سادیسم چیست

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا می‌دانید سادیسم چیست؟ ممکن است خیلی از شما بارها با افرادی برخورد کرده باشید که به راحتی به دیگران آسیب می­‌رسانند. کتک می­‌زنند، در رانندگی دیگران را اذیت می­‌کنند، آزارگری جنسی دارند، بچه ها را می­‌ترسانند و آن‌ها را به گریه می­اندازند. سادیسم یا دیگر آزاری یک ویژگی شخصیتی است که در صورت تشدید و ادامه دار بودن می‌­تواند به اختلال شخصیت سادیستیک نیز تبدیل شود. در بسیاری از موارد سادیسم اختلال نیست و صرفا یک ویژگی شخصیتی آزاردهنده است. بنابراین بدانید که هر ویژگی صرفا اختلال نیست و برای اختلال بودن باید ملاک‌های آن را داشته باشد. با آگاهی از سادیسم و نشانه‌های آن و همچنین کمک گرفتن از یک فرد متخصص می‌توانید گامی در جهت درمان آن بردارید.

سادیسم چیست؟

سادیسم یا اختلال آزارگری، یک ویژگی شخصیتی است که در آن فرد از آسیب رساندن و آزار دیگران لذت می­‌برد و در موارد عمده به مسائل جنسی مربوط است. به طوری که فرد از آزارجنسی یا رابطه جنسی آغشته به خشونت و آزار لذت برده و تحریک می­‌شود. به طور کلی می‌­توان گفت سادیسم، لذت بردن از ناراحتی و آزار دیگران است. برخی نظریه‌ها می­‌گویند که افراد سادیستیک نه تنها از عمل آزارگرانه لذت می‌­برند، بلکه از تماشای آن نیز احساس خوبی دارند و بخش عمده لذت آن‌ها، از تماشای خشونت و آزار ارضا می­‌شود.

در صورتی که این آزارگری، به مدت 6 ماه دوام داشته باشد و شدت آن باعث آسیب جدی به جسم یا روان دیگران و مختل شدن زندگی شخص بیمار شود، می­‌توان به اختلال شخصیت سادیستیک یا آزارگر رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انحرافات جنسی کلیک کنید.

انواع سادیسم و علائم آن

سادیسم، به طور کلی شامل علائمی مثل تحقیر دیگران، ایجاد مشکل برای آن‌ها، سواستفاده، زیر آب زنی، تمایل به کنترل دیگران، لذت از آزار دادن و آسیب زدن به دیگران، منفی بافی و ناامید کردن دیگران و همچنین علاقه به ورزش‌ها و فیلم‌های خشن و اکشن دارند. به طور کلی 4 زیر مجموعه دارد که هر کدام با علائم و پیامدهایی همراه است:

1. اجبارگر

این نوع از آزارگری دارای ویژگی‌های اجبارگرایانه است. این افراد معمولا نقش پلیس و قاضی را بازی کرده و راه درست و حق را برای دیگران تعیین می‌­کنند. وظیفه کنترل کردن دیگران را برعهده می­‌گیرند و مجازات‌های وحشیانه و خشن برای قانون شکنان در نظر می­‌گیرند. این افراد می­‌توانند در مقام‌های قضایی مانند بازجو یا زندان‌بان یا حتی قضاوت نیز فعالیت کنند و این روحیه آن‌ها را مناسب این کار می‌­کند.

2. سادیسم انفجاری

این نوع سادیسم دارای شخصیت مرزی است و به راحتی اسیر خشم می­‌شود. یعنی طغیان و خشم غیرقابل پیش بینی دارد و این خشم غیرقابل کنترل است، حملات ترسناک را به دنبال داشته و پس از تخلیه این احساس تحقیر فروخورده، دوباره پشیمان می­‌شود و طلب بخشش می­‌کند.

فروشگاه آرامیس

3. بی مهره (ترسو)

این نوع آزارگری دارای ویژگی‌های اجتنابی است و این افراد شخصیت ضعیفی دارند و حتما باید مورد حمایت گروهی قرار بگیرند و معمولا برای آسیب رساندن، آدم‌های ضعیف و ناتوان را انتخاب می­‌کند. کمی ترسو هستند و شخصیت ناامنی دارند.

4. سادیسم ستمگرانه و استبدادی

این افراد بسیار منفی‌باف و بدبین هستند. دیگران را تهدید و مجبور به اطاعت و تسلیم می‌کند، صحبت کردن او بسیار بٌرنده و کوبنده است، اتهام می‌­زند و تخریب می­‌کند. آن‌ها مدام عصبانی هستند و این خشم را ابراز می‌­کنند. این افراد همیشه در دید عموم خشونت خود را ابراز نمی­‌کنند و گاهی هم دور از چشم همه به فعالیت‌های مجرمانه می­‌پردازند.

سادیسم، اختلالی جنسی است؟

سادیسم یک اختلال است که در تمام ابعاد زندگی فرد بیمار جریان دارد اما معمولا بیشتر خود را به عنوان آزارگری جنسی نشان می‌­دهد و بیشترین میزان شکایت قربانیان نیز از آسیب‌های جنسی است. هر 4 زیرمجموعه بالا نیز می­‌تواند در هنگام برقراری رابطه جنسی، حتی با همسر و شریک زندگی نیز رخ دهد. سادیسم، اختلالی روانی است که در آن شخص با تحمیل درد به شریک جنسی خود تحریک شده و انگیزه‌های جنسی‌اش برآورده می‌­شود. سادیسم جنسی اغلب با مازوخیسم نیز همراه است که به معنای علاقه به آسیب دیدن بوده و تحریک جنسی بعد از دریافت درد و رابطه جنسی خشن ارضا می‌­شود.

آزارگری جنسی از کمترین میزان، یعنی آسیب رساندن‌های عاشقانه مثل گازگرفتن و زخم کردن عضوی از بدن شریک جنسی تا جراحت‌های سنگین که حتی منجر به مرگ می‌­شود متغیر است. رضایت فرد آزارگر، معمولا از تحمیل درد جسمانی به قربانی خود نیست، بلکه از رنج روحی او لذت می‌­برد.

علائم سادیسم در رابطه جنسی

-تمایل به وارد کردن درد به شیوه‌های مختلف به شریک جنسی و آسیب به اندام جنسی او را دارد.

-علاوه بر دردهای جسمانی، با تحقیر یا برخی از صحبت‌های تلخ، آزار روحی به شریک خود برساند.

-فحاشی کرده و در حین رابطه الفاظ رکیک استفاده می­‌کنند.

-به معاشقه علاقه‌ای ندارد و بلافاصله به قصد دخول وارد رابطه جنسی می­‌شود.

-استعداد خیانت دارند و ممکن است بدون پنهان کاری و پشیمانی این کار را بکنند و در عوض با تحقیر یا تهدید، همسر و شریک جنسی خود را نزد خود نگه دارند.

-تصورات و فانتزی‌های جنسی خشن دارند.

-به فیلم‌های پورن با محوریت خشونت و آسیب علاقه شدیدی دارند.

-نیازهای شریک خود را نادیده می­‌گیرد.

در حین رابطه، به حالت‌ها و ابزاری که دردناک و آسیب‌زاست علاقه مند هستند.

علل اختلال سادیسم‌جنسی چیست؟

سادیسم مانند بسیاری از اختلالات روانی، معمولا علل مشخصی ندارد اما بر اساس پژوهش‌های انجام شده، اصلی‌ترین دلیل آن را اختلالات بیولوژیکی و فیزیولوژیکی می‌دانند. برخی از فرایند شیمیایی مغز این افراد مختل است و ترشح هورمون‌هایی که به آرامش و تعادل مربوط است کاهش پیدا می‌­کند. حتی باعث آسیب به قسمت پیشانی مغز این افراد نیز می‌شود که رعایت هنجارها برای آن‌ها دشوار شده و خوی خشن پنهانی خود را نشان دهند.

البته برخی از دانشمندان معتقدند نشان دادن رفتار سادیسمی کاملا ارادی است و فرد با آگاهی کامل این رفتار را انجام می‌­دهد که خیلی قابل تایید نیست. اما دلیل بسیار مهم بروز این اختلال، تجربه‌های دردناک دوران کودکی است. حضور در فضاهای مجرمانه و خشن، مورد تجاوز قرارگرفتن در دوران کودکی، والدین خشن و آسیب زننده، داشتن فضای ناامن در دوران کودکی و همچنین نداشتن فضایی برای یادگیری تعاملات اخلاقی و انسانی، می‌تواند به مرور زمان به فرد آسیب بزند و در صورتی که هیچ مشکلی در مغز و بدن او نباشد، فرد مبتلا به این اختلال می‌شود.

آیا راهی برای درمان بیماری سادیسم وجود دارد؟

درمان سادیسم، به عنوان اختلالی با ریشه‌های عمیق در کودکی فرد، نیاز به دوره‌های طولانی درمان‌های دارویی و روان درمانی دارد. برخی از داروهای آرامبخش برای کنترل رفتارهای انفجاری و پرخاشگرانه فرد لازم است. همچنین برخی از داروهای ضداضطراب نیز برای آرام کردن درگیری‌های درونی فرد ممکن است موثر باشد.

در کنار درمان دارویی، دوره‌های کامل روان درمانی که بنابر تشخیص روانشناس، ممکن است از 10 جلسه به بالا نیز ادامه داشته باشد، می‌توانند با کشف ریشه‌های مشکل و برطرف کردن آسیب‌ها، فرد را به دوره جدیدی از زندگی‌اش وارد کنند. اما اینکه درمانی بتواند تمام مشکلات و تمایلات سادیسمی فرد بیمار را برطرف کند، به نظر دور از انتظار است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

یک دیدگاه

  1. عالی بود میخواستم بگم اینجور افراد هیچوقت درست نمیشن الان من یه دوست دارم تمام این مطلب ها که گفتید انگار از روی اخلاق اون بود
    و من مطمئنم راه درمان نداره. با سپاس از مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره