رشد خلاقیت فردی | 12 تکنیک برای رشد خلاقیت فردی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

رشد خلاقیت فردی اگر اتفاق بیفتد، زندگی را رنگارنگ می‌کند. خلاقیت در کار، درس، پژوهش و … شما را صد هیچ از بقیه افراد جلو می‌اندازد. و باعث افزایش سرعت شما در رسیدن به اهداف تان می‌شود. در واقع خلاقیت ویژگی ذاتی است که باعث موفقیت چشم گیر می‌شود. درست است که خلاقیت یک ویژگی ذاتی است؛ اما با تمرین و کوشش می‌توانید به رشد خلاقیت فردی برسید. بر اساس ویژگی های شخصیتی که دارید می‌توانید عادات روزانه خود را تغییر دهید، اهداف را در مسیر بهتری قرار دهید و فعالیت های خود را گسترش دهید. 

در واقع با رشد خلاقیت فردی با نگاه بارزتری به اطراف می‌نگریم و مسائل پیرامون را راحت تر حل خواهید کرد. در این مقاله راجع به تکنیک های رشد خلاقیت فردی توضیح داده ایم. اما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از روانشناس و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید. 

رشد خلاقیت فردی چیست؟

رشد خلاقیت فردی چیست؟

همیشه شنیده اید که رشد خلاقیت فردی تغییرات مثبتی به دنبال دارد. در صورتی که فرد از تکنیک های رشد خلاقیت استفاده کند، زندگی بهتری را تجربه خواهد کرد. برخی از افراد ادعا دارند که خلاقیت استعداد خاص و ارث محشری است که از خانواده کسب کرده اند. اما بر اساس تحقیقات خلاقیت به عنوان مهارت اکتسابی شناخته شده است که با تمرین و تکنیک های مختلف می‌توان آن را گسترش داد. در نهایت این خلاقیت باعث سبک زندگی مناسب و حل مسائل با روش های بهتری می‌شود. اما قبل از هر چیزی باید از اهداف خود با خبر باشید و از مراحل خودشناسی آگاه باشید. برای آشنایی بیشتر با اصول موفقیت کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

تکنیک هایی برای رشد خلاقیت فردی

تکنیک هایی برای رشد خلاقیت فردی

برای رشد خلاقیت فردی باید تکنیک هایی را استفاده کنید. این تکنیک ها باعث رشد و شکوفایی خلاقیت شما شده و در نتیجه در وجود شما نهادینه می‌شود. در این بخش مقاله راجع به روش های رشد خلاقیت فردی توضیح داده ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خلاقیت کودکان کلیک کنید.

? به ضمیر ناخودآگاهتان توجه داشته باشید

برای همه ما پیش آمده است که بارها زمان رانندگی، آشپزی و … افکاری سراغمان آمده باشد که سرشار از ایده باشد. اما زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که شما به دنبال ایده نیستید. حتما به ضمیر ناخودآگاهتان توجه کنید و ایده های این چنینی را گوشه ای یادداشت کنید.

? جهت رشد خلاقیت فردی، سفر کنید

سفر کردن یکی از تکنیک های رشد خلاقیت فردی است. هرچه بیشتر سفر کنید، تجربه های بیشتری کسب خواهید کرد و با ایده های نو نیز آشنا خواهید شد. با این روش سیستم شناختی شما منعطف می‌شود و به پرورش خلاقیت کمک می‌کند. 

? با افراد خلاق معاشرت داشته باشید

برای رشد خلاقیت فردی می‌توانید با افراد خلاق معاشرت داشته باشید. در این شرایط عادات جدید برای شما ایجاد می‌شود و به جنبه های مختلف ریز بینانه تر می‌نگرید. حتی در کنار این افراد حس رقابت در شما ایجاد می‌شود و به دنبال ایده های نو خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفکر خلاق کلیک کنید.

? نگرانی ها و استرس های خود را یادداشت کنید

یکی از تکنیک های رشد خلاقیت فردی، یادداشت استرس و نگرانی ها می‌باشد. با یادداشت برداری از دلنوشته های خود می‌توانید هم استرس خود را کاهش دهید و هم خلاقیت خود را افزایش دهید. در این روش می‌توانید از دست مقابل نیز استفاده کنید. مثلا اگر راست دست هستید، از دست چپ کمک بگیرید. با این حالت دو نیمکره مغز شما فعال خواهد شد و به مرور باعث افزایش خلاقیت می‌شود.

? طوفان فکری داشته باشید

طوفان فکری یکی از روش های رشد خلاقیت فردی است. در این روش باید در مدت زمان چند دقیقه بدون وقفه در مورد موضوع مدنظر خود ایده پردازی کنید. این کار ذهن شما را به سوی ایده های جدید سوق می‌دهد و باعث افزایش خلاقیت می‌شود. حتی این روش کمک می‌کند که راه حل های منفی را به سوی ایده های مثبت سوق دهید. 

? از تکنیک شش کلاه تفکر استفاده کنید

یکی از روش های رشد خلاقیت فردی، تکنیک شش کلاه تفکر است. در این شرایط باید به مسائل گوناگون نگاه عمیق تری داشته باشید. به این منظور که به شیوه ای خاص، مرحله به مرحله به مسائل می‌نگرید. و سپس هر مرحله را به شیوه ای خاص می‌پردازید. این تکنیک در افزایش ایده های جدید و خلاقیت بسیار کارآمد می‌باشد. 

? در کلاس های آموزشی شرکت کنید

برای رشد خلاقیت فردی یکی از روش ها، شرکت در کلاس های آموزشی است. پس از یادگیری و حضور در این کلاس ها، با ایده های جدید آشنا می‌شود و قدرت تجزیه و تحلیل شما نیز افزایش می‌یابد. همچنین راه و رسم دستیابی به چیزی که می‌خواهید را پیدا خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های زندگی کلیک کنید.

? برای رشد خلاقیت فردی، کنجکاو باشید

زمانی که در رابطه با تمامی مسائل کنجکاو باشید، رشد خلاقیت فردی اتفاق می‌افتد. کنجکاوی به منظور دقت و کسب اطلاعات راجع به هر چیزی است که برای شما جدید و عجیب است. فرد کنجکاو همیشه ایده های تازه در دست دارد. 

? به افزایش اعتماد به نفس بپردازید

یکی از روش های رشد خلاقیت فردی، افزایش اعتماد به نفس است. افرادی که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند، از حرف ها و قضاوت های دیگران هراس دارند. و جرات عملی کردن ایده های خود را نیز ندارند. به همین دلیل باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به سراغ نوآوری باشید. 

? خیال پردازی کنید

یکی از روش های اصلی برای رشد خلاقیت فردی، خیال پردازی است. انسان ذهنی سیال دارد و خیال پردازی وظیفه بخشی از آن است. انسان های خیال پرداز بسیار خلاق هستند و ایده های جالبی را در دست دارند. برای خیال پردازی باید راجع به موضوعات مختلف به تخیل بپردازید. 

? خواب کامل داشته باشید

برای رشد خلاقیت فردی باید خواب کاملی داشته باشید. زمانی یک فرد می‌تواند ذهن خلاق داشته باشد که خواب آلود نباشد. استراحت کامل ذهن شما را برای ایده پردازی آماده می‌کند و باعث افزایش فعالیت های خلاقانه بیشتر می‌شود. 

? داستان های تخیلی بخوانید | رشد خلاقیت فردی

برای رشد خلاقیت فردی، بهتر است به مطالعه داستان های تخیلی بپردازید. هرچه بیشتر به مطالعه داستان های خیالی و یا فیلم های خیالی بپردازید، رشد نوآوری در این زمنیه نیز بیشتر می‌شود. خودتان را جای شخصیت های خیالی قرار دهید و ایده های خودتان را یادداشت بردارید. 

پیشنهاد می شود که حتما مقاله راه های موفقیت در زندگی را بخوانید.

کلام آخر

رشد خلاقیت فردی باعث بهبود فعالیت های زندگی می‌شود. تمام تلاش خود را در زمینه های مختلف انجام دهید و به افزایش صبر و اعتماد به نفس خود پردازید. تمامی تکنیک های کاربردی را به صورت روزانه انجام دهید. با کمک از روانشناس نیز می‌توانید روش های رشد خلاقیت فردی را آموزش ببینید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رشد خلاقیت فردی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا با تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

تکنیک های رشد خلاقیت فردی شامل چه مواردی است؟

سفر کردن، خیالپردازی، خواب کامل، کلاس های آموزشی، افزایش اعتماد به نفس و … در دسته تکنیک های رشد خلاقیت فردی قرار دارند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره