رفتار با افراد در حال ترک

آیا می دانید رفتار با افراد در حال ترک چگونه باید باشد و چه اهمیتی در ادامه ترک اعتیاد دارد؟ ترک اعتیاد یک کار بسیار سخت برای افراد معتاد است و مشکلات ناشی از آن به قدر کافی آنان را تحت فشار می‌گذارد. در این میان نحوه رفتار اطرافیان می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در ادامه مسیر و موفقیت و یا بازگشت به اعتیاد داشته باشد. با آگاهی از نحوه رفتار با افراد در حال ترک و کمک گرفتن از یک فرد متخصص می‌توانید آنان را در این مسیر سخت یاری کنید و کیفیت زندگی خود و فرد معتاد را تا حد بسیار زیادی ارتقا دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 

بیشتر بخوانید : رفتار با معتاد

رفتار با افراد در حال ترک

برقراری ارتباط با فرد معتاد و خانواده اهمیت بسیار زیادی دارند چراکه باعث می‌شوند نتایج بهتری نسبت به آنچه انتظار دارید به دست بیاورید. ارتباط برقرار کردن با جوانی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده می‌تواند سخت باشد. به خصوص اگر شرایط به گونه‌ای باشد که مجبور باشید از اعتیاد او حمایت کنید و رفتارهای ناخوشایند فرد معتاد را تحمل نمایید. فرد معتاد شرایط خود را با انکار مشکلات و دروغ گفتن به اطرافیان وخیم‌تر می‌کند. اما مهم است که شما با رفتار صحیح خود او را در این مسیر یاری کنید. 

1. با بیماران معتاد مهربان باشید

به فرد معتاد اثبات کنید که برایتان مهم است و ارزش دارد. با او با مهربانی و دلسوزی و نه با ترحم برخورد کنید چون افراد معتاد از ترحم متنفرند. رفتار مهربان با فرد معتاد رمز تعامل موثر با اوست. اعتیاد در جامعه چنان مایه بدنامی شده است که بیماران انتظار هر نوع توهین، تحقیر و یا رفتار غلطی را از دیگران دارند. آن‌ها به طور ناخودآگاه خودشان منتظرند که خانواده و آشنایان‌شان آن‌ها را ترک کنند. شما می‌توانید با برخورد خوب با فرد معتاد، احساس ارزشمند بودن و مهم بودن به او بدهید. این رفتار با افراد در حال ترک باعث می‌شود او برای بخشیده شدن و کنار گذاشتن اعتیاد ترغیب شود.

2. با او حرف بزنید و گوش شنوا برای حرف‌هایشان داشته باشید

اگر فرد معتاد ببیند شما برای شنیدن حرف‌هایش گوش شنوایی دارید، حتما به سمتتان می‌آید. شما باید صحبت‌های آن‌ها را بدون قضاوت کردن گوش دهید. آنان باید بتوانند با اطمینان و بدون ترس احساسات خود را با شما در میان بگذارند. حتی اگر کار اشتباهی انجام داده باشد نیز حتما دلیلی برای گرایش به مواد مخدر داشته است. با روان شناس متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید تا بتوانید بهتر با آن‌ها برخورد نمایید. با شنیدن حرف‌های او می‌توانید بهتر درکش کنید و در نتیجه ارتباط موثرتری برقرار نمایید. 

3. رفتار با افراد در حال ترک | به حرف‌هایتان عمل کنید

وقتی با فرد معتاد در حال مکالمه هستید به خوبی حواستان را جمع کنید که چه می‌گویید. شما باید منظور خود را به طور صریح و روشن بیان کنید. اگر این کار را انجام دهید فرد دچار سوتفاهم نمی‌شود و به درستی می‌داند که چه انتظاری از او دارید. همچنین پای حرفتان بایستید تا تاثیر بهتری به روی فرد معتاد بر جا بگذارد.

4. نگرانی و محبت خود نسبت به فرد بیمار را نشان دهید

فردی که به اعتیاد دچار شده بیشتر از هر کس دیگری نیاز به دوست داشته شدن دارد. باید به او بفهمانید که با وجود تمام مشکلاتی که دارد هنوز برای شما قابل احترام است. اگر در درون قلبتان هیچ عشقی نسبت به او نیست یا نمی‌توانید محبتی به او ابراز کنید، حداقل نشان دهید که می‌خواهید بهترین اتفاق‌ها برایش رقم بخورد. البته توجه داشته باشید که منفعلانه رفتار کردن و سوختن و ساختن با این مساله متفاوت است.

در کنار همه رفتارهای مثبت باید به او نشان دهید که هیچ جوره با اعتیادش کنار نمی‌آیید. به قوانینی که برای خودتان گذاشته‌اید پایبند باشید. بهتر است یک سری تنبیه روانی برای اعتیاد فرد در نظر بگیرید تا متوجه شود حد و مرزهایی که برایش می‌گذارید تو خالی نیستند.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد  

5. رفتار با افراد در حال ترک | با او همراه شوید

البته که انگیزه شما برای ایجاد هر تغییری در زندگیتان بیشتر از فرد معتاد است اما اگر او ببیند که شما هم مشتاق اطلاح رفتارهای منفی خود هستید و تاثیر مشاوره در بهبود حالتان را حس کند، انگیزه بیشتری برای رفتن به جلسات مشاوره پیدا می‌کند. او مانند کسی است که برای رسیدن به هدف خود یک هم پا و هم مسیر پیدا کرده است. می‌توانید در جلسات مشاوره او را همراهی کنید تا احساس کند شما در راه تغییر از او حمایت می‌کنید. 

6. به نظر او اهمیت دهید

باید به فرد معتاد این را بفهمانید که با مصرف مواد مخدر در خانه به هیچ وجه کنار نمی‌آیید. اما در عین حال خوب است که درباره روش‌های ایجاد این نوع تغییرات کمی انعطاف به خرج دهید. بیمار در شرایطی است که تاب و تحمل دستور شنیدن را ندارد. پس در رفتار با افراد در حال ترک طوری برخورد کنید که او احساس کند شما در حال کمک هستید نه اینکه حکم می‌کنید چه کاری را انجام دهد.

بیشتر بخوانید : نقش خانواده در ترک اعتیاد  

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

رفتار صحیح با افراد در حال ترک چه کمکی به آن‌ها می‌کند؟

بیماران درگیر اعتیاد خود نیز از این مساله خجالت می‌کشند. ترس از دستگیر شدن توسط نیروهای پلیس یکی از بزرگ‌ترین موانعی است که او را از کمک گرفتن از اطرافیان منصرف می‌کند. باید راه صحیح صحبت با فرد معتاد را یاد بگیرید تا بتوانید به او کمک کنید. اگر حتی پیشنهاد شما برای کمک را رد کرد، می‌توانید برای بهبود شرایطش خودتان از مشاوران و روانشناس‌ها کمک بگیرید. وقتی که فرد معتاد روحیه بهتر و تغییر در شما را ببیند، احساس می‌کند که تغییر غیرممکن نیست و تشویق می‌شود تا اعتیاد خود را کنار بگذارد.

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام یکی از نزدیکان اعتیاد دارد بارها او را وادار کردم به همراهی با ترک اعتیادش،وکمک کردن ولی تن نمی‌دهدکه معتاداست، آیا به زور میتوان او را وادار کرد چون خانم هست

    1. سلام لیلا عزیز، برای ترک اعتیاد اولین چیزی که مهمه و باعث موفقیت ترک میشه خواست و اراده خود بیمار هست. ایشان تا زمانی که خودشان باور به درمان و نیاز به تغییر شرایط نداشته باشن نمی توان انتظار بهبودی کرد. در این مدت مسائلی مسلما پیش آمده که باعث بدتر شدن شرایط و عدم اطمنیان بین او با اطرافیان گشته. حتما لازمه برای بازسازی اعتماد از دست رفته و رسیدن به بهبودی و سلامت کامل از مشاوره های خانواده و مشاوره های اعتیاد استفاده کنید. با شماره های درج شده تماس گرفته و از کمک های متخصصین ترک استفاده نمایید.

  2. من ۱۳ سالمه داداشم مواد مصرف میکنه اعتیاد نداره اما خشن و عصبی شده و خیلی زود پرخاشگری میکنه یا گاهی اوقات با زنش دعوا میوفته و اونو میزنه خیلی ناراحتم که نمیتونیم هیچ کاری بکنیم هیچ کاری شما پیشنهادی دارید ؟؟ ممنون میشم اگه بهمون اطلاع بدید

    1. سلام آوینا عزیز ، این رفتار برادرتون به خاطر موادیه که مصرف میکنه و این رو احتمالا شما بهتر از خیلی های دیگه ای که برادرتون رو نمیشناسن میدونید. همینطور باید بدونی که ترک اعتیاد کار اسونی نیست و کمک و حمایت خانواده خیلی اهمیت داره. شما میتونید مطالبی که در مورد اعتیاد هست رو به بقیه خانواده هم معرفی کنید تا آگاهی شون نسبت به مواد مخدر بالا بره و بتونن تصمیم و رفتار مناسب در قبال برادرتون بگیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره