مجرد ماندن | ترس از مجرد ماندن

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ترس از مجرد ماندن مسئله ای است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. این روزها  شاهدیم که به خاطر پیچیده تر شده ساختار های اجتماعی و اقتصادی مسئله ازدواج با مشکل جدی رو به رو شده تا جایی که آمار ها می گویند 13 میلیون جوان ایرانی مجرد از سن ازدواج گذشته اند. این یعنی چیزی بیشتر از یک هشتم جمعیت ایران مجردند. مجرد بودن می تواند یک انتخاب شخصی باشد یا یک اجبار ناخواسته ، به هر صورت زندگی مجردی نیز یک نوع سبک زندگی  است . این نوع سبک زندگی را نمی توان تماما غلط دانست چرا که مثل هر سبک دیگری مزایا و معایب خودش را دارد. شاید شما هم در ذهن خود چنین سوالاتی داشته باشید : آیا می شود تا آخر عمر مجرد ماند؟ یک ازدواج نه چندان خوب بهتر است یا مجرد ماندن؟ مجرد ماندن در یک دوره زمانی طولانی چه مشکلاتی را می تواند ایجاد کند ؟ و … با مطالعه کامل این مقاله می توانید به سوالات ذهنی خود درباره مجرد ماندن پاسخ بدهید و درباره زندگی مجردی یا متاهلی خود تصمیم بگیرید.

چرا پسر ها و دختر ها مجرد می مانند؟

دلایل مختلفی ممکن است که باعث شود یک فرد مجرد بماند مثل : مشاهده روابط زناشویی ناموفق و شکست خورده داشتن افکار و باور های غلط درباره ازدواج داشتن مشکلات روحی مثل کمبود اعتماد به نفس ، افسردگی و اضطراب وسواس در انتخاب همسر ایده آل طلبی ترس از تغییر انزوا و حضور نداشتن در جمع عدم خودشناسی وابستگی زیاد به خانواده نداشتن مهارت های ارتباطی صحیح ضربه خوردن از روابط بین فردی ترس از دست دادن آزادی عدم توان ارتباط با جنس مخالف ترس از رابطه جنسی یا بی میلی جنسی مشکلات اقتصادی و خانوادگی عدم سلامتی جسمی یا روحی روانی

نکات منفی مجرد ماندن

عدم ارضای نیاز معنوی و مادی مثل نیاز به محبت کردن و محبت دیدن یا نیاز به برقراری رابطه جنسی دچار شدن به انواع مشکلات روحی روانی مثل افسردگی ، اضطراب و حتی اقدام به خودکشی احساس سربار بودن گیر افتادن در دام دوستی های موقت و روابط جنسی خارج از چارچوب تنهایی در پیری عدم ارضای غریزه مادری یا پدری کم شدن انعطاف پذیری و سخت تر شدن ازدواج در سنین بالا افتادن در دام معضلات اجتماعی مثل اعتیاد

نکات مثبت مجرد ماندن

استقلال فردی رسیدن به خودشناسی پیشرفت بیشتر در زمینه شغلی یا تحصیلی آزادی از چارچوب های زندگی مشترک

آیا مجرد ماندن ترسناک است ؟

مجرد ماندن اصلا ترسناک نیست ، حتی گاهی اوقات از ازدواج هم بهتر است اما برخی افراد به دلایل مختلف از مجرد بودن و مجرد ماندن می ترسند و حاضرند هرکاری انجام دهند تا از تجرد رهایی یابند . توصیه های زیر مربوط به افرادی است که کابوسشان مجرد ماندن تا آخر عمر می باشد  : آگاه باشید که ازدواج هدف زندگی نیست و اصلا امری ضروری هم نیست ، ازدواج کردن مثل رفتن به دانشگاه صرفا یک انتخاب است و این طور نیست که هرکس ازدواج نکرد یعنی شکست خورده و هرگز خوشبخت نخواهد شد. این را بدانید که حرف های دیگران هیچ تاثیری روی زندگی شما ندارند و چه مجرد بمانید و چه ازدواج کنید دیگران پشت سر شما حرف خواهند زد. شما باید سبک مربوط به زندگی خودتان را پیدا کنید و از متفاوت بودن نترسید . شاید نتوانید بچه دار شوید یا بخشی از یک زندگی مشترک را بر عهده بگیرید اما قطعا می توانید علاقه های خود را دنبال کنید و طوری که دوست دارید زندگی کنید.

ریشه ترستان را پیدا کنید. چرا از مجرد ماندن می ترسید ؟

آیا ترس شما به خاطر طرد شدن از طرف دیگران است ؟ آیا از تنهایی می ترسید ؟ آیا به خاطر آبرویتان و حرف های دیگران ترسیده اید؟ آیا از بی پولی و به تنهایی به دوش کشیدن مسئولیت مالی زندگی ترس دارید ؟ آیا از این که مزاحم و سربار خانواده باشید می ترسید؟ آیا از این که دیگر هرگز نتوانید ازدواج کنید ترس دارید ؟ اگر شما بتوانید ریشه ترس هایتان را پیدا کنید راحت تر می توانید با آن ها کنار بیایید و اگر عمیق تر به ترس های خود نگاه کنید می فهمید شما از چیزی که پیش نیامده و شاید هرگز هم پیش نیاید دچار ترس و اضطراب شده اید ، باید باور کنید تا حد زیادی ترس های شما واقعی و منطقی نیستند به همین دلیل فشار کاذبی را به شما وارد می کنند.

سخن آخر

هرگز از روی ترس تن به ازدواج ندهید چون گرفتن هر تصمیمی به خاطر ترس باعث پشیمانی می شود. قطعا مجرد ماندن حتی تا آخر عمر بهتر از این است که تن به ازدواجی ناخواسته و غلط بدهید یا از هر طریقی بخواهید کمبودهای عاطفی خود را جبران کنید. اگر گره های ذهنی شما درباره مجرد ماندن بسیار زیادند و به تنهایی نمی توانید از پس باز کردنآن ها بربیایید بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج و ترس می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

تجرد قطعی چیست؟

مجرد ماندن و عدم ازدواج تا سن 50 سالگی و بیشتر تجرد قطعی نامیده می شود.

آیا از نظر دین اسلام مجرد ماندن تا آخر عمر گناه محسوب می شود؟

خیر ازدواج امری واجب نمی باشد و صرفا مستحب است . فقط در صورتی وجوب می یابد که شخص از نداشتن همسر به گناه آلوده شود و درگیر حرام گردد

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره