ضعف زنان بعد رابطه جنسی | علت بی حالی و یا حالت تهوع بعد از رابطه زناشویی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

برخی از زنان بعد از رابطه جنسی دچار حالاتی مانند خستگی، بی‌حالی و ضعف می‌شوند. به طور کلی خستگی و ضعف بعد از رابطه جنسی برای مردان طبیعی است ولی برای زنان این وضعیت ممکن است کمی غیرطبیعی به نظر برسد. این مسئله با تغییرات هورمونی و ترشح هورمون پرولاکتین بعد از رابطه جنسی ارتباط دارد. همچنین عوامل روانشناختی از جمله داشتن استرس و اضطراب در کنار افسردگی می‌تواند باعث کاهش انرژی در حین رابطه و پس از آن شود. با این حال دانستن اطلاعات بیشتر در ارتباط با ضعف زنان بعد از رابطه جنسی می‌تواند به بهبود کیفیت روابط و صمیمیت بین زوجین کمک کند. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

عوامل ضعف زنان بعد از رابطه جنسی

عوامل مختلفی می‌تواند در ایجاد ضعف و بی‌حالی پس از رابطه جنسی نقش داشته باشد. تعداد دفعات و مدت زمان رابطه جنسی، نوع پوزیشن جنسی، دمای محیط، وضعیت روانشناختی و… از جمله دلایلی هستند که در این مسئله تاثیر گذار می‌باشند. با این حال این مسائل در هر فردی بسته به شرایط جسمانی و روانی‌اش متفاوت است. در ادامه به علل اصلی ضعف بعد از رابطه جنسی اشاره کرده‌ایم.

1. فعالیت جنسی

فعالیت جنسی و مدت زمان رابطه می‌تواند به تنهایی عاملی برای ضعف و خستگی پس از رابطه جنسی باشد. به عنوان مثال هنگام برقراری رابطه جنسی میزان سوخت و ساز، فشار خون و ضربان قلب در بدن افزایش پیدا می‌کند و در نتیجهِ همین فعالیت، پس از اتمام رابطه جنسی بدن دچار بی حالی و ضعف می‌شود. به طور کلی هرچه این شرایط بیشتر رخ دهد ضعف و بی حالی هم بیشتر می‌شود. اما باید توجه داشت که همه افراد ممکن است این مسئله را تجربه نکنند.

2. ارگاسم و تغییرات هورمونی

به طور طبیعی ارگاسم یا ارضا شدن باعث تحلیل انرژی می‌شود. در هنگام تجربه اوج لذت جنسی، تغییراتی در بدن رخ می‌دهد که می‌تواند در ایجاد چنین شرایطی موثر باشد. ترشح هورمون پرولاکتین که بعد از ارگاسم رخ می‌دهد باعث ایجاد حس ضعف و خواب‌آلودگی می‌شود اما مدت زمان ماندگاری و تاثیر هورمون پرولاکتین کوتاه مدت بوده و بدن بعد از چند دقیقه به حالت اول برمی‌گردد.

3. ضعف زنان بعد رابطه جنسی | احساس آرامش پس از رابطه جنسی

یکی از واکنش‎های طبیعی و فیزیولوژیک انسان ایجاد احساس آرامش و رهایی از تنش پس از اتمام رابطه جنسی است. به طور طبیعی هر فردی پس از رابطه جنسی و رفع نیاز جنسی آرامش را تجربه می‌کند. طبیعی است که بعد از تجربه یک فعالیت پر تنش، بدن به آرامش نیاز دارد. برخی افراد ممکن است این احساس آرامش و راحتی را با بی حالی و ضعف اشتباه بگیرند.

4. نوع پوزیشن جنسی

انجام برخی پوزیشن‌های جنسی به انرژی و فعالیت جسمانی و جنسی زیادی نیاز دارد. در نتیجه انتخاب نوع پوزیشن به تنهایی خودش می‌تواند عاملی برای احساس ضعف و خستگی بعد از رابطه جنسی باشد.  

5. ضعف زنان بعد رابطه جنسی | افسردگی

برخی افراد ممکن است به دلیل داشتن افسردگی، پس از پایان رابطه جنسی دچار احساس بی‌حالی و ضعف شوند. افسردگی علائم روانی و جسمانی مختلفی دارد که یکی از علائم جسمانی افسردگی همین احساس ضعف و بی حالی است.

راهکارهایی برای کاهش احساس ضعف بعد از رابطه جنسی

احساس ضعف و بی حالی بعد از رابطه جنسی یک امر طبیعی است و به طور خود به خود بعد از چند دقیقه این شرایط به حالت اولیه بر‌می‌گردد. با این حال روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید تا میزان ضعف بعد از رابطه جنسی را کاهش دهید. در صورت موثر نبودن روش‌های زیر حتما مشاوره جنسی دریافت نمایید.

1. تقویت عضلات بدن

ورزش کردن منظم را فراموش نکنید. هرچه بدن و عضلات آمادگی بیشتری داشته باشد انقباضات بدن و بی حالی و ضعف کمتر رخ می‌دهد با این حال اگر پس از رابطه دچار انقباض و یا سوزش شدید بهتر است مواد غذایی دارای پتاسیم را مصرف کنید.

2. تغییر پوزیشن جنسی

پوزیشن جنسی خود را تغییر دهید. برخی از پوزیشن‌های جنسی بیشتر عضلات بدن را منقبض می‌کنند، در نتیجه پس از اتمام رابطه یا تغییر پوزیشن بدن دچار گرفتگی، ضعف و بی‌حالی می‌شود.

3. تقویت جسم و روان

به طور کلی در اغلب موارد احساس ضعف و بی حالی پس از رابطه جنسی یک فرایند طبیعی و عادی است. بیشترین عوامل مربوط به ضعف و خستگی بدن مربوط به فعالیت جنسی زیاد است. در چنین شرایطی می‌توان با ورزش کردن منظم و اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم بدن را آماده و تقویت کرد. خوردن وعده‌های غذایی سالم مانند مصرف شیرموز، خرما، آجیل خشک و… می‌تواند سبب تقویت قوای جنسی و بدنی فرد شود. همچنین به یاد داشته باشید که علاوه بر این موضوع، مسائل روانشناختی هم می‌توانند در ضعف و بی حالی بعد از رابطه جنسی نقش داشته باشند. در چنین شرایطی بهتر است استرس و اضطراب و افسردگی خود را مدیریت کنید تا سلامت روان بهتری داشته باشد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا ضعف و بی‌حالی پس از رابطه جنسی نشان دهنده بیماری است؟

در اغلب موارد ضعف و بی‌حالی بعد از رابطه جنسی امری طبیعی است و نیاز به مداخله ندارد. بهتر است به خودتان کمی فرصت دهید تا پس از چند دقیقه به حالت قبل برگردید. اما اگر این مسئله زیاد طول کشید می‌توانید به یک روانشناس متخصص در زمینه مسائل جنسی مراجعه کنید، تا با ارزیابی دقیق شرایطتان بهترین راه حل برای شما را در نظر بگیرد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره