کنجکاوی جنسی کودکان

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

کنجکاوی جنسی کودکان به شرایطی گفته می‌شود که کودک از اندام تناسلی خود آگاه شده و در مورد تفاوت‌های بین زن و مرد سوال می‌پرسد. این در حالیست که بسیاری از پدر و مادرها نمی‌دانند که در برابر سوال‌های جنسی کودکان چه جوابی باید بدهند. آن‌ها ممکن است هرگونه رفتار جنسی از سوی کودک را به شدت تنبیه کرده یا آن را نادیده بگیرند.

این مسئله می‌تواند منجر به بروز آسیب‌های روانشناختی در سنین بعدی شده و کنجکاوی کودکان را بیش از پیش تحریک کند. با آگاهی از نحوه صحیح برخورد با کنجکاوی جنسی کودکان و کمک گرفتن از یک فرد متخصص می‌توانید بهترین واکنش را به کنجکاوی فرزندتان نشان دهید و از بروز مشکلات احتمالی آینده پیشگیری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید. 

 

کنجکاوی جنسی کودکان

کنجکاوی جنسی در کودکان اولین بار در سنین 3 تا 6 سالگی اتفاق می‌افتد. در این بازه زمانی کودک در مورد اندام‌های جنسی خود کنجکاو می‌شود و به تفاوت بین زن و مرد بیشتر توجه می‌کند. همچنین در این زمان بسیاری از بچه‌ها در مورد نحوه تولد فرزند از شکم مادر سوال می‌پرسند. این کنجکاوی در سنین 6 الی 10 سالگی ادامه می‌یابد اما شکل متفاوتی به خود می‌گیرد.

در واقع در این دوران کودکان کنجکاوی جنسی خود را به بازی‌هایشان منتقل می‌کنند و از همین رو مسئله ” دکتر بازی” بیش از هر زمانی در سنین 6 تا 10 سال رواج دارد. آن‌ها در جریان کشف اندام تناسلی خود ممکن است به تحریکات جنسی نیز پی ببرند اما این مسئله اغلب امری گذرا و اتفاقی است. در واقع آنچه که کودکان را به بحث و تجارب جنسی علاقه‌مند می‌کند، علاقه به کشف ندانسته‌هاست نه انگیزه جنسی برای برقراری رابطه با جنس مخالف. برای آشنایی بیشتر درباره روش‌های تربیت جنسی کودکان کلیک کنید.

 

کنجکاوی جنسی کودکان | انجام چه رفتارهایی نرمال محسوب نمی‌شود؟

با در نظر گرفتن کنجکاوی به عنوان یک امر طبیعی در فرایند رشد روانی- جنسی، بروز برخی رفتارها نظیر سوال پرسیدن در مورد مسائل جنسی یا تلاش برای لمس و کشف اندام‌های جنسی خود امری طبیعی محسوب می‌شود. اما برخی بچه‌ها ممکن است رفتارهایی از خود نشان دهند که از نظر رشدی و در مقایسه با همسالانشان بهنجار نیست و باید مورد توجه یک متخصص قرار بگیرد. از جمله این رفتار ها می‌توان به تلاش برای انجام عمل جنسی با همسالان، تلاش برای پنهان کاری این عمل و رسیدن به رضایت و لذت از طریق لمس جنسی فرد دیگر اشاره کرد.

برای آشنایی با پاسخ مناسب در برابر سوالات کودک درباره نوار بهداشتی کلیک کنید.

نحوه برخورد با کنجکاوی جنسی کودکان

نحوه برخورد با کنجکاوی جنسی کودکان می‌تواند تاثیر بسزایی در سلامت روان او داشته باشد. به طوری که تنبیه‌های شدید می‌تواند او را نسبت به مسائل جنسی شرطی کرده و حتی در آینده بر عملکرد جنسی او تاثیر بگذارد. در ادامه به توصیه‌هایی برای داشتن برخورد مناسب با کنجکاوی جنسی کودکان اشاره کرده‌ایم:

1- هیجانات خود را کنترل نمایید

ممکن است با دیدن اینکه فرزند کوچک شما به اندام تناسلی خود دست می‌زند یا در مورد آن سوال می‌پرسد بسیار شوکه شوید. در همین راستا بسیار اهمیت دارد که هیجانات منفی خود را کنترل کرده و با ترس، وحشت یا خشم و نفرت به فرزندتان پاسخ ندهید. در واقع قدم اول این است که بتوانید برای رویارویی با این مسئله آمادگی پیدا کرده و واکنش‌های شدید خود را کنترل کنید. چرا که این مسئله می‌تواند باعث تشدید هرچه بیشتر کنجکاوی فرزندتان شده و آسیب بیشتری به او وارد نماید. برای جلوگیری یا از بین بردن این رفتار مقاله دست زدن کودک به اندام تناسلی را بخوانید.

2- در مورد خصوصی بودن اندام‌های جنسی به کودک توضیح دهید

برای کودک خود به زبان ساده توضیح دهید که اندام تناسلی او قسمتی شخصی است و هیچ کس به جز خود کودک و والدین در حین استحمام یا بردن کودک به دستشویی حق ندارد آن را مشاهده یا لمس کند. همچنین این موضوع را برای او توضیح دهید که خود کودک نیز نمی‌تواند اندام خصوصی افراد دیگر را لمس یا مشاهده کند.

3- کنجکاوی جنسی کودکان | میان جمع به کودک واکنش نشان ندهید

اگر رفتاری نظیر لمس آلت تناسلی در میان جمع از کودک سر زد، تلاش کنید از تکنیک حواس پرتی استفاده کنید. کمک گرفتن از اسباب بازی‌ها یا برنامه‌های کارتونی مورد علاقه کودک از جمله اقدامات موثری است که در آن زمان می‌توانید انجام دهید.

4- سوال‌های کودک را نادیده نگیرید

یکی از اشتباهات رایج والدین در برخورد با کنجکاوی جنسی کودکان و تربیت جنسی این است که فکر می‌کنند اگر سوال کودک را بی جواب بگذارند و از پاسخ دادن طفره بروند، کودک سوال خود را فراموش می‌کند. این در حالیست که اکثر کودکان وقتی جواب سوال را نمی‌گیرند دچار مشغولیت ذهنی بیشتری در مورد آن می‌شوند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که به زبان ساده به سوالات کودک پاسخ دهید.

5- از دادن اطلاعات اضافی خودداری کنید

قبل از پاسخ دادن به فرزندتان سعی کنید سوال او را درک نمایید و ببینید او به چه میزانی از اطلاعات نیاز دارد. دادن اطلاعات زیاد، پیچیده و نامتناسب با سن او باعث ایجاد سوالات بیشتر و بروز مشکل برای کودک می‌شود. در نتیجه تا حد امکان سعی کنید به ادبیات کودکانه نزدیک شوید و بیش از نیاز فرزندتان اطلاعات فراهم نکنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه واکنش مناسب به کنجکاوی جنسی کودکان می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

اگر کودک تلاش کرد با همسالان خود رابطه جنسی برقرار کند چه کار کنیم؟

طبق نظر متخصصین هرگونه تلاش جدی برای انجام عمل جنسی شبیه آنچه بزرگسالان انجام می‌دهند برای کودکان امری غیر نرمال است. در این شرایط لازم است از یک روانشناس کودک برای بررسی مشکل فرزند خود کمک بگیرید. 

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره