طول درمان افسردگی

طول درمان افسردگی وابسته به عوامل متعددی است و می‌تواند از یک ماه تا چند سال متغیر باشد. با توجه به هزینه‌ها و اهمیت زمان، تمایل به کوتاه‌تر شدن این بازه زمانی امری طبیعی است. اما محدودیت اصلی برای کوتاه شدن روند درمان، ماهیت خود بیماری است که ریشه در باورها و افکار بیمار دارد، یعنی آن بخش از تفکر که سال‌ها برای شکل‌گیری آن، زمان صرف شده. شاید یک روز انسان بتواند با باز کردن جمجمعه کسی طرز تفکر، علایق و یا داستان زندگی او را تغییر بده! تا به امروز بهترین و سریع‌ترین روش‌های درمان‌افسردگی توسط روانشناسان ارائه شده است که درباره طول زمان هر کدام در ادامه شرح داده‎‌ایم. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

 

طول درمان افسردگی با توجه به علائم بیماری 

افسردگی که از آن به عنوان سرماخوردگی اختلالات روانی یاد می‌شود، یکی از مشکلات خلقی نسبتا شایع است که می‌تواند افراد را در همه رده‌های سنی درگیر خود کند. قبل از ارائه درمان باید این اختلال را از حالت‌هایی نظیر احساس غمگینی یا دلگرفتگی ساده تشخیص داد. چرا که این حالت‌ها وضعیتی گذرا هستند و معمولا در پاسخ به رویدادهای بیرونی خاص بروز یافته‌اند. برای شروع درمان افسردگی کلیک کنید.

توجه به دورها و اپیزودهای افسردگی

در افسردگی اساسی فرد دست کم به مدت دو هفته در اکثر اوقات روز احساس غمینی مفرط می کند و یا از مسائلی که قبلا برایش لذت بخش بوده‌اند لذت نمی‌برد. هم چنین در افسردگی فرد در کنار خلق افسرده علائم دیگری را نیز تجربه می‌کند که از جمله آن ها می توان به بروز تغییراتی در الگوی خواب و اشتها، کندی روانی- حرکتی، کاهش تمرکز، احساس گناه، افکار مرگ و خودکشی اشاره کرد. برای آشنایی با علائم افسردگی کلیک کنید.

از دیگر نکاتی که در مورد افسردگی حائز اهمیت است این است که نشانه‌ها دائم در یک سطح نیستند و ممکن است شدت آن‌ها کم و زیاد شوند. برخی بیماران بع محض شروع و دریافت درمان احساس بهبودی کرده و درمان را رها می‌کنند، در حالی که درمانگر هنوز تاییدی برای ترک روند درمان را نداده، کاهش موقتی نشانه‌های افسردگی ممکن است حتی بدون درمان نیز اتفاق بیافتد، بنابراین اگر قصد بهبودی کامل را دارید بدون نظر درمانگر خود جلسات را ناتمام نگذارید.

بیشتر بخوانید : بازگشت افسردگی

طول درمان افسردگی

امروزه برای درمان افسردگی از درمان‌های مختلفی استفاده می‌شود که سرعت اثربخشی هرکدام با یکدیگر متفاوت است از جمله رایج‌ترین درمان‌ها در این زمینه می‌توان به درمان با رویکرد شناختی- رفتاری، استفاده از داروهای ضدافسردگی و درمان‌های روان پویشی اشاره کرد.

در این میان، رویکرد شناختی رفتاری برای درمان افسردگی بیشترین اثربخشی را طبق مطالعات تحقیقاتی از خود نشان داده است. میزان سرعت این اثربخشی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخورداری از مشکلات روانشناختی دیگر و شدید بودن افسردگی از جمله عواملی هستند که روند درمان را کند می‌سازند.

با این حال رویکرد شناختی رفتاری معمولا به عنوان درمان کوتاه مدت برای افسردگی در نظر گرفته می‌شود؛ این در حالی است که درمان‌های روان پویشی که بر مبنای نظریه روانکاوی قرار دارند اغلب به عنوان درمان‌های بلند مدت شناخته شده و بیش از یک سال روند انجام‌شان به طول می‌انجامد. پژوهش‌های بالینی همچنین بیانگر این نکته هستند که اگر درمان‌های دارویی در ترکیب با روان درمانی به خصوص روان درمانی با رویکرد شناختی- رفتاری قرار بگیرد، طول مدت درمان افسردگی کاهش یافته و اثربخشی نیز تا حد قابل توجهی بالا می‌رود.

طول درمان افسردگی با داروهای ضد افسردگی

بعضی‌ها فکر می‌کنند که بلافاصله بعد از خوردن داروهای ضد افسردگی باید علائم این اختلال در آن ها فروکش کند. این در حالی است که همه ضدافسردگی ها برای تاثیرگذاری به دست کم دو هفته زمان نیاز دارند. در حقیقت علائم بهبودی اغلب 2 هفته پس از شروع درمان خود را نشان می‌دهند. افرادی که از این مسئله اطلاع ندارند ممکن است از سر ناآگاهی داروی خود را بدون مشورت پزشک بسیار زود قطع کرده یا دوز آن را به طور سرخود افزایش دهند. این در حالی است که هرگونه تغییر در روند استفاده از داروهای ضد افسردگی حتما باید زیر نظر متخصص صورت بگیرد. در غیر این صورت ممکن است عوارض ناخوشایندی را برای فرد به همراه بیاورد.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

 آیا درمان افسردگی با دارو زودتر جواب می دهند؟

داروهای ضد افسردگی برای اثربخشی به دست کم دو هفته زمان نیاز دارند.استفاده از آن ها تنها در شرایطی که افسردگی شدید وجود دارد و درمان‌های دیگر پاسخگویی چندانی ندارند توصیه می‌شود.

آیا افسردگی در کمتر از 6 ماه قابل درمان است؟

طول درمان افسردگی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به شدت افسردگی، وجود سایر اختلالات روانشناختی و نوع درمان انتخاب شده توسط درمانگر اشاره کرد. در مواردی که فرد به افسردگی خفیف تا متوسط مبتلاست و درمانگر از رویکرد شناختی رفتاری استفاده می‌کند احتمالا طول درمان چیزی در حدود کمتر از 6 ماه هست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره