علائم خودکشی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا از علائم خودکشی آگاهی دارید؟ خودکشی یکی از تلخ‌ترین اتفاقات و واژه‌ها در دنیای مدرن است. جایی که انسانی از فرط ناامیدی و بی کسی تصمیم به قتل خود می‌گیرد. امروزه بر حسب آمار، خودکشی سومین دلیل مرگ در جهان شناخته شده است. در حالی که برعکس ظاهر ترسناک و پیچیده این پدیده، یک امید، حمایت و شادی کوچک می‌تواند فرد را از خودکشی و مرگ حتمی نجات دهد. اغلب افراد قبل از اقدام جدی به خودکشی علائم و نشانه‌هایی بروز می‌دهند که درخواست کمکی به صورت ناخودآگاه است. با شناختن این علائم می‌توانید به عزیزان خود که در یک قدمی خودکشی و مرگ هستند، کمک کنید. در ادامه این مقاله به بررسی خودکشی و علائم آن می‌پردازیم. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه علائم خودکشی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره افسردگی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر خودکشی قرار دارند؟

افراد مبتلا به علائم خودکشی

علائم خودکشی ممکن است مدت‌ها به زبان‌های مختلف خودش را نشان دهد. خیلی اوقات این علائم را می‌توان به راحتی شناخت و مانع از بروز یک فاجعه شد. از آنجا که علائم خودکشی برای همه یکسان نبود، متخصصان نسبت به کسانی که احتمال انجام این کار را دارند، هشدارهای بیشتری می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با قرص خودکشی کلیک کنید.  بنابراین برخی از افراد امکان بیشتری دارد که اقدام به خودکشی کنند و باید علائم خودکشی را در این افراد بیشتر جدی بگیریم. نشانه های این افراد به شرح زیر است.

✅ علائم خودکشی | افراد درگیر افسردگی

شاید بتوان با اطمینان کامل گفت تمام افرادی که دست به خودکشی می‌زنند افسردگی خفیفی در گذشته داشته‌اند که درمان نشده و حالا مثل یک هیولا زندگی فرد را درگیر خودش کرده است. این هیولای افسردگی قدرت تصمیم گیری درست را از فرد می‌گیرد و او را مدام وادار به تفکر درباره خودکشی یا آسیب زدن به خود می‌کند. یه این دلیل که افسردگی در افرادی که خودکشی می‌کنند شایع است، پس تمام این افراد علائم افسردگی را از خود نشان می‌دهند. افسردگی بیماری کوچکی نیست و حتما نیاز به درمان توسط روان درمانگر دارد. برای آشنایی بیشتر با علائم افسردگی کلیک کنید.

✅ افراد درگیر بیماری

یکی دیگر از عوامل زمینه ساز علائم خودکشی  ابتلا به بیماری های مختلف است.افرادی که درگیر بیماری‌های جسمی غیر قابل درمان و یا مبتلا به بیماری‌های روانی مثل اسکیزوفرنی، دو قطبی، اختلال شخصیت مرزی و اضطراب و… هستند بیشتر در معرض خطر اقدام به خودکشی قرار دارند.

✅ بیماران معتاد

همچنین معتادین نیز علائم خودکشی را از خود نشان می‌دهند. اعتیاد به الکل، مواد مخدر، داروهای آرام بخش و حتی اعتیاد به قمار زمینهای جدی برای خطر اقدام به خودکشی‌اند.

✅ علائم خودکشی | کسانی که شاهد خودکشی بوده اند

 یکی دیگر از موضوعات نگران کننده در مورد علائم خودکشی ، بازماندگان خودکشی هستند. در اصطلاح به افرادی که شاهد خودکشی دیگران بوده‌اند، بازماندگان خودکشی می‌گویند. این مشاهده ممکن است مستقیم باشد یا صرف شنیدن خبر خودکشی یکی از عزیزان فرد شکل گیرد.

✅ آن‌هایی که سابقه خودکشی داشته اند

 به طور کلی خودکشی‌های ناموفق قبلی زمینه را برای خودکشی قطعی در دفعات بعد مهیا می‌کند. پس این افراد باید از نظر بروز علائم خودکشی تحت مراقبت و توجه ویژه قرار گیرند.

✅ نوجوانان

یکی از پرخطرترین گروه‌های سنی نواجونان هستند، چرا که آن‌ها بیش از گروه سنی دیگر تحت تاثیر هیجاناتشون رفتار می‌کنند. اگر علائم افسردگی یا سایر انحرافات را در نوجوان‌تان مشاهده می‌کنید، حتما نشانه ها و علائم خودکشی در نوجوان‌تان را جدی گرفته و به دنبال رفع علل آن باشید. برای پی بردن به علل خودکشی در نوجوانان کلیک کنید.

✅ کودکان

متاسفانه این روزها شاهد خودکشی در کودکان نیز هستیم. این مساله نشان دهنده پایین بودن بهداشت روانی حتی در گروه‌های سنی پایین است. خانواده‌ها باید هشیار باشند که علائم خودکشی حتی می‌تواند در کودکان نیز بروز یابد و جان‌شان را به خطر بیاندازد. از آن جا که کودکان دید کافی نسبت به مرگ و زندگی ندارند، بهتر است در چنین مواردی حتما کمک‌های متخصصان کودک دریافت شود. برای پی بردن به علل تهدید به خودکشی در کودکان کلیک کنید.

نشانه ها و علائم خودکشی

نشانه ها و علائم خودکشی

افرادی که قصد خودکشی دارند، علائم و نشانه‌هایی از خود نشان می‌دهند که به شرح زیر می‌باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک کنید.

 ◀نشانه های کلامی

یکی از اصلی ترین علائم خودکشی، نشانه های کلامی است. کلمات و صحبت‌های فردی که تصمیم به خودکشی دارد، بهترین سرنخ برای اطرافیان است. این فرد معمولا از مرگ و مسائل مربوط به آن زیاد صحبت می‌کند. ممکن است از بقیه بپرسد که اگر او نباشد چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد؟ یا با بقیه خدافظی کرده و به آن‌ها وصیت کند و وسایلش را ببخشد.

 ◀علائم خودکشی | تغییرات ناگهانی خلق

تغییرات ناگهانی خلق نیز یکی دیگر از علائم خودکشی است. ممکن است فرد به حد زیادی مهربان شود و شروع به بخشش اموالش کند یا خشمگین شود و خود را قربانی تصور کند. به دیگران به چشم ظالم بنگرد و آن‌ها را مقصر تصمیمی که گرفته بداند. بی قراری در این افراد نیز مشهود است. اکثرا خواب نامنظمی دارند و اضطراب زیادی در وجودشان دیده می‌شود.

 ◀رفتار های مایل به خودکشی

معمولا افرادی که دارای علائم خودکشی دارند، سرچ‌های زیاد درباره خودکشی و روش‌های متعدد انجام آن می‌کنند. همچنین معمولا به دنبال وسایل خطر آفرین می‌گردند. برای اطلاع از راه های درمان افسردگی شدید کلیک نمایید.

◀تغییر در رفتار و سبک زندگی

همچنین در صورت داشتن علائم خودکشی ، به طور کلی سبک زندگی و رفتارهای او تغییر می‌کند. برای مثال در میزان و کیفیت خواب و اشتهای او شاهد تغییرات چشمگیری هستیم؛ از طرفی چنین فردی احتمالا گوشه گیری و منزوی شده و دیگر تمایلی به حضور در جمع ها ندارد. دقت کردن در رفتارهای او بیانگر علائم خودکشی در او هست.

علائم خودکشی | اگر شما تصمیم به خودکشی گرفته اید

وجود هیچ آدمی در این دنیا بی حکمت نیست. به اطرافیان خود فکر کنید؛ به آدم‌هایی که شما را دوست دارند، به آرزوها، هدف‌ها و استعدادهایتان بیاندیشید. شما حتما روی زمین ماموریت‎های زیادی دارید وگرنه هرگز آفریده نمی‎شدید.
دست بردارید از این که می‌گویید ای کاش هیچ وقت به دنیا نمی‌آمدم .شما شخصی ارزشمند هستید و دیگران هم حتما روزی به این موضوع پی خواهند برد. فرصت زندگی فقط یک بار به آدم‌ها داده می‌شود پس این فرصت را ساده نفروشید.

راه‌های خودکشی اصلا ساده نیستند و هیچ راه بدون درد و قطعی برای خودکشی وجود ندارد. از طرفی شناسایی علائم خودکشی به راحتی امکانپذیر بوده و می‌توان از آن جلوگیری نمود. اکثر افراد در لحظات آخر پشیمان می‌شوند ولی راه برگشتی وجود ندارد. مرگ به هیچ وجه پایان راه و راه خلاصی نیست، تجربه‌های نزدیک به مرگ می‌گوید آدم‌هایی که با خودکشی می‌میرند در دنیای بعدی تا ابد در حصار تنهایی و افسردگی گیر می‌کنند. در این دنیا همیشه راه حل و روزهای خوبی هست و همیشه بعد از هر سختی آسانی می‌آید. مقاله علل خودکشی را بخوانید و در مورد آن با یک متخصص و یا دوست حتما حرف بزنید.

در مواجهه با کسی که علائم خودکشی دارد چه باید کرد؟

اگر در اطراف شما فردی هست که متوجه علائم خودکشی در او شده‌اید، باید اقداماتی را برای نجاتش انجام دهید. این کارها به شرح زیر است.

✔️ کارهایی که نباید انجام دهید

در قدم اول باید تهدید به خودکشی و همچنین علائم خودکشی را جدی بگیرید و آن را به منزله درخواست برای کمک تلقی کنید. بدترین واکنش به ابراز فکر خودکشی توسط یک عضو خانواده، یک واکنش احساسی با گفتن جملاتی از قبیل “این حرف‌ها رو نزن” یا “به این چیزها فکر نکن” یا “به زودی از سرت می‌افتد” و این قبیل صحبت‌هاست.
انگ دیوانه یا آدم ضعیف را به او نزنید و به هیچ وجه حتی به شوخی جملات منفی به او نگویید. مشکل او را جدی بگیرید، مسئله شاید برای شما کوچک باشد اما برای خودش بسیار جدی و پراهمیت است. 

✔️ کارهایی که باید انجام دهید

بهترین راه همدلی و نصیحت نکردن در مواجهه با علائم خودکشی است. با او حرف بزنید و گوش شنوایش باشید. واکنش بدی نشان ندهید. دیدگاهش را نسبت به روان درمانگری بپرسید و با موافقت خودش به روانشناس زنگ بزنید یا به مطب دکتر بروید. برای اشنایی با راه های پیشگیری از خودکشی کلیک کنید.

پیشگیری از بروز علائم خودکشی

مداخله به موقع، یکی از اصلی ترین اقدامات پیشگری از علائم خودکشی است. در واقع وقتی نسبت به سلامت روان و خود و اطرافیان حساس باشیم؛ می‌توانیم به موقع در این زمینه اقدام کرده از این موضوع پیشگری نماییم. صحبت کردن در این مورد و ترغیب فرد برای کمک گرفتن به صورت تخصصی و مراجعه به روانشناس، اولین قدم است. با انجام چنین راهکارهایی بعد از مدتی شاهد بهبودی فرد خواهیم بود.

سخن پایانی

فراموش نکنید که علائم خودکشی را در هر شرایطی جدی بگیرید. حتی اگر تصور می‌کنید که فرد در حال جلب توجه است. بازهم باید او را به هدفش رسانده به او توجه و محبت نشان دهید. چرا که در صورتی که فرد واقعا دست به چنین اقدامی بزند؛ عواقب بدتری در انتظارش خواهد بود. همچنین در صورتی که نمی‌دانید این نشانه ها را چطور شناسایی کنید و یا اقدامات موثر را انجام دهید؛ بهتر است حتما از روانشناس کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه علائم خودکشی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره افسردگی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

خودکشی چه علائمی دارد؟

معمولا افرادی که قصد خودکشی دارند، تغییرات خلقی عمیقی از خود نشان می‌دهند و از مرگ و نبودن در دنیا نیز بسیار صحبت می‌کنند.

آیا خودکشی جنون آنی است ؟

معمولا فردی که خودکشی می‌کند حداقل یک ماه گذشته به این موضوع فکر کرده و علائمی بروز داده است. اما در برخی از بیماران خاص روانی نیز ممکن است در اثر پیامدهای بیماری همچون توهم اقدام به خودکشی کنند.

کدام راه خودکشی درد کمتری دارد؟

هیچ راهی بدون درد نیست. بر خلاف تصور عموم که خوردن قرص را راحت می‌دانند، این کار یکی از دردناک‌ترین راه‌ها برای خودکشی است جوری که انگار تمام اندام‌های درونی به حالت سوزش می‌افتند. پس اگر قصد اجرا کردن تصمیم خودتان را دارید، حتما خدمات مشاوره دریافت کنید، مطمئن باشید ضرری نخواهید کرد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره