قبل در انزوای خود فرو برود و خود را در میان خانواده غریبه در نظر بگیرد.

مشورت کردن با همسرتان کمک می‌کند تا احساس ارزشمندی کرده و حتی می‌تواند در بهبود اعتمادبه‌نفس او مفید باشد. از پیشنهاد‌های او استقبال کنید و کم‌کم او را تشویق کنید خودش دست به اقدام بزند.

🟡 شفاف‌سازی در مورد وظایف

شفاف سازی وظایف از روش های برخورد با مردان بی مسئولیت است. مسئولیت‌های همسرتان را به او گوشزد کنید. برای او توضیح دهید که لازمه زندگی مشترک تقسیم وظایف است و شما نمی‌توانید بار این زندگی را به‌تنهایی به دوش بکشید. وظایف او را به‌طور شفاف برایش توضیح دهید و محترمانه بخواهید تا مسئولیت آن‌ها را به گردن بگیرد.

🟡 تنظیم توقعات خود

برای برخورد با مردان بی مسئولیت باید توقعات خود را تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که ممکن است بی‌مسئولیتی همسرتان صرفاً دیدگاه شما باشد. در این موارد، بهترین راه تنظیم انتظارات خود برحسب توان طرف مقابل است. نمی‌توان شریک زندگی‌مان را زیر بار انتظاراتمان شکنجه دهیم و شاهد بی‌علاقه شدن او به امور روزمره و حتی زندگی خانوادگی‌اش نباشیم؛ بنابراین، همواره این احتمال را بدهید که توقعات خودتان است که فراتر از توان همسرتان قرار دارد. برای آشنایی با اصول اعتراض به همسر کلیک کنید.

می‌توانید برای مطمئن شدن از این قضیه با مشاوران و روانشناسان فعال در حوزه خانواده و زوج کمک بگیرید.

🟡 درآمد را در اختیار مرد نگذارید

برای برخورد با مردان بی مسئولیت نباید همه درآمد خود را در اختیار او قرار دهید. خانم های شاغل برای هزینه ها کاملا باید حواس خود را جمع کنند و استقلال مالی را حفظ کنند.

🟡 راجع به خوبی های او حرف بزنید

برخورد با مردان بی مسئولیت در زمینه تعریف از خوبی ها نیز می‌باشد. بهتر است گاهی نقاط قوت همسر را تعریف کنید و این احساس را به او القا کنید. با تعاریف خوب می‌توانید همسرتان را برای بر عهده گرفتن مسئولیت ها تشویق کنید.

🟡 از روانشناس کمک بگیرید

یکی از بهترین کارهایی که باید برای برخورد با مردان بی مسئولیت انجام دهید، کمک از روانشناس است. متخصصین سلامت به شما کمک می‌کنند تا وظایف خانه را مشخص کنید و بدون ایجاد مشکلات برای زندگی تلاش کنید.

کلام آخر

در این مقاله راجع به مردان بی مسئولیت صحبت کرده ایم. رفتار این افراد دلایل متفاوتی دارد و برای کاهش این بی مسئولیتی حتما باید از روانشناس کمک بگیرید. با کمک روانشناس راحت تر می‌توانید میزان بی مسئولیتی را کاهش دهید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مردان بی مسئولیت می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خانواده تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

  1. من هر ماری میکنم شوهر نمیره سرکار همش میگه کار نیست انقد وضعمون بد سده که حتی نمیتونیم بریم خونه کسی روم نمیشه با این وضع من باید چیکار کنم به خودش بیاد؟

    1. سلام معصومه عزیز، بهتره منشا این موضوع رو ابتدا پیدا کنید و برای رفع آن اقدام کنید. بی مسئولیت و عدم نیاز به ایجاد تغییر ریشه در باورهای ایشون داره چرا که احتمالا در گذشته ایشون در مواقع سختی بدون اینکه نیاز به تلاش داشته باشن شخصی برای حل مشکلشون پیش قدم شده. در واقع آدم های بی مسئولیت اغلب بر این باورن که قادر به حل مسائل نیستن و برای رفع موانع یک نفر غیر از خودشان باید کاری انجام بده. متاسفانه در برخورد با این ادم ها نیز اطرافیان هم به همین باور میرسن، پس یک چرخه معیوب ایجاد میشه. بنابراین بهتره برای رفع این چرخه معیوب ابتدا نقش خودتان را بررسی کنید و برای متوقف کردن اون به دنبال راهی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره