تربیت فرزندان طلاق

تربیت فرزندان بعد از طلاق یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر زوج قبل از تصمیم به طلاق باید به این مسئله فکر کنند. زمانی که به هر دلیلی از همسر خود جدا می‌شوید باید سعی کنید که با وجود تمام مشکلات، فرزندتان را برای یک زندگی بهتر آماده سازید. در این شرایط تمام کارها و افکار احساسی خودتان را کنار بگذارید چراکه فرزندان بعد از جدایی والدین در معرض خطر قرار می‌گیرند. با آگاهی از روش‌های صحیح تربیت فرزندان بعد از طلاق و کمک گرفتن از یک متخصص، می‌توانید فرزند خود را برای یک زندگی بهتر پرورش دهید.

 

نحوه تربیت فرزندان بعد از طلاق

تربیت فرزندان بعد طلاق اصولی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1. ارتباط فرزند با هردو والد

ارتباط فرزند با هردو والد
ارتباط فرزند با هردو والد

مهم‌ترین مسئله‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که وقتی افراد در چنین موقعیتی قرار می‌گیرند، نباید رابطه فرزند خود را با والد دیگر منع کنند و از فرزند خود به عنوان ابزاری برای سلطه یا دستیابی به اطلاعات زندگی همسر سابق خود استفاده نمایند. همسر سابقتان را از تغییرات جدید زندگیتان مطلع کنید قبل از اینکه این تغییرات را از طرف فرزندتان بشنود. پس هرگز از فرزندتان به عنوان خبرچین استفاده نکنید.

2. به وجود نیاوردن احساس گناه

به وجود نیاوردن احساس گناه
به وجود نیاوردن احساس گناه

هنگام بحث و دعوا فرزند خود را مجبور نکنید تا از یک والد طرفداری کند و در مناسبت‌هایی مثل تولد یا برنامه‌های مدرسه باهم شرکت کنید. طوری رفتار نکنید که فرزندتان خودش را مسئول و عامل اصلی این اتفاق بداند و به عبارتی در او احساس گناه به وجود نیاورید.

3. تربیت فرزندان بعد از طلاق | حفظ احترام 

تربیت فرزندان بعد از طلاق | حفظ احترام 
تربیت فرزندان بعد از طلاق | حفظ احترام 

با همسر سابق خود به این توافق برسید که در برابر فرزندتان یکدیگر را بی‌ارزش نکنید. فرزندتان را از سخن گفتن غیر‌محترمانه در مورد والد دیگر بازدارید. تحقیر والدین در برابر فرزندان به شخصیت آنان ضربه می‌زند.

4. ایجاد محدودیت‌های عادی

ایجاد محدودیت‌های عادی
ایجاد محدودیت‌های عادی

با محدودیت‌ها و قراردادهای رفتاری برای تربیت فرزندتان توافق کنید تا صرف ‌نظر از اینکه او وقتش را با کدام والد می‌گذراند، قراردادهایی چون خوابیدن، دیدن تلویزیون، استفاده از رایانه، روابط اجتماعی و سایر رفتارها تداوم داشته باشند.

5. مشارکت والدین در امور فرزندان

مشارکت والدین در امور فرزندان

با همسر خود توافق کنید که چگونه می‌توانید بهترین تصمیم‌گیری در مورد کارهایی مثل دیدار، تعطیلات یا از این قبیل کارها را عاقلانه و بدون خودخواهی اجرا کنید. اگر در مدرسه مشکلی با دوستان خود دارند یا حتی اگر دستاورد عالی داشته‌اند پدر و مادر هر دو باید به امور فرزند رسیدگی کنند. نتیجه‌گیری فوری یا محکوم کردن یکدیگر در مورد چیزی که پیش آمده اشتباه است و به جای آن باید با یکدیگر گفتگو کنند. هر دو نفر باید از تمام اتفاقات مثبت و منفی که برای فرزند پیش می‌آید آگاه باشند.

بیشتر بخوانید : تربیت کودک 

تربیت فرزندان بعد از طلاق | احساس خشونت و نارضایتی در کودکان      

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای کودکان بعد از طلاق پیش می‌آید احساس خشونت و نارضایتی در کودکان است. بسیاری از کودکان طلاق می‌گویند که از شکایت و ناله کردن والدین خود خسته شده‌اند و دیگر نمی‌توانند این وضعیت را تحمل کنند. این را بدانید که اگر رابطه شما منجر به شکست شده مقصرش فرزندتان نیست. شما او را به این دنیا آورده‌اید پس این وظیفه شماست که همه جانبه مراقب کارها و رفتارهایتان باشید تا او آسیب نبیند. مطمئن باشید اگر امروز شما کار درست را انجام دهید فرزندتان آینده خوبی خواهد داشت و شما را به خاطر کار امروزتان تحسین خواهد کرد.                                                                  

عوارض کمبود محبت در کودک بعد از طلاق

کودکانی که بعد از طلاق، شکست و طرد شدن را تجربه می‌کنند و مورد بی توجهی و بی‌حمایتی والدین خود قرار می‌گیرند، در آینده از لحاظ روحی و روانی متعادل نیستند و در مدیریت بحران‌های زندگی و رفتار‌های اجتماعی دچار مشکل می‌شوند. همچنین اکثر آنان اعتماد خود را به دیگران از دست می‌دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده، روانشناسان معتقدند ضربه‌های عاطفی در رشد و شخصیت کودک اختلال ایجاد می‌کند و این تجربه‌های سخت و غیر قابل تحمل در دوران کودکی اثرات جبران ناپذیری در بزرگسالی برای فرد به دنبال خواهد داشت. به منظور تربیت فرزندان بعد از طلاق و پیشگیری از اینگونه مشکلات ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید. 

 

بهترین روش رفتار با کودک بعد از طلاق چیست؟                    

معمولا کودکان طلاق عصبانی و گوشه‌گیر می‌شوند و نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند. این شرایط برای کسانی که درگیر طلاق شده‌اند بسیار سخت است. بهترین کار این است که به دنبال راهکارهایی باشید تا کودک با این شرایط کنار بیاید و به زندگی عادی خود ادامه دهد. می‌توانید درباره احساس خود با او صحبت کنید تا شاید او هم درباره احساساتش به شما بگوید. جوی صمیمانه ایجاد کنید تا فرزندتان صادقانه احساساتش را بازگو کند؛ اینگونه شما متوجه نگرانی‌هایش می‌شوید و می‌توانید راهکارهای بهتری را برای بهتر شدن وضعیتش انجام دهید.

نکته‌ای که وجود دارد این است که شما از همسرتان جدا شده‌اید، نه فرزندتان. این موضوع به این معنا نیست که شما را دوست ندارد اما طبیعی است که دلش برای پدر یا مادرش تنگ شود. به  فرزند خود اجازه بدهید از زمانی که با پدر یا مادرش می‌گذراند لذت ببرد. رفتار مثبتی را جلوی او از خود نشان دهید تا بداند که چقدر دوستش دارید.اگر به هر دلیلی در مدیریت رفتار با فرزند خود مشکلاتی را تجربه می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در اولین گام به یک روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه نمایید. برای دریافت مشاوره طلاق کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تربیت فرزندان بعد از طلاق ، می‌توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

چه چیزهایی را بعد از طلاق نباید به کودک گفت؟

برای تربیت فرزندان بعد از طلاق لازم نیست تمام جزییات جدایی‌تان را به کودک توضیح دهید. فقط اطلاعاتی را با او درمیان بگذارید که درک می‌کند. اجازه دهید با همسر سابقتان تلفنی یا اینترنتی در تماس باشد تا احساس بهتری پیدا کند. برای تربیت صحیح و نحوه برخورد با فرزندان بعد از طلاق، ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره