فرزندان طلاق | زندگی بچه های طلاق دچار چه تحولاتی می شود؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

فرزندان طلاق در معرض چه آسیب‌هایی قرار دارند؟ طلاق همواره می‌تواند تاثیرات نامطلوب خود را بر تمام جنبه‌های مهم زندگی کودکان بگذارد و میزان آسیب پذیری فرزندان را افزایش دهد. نقش پدر و مادر در نحوه مدیریت شرایط و کاهش مشکلات احتمالی بسیار اهمیت دارد. در واقع لازم است که پدر و مادرها با کمک گرفتن از روانشناسان کودک و خانواده فرزندانشان را برای سازگاری با موقعیت جدید آماده کنند و نحوه برخورد با فرزندان در این شرایط را فرا بگیرند. همچنین آشنایی با مشکلات و چالش‌های رایج در بین بچه‌های طلاق به شما کمک می‌کند تا آگاهی بیشتری داشته باشید و بتوانید درک متقابلی نسبت به فرزندان خود پیدا کنید. با دریافت مشاوره طلاق می‌توانید مسائل مربوط به فرزندان خود را نیز حل و فصل نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه فرزندان طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

تحولات مربوط به روحیه فرزندان طلاق

طلاق یکی از آسیب‌های خانوادگی است که می‌تواند همه اعضای خانواده را درگیر خود کند. در این میان کودکان به دلیل ناتوانی بیشتر در هضم هیجانات منفی و درک جدایی والدین بیش از همه در معرض آسیب قرار دارند. ما در ادامه به تاثیرطلاق بر کودکان سنین مختلف اشاره کرده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات بچه های طلاق کلیک کنید.

طلاق و روحیه کودکان پیش دبستانی

کودکان در سنین پیش دبستانی نمی‌توانند درک کنند که چرا باید پدر و مادرشان جدا از یکدیگر زندگی کنند. همچنین آن‌ها می‌ترسند که یک روز والدین محبتشان را نسبت به فرزند خود دریغ کنند یا او را تنها بگذارند. این مسئله می‌تواند اضطراب و ناراحتی زیادی را در کودک برانگیزد.

طلاق و روحیه کودکان دبستانی

کودکان در این دوره خود را در مرکز جهان می‌بینند. در نتیجه اغلب فکر می‌کنند مسبب اختلافات پدر و مادرشان هستند. این مسئله باعث می‌شود در اکثر اوقات احساس گناه کنند و یا همواره نگران این موضوع باشند که نکند خطایی از آن‌ها سر بزند. احساس گناه زیاد می‌تواند به افسردگی دوران کودکی یا اختلالات خواب نظیر کابوس‌های شبانه بیانجامد.

طلاق و روحیه نوجوانان

طلاق در اکثر موارد منجر به برانگیختگی خشم نوجوانان می‌شود. آن‌ها ممکن است یک یا هردوی والدین را به خاطر جدایی سرزنش کنند. همچنین در این شرایط اغلب حساسیت بالایی از خود نشان می‌دهند و مسائل مختلف زودتر از همیشه آن‌ها را آزرده می‌سازد.

بیشتر بخوانید : تاثیر طلاق بر فرزندان

فرزندان طلاق با چه چالش هایی روبرو می شوند؟

بررسی‌های پژوهشی نشان می‌دهد که برخی از آسیب‌ها در میان فرزندان طلاق بیش از سایر افراد رایج است. با این حال متخصصین بر این باورند که طلاق لزوما منجر به بروز مشکل برای فرزندان نمی‌شود. عواملی نظیر بی توجهی والدین، مواجهه با خشونت از جانب آن‌ها و نبود آزادی برای بیان خواسته‌ها و نیازها از جمله مواردی است که می‌تواند احتمال بروز آسیب‌ها را افزایش دهد. در نتیجه شما با کمک گرفتن از یک روانشناس کودک و خانواده می‌توانید نحوه مدیریت آسیب‌ها و چالش‌های احتمالی را فرا بگیرید و به فرزندتان کمک کنید راحت تر با شرایط جدید کنار بیاید. ما در ادامه به رایج ترین مشکلات فرزندان طلاق اشاره کرده‌ایم.

1- مشکلات مرتبط با سلامت روان

بررسی‌ها نشان می‌دهد بروز مشکلات روان شناختی در فرزندان طلاق بیش از سایر افراد است. در حقیقت یافته‌های پژوهشی بیانگر این نکته هستند که فارغ از سن، جنسیت و فرهنگ، فرزندان طلاق بیش از سایر جمعیت عمومی در معرض خطر ابتلا به مشکلات روان شناختی قرار دارند. در همین راستا آمارها از شیوع بیشتر اختلال سازگاری، افسردگی و اختلالات اضطرابی در افرادی که والدینشان از یکدیگر طلاق گرفته‌اند حکایت می‌کنند.

2- مشکلات رفتاری فرزندان طلاق

مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهند که فرزندان طلاق بیش از دیگران احتمال دارد که برون ریزی‌های رفتاری از خود نشان دهند. در واقع مشکلاتی نظیر پرخاشگری، تکانشگری، اختلال سلوک و بزهکاری در فرزندان طلاق به میزان بیشتری بروز می‌یابد. با این حال در نظر داشته باشید که این مشکلات قابل پیشگیری هستند و با دریافت مداخلات به موقع می‌توانند بهبود یابند. در نتیجه در صورت مشاهده هریک از این رفتارها در فرزند خود ترجیحا از یک روانشناس متخصص در حوزه کودک و خانواده کمک بگیرید.

3- مشکلات تحصیلی

آمارها بیانگر این هستند که فرزندان طلاق بیش از سایر افراد ممکن است دچار مشکلات تحصیلی شوند و عملکرد ضعیفی از خود نشان دهند. البته تحقیقات تکمیلی نشان می‌دهند بچه‌هایی که پدر ومادرشان به طور غیر منتظره از یکدیگر جدا شده‌اند بیش از بچه‌هایی که انتظار جدایی والدینشان را داشته‌اند این چالش را تجربه می‌کنند.

4- انجام رفتارهای پرخطر در فرزندان طلاق

براساس تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر می‌توان گفت افرادی که در سنین پایین والدینشان از یکدیگر جدا شده‌اند بیشتر احتمال دارد که در رفتارهای پرخطر درگیر شوند. از جمله این رفتارها می‌توان به مصرف الکل، مواد مخدر یا روی آوردن به روابط جنسی محافظت نشده اشاره کرد.

5- عدم سازگاری با شرایط جدید

برای بسیاری از فرزندان آنچه بیش از جدایی والدین دشوار است تغییراتی است که در پی آن رخ می‌دهد چرا که در اکثر موارد باعث می‌شود کودک از یکی از والدین خود جدا شده و به یک خانه دیگر منتقل شود. همچنین در این شرایط بسیاری از کودکان باید به مدرسه جدیدی بروند و اوضاع مالی متفاوتی را تجربه کنند. همه این عوامل در کنار زندگی با والدی که خود استرس‌های زیادی را تحمل می‌کند و ممکن است به اضطراب یا افسردگی دچار باشد می‌تواند قدرت سازگاری کودک در شرایط جدید را کاهش دهد.

برای آشنایی با روش های مدیریت وضعیت کودکان طلاق در مدرسه کلیک کنید.

توصیه هایی به والدین برای مدیریت مسائل فرزندان طلاق

با توجه به مشکلاتی که در ارتباط با فرزندان طلاق گفته شد بسیاری از والدین از خود می‌پرسند که چگونه می‌توان با این مشکلات مقابله یا از آن‌ها پیشگیری کرد. در ادامه از منظر روانشناسی به ارائه چند توصیه مهم پرداخته‌ایم. برای آشنایی بیشتر با روش های تربیت فرزندان طلاق کلیک کنید.

1- فرزندان خود را برای طلاق آماده کنید

مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهند فرزندانی که به طور ناگهانی با طلاق والدین خود مواجه می‌شوند، بیش از دیگران در معرض آسیب‌های روان شناختی قرار می‌گیرند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد تا در مورد تصمیم خود با فرزندتان صحبت کرده و با در نظر گرفتن سن کودک توضیحاتی را به او ارائه کنید.

2- به کودک آزادی بیان بدهید

بسیار اهمیت دارد که زمان‌هایی را برای گفت‌وگو با فرزند خود اختصاص دهید. لازم است بگذارید کودک آزادانه احساسات خود را با شما در میان بگذارد و در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایش صحبت کند. این کار تا حد زیادی به کنترل اضطراب و رفع ابهامات کودک کمک خواهد کرد.

3- اجازه دهید کودک با هردوی شما در ارتباط باشد

جدایی کودک از والدین به خصوص در سنین پایین تا حد زیادی به دلبستگی کودک آسیب می‌زند و می‌تواند به بروز مشکلات روان شناختی نظیر افسردگی بیانجامد. در نتیجه هرگز ارتباط کودک را با والد دیگر قطع نکنید. سعی کنید شرایطی را فراهم نمایید تا فرزندتان بتواند بعضی از روزها را با پدر یا مادری که حضانت را بر عهده ندارد بگذارند.

4- از همسرتان پیش فرزندان بدگویی نکنید

بسیار اهمیت دارد که به همسر سابق خود در جایگاه والد احترام بگذارید و پیش فرزندتان از او بدگویی نکنید چرا که این کار باعث می‌شود کودک به خاطر دوست داشتن پدر یا مادر احساس گناه کند و با هیجانات متعارضی در درون خود رو به رو شود. در نتیجه سعی کنید درگیری‌ها و دعوای خود را از رابطه والد فرزندی جدا نگه دارید.

5- به موقع از یک متخصص کمک بگیرید

به رفتارهای فرزندتان توجه کنید و واکنش او را به طلاق بسنجید. اگر احساس می‌کنید با وجود همه تلاش‌ها کودک نمی‌تواند شرایط جدید را بپذیرد یا دچار مشکلات خاصی شده است بهتر است از یک روانشناس کمک بگیرید. هر چقدر زودتر بتوانید تغییرات رفتاری فرزندتان را تشخیص بدهید بهتر می‌توانید به او کمک کنید.  

سخن آخر

همان طور که در طول متن گفته شد فرزندان طلاق در معرض درگیری با مشکلات و چالش‌های مختلفی قرار دارند. اما این مشکلات اجتناب ناپذیر نیستند. شما به عنوان والدین با اتخاذ سبک تربیتی مناسب و کمک گرفتن از یک روانشناس می‌توانید میزان آسیب‌ها را تا حد ممکن کاهش دهید و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید. در نظر داشته باشید که کودکان نیاز دارند با آن‌ها صادق باشید و اجازه بدهید احساسات و افکار خود را با شما در میان بگذارند. در نتیجه میان بحران‌های زندگی، آسیب پذیری فرزندان خود را نادیده نگیرید. هرچقدر کودکان به شیوه سالم‌تری با طلاق مواجه شوند شما نیز از آرامش بیشتری برخوردار خواهید شد.

برای دریافت مشاوره در زمینه فرزندان طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا طلاق نگرفتن به خاطر فرزندان کار درستی است؟ 

طلاق نگرفتن تنها زمانی می‌تواند به نفع فرزندان باشد که شما بتوانید مشکلات خود را به شیوه‌ای سالم حل و فصل کنید و یا شرایطی بهتر از زمان متارکه برای او فراهم نمایید. برای بررسی بهتر این موضوع لازم است از یک مشاور کمک بگیرید. 

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام من و زنم یه پسر ۱۲ ساله داریم زندگیمون خوبه از نظر مالی چیزی براشون کم نزاشتم به هر حال تو هر زندگی مشکلاتی هست اینو زنم نمیفهمه اصن راضی نیست به چیزی نمیدپنم خودشو با کی مقایسه میکنه منم دیکه تو این سالا بهش سرد سدم الان سه سالی هست شاید پنج ماه یه بار با هم یه رابطه ای داسته باشیم من ادک معتقدی هستم برای همین تاحالا حتی خیانتم نکردم با اینکه خیلی فرستش بود بعد این همه سختی زنم به حای اینکه پشتم باشه تو این اوضاع مملکت گذاشته رفته میگه طلاق واقعا با ابن زن که زبون منو نمیفهمه چیکار باید بکنم؟ هر چی میگم طلاق که راه حل نیست میگه ما سالاهاست ژلاق گرفتیم فقظ رسمی نکردیم. یه راهنمایی کنید که من باید چیکار کنم که حداقل بیاد جلسه مشاوره خانواده…

    1. سلام معمولا زمانی که بحث طلاق وسط کشیده میشه اون ازدواج حداقل برای یکی از طرفین به اخر راه رسیده یا دیکه راهی برای درست شدن رابطه نمیبینه. خوب در قدم اول برای اینکه بتونیم فرد رو به حلسه درمان بیاریم از زوج مقابل که به دنبال راه حل هست می خواهیم که وارد جلسه درمان بشه تا هم راهکاری مناسب برای وضعیتش پیدا کنیم و هم راهی برای اماده کردن ایشون برای رو به رو شدن با همسرشون. با این حال مشاوره خانواده به شدت برای شما لازمه با شماره های درج شده تماس گرفته و وقت مشاوره بگیرید

  2. سلام خسته نباشید خانمیم ۳۲ ساله ده ساله ازدواج کردوم ویه دختر ۹ویه پسر ۶ساله دارم شوهرم اصلا خرجی نمیده یا اینکه اگه وسیله چیزی بگبره تموم شه بهش بگم بگیره میگه همین دو روز پیش گرفتم دوست داره هر ۴ماه یه کیسع برنج بخره وسیلهای دیگه رو بخره اصلا برامون پوشاک نمیخره محبتی نداره هر کاری میکنم دلش بدست بیارم میگه دست بکش دست از کارای بچگانه حتی با بچهاشم قهر با همه مبگه میخنده با برادرزاده هاش خواهرزاده هاش قشنگ بگو بخند بازی ولی با بچهای خودش اصلا دایم سرش تو گوشیه تادمیام باهاش حرف بزنم درد دل کن پامیشه از خونه میره بیرون یا خودشو میزنه بخواب یا میگه ببند اون فکتو بخدا ده سال تویه اتاق ۲۰ متریم همه وسایلم داغون شده برا برا خودش بهترینهرومیخاد ولی به ما که میرسه نداره تو خسیسی بنام تو فامیل هیچ وقت بدشو پیش بچهاش نگفتم همیشه باداحترام باهاش برخورد داشتم به بچهام هم یاد دادم که پدرتون احترامشو داشته باشید به احترامش بلند شید سلام درآغوشش بگیرید ولی متاسفانه بچها میگن اینم شد بابا این چه بابایه که حتی حاضر نیست باما بازی کنه … واینکه کاراش همش نامحسوس همه از کاراش خبر دارن الا من با همه مشورت میگیره الا من تا بهش شکایت میکنم میگه جنبه مشورت نداری بخدا خسته شدم خیلی سعی کردم با این رفتاراش کنار بیام ولی ننیتونم دیگه مشاوره هم نمیاد همه ی مشکل این زندگیودمنو میدونه

    1. سلام و درود به شما ، سارا عزیز این رفتارهای همسرتان به نحوی نشان از خودخواهی و بی مسئولیتی اون هست. اما برای دادن نظر دقیق تر باید ببینیم که این فرد از چه زمانی به این شکل درآمده و چه عواملی در زندگی و رابطه شما منجر به رسیدن به این نقطه شده است. فراموش نکنید که هر دردی دوایی داره پس ناامید نشید و برای تغییر اوضاع تلاش کنید. تا به امروز هر کاری کردید فایده نداشته اما قطعا کارهای دیگری هم بوده که از پسش بر می آمدید ولی هنوز انجامشان ندادید. توصیه می کنیم در این باره با متخصصین روانشناسی خانواده صحبت کنید. اون ها شما را برای غلبه بر این اوضاع به طور کامل راهنمایی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره