برخورد با کسی که خودکشی کرده و زنده مانده

نحوه برخورد با کسی که خودکشی کرده تاثیر زیادی بر احتمال تکرار آن دارد. فارغ علت رفتارخودکشی باید در نظر بگیرید که عزیز شما خطر و درد ناشی از آسیب به خودش را نادیده گرفته و برای هر مقصودی که داشته چنین اقدامی کرده. بنابراین خانواده و یا نزدیکان در چنین شرایطی بهتر است آگاهی خود را از این مساله بالا برده و به جای تکرار رفتارهای گذشته به دنبال راهی برای بازسازی ارتباط با بیمار باشند. مسلما تنبیه و بازجویی و یا برعکس برآورده کردن خواسته‌های بیمار راه حل مناسبی نیست و باید با ایجاد فضایی مناسب برای گفتگو سلامت همه اعضای خانواده را بهبود داد. در ادامه نحوه رفتار و برخورد با کسی که خودکشی کرده و به زندگی بازگشته را ارائه خواهیم داد. 

بیشتر بخوانید : علائم خودکشی

نحوه رفتار و برخورد با کسی که خودکشی کرده

خانواده و دوستان مهم‌ترین سیستم اجتماعی برای هر کسی هستند و حضور آن‌ها می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. بااین‌حال برخی رفتارهای اشتباه از جانب آن‌ها نیز می‌تواند مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد. به همین خاطر اینکه بدانید در برخورد با شخصی که اخیراً دست به خودکشی زده چطور باید رفتار کنید، موضوعی است که اهمیت بسیاری دارد. از مهم‌ترین نکاتی که می‌بایست به آن‌ها توجه داشته باشید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فضای خانه را آرام نگه دارید

فردی که دست به خودکشی می‌زند به‌طورقطع مشکلات روحی نظیر اضطراب، افسردگی یا ناتوانی مبارزه با مشکلات زندگی را تجربه کرده است. این مشکلات پس از یک تجربه خودکشی ناموفق افزایش پیدا می‌کنند.

به همین خاطر اگر می‌خواهید از بروز مجدد این تجربه جلوگیری کنید اولین چیزی که می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که تا جای ممکن سعی کنید فضا را آرام نگه دارید و چیزی به احساسات منفی او اضافه نکنید. پرخاش یا تحقیر او به دلیل ضعف‌ها یا بدرفتاری با وی به این خاطر که باعث آبروریزی شده ازجمله موضوعاتی است که می‌تواند خطر اقدام مجدد برای خودکشی را افزایش دهد. سعی کنید تا جای ممکن از قضاوت رفتار او خودداری کنید و این احساس را ایجاد کنید که هنوز هم او را دوست دارید و می‌تواند روی کمک شما حساب کند. پیشنهاد می‌شود مقاله پیشگیری از خودکشی کلیک کنید.

در برخورد با کسی که خودکشی کرده حتما همدلی و حس امنیت ایجاد کنید

یکی از سؤالات اطرافیان کسانی که به‌تازگی خودکشی کرده‌اند این است که نمی‌دانند چطور باید با آن‌ها صحبت کنند و در صحبت‌هایشان به چه نکاتی توجه داشته باشند. در درجه اول صحبت‌های شما می‌بایست بیشتر حالت حمایت و همدلی داشته باشند. سعی کنید بامحبت با این افراد برخورد کرده و به آن‌ها اطمینان دهید که برایتان باارزش هستند یا برای کمک به آن‌ها آماده‌اید.

تلاش برای همدلی با فردی که اخیراً تجربه خودکشی را پشت سر گذاشته یکی دیگر از نکات مهمی است که باید موردتوجه قرار دهید. هرگز احساسات یا دلایل این افراد را مسخره نکنید و یا از آن‌ها نخواهید جور دیگری فکر کنند و راهکارهای شما را امتحان کنند. بلکه حتی اگر قلبا به این موضوع اعتقاد ندارید به آن‌ها نشان دهید متوجه درد و ناراحتی که تحمل می‌کنند هستید.

توجه به نشانه‌های تکرار خودکشی

ازجمله نکاتی که می‌بایست به آن توجه داشته باشید این است که احتمال تکرار این رفتار را در نظر بگیرید و تا جای ممکن موضوعات خطرآفرین را از فرد دور نگه دارید. برای مثال اگر بیمار دیگران را به خودکشی مجدد تهدید می‌کند یا دائماً از مرگ صحبت می‌کند و یا درصورتی‌که وسایلی مثل قرص، تیغ یا طناب در اطراف وی می‌بینید نسبت به این نشانه‌ها حساسیت داشته باشید.

برای برخورد با کسی که خودکشی کرده علت را پیدا کنید

هنگامی‌که شرایط روحی بیمار تا حدودی بهبود پیدا کرد، سعی کنید با او صحبت کنید و علت این کارش را پیدا کنید. بسیاری از کسانی که تجربه خودکشی ناموفق را داشته‌اند بیان می‌کنند که در این شرایط دوست داشته‌اند یک با آن‌ها صحبت کند و بپرسد چه چیزی تا این حد ناراحت‌شان کرده که به چنین اقدامی دست زده‌اند. بااین‌حال همان‌طور که گفته شد بهتر است سعی کنید در سؤال‌هایتان از قضاوت یا بازجویی او خودداری کنید، با احساسات وی همدلی داشته باشید و همچنین از سؤالات باز پاسخ برای شروع صحبت استفاده کنید. برای مثال از او بپرسید اکنون چه احساسی دارد یا چطور فکر می‌کند. از آنجا که معمولا افسردگی موجب بروز این اتفاق می‌شوند حتما مقاله نشانه ها و علائم افسردگی را بخوانید.

هنگامی‌که به دنبال پیدا کردن علت خودکشی او هستید به این موضوع نیز توجه کنید که شما تا چه حد در این تصمیم وی نقش داشته‌اید؟ آیا بدرفتاری‌ها، قضاوت نا به جا، بی‌توجهی به مشکلات یا مسائلی ازاین‌دست در این تجربه نقش داشته‌اند؟ اگر چنین است سعی کنید این رفتارها را در خود تغییر دهید.

تلاش برای حل مسئله

پس‌از اینکه دلایل او برای اقدام به خودکشی را متوجه شدید با کمک یکدیگر راهکارهایی برای برطرف کردن آن‌ها پیدا کنید و به وی اطمینان دهید تا پایان این مسیر در کنارش خواهید بود. بااین‌حال در حل مسئله در درجه اول به این موضوع توجه داشته باشید که راهکار شما می‌بایست واقع‌بینانه و قابل‌اجرا باشد در غیر این صورت شکست در این راهکار خود می‌تواند تبدیل به دلیلی برای تکرار تجربه خودکشی باشد. علاوه بر این راهکارهای شما می‌بایست موردقبول فرد باشند و او قصد داشته باشد آن‌ها را انجام دهد.

بیشتر بخوانید : درمان افسردگی شدید

کمک گرفتن از مشاورین متخصص

از مهم‌ترین موضوعاتی که در برخورد با فردی که به‌تازگی خودکشی کرده که باید به آن توجه داشته باشید این است که از یک روانشناس کمک بگیرید تا به بیمار کمک کند تا سلامت روان خود را مجدداً به دست بیاورد. حتی اگر به هر دلیلی تمایلی به حضور در جلسات مشاوره ندارد، بهتر است شما خود به یک متخصص مراجعه کنید و راهکارهایی را برای تغییر شرایط و همین‌طور بهبود وضعیت بیمار آموزش ببینید. از آنجا علت اصلی خودکشی افسردگی است، پس حتما مشاوره افسردگی نیز دریافت کنید.

افزایش مهارت های بیمار

خیلی موقع‌ها خودکشی به این خاطر اتفاق می‌افتد که بیمار دچار مشکلی شده و خود را از حل کردن آن ناتوان می‌بیند. همچنین بسیاری از خودکشی‌ها به این خاطر اتفاق افتاده که بیمار به‌صورت ناگهانی و بدون فکر به این نتیجه رسیده که باید چنین کاری کند و سپس تصمیم خود را عملی کرده است. به همین خاطر آموزش راهکارهای حل مسئله و کنار آمدن با مشکلات در کنار تکنیک‌های کنترل هیجان ازجمله اقداماتی هستند که روانشناسان برای جلوگیری از تکرار این تجربه از آن‌ها استفاده می‌کنند.

همچنین بیماری‌های روانی و به‌خصوص افسردگی یکی از مهم‌ترین دلایلی هستند که بیمار را به سمت آسیب زدن به خود سوق می‌دهند و به همین خاطر شناسایی این بیماری‌ها و اقدام برای درمان آن‌ها نیز ازجمله موضوعاتی است که روانشناسان به آن توجه دارند.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

آیا کسی که یک‌بار خودکشی کرده ممکن است مجدداً این رفتار را تکرار کند؟

بله؛ با توجه به مشکلات و شرایط روحی فرد و همین‌طور نوع برخورد اطرافیان احتمال تکرار این کار وجود دارد. به همین خاطر این افراد می‌بایست زیر نظر متخصصین روانشناسی مراحل درمان را بگذرانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره