تعبیر خواب مرده چیست؟

تعبیر خواب مرده زمانی معنا دارد که رویا را در نزدیکی سحر ببینید و موضوع خواب برگرفته از حوادث روز نباشد. از نظر روانشناسان رویا شاهراهی به ضمیر ناخودآگاه محسوب می‌شود و در نزدیکای سحر که خواب عمیق شده، گویا دریچه‌های ورود به ناخودآگاه هم باز می‌شوند و شاید همان بخشی از ذهن باشد که معبران باستانی آن را دروازه‌ای به سوی عالم غیب می‌دانند. بنابراین هر رویا را از دو جنبه می‌توان تعبیر کرد؛ بعد روانشناسی و بعد عرفانی. تعبیر خواب هر آنچه که باشد حال و برداشت شما از آن خواب هم تاثیر بسیاری بر معنای آن دارد. گاه خوابی معنای بدی دارد، اما شما هم در خواب و هم در بیداری احساس خوبی از دیدن آن خواب دارید، بنابراین علارغم توضیحات زیر می‌توان گفت برداشت‌تان بسیار اهمیت دارد. برای دریافت تعبیر خواب تان می‌توانید مشاوره تلفنی دریافت کنید.

تعبیر خواب مرده از نظر معبران باستانی

مرده‌ها ممکن است به اشکال مختلف به خواب بیایند، به طور کل دیدن مرده بشارت به دیدن دوست و یا مهمان است. حال دیدن آشنایی که مرده است، رنگ لباس، برخودش و … تعابیر مختلفی می‌توان کرد که در ادامه هر کدام را شرح داده‌ایم. برای دیدن انواع تعبیر خواب کلیک کنید.

زنده شدن آشنایی که می دانید مرده است

یکی از رایج ترین خواب‌ها، دیدن عزیزانی است که مرده‌اند اما در خواب انگار زنده هستند، ابن سیرین می‌گوید: اگر از کسی که مرده است بپرسی “تو که مرده بودی و او بگوید من زنده ام”، یعنی حالش نیکوست و در درگاه خداوند خشنود است.

اما امام صادق می‌فرماید؛ اگر ببینی که کسی که مرده است؛ در خواب‌تان دارد می‌میرد و یا در بستر مرگ است، یعنی در آن دنیا احوالش خوب نیست و در عذاب الهی به سر می‌برد.

دیدن مرده با لبخند و روی خوش

اگر مرده را با لبخند و روی خوش دیدید یعنی حالش خوب است و در آسایش به سر می‌برد. اگر ناراحت و با اخم به شما نگاه می‌کرد و یا رویش را از شما بر می‌گرداند، دچار معصیتی شده‌اید. اما اگر در کنارش نشستید و به شما لبخند زد و با روی خوش نگاه کرد، منتظر خبرهای خوشی باشید.

صحبت کردن با مرده

اگر در خواب دیدی که با مرده صحبت می‌کردی و او صحبت هایش خوشایند بود، یعنی خداوند از تو راضی باشد. ولی اگر حرف‌های ناخوشایند به تو زد ، تعبیر آن برعکس است.

گرفتن یا دادن چیزی به مرده

اگر در خواب به مرده چیزی بدهید، نشانه خوبی نیست و یعنی غم و اندوه به شما وارد می‌شود. اما اگر چیزی از مرده بگیرید یعنی نعمت و روزی از جایی که نمی‌دانید به شما می‌رسد. حضرت دانیال می‌گوید “اگر چیزی از مرده بگیرید معنی خواب خوب است و از جایی که انتظارش را ندارید سودی بهتان می‌رسد”.

درد داشتن مرده

درد به معنای رنج کشیدن است، اما مردگان درد جسمانی دیگر ندارند ولی دیدن مرده ای که از درد شکایت داشت، یعنی در دنیا اعمالی داشته که باعث رنجش او شده و یا بدکردار بوده است. اگر سردرد داشت با غرور و تکبر رفتار می کرده، اگر دل درد داشت، مال حرام خورده، اگر چشم درد داشت، نگاه به نامحرم کرده ویا بدگویی و غیبت کرده، اگر دندان درد داشت، ناسزا زیاد می‌گفته است.

لباس زیبا بر تن مرده

اگر مرده را در لباسی زیبا و آراسته دیدید، یعنی با ایمان از دنیا رفته است و اکنون جایگاه خوبی دارد. لباس سیاه بر تن مرده یعنی حالش خوب نیست و لباس کبود و زرد یعنی گناهکار بوده است. اگر لباس بر تن مرده می پوشاندید، یعنی عجل تان نزدیک است.

 

تعبیر خواب از نظر روانشناسان

روانشناسان با مطالعاتی که بر خواب و رویا داشته‌اند، متوجه فعالیت‌های روانی ناخودآگاه در هنگام خواب شده‌اند. ناخودآگاه همان بخشی است که در عالم بیداری سکوت کرده، ولی تاثیر زیادی بر باورها، شناخت و حتی رفتار ما دارد. وقتی که به خواب می‌روید، ناخودآگاه کنترل را به دست گرفته و هر آنطور که می‌خواهد رفتار می‌کند. ناخودآگاه مانند راهرویی که پر از در هست در خود ساکنانی دارد که از کودکی تا به امروز این راهرو بلندتر و پرجمعیت تر گشته است. در عالم خواب گویی این ساکنان بیرون آمده و گاه خاطرات و گاه ترس‌ها و گاهی هم آرزوها را مرور می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با علل خواب دیدن کلیک کنید.

اما گاهی هم رویاهایی می‌بینیم که هرگز اتفاق نیافتاده ویا به آن فکر نشده. دیدن مرده در خواب یکی از همان رویاهایی است که با توجه به وضعیت بیننده خواب و شرایطی که مرده را می‌بینید، تعابیر مختلفی دارد که با دریافت مشاوره می‌توانید علت دیدن این خواب‌ها و تعبیر آن ها را جویا شوید. در ادامه برخی از رویاهایی که مربوط به مردگان هست و از منظر یونگ تعبیر شده را آورده‌ایم. برای آشنایی با روانکاوی کلیک کنید.

تعبیر خواب مرده از دیدگاه کارل گوستاو یونگ

دیدن کسی که مدت‌ها مرده در خواب نشان می‌دهد که وضعیت و شرایط زندگی‌تان در حال حاضر شباهت زیادی با او دارد. شاید این خواب نشان می‌دهد که چگونه باید از این وضعیت خارج شوید و یا از فرصت‌هایتان استفاده کنید.

اگر خواب کسی را ببینید که به تازگی مرده و او را در خواب زنده ببینید، به معنای این است که هنوز مرگ او را باور نکرده‌اید و تلاش دارید تا راهی برای ارتباط با او و یا حفظ خاطراتش بیابید. اگر درخواب ببینید که با مرده به جایی می‌روید یعنی تلاش دارید تا علت مرگ او را بفهمید چرا که نبود او به شما حس تنهایی می‌دهد و این جستجو حس بودن در کنار او را منتقل می‌کند.

دیدن و حرف زدن با مرده می‌تواند نشانه‌ای از یک اخطار باشد و یا راهی برای بیان احساساتی که نمی‌توانید به کسی بگویید. همانطور که خیلی اوقات برای درد و دل کردن به مزار عزیزان رفته و فقط به دنبال دو گوش شنوا هستیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات روانی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا همه خواب های مربوط به مرده ها تعبیر دارند؟

روانشناسان اهمیت زیادی برای ناخودآگاه و خواب‌ها قائل هستند و رویا را شاهراهی به بخش‌های دست نیافتنی روان می‌دانند. بنابراین هر رویایی می‌تواند معنای خاصی داشته باشد و به شما برای آگاهی از آینده و جهت گیری‌هایتان آگاه کند. چرا که همه ما فردایمان را امروز می‌سازیم و اگر حال امروزمان را خوب کنیم، آینده‌ بهتری برای خود و خانواده‌مان رقم خواهیم زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره