اصول موفقیت تان را چک کنید | 10 اصل مهم موفقیت

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آگاهی از اصول موفقیت راهی برای پاسخ به نیاز انسان‌ها در مسیر پیشرفت است. اما معنای موفقیت بسته به هر فرد، تعریف متفاوتی دارد. اکثر انسان‌های موفق به‌جای دنبال کردن مسیرهای از پیش تعیین‌شده، خودشان مسیری به‌سوی هدف خود ساخته‌اند؛ بنابراین نمی‌توان راه کسب موفقیت را به‌صورت مراحلی مشخص تعریف کرد؛ اما می‌توان اصول کلی افرادی که توانسته‌اند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند را بررسی کرد و از آن‌ها ایده گرفت. در صورتی که در زمینه پیشرفت و موفقیت دچار سرگردانی شده‌اید، حتما از خدمات مشاوره آنلاین استفاده نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اصول موفقیت می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

معنای اصول موفقیت

طبق نظریه روان‌شناختی مزلو، نیاز به پیشرفت یکی از نیازهای بنیادین انسان‌ها است که ارضای آن باعث کسب احساس آرامشی روانی در فرد می‌گردد؛ اما موفقیت برای هر شخصی معنای منحصربه‌فردی دارد. انسان‌ها بر اساس ارزش‌هایی که بدان باور دارند، فرهنگ و خانواده‌ای که در آن پرورش‌یافته‌اند و تجربیاتی که در زندگی خود کسب کرده‌اند تعابیر مختلفی از موفقیت دارند.

از رسیدن به ثروت هنگفت، کسب درجات بالای علمی، گرفتن جایگاه بالای شغلی گرفته تا گرفتن نمره عالی در مدرسه، به دنیا آوردن فرزندی سالم و… ممکن است برای افراد مختلف به معنی اصول موفقیت در یکی از جنبه‌های زندگی باشد.

آدم‌‌های موفق کدام اصول موفقیت را در راس کار قرار داده اند؟

انواع اصول موفقیت

به طور کلی مطالعه و تحقیق در مورد زندگی افراد موفق، موضوعات زیادی را به ما در مورد اصول موفقیت شان به ما می‌آموزد. با اینکه شرایط زندگی آنها متفاوت است؛ اما همگی آنها ویژگی های مشترکی داشته اند. در این بخش به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

فروشگاه آرامیس

📌افکار بلند پروازانه

داشتن اعتمادبه‌نفس از اصول موفقیت است تا بتوانید رؤیاهایی فراتر از توان فعلی خود در نظر بگیرید، بسیار مهم است. البته باید بتوانید درجه این بلندپروازی را کنترل کنید تا رؤیاها به‌جای تبدیل‌شدن به اهدافی معقول و منطقی، به توهم‌هایی ساده‌لوحانه بدل نشوند. باید رؤیاهای خود را تبدیل به هدف کرده و برای رسیدن به آن پله‌های کوچک‌تری را در نظر بگیرید.

📌کشف علایق و استعدادها از اصول موفقیت

همیشه دنبال کردن اهدافی که علایق و توانمندی‌ها شما را در برمی‌گیرد، لذت‌بخش است. این لذت باعث می‌شود در طول مسیر موفقیت بتوان فراز و نشیب‌ها را بهتر و با آرامش خاطر بیشتری تحمل کرد. همچنین موفق شدن در کاری که به آن علاقه دارید ارزش معنوی بیشتری نسبت به اصول موفقیت در سایر امور برای شما دارد. برای رسیدن به خودباوری در روانشناسی کلیک کنید.

📌نترسیدن از تجربه شکست

افراد موفق از قبل پذیرفته‌اند که شکست‌های کوچک در مسیر اهداف بزرگ امری طبیعی محسوب می‌گردد. مهم‌ترین نکته در هنگام تجربه اصول موفقیت ، درس گرفتن از شکست و ادامه دادن اهداف است. باید به یاد داشت که شکست تنها زمانی شکست محسوب می‌گردد که باعث شود دست از اهدافتان بردارید و درجا بزنید. برای آشنایی با راه های مدیریت بحران کلیک کنید.

📌مثبت اندیشی را در اصول موفقیت خود فراموش نکنید

توماس جفرسون، سومین رئیس‌جمهور آمریکا بیان کرده است:

“هیچ‌چیزی نخواهد توانست فردی با نگرش ذهنی مثبت را برای رسیدن به هدفش متوقف کند و هیچ‌چیز نخواهد توانست به فردی با نگرش ذهنی منفی کمک کند.”

همواره دید خود نسبت به توانمندی‌ها، آینده و دنیا را مثبت نگه‌دارید و اجازه ندهید اتفاقات ناخوشایند جهان روی اهداف و افکارتان تأثیر بگذارد. این مهم، از نکاتی است که نیاز به تمرین و تلاش برای اصول موفقیت دارد.

📌زندگی در زمان حال

زندگی در زمان حال علاوه بر اینکه باعث می‌شود از افسوس خوردن در مورد نتایج گذشته و استرس داشتن در مورد نتایج آینده در امان بمانید، سبب می‌شود تا گام‌های کوچکی که در شروع برای رسیدن به هدف بزرگتان تعریف کرده‌اید را مانند یک برنامه و روتین روزانه انجام دهید. این روش کم‌کم ملکه‌ ذهن شما شده و بعد از مدتی ناگاه متوجه می‌شوید که بدون هیچ مشکلی، نیم یا بیشتر از نیمی از مسیر اصول موفقیت را طی کرده‌اید.

📌ریسک‌پذیری و خروج از منطقه امن از اصول مهم موفقیت

یکی دیگر از اصول موفقیت خطر کردن و خروج از منطقه امن است. منظور از منطقه امن وضعیتی است كه فرد از زندگی خود رضایت داشته باشد و برای ایجاد تغییر در وضعیت خود هیچ تلاشی نکند. این حالت به دلیل وضعیت تعادل هیجانی و دوری از استرس، در کوتاه‌مدت وضعیت خوشایندی به‌حساب می‌آید ولی به‌مرور و باگذشت زمان افراد را دچار نوعی رکود و افسردگی خواهد کرد.

افراد موفق همواره در جستجوی اهدافی جدید و ریسک کردن هستند و همین باعث کسب هرچه بیشتر موفقیت‌ها در آن‌ها می‌شود. برای به دست آوردن یک تفکر خلاق کلیک کنید.

اساسی ترین اصول موفقیت در هر کاری چیست؟

همان‌طور که قبل از این گفته شد، اصول موفقیت هر شخصی منحصربه‌فرد بوده و کاملاً به خود او و هدفی که در نظر گرفته، بستگی دارد. بااین‌حال اصولی کلی برای طی کردن این مسیر وجود دارد که باوجود بدیهی بودن بسیاری از آن‌ها، بازهم از چشم اکثریت مردم پنهان می‌ماند.

این اصول همچون دندانه‌های کلید موفقیت در نظر گرفته می‌شود و توجه نکردن به حتی یکی از آن‌ها به‌منزله از دست دادن یکی از دندانه‌های کلید و درنتیجه بی‌مصرف شدن سایر دندانه‌ها است.

 ✨تعیین و تعریف دقیق هدف

نوشتن اهداف اولین قدم برای تحقق بخشیدن به آن‌ها و از اصول موفقیت است. هدف رؤیایی است که برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی‌شده است و به این طریق از حیطه مسائل بالقوه وارد مسائلی واقعی شده است.

اهداف باید دقیق و شفاف انتخاب شوند. در راستای رسیدن به هدف بزرگ و نهایی طراحی‌شده باشند. همچنین باید زمان‌بندی‌شده باشند تا بتوان بعد از رسیدن به تاریخ از پیش تعیین‌شده، میزان دستیابی به آن را بررسی کرد.

برای آشنایی با راه های تقویت اراده کلیک کنید.

 ✨اصول موفقیت | تعهد داشتن نسبت به هدف

باید مسئولیت هدفی که تعیین‌شده است را پذیرفت و برای رسیدن به آن جنگید. بی‌توجهی به هدف‌های کوچک برای رسیدن به سایر امور روزمره و پشت گوش انداختن مسئولیت‌های مربوط به آن همان مانعی است که افراد موفق قدرت حل اصول موفقیت را یافته‌ و پیشرفت کرده‌اند.

✨مشاوره و راهنمایی گرفتن

کمک گرفتن از کسانی که هدفی مشابه هدف شما را طی کرده‌اند، راهی هوشمندانه برای آگاهی از سختی‌های پیش رو و راه‌های مقابله با این موانع و سختی‌ها است. درست است که اصول موفقیت هر شخص و راهی که برای رسیدن به آن انتخاب کرده منحصر به او است؛ اما ایده‌های جدید همواره از دل مسائل قدیمی به دست می‌آیند. برای رسیدن به راز موفقیت کلیک کنید.

✨اصول موفقیت | آماده کردن وسایل و ابزار لازم برای طی جاده موفقیت

در مسابقات، ابزار و وسایل هر کس یکی از عوامل تعیین‌کننده نتیجه و از اصول موفقیت اوست. این ابزار بسته به نوع هدف هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. مهارت‌آموزی، افزایش دانش، ابزار و آلات اولیه‌ کار و خیلی موارد دیگر که می‌تواند مادی یا غیرمادی باشد، برای رسیدن به آنچه هدف قرارگرفته است، باید تهیه شود.

 ✨تعادل برقرار کردن بین کار و زندگی

نباید زندگی را وقف رسیدن صرف به یک هدف یا خواسته کرد. حتی خود مسیر و جاده پیشرفت باوجود نتیجه شگفت‌انگیزی که در انتهای خود دارد، پر از زیبایی‌ها و شگفتی‌های نادر و فراموش‌نشدنی است. بنابراین از اصول موفقیت می‌توان به تعادل بین کار و زندگی اشاره کرد. برای اطلاع از راه های رسیدن به موفقیت در زندگی کلیک کنید.

 ✨شکر گذاری و جشن گرفتن برای پیشرفت های هر چند کوچک

بعد از کسب هر موفقیتی در مسیر پیشرفت، هرچقدر هم که این موفقیت کوچک باشد از خود و خالق خود تشکر کنید. طبق مطالعات انجام شده شکرگذاری دارای نتایجی مثبت بر روی عزت‌نفس و خود شکوفایی گزارش‌شده است. همچنین از اصول موفقیت نیز محسوب می‌شود.

✨دوری کردن از حواشی

یکی دیگر از عوامل موثر بر اصول موفقیت ، دوری از حواشی است. بهتر است سعی کنید تا درگیر موضوعات بی اهمیت نشوید. این مسائل انرژی شده را از بین برده و باعث خستگی می‌شوند. همچنین هیچ نتیجه ای نیز در بر ندارند. از این رو بهتر است تا حد امکان در مسیر خود مانده و به حاشیه توجه نکنید.

✨برنامه ریزی

همچنین از اصلی ترین اصول موفقیت می‌توان به برنامه ریزی اشاره نمود. افراد باید برای کارها و اهداف خود برنامه ریزی داشته و تلاش کنند تا به آنها پایبند بمانند. در واقع برنامه ربزی چشم انداز بهتری به افراد در مورد برنامه هایشان می‌دهد.

✨تغییر کردن

یکی از اصول موفقیت این است که از تغییر نترسید. باید در برخی شرایط تغییر کرده تا بتوانید شرایط را نیز تغییر دهید. با اینکه اینکار دشوار است و نیاز به زمان دارد. اما بهتر است بر روی برخی از عادات خود کارکرده و آنها را تغییر دهید.

✨دوری از حواسپرتی ها

در مسیر اصول موفقیت عوامل مزاحم زیادی وجود دارند که حواس ما را پرت کرده و همچنین منحرف می‌سازند. از این رو بهتر است آنها را شناسایی نمود و از آنها دوری کرد. برای مثال شبکه های اجتماعی یکی از این عوامل هستند که روزانه وقت و انرژی زیادی را از ما می‌گیرند.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک کنید.

موانع اصول موفقیت

موانع اصول موفقیت

علاوه بر اصول موفقیت، باید موانعی که در این راه وجود دارند را نیز شناسایی نمود. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با موانع موفقیت کلیک کنید.

عدم اعتماد به نفس

تنبلی و سهل انگاری

انتظارات غیرواقعی و رویاپردازی

انضباط و استمرار نداشتن

عدم تمرکز کافی

تاب آوری پایین

ترس

مسئولیت پذیر نبودن

سخن پایانی

به طور کلی این موضوع را در نظر داشته باشید که موفقیت موضوعی نیست بشود یک شبه به آن رسید و یا یادگیری اصول آن به معنی موفق شدن است. افراد باید با توجه به شرایط خود در مورد اصول موفقیت تلاش کرده و به اهداف خود برسند. از آنجایی که عدم موفقیت می‌تواند آسیب های زیادی را به افراد وارد کند؛ بهتر است در این مورد حتما از یک روانشناس نیز کمک گرفته و با او مشورت نمایند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اصول موفقیت می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره