علت خواب دیدن چیست

خواب دیدن یا رویاها، داستان و تصویرهایی هستند که ذهن ما هنگام خواب می‌سازد. آن‌ها می‌توانند سرگرم‌کننده، عاشقانه، مزاحم، ترسناک و گاهی عجیب باشند. این اتفاق به طور معمول در مرحله‌ای از خواب شبانه به نام REM (خواب با حرکات سریع چشم) اتفاق می‌افتد. در مورد نقش خواب در تنظیم متابولیسم، فشارخون، عملکرد مغز و سایر جنبه‌های سلامتی مسائل زیادی شناخته شده است اما با وجود نظریه‌های مختلفی که درباره خواب‌دیدن وجود دارد بازهم محققان هنوز پاسخی قطعی در ارتباط با خواب دیدن پیدا نکرده‌اند و سعی دارند با بررسی رویکردها و نظریه‌ها آن را توجیه می‌کنند. با این حال آشنایی با دلایل گوناگون خواب دیدن به شما کمک می‌کند تا بتوانید از ضمیر ناخودآگاه خود اطلاعات بیشتری بدست آورید و به سلامت روان خود توجه کنید. اگر برای شما هم سوال است که چرا خواب می‌بینیم، در این مقاله همراه ما باشید.

دلایل و علت خواب دیدن چیست

به احتمال زیاد هرگز یک پاسخ یا نظریه ساده وجود ندارد که نقش خواب دیدن را به‌طور کامل و همه‌جانبه در زندگی انسان توضیح دهد. نظریات مختلفی در ارتباط با این که چرا خواب می‌بینیم وجود دارد. بااین‌حال، حتی در بین متخصصین نظر واحدی راجع به علل رویاها وجود ندارد. برخی برای خواب‌دیدن ویژگی‌ها و کارکردهای ارزشمندی قائل هستند و برخی متخصصین، خواب دیدن را عملی بیهوده برای مغز می‌دانند که هیچ کارکردی ندارد.

تاکنون مسائل زیادی در مورد رویاها ناشناخته مانده است. طبیعتاً مطالعه رویاها در آزمایشگاه دشوار است، اما فناوری و روش‌های جدید تحقیق ممکن است به بهبود درک ما از رویاها کمک کنند. در ادامه برخی از نظریات خواب به‌اختصار توضیح داده می‌شود. در صورتی که خواب دیدن زیاد شما را کلافه کرده می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی با موبایل استفاده کنید. 

نظریه دریچه اطمینان

طبق این نظریه، خواب مانند دریچه اطمینان یک دیگ بخار عمل می‌کند؛ این نظریه معتقد است خواب دیدن باعث تخلیه فشارهای عاطفی می‌شود و از تبدیل شدن آن‌ها به مشکلات جدی‌تر روحی و روانی جلوگیری می‌کند.

نظریه فروید درباره خواب دیدن

فروید معتقد بود که خواب، یک تلاش برای برآورده کردن امیال سرکوب‌شده است. از نظر فروید رویاها یک‌شکل ظاهری و یک محتوای باطنی و پنهان دارند. برای مثال دیدن یک تنور نانوایی یا مراسم ازدواج در خواب، شکل ظاهری رویاها هستند اما این شکل ظاهری نمادی از موضوعات دیگری در ذهن ناهشیار فرد است. محتوای باطنی و پنهان خواب، منطقی، مشخص و جزئی از زندگی فکری شخص است که با روش‌هایی سانسور شده و به شکل نمادین در رویا در آمده است. برای آشنایی بیشتر با مکانیسم ضمیر ناخودآگاه کلیک کنید.

نظریه یونگ

براساس نظر یونگ، خواب دیدن هم نتیجه تعارض‌های درونی و هم در اکثر موارد تظاهراتی از ناخودآگاه جمعی را دربر دارد. کهن‌الگوهای یونگی می‌توانند در خواب‌های هر فرد تجلی پیدا کنند. برای مثال دیدن یک اژدها در خواب یا دزدی می‌تواند به کهن‌الگوی سایه در ناهشیار جمعی اشاره داشته باشد. برای دریافت تعبیر خواب خود بر اساس نظریه یونگ و سایر معبران کلیک کنید.

نظریه فیلتر حافظه درباره خواب دیدن

نظریه فیلتر حافظه معتقد است که رویا، نقش یک صافی را به عهده دارد؛ یعنی در طول مراحل خواب دیدن، تمام اطلاعات به دست آمده در طول روز بررسی و اطلاعات غیر لازم یا غیر مناسب حذف می‌شوند.

نظریه تکاملی

طبق این نظریه، خواب‌دیدن به تکامل دستگاه عصبی مرکزی کمک می‌کند و به همین علت در سال‌های اولیه عمر، مقدار خواب دیدن بیشتر است.

نظریه آپاندیس درباره خواب دیدن

بر اساس نظریه آپاندیس، خواب دیدن هیچ عمل زیست‌شناختی مفیدی در انسان انجام نمی‌دهد و مثل آپاندیس است که هنوز از بین نرفته است، ولی به‌مرور قرن‌ها از بین خواهد رفت.

چه مسائلی بر رویا دیدن اثر می‌گذارند؟

مانند خواب شبانه، رویاها هم در برابر مشکلات روحی و جسمی آسیب‌پذیر هستند. شرایط محیطی موجود یا برخی از داروها وجود دارند که ممکن است رویاها را تحت تأثیر قرار دهند.

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب اغلب با کابوس همراه است و وجود کابوس ممکن است نشانه‌ای از شدت افسردگی باشد. تحقیقات نشان داده است که در بین بیماران مبتلابه اختلال افسردگی اساسی، وجود کابوس‌های مکرر با تمایل به خودکشی همراه است. افرادی که افسرده یا مضطرب هستند، بیشتر در معرض رویاهای استرس‌زا، مزاحم یا ترسناک هستند.

داروها

مصرف برخی از داروها ازجمله دسته دارویی (SSRI) که برای کاهش اضطراب و افسردگی تجویز می‌شود، می‌تواند بر خواب دیدن و محتوای خواب‌ها تأثیر داشته باشد.

SSRI ممکن است توانایی به خاطر سپردن رویاها را کاهش دهد. همچنین می‌تواند منجر به وجود احساسات مثبت‌تر در رویا یا خواب دیدن شود. از طرف دیگر ترک مصرف این داروها ممکن است باعث کابوس‌های شبانه در فرد بشود.

الکل و مواد مخدر

مواد مخدر و الکل می‌توانند خواب دیدن را تحت تأثیر قرار دهند. الکل چرخه خواب طبیعی و سالم را مختل می‌کند و منجر به خواب پراکنده می‌شود. مصرف الکل زیاد و نزدیک به زمان خواب، ممکن است مدت‌زمان خواب REM را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که وابستگی به الکل با رؤیاهای دارای محتوای عاطفی منفی بیشتر مرتبط است.

 

بررسی‌های بالینی در زمینه خواب دیدن

رویاها می‌توانند از مهم‌ترین مسائلی باشند که احتیاج به بررسی بالینی توسط روانشناس را ایجاب کنند. محتوای رویاها از اصلی‌ترین مسائلی است که در درمان‌های روان‌شناختی مورد توجه قرار می‌گیرد. برخی از نشانه‌های جدی در خواب ها که احتیاج به توجه روان‌شناختی دارند شامل موارد زیر هستند.

  • کابوس‌ها
  • تکرار یک موضوع در رویاها
  • وجود موضوعات ناهنجار یا عجیب در رویا
  • خواب‌هایی که هیجان زیادی در فرد ایجاد می‌کند (گریه کردن در خواب، احساس استرس شدید حتی بعد از بیداری یا صحبت کردن در خواب)
  • فرد در طول روز احساس کند برخی اتفاقات را در خواب می‌بیند یا به عبارتی گم کردن مرز میان رویا و واقعیت

خواب ها می‌توانند نشان‌دهنده آرزوها یا تمایلات سرکوب‌شده و یا مشکلات جدی در ضمیر ناهشیار فرد باشند. به همین خاطر لازم است که مورد بررسی بیشتر قرار بگیرند. شما می توانید درمان‌های مناسب را توسط مجرب ترین روانشناسان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انواع روش های درمانی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با موبایل با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

آیا همه خواب می بییند؟

شاید خوابی را که دیده‌ایم به یاد نیاوریم اما این باور وجود دارد که هر فرد به‌طور متوسط 3 تا 6 بار، در طول خواب شبانه، رویا می‌بیند. تصور می‌شود که هر خواب‌ بین 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. حدود 95 درصد رویاها با بیرون آمدن شخص از رخت خواب فراموش می‌شوند درنتیجه دور از انتظار نیست که فرد به‌صورت آگاهانه متوجه خواب دیدن خود نباشد.

آیا افراد نابینا هم خواب می‌بینند؟

پاسخ این سوال به سطح نابینایی فرد بستگی دارد. اگر فرد کور مادرزاد باشد می‌تواند رویا ببیند اما نمی‌تواند تصویری داشته باشد. افراد نابینا در مقایسه با افراد بینا بیشتر با سایر مؤلفه‌های حسی، خواب می‌بینند به‌عنوان‌مثال خواب آن‌ها می‌توانید ترکیبی از صداها، اطلاعات لمسی، بو و طعم و احساسات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره