انگیزه ازدواج

هر فردی که بالغ می‌شود تصمیم به ازدواج کردن می‌گیرد. اما چه انگیزه هایی برای ازدواج کردن موثر هستند و چه انگیزه‌هایی نامناسب می‌باشند؟ طبیعی است که افراد مختلف انگیزه‌های مختلفی دارند اما همین انگیزه‌های مختلف می‌تواند پیش‌بینی کننده یک رابطه و ازدواج موفق و یا ناموفق باشد. از این جهت آشنایی و شناسایی انگیزه مناسب و اشتباه خود فرد و طرف مقابلش برای ازدواج امری حائز اهمیت محسوب می‌شود. می‌توان گفت این کار اولین قدم برای داشتن یک ازدواج موفق به حساب می‌آید. در مواردی که شخص خودش نمی‌تواند به انگیزه ازدواج خود پی ببرد می‌تواند به یک روانشناس یا مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کند. در ادامه به بررسی کامل انگیزه‌های ازدواج خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

انگیزه ازدواج

به اندازه تعداد انسان‌ها می‌تواند انگیزه‌های مختلفی هم وجود داشته باشد. ازدواج یکی از مسائلی است که انجام آن باید با آگاهی و خودشناسی صورت بگیرد. شما با ازدواج نیازهای مختلفی مانند نیاز جنسی، عاطفی، اجتماعی، امنیت روانی و… را برطرف می‌کنید، بنابراین انگیزه ازدواج می‌تواند در جهت رفع هر یک از این نیازها باشد. اما آنچه که اهمیت دارد این است که آیا انگیزه‌هایتان می‌تواند برای شروع یک زندگی مشترک کافی باشد یا نه. برخی از افراد به دلیل فرار از تنهایی، منافع مالی، فرار از خانواده و… به ازدواج تن می‌دهند که معمولا این موارد انگیزه‌های مناسبی برای ازدواج محسوب نمی‌شوند و پیش‌بین خوبی برای رضایت از زندگی زناشویی به حساب نمی‌آیند. برای تصمیم گیری توصیه می‌کنیم حتما مشاوره قبل از ازدواج دریافت کنید.

انگیزه‌ های اشتباه برای ازدواج

ازدواج اجباری و فشار اجتماعی

افراد متعددی صرفا به دلیل فشارهای ناشی از اجتماع و اعضای خانواده تن به ازدواج می‌دهند. همچنین تلاشی که رسانه‌های اجتماعی در جامعه به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای تشویق جوانان به ازدواج انجام می‌دهند می‌تواند نوعی انتظار و فشار اجتماعی در نظر گرفته شود. چنین مسئله‌ای گاهی باعث می‌شود تا افراد بدون در نظر گرفتن شرایط خاص خودشان و فراهم نبودن شرایط مناسب جهت ازدواج به این کار تن دهند. معمولاً ازدواج‌هایی که به این دلیل رخ می‌دهند پیش‌بین خوبی برای زندگی مشترک و رضایت بخش نیستند.

بیشتر بخوانید : ترس از ازدواج

ازدواج برای منافع مالی

در برخی موارد افراد صرفا به دلیل شرایط مالی و اقتصادی مناسب طرف مقابلشان تن به ازدواج می‌دهند و تنها انگیزه‌شان از ازدواج کسب منافع مالی است. امروزه در جامعه ما ازدواج به خاطر این مسئله افزایش پیدا کرده و به یکی از انگیزه‌های ازدواج تبدیل شده است. بر هیچ کس پوشیده نیست که شرایط اقتصادی و مالی مناسب یکی از پایه‌های اصلی ازدواج است اما زمانی که این مسئله به تنها انگیزه برای ازدواج تبدیل شود، انگیزه مناسبی نمی‌باشد.

ازدواج برای فرار از خانه

گاهی تنها انگیزه فرد برای ازدواج فرار از خانه و مشکلات خانواده است. بسیاری از افراد به دلیل اینکه در خانه و خانواده خود یک محیط استرس‌زا و پر تنش را تجربه می‌کنند به دنبال اولین فرصت برای ازدواج و فرار از خانه می‌گردند. عواملی نظیر اعتیاد اعضای خانواده، پرخاشگری، بدرفتاری‌های جسمی، بی‌توجهی و… می‌تواند از عواملی باشد که فرد برای فرار از خانه به ازدواج تن دهد.

ازدواج برای فرار از تنهایی و یکنواختی زندگی

برخی افراد از یکنواختی و تنهایی در زندگی خسته شده‌اند و بدون آگاهی و آمادگی لازم برای تشکیل یک زندگی مشترک تصمیم به ازدواج می‌گیرند، مطالعات مختلف نشان داده است ازدواج‌هایی که بدون در نظر گرفتن شرایط و سایر مولفه‌ها رخ می‌دهد، در اکثر مواقع به زندگی مشترک رضایت بخشی منتهی نمی‌شوند.

ازدواج بر اساس اتفاقات ناخواسته

گاهی افراد به دلیل آسیب‌های جنسی در رابطه قبل از ازدواج درگیر مسائلی ناخواسته می‌شوند و برای حل این بحران و مشکل تن به ازدواج می‌دهند. در چنین شرایطی افراد بدون آمادگی و داشتن شرایط مناسب یک زندگی مشترک پر تنشی را شروع می‌کنند. این دسته از ازدواج‌ها معمولا از روی اجبار رخ می‌دهد که در اغلب مواقع نتایج خوبی به همراه ندارد. برای آشنایی با بهترین دلایل ازدواج کلیک کنید.

انگیزه های صحیح برای ازدواج

طبیعی است که هر فردی برای ازدواج کردن انگیزه‌هایی دارد، به طور کلی می‌توان گفت ازدواج‌هایی که برای ایجاد آسایش، آرامش روانی و جسمانی، دوستی، عشق و محبت، کمک به رشد و تعالی یکدگیر و تربیت فرزند صالح انجام می‌شود انگیزه مناسبی برای ازدواج محسوب می‌شوند. فراموش نکنید که ازدواج باید راهی برای بدست آوردن آرامش و سلامت بیشتر در زندگی باشد و باید با آمادگی و آگاهی انجام پذیرد. ازدواج بر اساس اجبارهای مختلف و بدون در نظر گرفتن شرایط تحت هیچ اثر مطلوبی ندارد. اگر در شناسایی انگیزه خود برای ازدواج دچار تردید شده‌اید می‌توانید با مراجعه به یک مشاور یا روانشناس آگاهی‌ها و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.  پیشنهاد می‌شود مقالات زیر را بخوانید.

انگیزه زنان برای ازدواج

هدف مردان از ازدواج

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا ازدواج با دختر یا پسری که هنوز دانشجو است خوبه؟

به طور کل ازدواج با دختر یا پسری که از نظر شرایط اقتصادی و اشتغال وضعیت مناسبی ندارد مطلوب به نظر نمی رسد. اما برای ازدواج عوامل مختلفی باید در نظر گرفته بشود و صرفا دانشجو بودن یا نبودن یک شخص نمی تواند دلیل مناسبی باشد. برای تصمیم گیری بهتر توصیه می‌کنیم مشاوره ازدواج بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره