دعوا با همسایه | 6 راه جلوگیری از دعوا با همسایه

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

دعوا با همسایه معمولا در تمامی واحدهای ساختمانی مشاهده شده است. به دلیل اختلاف فرهنگ ها، سر و صدا ها، عدم رعایت قوانین ساختمان و … این اتفاق بسیار زیاد رخ می‌دهد. در شرایطی با وجود همسایه بد دعوا تمامی ندارد. اما در بسیاری از موارد نیز تنها یک بار دعوا مشکلات را حل می‌کند.

برای جلوگیری از دعوا با همسایه در اقدام اولیه باید روش ها و مهارت کنترل خشم را آموزش ببینید. رفتار منطقی این است که حرمت همسایه داری باید رعایت شود. بنابراین باید رفتار مناسب داشته باشیم. و در کمال آرامش مشکل خود را ابراز کنیم.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

دعوا با همسایه چیست؟

دعوا با همسایه چیست؟

یکی از معضلات جامعه امروزی، ساختمان های پر همسایه و مجتمع های مسکونی است. به این فکر کنید که در یک آپارتمان 12 واحده زندگی می‌کنید. که جمعیت هر واحد 4 نفر است. به خودی خود 4 نفری که در یک خانه در حال سکونت هستند با یکدیگر متفاوتند. چه برسد به اینکه 48 نفر آدم با ویژگی های شخصیتی متفاوت در حال زیستن هستند.

با وجود فرهنگ های متفاوت، تربیت غیر همسان، سنت های جدا و … همسایه ها بر سر هر اتفاقی در ساختمان دعوا خواهند کرد. بنابراین دعوا با همسایه در ساختمان های پر جمعیت بسیار زیاد است. و تقریبا همه افراد با چنین موقعیت هایی مواجه شده اند. برای جلوگیری و کاهش این اتفاقات حتما باید روش های کنترل خشم را آموزش ببینید. جهت آموزش نیازمند یاری سبز روانشناس هستید. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

دلایل دعوا با همسایه

دعوا با همسایه به خودی خود اتفاق زیبایی نیست. اما از طبیعی بودن این اتفاق نمی‌توان صرف نظر کرد. دلایل زیاد و منطقی وجود دارد که باعث بروز خشم و دلیل دعوا با همسایگان می‌شود. که در این بخش مقاله راجع به آن صحبت کرده ایم.

? اختلاف فرهنگی

یکی از دلایل دعوا با همسایه، اختلاف فرهنگی است. زمانی که جمعیت زیادی از افراد با فرهنگ مختلف در یک محیط زندگی می‌کنند؛ دعوا نیز افزایش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل خشم کلیک کنید.

? سر و صدا | دعوا با همسایه

سلب آرامش و آسایش همسایه یکی از دلایل دعوا با همسایه است. زمانی که همسایه وقت و بی وقت سر و صدا داشته باشد، به مرور آرامش دیگران سلب می‌شود. اگر با تذکر همسایه گرامی صدای خود را کم نکرد؛ دعوا پیش می‌آید.

? عدم رعایت قوانین

تمامی ساختمان ها قوانین مخصوص به خود را دارند. اگر یکی از همسایه ها این قوانین را عمل نکند و زیر پا بگذارد، قطعا دعوا با همسایه پیش خواهد آمد.

? عدم پرداخت فیش | دعوا با همسایه

معمولا تمامی ساختمان ها قبض و شارژ مشترک دارند. حال اگر یکی از همسایه ها در پرداخت این قبض ها دچار مشکل شود معمولا اختلاف پیش می‌آید. بنابراین برای جلوگیری از دعوا با همسایه حتما پرداخت قبوض را جدی بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل عصبانیت کلیک کنید.

? عدم حفظ حریم شخصی

فضولی در زندگی دیگران بین همسایگان در نهایت مساوی با دعوا با همسایه است. دخالت در زندگی دیگران و سرک کشیدن در روند زندگی همسایه، کار عاقلانه ای نیست.

برای آشنایی با راه های تقویت روابط اجتماعی کلیک کنید.

راه های جلوگیری از دعوا با همسایه

راه های جلوگیری از دعوا با همسایه

همانطور که از دلایل دعوا با همسایه مطلع شدید، باید روش های جلوگیری از دعوا با همسایگان را نیز آموزش ببینید. در این روش ابتدای کار کسب مهارت کنترل خشم است. در این بخش مقاله راجع به راه های جلوگیری از دعوا با همسایه صحبت کرده ایم.

پیشنهاد می‌شود حتما درباره نحوه مدیریت بازخوردهای منفی نیز بخوانید.

? در کمال آرامش موضوع خود را بیان کنید | دعوا با همسایه

یکی از راه کارهای جلوگیری از دعوا با همسایه، بیان موضوع در کمال آرامش است. با صبر و حوصله در موقعیتی مناسب که آرامش دارید؛ مشکل خود را به همسایه گوشزد کنید. در این شرایط هم خشم خود را کنترل کرده اید و هم بدون دعوا با همسایه مسائل را در میان گذاشته اید.

? رفتارهای بد همسایه را به مدیر ساختمان گزارش دهید

اگر صحبت های با ملایمت شما باعث کاهش خطاهای همسایه نشد، حتما موضوع را با همسایه در میان بگذارید. در صورتی که مدیر ساختمان دارید؛ حتما به او گزارش دهید تا از جانب تمام همسایه ها مشکل را به او گوشزد کند.

? اگر همسایه شما مستاجر است، به صاحب خانه بگویید

دعوا با همسایه روش های زیادی برای جلوگیری دارد که یکی از آنها، گزارش به صاحب خانه است. اگر با گوشزد های فراوان باز هم همسایه شما رعایت نکرد، حتما به صاحب خانه گزارش دهید. تا قوانین ساختمان را به او بیان کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه همسایه آزاری کلیک کنید.

? اندکی تحمل کنید | دعوا با همسایه

همیشه تحمل و صبر از روش های جلوگیری دعوا با همسایه است. معمولا همسایگان زیادی تحمل بالایی دارند و هر مشکلی را به دعوا تبدیل نمی‌کنند. بنابراین صبر پیشه کنید. شاید همسایه شما با مشکل بزرگی روبرو است که به مرور حل می‌شود.

? اگر بسیار اذیت می‌شوید، نقل مکان کنید

از دیگر روش های جلوگیری از دعوا با همسایه می‌توان به تعویض محل زندگی اشاره کرد. اگر همسایه شما فردی بد اخلاق و دچار شخصیت ضداجتماعی است؛ برای آسودگی خاطر خود و خانواده حتما محل زندگی را تغییر دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با همسایه کلیک کنید.

? از روانشناس کمک بگیرید

گاه برای جلوگیری از دعوا با همسایه، باید روش های کنترل خشم را آموزش ببینید. در این شرایط روانشناس به شما روش های مهم و کاربردی کنترل خشم و عصبانیت را آموزش می‌دهد تا با هر چالش و مسائلی از خود واکنش هیجانی نشان ندهید.

کلام آخر

همه ما حداقل یکبار شاهد دعوا با همسایه بوده ایم. اما اگر خود شما فرد روبروی دعوا هستید؛ حتما برای کنترل خشم خود از روانشناس کمک بگیرید. اگر خشم خودتان را کنترل نکنید و با هر رفتاری واکنش بد نشان دهید، در زندگی خود نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. بنابراین جهت آرامش خود حتما از روانشناس کمک بگیرید.

مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دعوا با همسایه می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره