روش های مدیریت نیاز های جنسی نوجوان

مدیریت نیاز های جنسی نوجوان یکی از مسائلی است که با ورود به دوران بلوغ برای هر دو جنس پیش می‌آید. والدین نیز اغلب راهی برای حل این موضوع ندارند و در مورد آن سکوت کرده و هیچ آموزشی نمی‌دهند. اما بدن نوجوان منتظر اجازه والدین نمانده و با تولید هورمون‌های جنسی میل شدیدی به برقراری رابطه با جنس مخالف ایجاد می‌کند. در این زمان اگر دختر و پسر برای مواجهه با این شرایط آموزش ندیده باشند و یا آمادگی لازم را نداشته باشند، مشکلات متعددی را تجربه خواهند کرد. برای دریافت مشاوره نوجوان کلیک کنید.

اهمیت مدیریت نیاز های جنسی نوجوان

نوجوانی زمانی است که فرد به‌صورت طبیعی با نیازهای جنسی مواجه می‌شود و به همین خاطر شاید این سؤال پیش بیاید که اگر این موضوع بخشی از روند رشد نوجوان است، چرا باید آن را مدیریت کرد و یا بی‌توجهی به مدیریت این نیاز چه پیامدهایی خواهد داشت. در درجه اول به این نکته توجه داشته باشید که مدیریت نیاز جنسی به معنای سرکوب یا انکار واقعیت نیست و شما هرگز نمی‌توانید این نیاز را به‌طورکلی از بین ببرید. اما مدیریت صحیح به این معناست که از بروز رفتارهای خطرناکی که می‌تواند در آینده باعث پشیمانی فرد باشد، جلوگیری کنید.

یکی از ویژگی‌های نوجوانی این است که آن‌ها بیش از آنکه با استفاده از منطق‌شان تصمیم بگیرند، از روی احساس و یا تحت تأثیر گروه همسالان دست به کارهای مختلف مانند استفاده از مواد مخدر، برقراری رابطه جنسی، درگیری با دیگران یا هر رفتار نامناسب دیگر می‌زنند. به همین خاطر است که نیازهای این گروه سنی می‌بایست تحت مدیریت قرار بگیرد تا از بروز پیامدهای منفی جلوگیری شود. نوجوانان به دلیل آگاهی کمتر یا ضعفی که در توانایی مراقبت از خود دارند، ممکن است با مشکلات بسیاری ازجمله خطر بروز تجاوز، ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، بارداری‌های ناخواسته و یا انواع اختلالات رفتاری در رابطه جنسی مواجه شوند.

6 راهکار برای مدیریت نیاز های جنسی نوجوان

در ادامه به هفت روش برای مدیریت نیاز جنسی در دوران نوجوانی اشاره کرده‌ایم. شاید شما هم برخی از آن‌ها را بدانید و حتی به آن‌ها عمل کرده باشید، اما باز هم نتوانسته‌اید به نتیجه دلخواه برسید. در این زمان حتما برای ارزیابی وضعیت به مشاورین مراجعه کنید. روانشناسان با بررسی شرایط به شما کمک می‌کنند تا راهکار مناسب‌تری را جایگزین کنید.

1- محرک‌های جنسی را کاهش دهید

اولین راهکار برای کاهش تمایلات جنسی این است که وجود این محرک‌ها را در محیط اطراف کاهش دهید. همه ما به تجربه متوجه این موضوع شده‌ایم که اگر یک پدیده یا نشانه‌های آن مرتباً در اطراف ما وجود داشته باشد فراموش کردن آن سخت خواهد بود. به همین خاطر اگر می‌خواهید درگیر نیازهای جنسی نشوید یا حداقل شدت آن‌ها را کاهش دهید یکی از راهکارها این است که تا جای ممکن این‌گونه محرک‌ها را کاهش دهید. حضور در جمع‌های دوستانه یا صفحاتی از فضای مجازی که دائماً از این موضوعات صحبت می‌کنند، تماشای فیلم یا مطالعه کتاب‌هایی با محتوای نامناسب، عکس یا فیلم‌های پورنوگرافی و هر چیز دیگری که می‌تواند شما را دچار این تصور کند در این گروه قرار می‌گیرند.

2- مدیریت نیاز جنسی نوجوان با ورزش منظم

تحقیقات نشان می‌دهد رکود و نداشتن تحرک بدنی در کنار افزایش افکار و نیازهای جنسی باعث بلوغ زودرس نیز می‌شود. علاوه بر این ورزش کردن باعث افزایش شادی و نشاط و بالا رفتن روحیه فرد می‌شود. به همین خاطر داشتن عادات ورزشی منظم یا دنبال کردن یک ورزش به‌صورت حرفه‌ای ازجمله مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید.

3- پر کردن اوقات فراغت

اگر می‌خواهید چیزی را از ذهنتان بیرون کنید یک روش مناسب این است که برنامه‌ها و اهداف جدیدی برای خود فراهم کنید. خالی بودن زمان‌های شما یکی از محرک‌هایی است که می‌تواند توجهتان را به سمت مسائل جنسی جذب کند. به همین خاطر بهتر است تلاش کنید تا جایی که می‌توانید زمان‌های خالی خود را کاهش دهید و ذهنتان را با دغدغه‌های مختلف پر کنید.

4- صحبت کردن با نوجوان

یکی از راهکارهای مؤثر درزمینهٔ مدیریت نیاز جنسی نوجوان که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که با فرزندتان صحبت کرده و آگاهی‌های لازم درزمینهٔ مسائل جنسی را به او بدهید. علاوه بر این به آن‌ها آموزش دهید که در مقابل درخواست رابطه جنسی از جانب دیگران چطور می‌بایست برخورد کنند. برای مثال به دخترانتان آموزش دهید اگر پسری به آن‌ها بگوید نداشتن رابطه جنسی با من به این معناست که تو مرا دوست نداری یا این یک نیاز طبیعی در همه انسان‌هاست که دلیلی برای انکارش وجود ندارد او می‌بایست چطور به این صحبت‌ها پاسخ دهد؟ و یا اگر دوستان پسرتان او را به خاطر نداشتن رابطه جنسی تحقیر می‌کنند رفتار صحیح چگونه است؟

بسیاری از بحران‌های دوره نوجوانی به این خاطر اتفاق می‌افتد که نوجوانان علی‌رغم داشتن آگاهی از خطرات، رفتار صحیح در موقعیت‌های بحرانی را نمی‌شناسند. به همین خاطر سعی کنید رابطه دوستانه‌ای با فرزندتان داشته باشید تا بتوانید در جریان مسائل قرار گرفته و او را راهنمایی کنید.

5- کنجکاوی‌های نوجوان را سرزنش نکنید

نوجوانی دوره سنی است که نیازهای جنسی و همین‌طور میل به برقراری رابطه با جنس مخالف در فرزند شما سر برمی‌آورند. این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها کنجکاوی‌هایی راجع به موضوعات مختلف جنسی داشته باشند، درباره این موضوعات سؤال کنند و یا از راه‌هایی مثل صحبت با دوستان یا گشتن در فضای مجازی به دنبال ارضا کنجکاوی‌هایشان باشند. اگر متوجه چنین مسائلی در فرزند خود شده‌اید بهتر است از هرگونه رفتار نامناسب، پرخاش یا سرزنش آن‌ها اجتناب کنید و به خاطر داشته باشید اگر فرزندتان احساس کند نمی‌تواند در محیط خانه برای سؤالاتش پاسخی پیدا کند این کار را به‌صورت پنهانی و از راه‌های دیگری جست‌وجو می‌کند که تسلط شما را بر شرایط موجود کاهش می‌دهد.

6- بازسازی ارتباط والدین و نوجوان

نوجوانی دوران گذار از کودکی به بزرگسالی است، بسیاری از والدین بنا به عادت با فرزندشان مانند کودکان برخورد می‌کنند، در حالی که نیازهای رشدی و روانی نوجوان تغییر کرده و باید متناسب با این نیازهای جدید با او برخورد کرد. اعطای مسئولیت، همفکری با نوجوان، نظرسنجی از او، تغییر در حدود اختیارات، تشویق و تعریف از ویژگی‌های مثبت و… از جمله اقداماتی است که موجب تقویت خودباوری نوجوان و هدف گزینی مناسب او می‌شود. نوجوان نیز می‌تواند با بالابردن آگاهی و رفتار بالغانه‌تر به والدین اطمینان کافی برای کسب این برخودها از جانب آن‌ها بدهد. یعنی این فرایند دو طرفه بوده و هم نوجوان و هم والدین با تغییر رفتار می‌توانند بر چگونگی این رابطه تاثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید : تربیت نوجوان

7- کمک گرفتن از مشاورین کودک و نوجوان

تربیت نوجوان و به‌خصوص تربیت جنسی ازجمله مسائلی هستند که اهمیت زیادی دارند و بی‌توجهی نسبت به آن‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلات بسیاری شود. به همین خاطر بهتر است درزمینهٔ نیازهای جنسی نوجوان و مدیریت آن‌ها، دوره بلوغ و همین‌طور نحوه پاسخگویی به نیازهای جدید نوجوان از یک مشاور متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

مشاورین با توجه به تخصص و تجربه‌ای که دارند می‌توانند راهکارهای مناسبی را در این زمینه به شما ارائه کنند و از بروز برخی مشکلات یا شدت گرفتن پیامدهای آن‌ها جلوگیری کنند. ازجمله نکاتی که می‌توانید راجع به آن‌ها از مشاورین کمک بگیرید می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • متوجه رفتارهایی مانند خود ارضایی، برقراری رابطه جنسی با دوستان یا جنس مخالف در فرزندتان شده‌اید.
  • گرایش به تصاویر یا فیلم‌های پورنوگرافی
  • ناتوانی از پاسخ دادن به کنجکاوی‌های جنسی نوجوان
  • راهکارهای مدیریت نیاز جنسی به هر دلیلی در فرزند شما پاسخ نداده است

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوانان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

چه راه‌هایی برای مدیریت نیاز جنسی نوجوان وجود دارد؟

کاهش محرک‌های محیطی، پر کردن اوقات فراغت و ورزش منظم ازجمله راهکارهایی هستند که می‌تواند در این شرایط کمک‌کننده باشد. آگاهی بخشی به نوجوان و آموزش اینکه در مقابل این درخواست‌ها از سوی دیگران چگونه باید پاسخ دهد نیز اهمیت بسیاری دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره