نارضایتی از زندگی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

نارضایتی از زندگی در میان افراد، با افزایش فشارهای روانی ناشی از دغدغه‌ها و مشغله‌های زندگی رو به افزایش است و می‌توان گفت به یک بحران در زندگی‌های امروزی تبدیل شده است. نارضایتی‌اززندگی سبب می‌شود که افراد مدام از شرایط اجتماعی، اقتصادی، شغلی و زندگی خود گله و شکایت داشته باشند و نتوانند آنطور که باید از داشته‌های زندگی خود لذت ببرند. نارضایتی‌از زندگی اگر در حد معقول خود باشد، می‌تواند سبب پیشرفت و دستیابی به شرایط بهتر در زندگی شود؛ اما نارضایتی‌بیش از حد از زندگی باعث افسردگی و دلزدگی می‌گردد.

نارضایتی‌از زندگی حتی ممکن است برای کسانی که در رفاه کامل هستند نیز ایجاد شود و ناشی ازنارضایتی فرد از توانایی‌های خودش باشد. در ادامه دلایل نارضایتی‌از زندگی و راهکارهای از بین بردن آن را شرح داده‌ایم. با دریافت مشاوره آنلاین راه‌های مقابله با این مساله را یاد بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نارضایتی از زندگی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

نارضایتی از زندگی

از عوامل تحریک کننده افسرگی نارضایتی از زندگی است. نارضایتی‌از زندگی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و اگر بیش از حد نرمال باشد، می‌تواند فرد را از کار و زندگی دلزده کند. عدم اشتیاق برای زندگی کردن ناشی از نارضایتی‌از زندگی، فرد را با مشکل مواجه می‌کند و مانع از رسیدن او به آرزوها و اهدافش می‌شود.

اگر نارضایتی‌از زندگی به جای اینکه عامل محرکی در جهت اهداف فرد باشد، تبدیل به یک موضوع آزاردهنده شود که تمامی جنبه‌های زندگی فرد را درگیر کند، می‌تواند در نهایت سبب بروز افسردگی بشود. برای آشنایی با علائم افسردگی کلیک کنید.

علت نارضایتی از زندگی

نارضایتی کامل از زندگی

معمولا نارضایتی از زندگی به دلیل افکاری که فرد در ذهن می‌پروراند، ایجاد می‌شود. اگر کسی متوجه شود که کدام افکار سبب نارضایتی او از زندگی شده است، می‌تواند این ناامیدی را از بین ببرد. در ادامه به برخی از علل اصلی و مهم نارضایتی‌از زندگی پرداخته‌ایم.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

1- کمال‌گرایی و انتظار بیش از حد توانی های خودتان

برخی از افراد کمال‌گرا هستند و تمایل دارند در زندگی خود به بالاترین و بهترین چیزها دست پیدا کنند. بدیهی است که داشتن همه چیز در زندگی ممکن است برای هر کسی میسر نباشد. البته رسیدن به نقطه ایده‌آل در تحصیلات، کار، درآمد و … نیز ضامن خوشبختی نیست.

این دسته از افراد برای رضایت داشتن از زندگی باید تفکر خود را تغییر دهند و بدانند که احساس خوشبختی کاملا درونی است، چراکه بسیاری از افراد نیز هستند که بارسیدن به ایده‌آل‌های خود همچنان احساس خوشبختی نمی‌کنند و از زندگی ناراضی هستند.

بیشتر بخوانید : افسردگی مهاجرت 

2- نارضایتی از زندگی به دلیل پرسه زنی ذهن

پرسه زنی ذهن نیز از دیگر عوامل نارضایتی از زندگی می‌باشد؛ به این معنی که ذهن انسان به کارهایی به جز کاری که انجام می‌دهد، فکر می‌کند.

وقتی فردی در حال انجام کاری است اما مدام به کارهای دیگر فکر می‌کند، زندگی را برای خود ناخوشایند تصور می‌کند و احساس نارضایتی از زندگی به او دست می‌دهد.  فکر کردن به کارهای گذشته و یا اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد، فقط انسان را از زندگی کردن در حال غافل می‌کند.

برای از بین بردن علت زودرنجی کلیک کنید.

3- عدم اطمینان از توانایی‌ها

برخی از افراد به دلیل عدم اطمینان به خود و توانایی‌هایی که دارند، دچار نارضایتی از زندگی می‌شوند. چراکه این افراد نمی‌توانند باور کنند که با توانایی‌هایی که دارند، می‌توانند شرایط زندگی خود را تغییر دهند.

معمولا این دسته از انسان‌ها کارهای خود را کوچک می‌شمرند و برایشان ارزش قائل نیستند. این موضوع ریشه در اعتماد به نفس پایین دارد.

4- نارضایتی از زندگی به دلیل تجربیات تلخ گذشته

ممکن است در زندگی هر انسانی، در کنار تجربه‌های شیرین تجربه‌های تلخی نیز وجود داشته باشد. وجود اتفاقات و تجربه‌های تلخ در زندگی هر انسانی می‌تواند مانع پیشرفت او شود و او را از رسیدن به اهدافی که دارد، منع کند.

مرور اتفاقات تلخ در زندگی، سبب می‌شود که فرد نتواند داشته‌های خود و اتفاقات زیبای زندگی‌اش را ببیند و در نهایت احساس نارضایتی از زندگی به سراغ او می‌آید.

5- مقایسه کردن دلیل نارضایتی از زندگی

از دیگر عوامل اصلی نارضایتی از زندگی، مقایسه کردن است. مقایسه کردن خود با شخصی با جایگاه اجتماعی بالاتر یا با تحصیلات بهتر می‌تواند سبب شود که فرد، چشم خود را بر توانایی‌ها و داشته‌های خودش ببندد.

بهتر آن است که باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید و افکار خود را بر روی رسیدن به اهداف خود متمرکز کنید. بلندپروازی‌های بیش از حد به جای پیشرفت، سبب نارضایتی از زندگی و عدم احساس خوشبختی می‌گردد.

برای آشنایی با خصوصیات یک زندگی سالم کلیک کنید.

6- نادیده گرفتن دستاوردها

قدر شناسی از داشته ها و شکرگزاری بابت موفقیت ها یکی از راه های آرامش ذهن است. تکرار سپاسگزاری از این داشته ها به شما انرژی مثبتی می دهد که بیشتر بتوانید از وجود آن ها لذت ببرید. شاید بگویید “من که تا حالا چیزی نداشته ام یا کاری نتونسته ام بکنم. بابت چی سپاسگزار باشم؟”.

همه ما تجربیات خوب و بدی داریم. اما در تاریک ترین لحظات زندگیمون بندی بوده که میتونستیم بگیریم و بهش تکیه کنیم. اینطور نیست؟ وقتایی که مشکل مالی داشتید یا با خانواده درگیر بودید یا شوهرتون ساز ناسازگاری داشت؛ باز هم راه چاره ای براتون بوده. برای این که این حرف هامون رو بهتون ثابت کنیم کافیه به گذشته نگاه کنید، زمانی را به یاد بیارید که احساس نارضایتی زیادی از زندگی داشتید، خب یادتان آمد؟ بعدش چی شد؟ آیا او وضعیت باقی ماند یا نه با تکیه به چیزی یا کسی توانستید وضعیت را تغییر دهید. بله این همان چیزهایی است که باعث میشه دلیلی برای سپاسگزاری داشته باشید.

7- نارضایتی از زندگی چراکه هدف و خواسته ای ندارید

طبق تحقیقات یکی از سخت ترین کارها ماندن در اتاقی بدون هیچ کاری است. در آزمایشی افراد را تک تک در یک اتاق سفید که یک صندلی در میان داشت قرار دادند. از آن ها خواسته شد که در این اتاق با خود تنها باشند و به افکارشان تا هر وقت که قابل تحمل بود؛ گوش دهند. هیچ کدام آن ها نتوانستند بیشتر از 20 دقیقه در آن اتاق بمانند. به همین دلیل است که در زندان ها بدترین تنبیه انفرادی است.

با توجه به این مثال ها باید متوجه منظور ما شده باشید. کسی که هدف یا خواسته ای ندارد، زمان زیادی برای فکر کردن به چیزهای بی ارزش پیدا می‌کند. روزها و ماه ها و سال ها شاید در همین وضعیت باشد، او دیگر فقط شکست ها را می‌بیند. نارضایتی از زندگی بدون آن که بخواهد بر او چیره می‌شود.

8- در گذشته یا آینده هستید

گذشته ها گذشته و هیچ کاری نمی توانید برای تغییر آن بکنید. آینده هم هنوز نیامده پس باز هم نمی‌توانید کاری بکنید. آنچه که می‌ماند زمان حال است. تا وقتی که در این زمان نباشید، از زندگی تان ناراضی خواهید بود. چرا که با فکر کردن به گذشته احساس ناتوانی در تغییر آنچه رخ داده می‌کنید. و با فکر کردن به آینده و نگرانی از چیزی که کنترلی روی آن ندارید، در شما احساس عجز و ناتوانی به وجود می‌آورد. بی خود نیست که در این وضعیت نارضایتی از زندگی به حد بالای خود برسد. با برنامه ریزی و ذهن آگاهی بودن در زمان حال را تمرین کنید.

راهکارهایی برای رفع نارضایتی از زندگی

نارضایتی از زندگی می‌تواند مقدمه‌ای برای بروز دیگر مشکلات باشد. بنابراین بهتر است هر کسی متناسب با عواملی که سبب نارضایتی او از زندگی شده است، به دنبال راهکارهایی برای از بین بودن این عدم رضایت شود. در ادامه به برخی از موثرترین راهکارها برای رفع نارضایتی از زندگی اشاره کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید : علت افسردگی

✅پیدا کردن زمان نارضایتی

معمولا احساس نارضایتی از زندگی در برخی زمان‌های خاص به سراغ انسان می‌آید. اگر فرد بتواند زمان و البته شرایطی که این احساس در او به وجود می‌آید را شناسایی کند، بهتر می‌تواند به احساسات خود کنترل داشته باشد و یا از قرار گرفتن در آن موقعیت‌ها دوری کند. حتما درباره نحوه زندگی در لحظه بخوانید.

✅ پیداکردن نکات مثبت

همیشه نکات مثبت در زندگی می‌تواند احساس رضایت را به فرد برگرداند. بنابراین اگر زمانی و به دلایل مختلفی احساس نارضایتی از زندگی خود داشتید، کافی است نکات مثبت زندگی خود را پررنگ کنید. برای آشنایی با راه های لذت بردن از زندگی کلیک کنید.

✅پیدا کردن اهداف و خواسته‌ها

از دیگر مواردی که سبب نارضایتی از زندگی می‌شود این است که اصلا فرد نمی‌داند که دلیل و هدف او از زندگی کردن چیست و در واقع به اهداف خود واقف نیست.

این دسته از افراد بهتر است برای رسیدن به وضعیت مطلوب در زندگی، برای خود برنامه‌ریزی کنند و اهداف و خواسته‌هایی را برای خود تعریف کنند. داشتن هدف و تلاش احساس رضایتمندی را در شخص ایجاد می‌کند. برای غلبه بر افسردگی بیکاری کلیک کنید.

✅دوری از انسان‌های منفی‌باف

انسان‌های منفی‌باف می‌توانند حتی بهترین لحظات زندگی را به کام تلخی بکشانند. اگر می‌خواهید لحظات زندگی خود را شاد باشید و اجازه ندهید برخی افراد منفی‌باف لحظات و افکار خوب شما را خراب کنند، حتما از آن‌ها دوری کنید.

برای آشنایی با غلبه بر احساس بدبختی کلیک کنید.

✅استفاده از جملات امیدبخش و مثبت

سعی کنید همواره در زندگی‌تان قاطعانه صحبت کنید و حرف‌های شما نوید بخش امید باشد. جملاتی مثل “من ایمان دارم” ، “من برای رسیدن به موفقیت آماده ام” ، “من اطمینان دارم ” می‌تواند میزان کنترل شما را بر شرایط زندگی نشان دهد. استفاده از کلمات و جملات مثبت به مرور افکار شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

✅دوست داشتن و پذیرش خود

کسانی که خودشان را همانگونه که هستند پذیرفته‌اند، بیشتر از دیگر افراد احساس رضایت از زندگی دارند. سعی کنید خودتان را دوست داشته باشید و توانایی پذیرش خود را با تمامی آنچه که دارید را به دست آورید. برای دوست داشتن و باور خودتان سعی کنید ویژگی‌های مثبت اخلاقی، ظاهری و … را که دارید با خود مرور کنید.

✅ جسور بودن

گاهی نیاز است به احساسی که سبب نارضایتی شما از زندگی است، پاسخ بدهید. به این معنی که شاید نارضایتی شما از زندگی به این دلیل است که به توانایی‌هایی که دارید ایمان ندارید و اغلب آن‌ها را نادیده می‌گیرید.

احساس نارضایتی از زندگی همیشه منفی نیست و در برخی موارد می‌تواند سبب حرکت شما رو به جلو و بروز استعدادهایتان شود. بنابراین گاهی بهتر است جسور باشید و برای به دست آوردن احساس رضایت در زندگی تلاش کنید. توصیه ما به شما این است که سعی نکنید برای به دست آوردن احساس رضایت از زندگی، با اعتماد به نفس کاذب دست به کارهایی خارج از توانتان بزنید. میانه‌روی و رفتارهای نرمال می‌تواند سبب شود شما همیشه از زندگی‌تان راضی باشید.

در صورتی که با استفاده از راهکارهایی که ارائه کرده‌ایم، نمی‌توانید احساس رضایت از زندگی‌تان داشته باشید و با افکار آزاردهنده‌ای مواجه هستید که شما را به سمت افسردگی سوق می‌دهد. (برای اطلاع از ارتباط خشم و افسردگی کلیک کنید).

سخن آخر

سختی های زندگی تمامی ندارد. هیچ راه گریزی نیست؛ به هر طرف بروی باز هم نمی توانی همه چیز را بر وقف مراد خود بکنید. سرشت آدمی هرگز راضی نبوده و همیشه در طلب چیزی است. اگر امیال نامحدود درونی خودتان را سرکوب نکنید، هرگز طعم آرامش را نخواهید چشید. در متن مقاله راه هایی برای غلبه بر نارضایتی از زندگی شرح داده ایم. این روش ها روی احساس شما بر تمام ابعاد زندگی تان تاثیر دارد. پس اگر در بیشتر اوقات روز و زندگی تان احساس نارضایتی دارید؛ حتما از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نارضایتی از زندگی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره