اهمیت گذشته همسر بر زندگی زناشویی

اهمیت گذشته همسر را نباید نادیده گرفت و همچنین نباید آن را ملاک قرار داد. رفتارهای آدم دارای الگویی تکرار شونده است، اما به این معنی نیست که قابل تغییر نیستند. خیلی اوقات گذشته همسرتان بر شما و زندگی‌تان تاثیر دارد و مخفی کاری چنین مواردی دیر یا زود به زندگی مشترک‌تان آسیب خواهد زد. بنابراین اگر چیزی را از همسرتان مخفی می‌کنید و یا متوجه مسائلی شده‌اید که رابطه‌تان را تحت تاثیر قرار داده؛ حتما باید به دنبال راهی برای حل این مساله داشته باشید، چرا که نادیده گرفتن گذشته همسرتان هیچ کمکی نمی‌کند و بهتر است برای پاسخ به سوالات خود راهی بیابید.  درادامه به جوانب مختلف اهمیت و تاثیر گذشته همسر پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید : ازدواج موفق 

اهمیت و تاثیر گذشته همسر بر ازدواج و روابط زناشویی

کنجکاوی درباره گذشته همسرمعمولا در اوایل رابطه به منظور شناخت یکدیگر صورت می‌گیرد. چرا که باور بر این است که آدم‌ها رفتارهای گذشته‌شان را تکرار می‌کنند، یعنی اگر خانم یا آقایی در گذشته با آدم‌های زیادی در ارتباط بوده، یعنی در آینده نیز به دنبال تنوع است و نمی‌توان به او اعتماد نمود. گاه این گذشته برای زنان یا مردان قابل هضم نبوده و دائم رابطه آن‎‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. باید بدانید گذشته همسرتان اهمیت دارد و باید در اوایل رابطه‌تان حتما در مورد آن صحبت نمایید و به یک نقطه نظر مشترک برسید. در ادامه سوالاتی که معمولا برای زوج‌های جوان و گاه حتی زوج‌هایی که سال‌ها از ازدواج شان گذشته پیش می‌آید را مطرح کرده‌ایم.

چه زمانی باید به نامزد یا همسرم درباره گذشته ام بگویم؟

آیا همه حقیقت را باید به او بگویم؟ (مقاله گفتن گذشته به همسر یا خواستگار را بخوانید)

چطور گذشته ام را از او مخفی کنم؟

چقدر از حقیقت را توضیح دهم؟

چطور بگویم که رابطه خراب نشود؟

گدشته همسرم آزارم میدهد چطور باهاش کنار بیام؟

اگر شما هم در ارتباط با همسر یا نامزدتان دچار این قبیل افکار شده‌اید، بهتر است هر چه زودتر از کمک‌های زوج درمانگران استفاده نمایید. چرا که آینده و حال رابطه شما تا حد زیادی تحت تاثیر رفتارها و پاسخ‌هایی است که به این سوالات می‌دهید. خیلی اوقات ترس و دروغ ناشی از گذشته موجب بر هم خوردن رابطه و حتی ازدواج می‌شود. متخصصان به شما کمک می‌کنند تا معیارهای‌تان را بازسازی کرده و به شناخت دقیق از خودتان و آنچه که به شما آرامش می‌دهد، برسید.

مردان و زنان درباره گذشته همسرشان چطور فکر می کنند؟

دیدگاه مردان و زنان درباره گذشته همسرشان با هم تفاوت‌هایی دارد. معمولا برای زنان مهم است که همسرشان با هیچ کس رابطه عاطفی عمیقی برقرار نکرده باشد، البته به این معنی نیست که روابط آزاد را تایید کنند نه؛ بلکه به این معنی است که احساس  و عواطف همسرشان اهمیت بیشتری برای‌شان دارد، اما زنان نیز مانند مردان دوست دارند جسم همسرشان تنها متعلق به آن‌ها بوده و حتی در گذشته تجربه‌ای نداشته باشند. با این حال طبق نظرسنجی‌های انجام شده خانم‌ها اهمیت چندانی به گذشته همسرشان نمی‌دهند و یا ترجیح می‌دهند اطلاعی درباره آن نداشته باشند، چرا که خود اغلب باور دارند که مردان خواه یا ناخواه قبل ازدواج روابطی برقرار کرده‌اند.

در مقابل مردان به دنبال همسری هستند که در گذشته نه تجربه روابط عاطفی و نه تجربه روابط جنسی را نداشته باشد. چرا که در جوامع سنتی مثل ایران از گذشته، زنان پاکدامن و عفیف به عنوان همسری مناسب انتخاب می‌شدند. در حالی که چنین تعریفی برای مردان نبوده و چند همسری گاه مورد تایید جامعه نیز بوده است. اما در این روزگار با الگوبرداری‌هایی که جوانان از کشورهای غربی دارند، تا حد زیادی این تفکرات دچار تغییراتی شده است. در نهایت هنوز هم عقاید و باورهای مختلفی در جامعه نسبت به روابط قبل و بعد از ازدواج وجود دارد که در مورد هر زوج باید دید که کدام دیدگاه غالب است و با توجه به آن تصمیم گیری و رفتار کرد.

درباره گذشته خود چقدر باید صداقت داشته باشیم؟

اینکه چطور متوجه گذشته و روابط قبلی همسرمان بشویم در واکنش ما تاثیر دارد. اگر همسر شما قبل از ازدواج در این باره با شما صحبت کرده باشد، در واقع به شما حق انتخاب داده که خودتان تصمیم بگیرید با این شرایط با او زندگی کنید یا نه. شاید این انتخاب برای شما سخت بوده باشد و بعد از ازدواج هم ذهن شما را درگیر کرده باشد، اما با این حال تصمیمی است که خودتان گرفته‌اید. قبول این رابطه با این شرایط تصمیم خودتان بوده است. خودتان تصمیم گرفتید با این فرد وارد رابطه زناشویی شده و عشق را تجربه کنید.

اما اگر همسر شما در مورد روابط قبلی‌اش به شما چیزی نگفته باشد و بعد از ازدواج متوجه شوید، تبعاتی در پی خواهد داشت. اگر اطرافیان درباره روابط قبلی‌اش چیزی بگویند شرایط کمی پیچیده می شود. اول باید بدانید که اگر فرد دیگری این موضوع را مطرح کرده با چه قصدی بیان کرده است.

شاید قصد او تنها خراب کردن رابطه‌تان با همسرتان باشد. در این حالت ممکن است در وهله اول احساس کنید همسرتان شما را فریب داده و یا ممکن است تصور کنید از این پس نمی‌توانید به او اعتماد کنید. به صداقت او شک کنید یا از او طلبکار شوید که چرا تمام حقیقت را برای شما بازگو نکرده است. 

با همه این ها، توجه داشته باشید که آیا شما می خواهید او را به خاطر گذشته‌اش بازخواست کنید یا در کنار او طعم آرامش را بچشید. می‌توانید در این باره از کمک مشاور نیز بهره مند شوید تا بتوانید افکار منفی تان را سازماندهی کرده و تصمیمی مناسب بگیرید.

پیشنهاد‌میکنیم مقاله ازدواج با دختری که دوست پسر داشته را بخوانید.

اهمیت گذشته همسر و تاثیر آن بر آینده

اگر گذشته همسرتان بر زندگی مشترک‌تان تاثیر گذار باشد، در این صورت می‌توان گفت گذشته او اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال فردی که قبل از ازدواج رابطه‌های زیادی داشته، ممکن است بخواهد در آینده هم همین روند را پیش بگیرد و یا دچار بیماری آمیزشی شده باشد. در این صورت این گذشته در زندگی شما تاثیر می‌گذارد و اتفاقا مشکل آفرین هم هست.

اما در صورتی که هسمرتان کاملا متعهد باشد و به دنبال دوستی‌های خارج از رابطه‌اش نباشد، پس راحت‌تر می‌توانید گذشته را نادیده بگیرید و به حال و آینده فکر کنید. یعنی در این صورت رابطه ای بر پایه اعتماد و صمیمیت خواهید داشت. اما باز هم در نظر داشته باشید که کنار آمدن با گذشته همسر کار سختی است و ممکن است ازدواج را به خطر اندازد.

اگر متوجه مساله از گذشته همسرتان شده‌اید که شما را آزار می‌ده باید به دنبال راهکاری برای فهمیدن صداقت او باشید. اگر هنوز ازدواج نکرده‌اید  بهتر است برای شناخت همسر آینده‌تان به خود زمان دهید و از مشاوره پیش از ازدواج استفاده نمایید. و اگر ازدواج کرده‌اید حتما مقاله کنار آمدن با گذشته همسر را مطالعه نمایید.

به عنوان مثال می‌توانید از طریق آشنایی با او به شناخت مناسب و لازم قبل از ازدواج برسید. اما اینکه آیا شناخت شکل گرفته درست است یا نه باید شخصیت او را در ابعاد مختلف بررسی کنید. برای این هدف باید زمان زیادی صرف کنید و مهارت کافی داشته باشید. بنظر می رسد مشاوره پیش از ازدواج برای این امر مناسب باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اهمیت گذشته همسر در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا باید تمام گذشته خودم را برای همسرم توضیح دهم؟

لازم است که هر دو طرف ازدواج در زندگی مشترک با یکدیگر صداقت داشته باشند. صمیمیت و صداقت دو عنصر اصلی ازدواج است. توجه داشته باشید که بازگو کردن تمام اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است در بسیاری از موارد می تواند تاثیر منفی به روی اعتماد شما بگذارد. بنابراین بهتر است تنها آن قسمت از گذشته خود را برای همسرتان بازگو کنید که تصور می کنید به روی زندگی مشترک شما با او تاثیر گذار است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره