زندگی در لحظه

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

زندگی در لحظه موضوعی است که برای برخی از افراد معنی دقیقی ندارد. بسیاری از افراد همواره در طول زندگی درگیر مسائل گذشته و آینده هستند. این افراد هیچگاه طعم زندگی کردن در لحظه را نمی‌چشند و نمی‌توانند از زندگی لذت ببرند. با این حال شاید با توجه به مسائل و استرس‌هایی که هر یک از ما در حال تجربه آن هستیم این مسئله امری غیرممکن بنظر برسد اما با راهکارهایی می‌توان طعم زندگی کردن در لحظه را چشید.

این مسئله به شما کمک می‌کند تا به سلامت جسمی و روانی دست یابید و خلاقیت در امور و کارها داشته باشید. همچنین در کنار بهبود روابط اجتماعی، می‌توانید کارهای خود را نیز راحت تر انجام دهید. در مجموع تمام راهکارها باعث می‌شوند به مرور زندگی در لحظه، به یک سبک زندگی در شما تبدیل ‌شود و لذت واقعی زندگی را بچشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه زندگی در لحظه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

زندگی در لحظه یعنی چه؟

ایده زندگی کردن در لحظه از یک درمان روانشناسی به نام توجه آگاهی، شروع شد. توجه آگاهی به معنای حضور باکیفیت و کامل بدون حواس‌پرتی یا قضاوت، در حال حاضر و در کارهایی است که انجام می‌دهیم. زندگی در لحظه به این معناست که آگاهی و تسلط خود را بر روی محیط از دست نداده و غرق افکارمان نشویم. برای آشنایی بیشتر با مفهوم معنای زندگی کلیک کنید.

اهمیت و فواید زندگی کردن در لحظه

زندگی در لحظه 1

زندگی کردن در لحظه به ما کمک می‌کند به‌جای اینکه لحظات زندگی‌مان را با نگرانی راجع به مسائل آینده یا تکرار حادثه‌های تلخ گذشته در ذهنمان، از بین ببریم، به‌خوبی از آن‌ها استفاده کنیم. به مرور این اتفاق می‌تواند تبدیل به یک سبک زندگی در فرد شود که به سلامت بیشتر او کمک می‌کند. ازجمله فواید دیگر زندگی در لحظه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. برای آگاهی بیشتر درباره سبک زندگی کلیک کنید.

فروشگاه آرامیس

سلامت جسم و روان

به اعتقاد روانشناسان، منشأ بیماری اضطراب، این است که فرد نمی‌داند در آینده چه اتفاقاتی در انتظار وی خواهد بود. هنگامی‌که ما توانایی کنترل کردن و پیش‌بینی آنچه در حال وقوع است را به میزان کمتری داشته باشیم نگرانی ما از بابت مسائل افزایش پیدا خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با روش های داشتن زندگی سالم کلیک نمایید.

همچنین تکرار اتفاقات تلخ گذشته و رها نشدن از آن‌ها نیز، احتمال ابتلا به افسردگی را بیشتر خواهد کرد. هنگامی که شما به‌جای فکر کردن به گذشته یا آینده در لحظه حال زندگی‌تان حضور داشته باشید، احتمال ابتلا به بیماری‌های روحی کاهش پیدا می‌کند. همچنین به دلیل تأثیر متقابل جسم و روان در مورد زندگی در لحظه، سلامت جسمی شما نیز در سطح مطلوب‌تری قرار خواهد گرفت.

بهبود کیفیت روابط اجتماعی از فواید زندگی در لحظه

هنگامی که شما روابط اجتماعی‌تان را صرفاً به همان صورتی که هست تجربه می‌کنید، احتمالاً استرس‌ها و نگرانی‌های بسیاری در ذهن شما از بین می‌رود چراکه شما اولاً در طی یک رابطه از توجه به احتمالات آینده، برای مثال (اگر این حرف را شنیدم چه جوابی بدهم) یا توجه به گذشته (مرور خاطرات تلخی که با طرف مقابل داشته) و یا همچنین قضاوت‌هایی که در طول زمان برایتان پیش می‌آید (از گفتن این جمله چه منظوری داشت؟) رها هستید. با توجه به کنار گذاشتن این حجم از افکار ناراحت‌کننده، شما احتمالاً از ارتباط خود لذت بیشتری خواهید برد.

انجام شدن راحت‌تر کارها

هنگامی‌که باید حجم زیادی از کار را انجام دهید احتمالاً احساس خستگی یا استرس خواهید کرد. با این‌حال، حتماً به تجربه متوجه شده‌اید که این افکار پریشان تا زمانی در ذهن شما وجود دارند که مشغول کار نیستید. هنگامی‌که شما در حین انجام دادن کاری هستید افکار منفی، کمتر شما را اذیت می‌کنند. زندگی در لحظه و انجام دادن کارها به شما کمک می‌کند تا از افکار منفی خود جداشده و به فعالیت کردن برای انجام امورتان اهمیت بیشتری دهید.

خلاقیت از فواید زندگی در لحظه

هنگامی‌که قرار است در حین انجام دادن یک کار به چندین مسئله فکر کنید احتمالاً نمی‌توانید این کار را به‌خوبی انجام دهید و یا کارها به‌صورت خودکار و بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی انجام خواهند گرفت؛ اما درصورتی‌که در لحظه‌های زندگی‌مان حضور داشته باشید شما می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط محیطی تغییراتی در کاری که انجام می‌دهید به وجود آورید و کارها را خلاقانه‌تر انجام دهید.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک کنید.

راهکارهایی برای بالا بردن آگاهی و زندگی در لحظه

زندگی در لحظه 2

نخستین قدم در تمرینات مربوط به ذهن آگاهی که به شما کمک می‌کنند در لحظه حال زندگی‌مان حضورداشته باشید بالا بردن سطح آگاهی و هوشیاری شما راجع به فعالیت‌ها هستند. برای بالا بردن سطح آگاهی‌تان می‌توانید از این تمرین‌ها استفاده کنید. برای اطلاع از راه های لذت بردن از زندگی کلی نمایید.

توجه به جزئیات حسی

زندگی در لحظه اکنون، به معنای توجه به کلیه تجارب حال حاضر و به‌ویژه تجربیات حسی شما هستند. به‌عنوان‌مثال دفعه دیگر که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید به بوی خمیردندان، صدای برس بر روی دندان‌ها، صدای آبی که از شیر جاری می‌شود و همه مسائل اطرافتان به حد کافی توجه داشته باشید؛ و یا هنگامی‌که از محل کار به خانه می‌روید، به خیابان، مغازه‌ها، گرمی یا سردی هوا و حتی میزان احساس خستگی‌تان، دقت کنید.

باز سازمان‌دهی ذهن

ذهن همه ما عادت دارد که در طول روز، راجع به مسائل مختلفی تفکر کند. به عبارتی، حواس‌پرتی، یکی از عادات روزانه ذهن تمام انسان‌هاست. با این‌حال شما برای در لحظه زندگی کردن ، می‌بایست این عادت را در ذهنتان از بین ببرید. در روزهای نخستین، احتمالاً این کار برایتان بسیار سخت خواهد بود و هر از چند گاهی متوجه می‌شوید که برای مدت نامعلومی است ذهنتان در موضوع دیگری غوطه‌ور شده است. هنگامی‌که با این مسائل مواجه می‌شوید ناامید و ناراحت نباشید بلکه صرفاً سعی کنید مجدداً ذهنتان را بر روی موضوع حال حاضر متمرکز کنید.

استفاده از یادآور

هنگامی‌که فرد، درگیری‌ها و مشغله‌های بسیاری داشته باشد یا نسبت به یک موضوع به‌شدت مضطرب و نگران باشد احتمالاً زندگی در لحظه سخت‌تر خواهد شد. برای اینکه در این شرایط فراموش نکنید می‌بایست در لحظه حال زندگی کنید پس بهتر است از یادآورها استفاده نمایید.

یادآور می‌تواند یک علامت بر روی دست شما، یک نخ بسته‌شده به دور مچ دست، سکه‌هایی در جیبتان یا هر چیز دیگری باشد. مهم‌ترین مسئله این است که یادآور می‌بایست در طول روز در کنار شما وجود داشته باشد و شما را متوجه خود کند. هنگامی‌که حواستان به یادآور جمع می‌شود سعی کنید مجدداً ذهن و احساسات خود را سازمان‌دهی کرده و بر روی اینجا و اکنون تمرکز کنید.

احتمالاً پس از مدتی، ذهن شما نسبت به یادآور، حساسیت خود را از دست خواهد داد. در این شرایط لازم است یادآور خود را تغییر دهید.

تغییر دادن روزمرگی‌ها

یکی از دلایلی که باعث می‌شود ما آگاهی خود را نسبت به محیط اطراف، از دست دهیم این است که مسائل برای ما تبدیل به عادات روزمره و روتین می‌شوند. برای اینکه بتوانید سطح آگاهی خود را بالا نگه‌دارید و زندگی در لحظه را تجربه نمایید؛ از این مسئله اجتناب کنید. برای مثال از امروز راه جدیدی را از محل کار تا خانه بپیماید و یا در دکوراسیون منزل خود تغییراتی ایجاد کنید.

حتما درباره علل نارضایتی از زندگی بخوانید.

✨بیداری معنوی

بیداری معنوی به معنی برقراری ارتباط به نیروی یا انرژی بزرگتری است که افراد می‌توانند به آن متوسل شوند. این موضوع در مورد زندگی در لحظه بسیار حائز اهمیت است چرا که به افراد اعتماد به نفس بیشتری برای انجام کارهایشان داده و همچنین آنان را امیدوار می‌کند.

✨سپاسگذاری

یکی دیگر از راه های زندگی در لحظه سپاسگذاری است. در واقع برای سپاسگذاری و قدردانی افراد باید به جزئیات توجه بیشتری نمایند. در این حالت بیشتر بر اکنون و حال تمرکز کرده و می‌توانند حس بهتری را تجربه نمایند.

✨محدود کردن عوامل حواسپرتی

از طرفی برای زندگی در لحظه، افراد باید عوامل حواسپرتی را تا حد زیادی از خود دور نمایند. برای مثال محدود کردن استفاده از تلفن همراه، و یا حتی تماشای تلویزیون می‌تواند تا حد زیادی تمرکز ما را برای زندگی در اکنون بالا برد.

✨مراقبه

معمولا یکی از تمریناتی که برای زندگی در لحظه توسط متخصصین پیشنهاد می‌شود؛ مراقبه و مدیتیشن است. با استفاده از این تمرین افراد می‌توانند ریتم تنفسی خود را منظم تر کرده و همچنین آرامش و تمرکز و بیشتری را تجربه کنند.

سخن پایانی

به طور کلی زندگی در لحظه در دنیای امروزی کار ساده ای نیست. افراد باید به طور همزمان به چند موضوع مختلف فکر کرده و یا حتی چندکار را به طور همزمان انجام دهند. اما این موضوع راندمان آنها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. از این رو بهتر است برای کارهای خود برنامه ریزی دقیق تری کرده و همچنین به خود فشار زیادی وارد نکنند. پیشنهاد می‌شود در این مورد، حتما با روانشناس مشورت نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه زندگی در لحظه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

چطور می‌توانم در شرایط اضطراب حضور در لحظه خود را حفظ کنم؟

اضطراب به این دلیل ایجاد می‌شود که ذهن شما، به‌جای حال حاضر، بر روی مسائل دیگری تمرکز یافته است. اگرچه این امر بسیار سخت است بااین‌حال سعی کنید ذهن خود را مجدداً سازمان‌دهی کرده و بر لحظه حاضر تمرکز کنید. با استفاده از تکنیک‌های تنفس یا مراقبه، می‌توانید هیجان‌های منفی را کنترل کنید.

هنگامی‌که متوجه می‌شوم ذهنم درگیر مسائل مختلف شده است باید چه کنم؟

استفاده از یادآورها به شما کمک می‌کند تا بیشتر تمرکزتان را بر روی لحظه حال نگه‌دارید. درصورتی‌که متوجه شدید برای مدتی است که ذهنتان از لحظه حال پرت شده است، مجدداً آن را ساماندهی کنید. در این راه می‌توانید از مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو نیز کمک دریافت نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره