تاثیر فیلم پورن بر نوجوان چگونه است

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تاثیر منفی فیلم پورن بر نوجوان بر عملکرد تحصیلی و توانایی او در کنترل نیازجنسی قابل ملاحظه هست. نوجوانی بازه سنی است که فرزندتان برای اولین بار با نیازهای جنسی خود مواجه شده، اما راه کنترل آن‌ها را بلد نیست و به همین خاطر احتمالاً به سمت تماشای فیلم‌های پورن، خودارضایی یا بسیاری از مشکلات دیگر کشیده می‌شود. طبیعتاً وظیفه والدین این است که فرزندشان را از این خطرها دور نگه دارند اما تا آموزشی نباشد نتیجه‌ای هم نمی‌توان انتظار داشت. در ادامه ابتدا به دلایل و تاثیرات و راه‌های مناسب برای جلوگیری از این موضوع پرداخته‌ایم. برای دریافت مشاوره نوجوان کلیک کنید.

دلایل تماشای پورنو گرافی در نوجوانی

پیش از هر چیز باید دید که چرا نوجوانان به تماشای فیلم‌های پورن علاقه نشان می‌دهند؟ فرزندتان در این سن برای نخستین بار با نیازهای جنسی خود مواجه می‌شود. این نیازها کاملاً واقعی هستند و نوجوان را به سمت برقراری رابطه جنسی می‌کشانند، در حالی که راهکارهای کنترل نیاز جنسی را نمی‌داند و همین‌طور در فضایی قرار گرفته که فیلم‌های پورنوگرافی به‌راحتی و از طریق اینترنت یا تلفن همراه در دسترس او قرار دارند. این مسئله در کنار کنجکاوی‌هایش به کشف جنس مخالف و رابطه جنسی باعث می‌شود تا نسبت به تماشای این فیلم‌ها علاقه پیدا کند. برای اشنایی با خصوصیات دوران نوجوانی کلیک کنید.

تأثیر تماشای فیلم پورن بر نوجوان

تماشای فیلم یا عکس‌های پورنوگرافی در هر زمان و برای هر گروه سنی می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد، اما تأثیرات آن در میان نوجوانان بیشتر خواهد بود. ازجمله تأثیراتی که این موضوع روی نوجوانان خواهد داشت می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اختلال در عملکرد جنسی

یکی از اولین تأثیرات منفی پورنوگرافی این است که با مشاهده این تصاویر احساس می‌کنید واقعیت رابطه جنسی همان چیزی است که می‌بیید. این موضوع باعث می‌شود نوجوان نسبت به خود و بدنش احساس مطلوبی نداشته باشد و در آینده نیز احتمالاً از برقراری رابطه جنسی سالم با دیگران ناتوان خواهد بود. زیرا سلول‌های عصبی مغز از ابتدا با موضوعاتی که در پورنوگرافی دیده می‌شود تحریک شده و این باعث می‌شود تا نتوانند از یک رابطه معمولی لذت ببرند. علاوه بر این نداشتن احساس رضایت از عملکرد جنسی باعث مشکلات بسیاری ازجمله سردمزاجی خواهد شد. برای آشنایی با مدیریت نیاز جنسی نوجوان کلیک کنید.

تاثیر فیلم پورن بر نوجوان | ناهنجاری‌های جنسی

صنعت پورنوگرافی معمولاً ناهنجاری‌هایی مثل رابطه‌های جنسی گروهی، سکس مقعدی یا روابط پر از خشونت را نشان می‌دهند و تماشای این محتواها برای طولانی‌مدت باعث می‌شود تا احساس کنید این روابط مشکلی ندارند. به عبارتی مشاهده این شکل از رابطه باعث می‌شود تا به داشتن چنین روابطی تشویق شوید و این می‌تواند نوجوان را در معرض ناهنجاری‌های بسیاری قرار دهد که درگیری با بیماری‌های مقاربتی یکی از پیامدهای منفی آن است.

مشکلات روحی

تحقیقات نشان می‌دهد میزان اضطراب و افسردگی در نوجوانانی که به تماشای فیلم‌های پورن علاقه دارند بیش از سایر همسالان است. این موضوع می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. برای مثال ممکن است نوجوان به دلیل باورهای اخلاقی یا مذهبی از تماشای این برنامه‌ها احساس گناه کند و یا ممکن است درگیری ذهنی با این فیلم‌ها باعث شود از رسیدگی به سایر برنامه‌های روزانه خود مثل تحصیل یا ورزش جا بمانند.

تاثیر فیلم پورن بر نوجوان | اعتیاد به پورنو گرافی

اعتیاد به پورنوگرافی یکی از جدی‌ترین آسیب‌های تماشای این فیلم‌ها است. درواقع میزان تحریک مغزی و همین‌طور لذتی که به دنبال تماشای این فیلم‌ها برای‌ نوجوان ایجاد می‌شود تأثیری مشابه استفاده از مواد مخدر دارد و باعث می‌شود تا ذهن نوجوان او را برای انجام دوباره این کار تحریک کند و این می‌تواند تا جایی پیش برود که نوجوان از بسیاری از کارهای روزانه برای تماشای فیلم‌های پورن دست بردارد.

وظایف والدین در از بین بردن تاثیر فیلم پورن بر نوجوان

اولین و مهم‌ترین چیزی که فرزندتان را به سمت تماشای فیلم‌های پورن می‌کشاند کنجکاوی است. بسیاری از والدین احساس می‌کنند نباید راجع به مسائل جنسی با فرزندشان صحبت کنند و این باعث می‌شود او به دنبال پیدا کردن پاسخ سؤال‌هایش از راه‌های دیگر باشد. به همین خاطر سعی کنید رابطه دوستانه‌ای با فرزندتان داشته باشید و اطلاعات لازم درزمینهٔ بلوغ و همین‌طور مسائل جنسی را خودتان به او بدهید.

اگر متوجه شده‌اید فرزندتان به پورنوگرافی علاقه دارد، سعی کنید تا جای ممکن از رفتارهای تند و تنبیه نوجوان خودداری کنید. در این شرایط با او دوستانه صحبت کنید و سعی کنید برای این موضوع راه‌حل دیگری پیدا کنید. به خاطر داشته باشید بدرفتاری تنها باعث خواهد شد تا فرزندتان ازاین‌پس مخفیانه به رفتارهای خود ادامه دهد.

اهمیت مشاوره

نوجوانی دوره سنی بسیار بحرانی است که با حجم زیادی از تغییرات همراه است، درحالی‌که برای آن‌ها به حد کافی آماده نیستند و این می‌تواند شرایط روحی او را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد. به همین خاطر بهتر است در تربیت فرزند نوجوان خود از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. آشنایی با بلوغ و تغییرات آن و همین‌طور راهکارهای کنترل نیاز جنسی ازجمله موضوعاتی هستند که یک مشاور می‌تواند در مورد آن‌ها به فرزند شما کمک کند. علاوه بر این کمک گرفتن از مشاورین درصورتی‌که فرزندتان درگیر اعتیاد به تماشای پورنوگرافی و یا روابط جنسی زودهنگام شده می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوانان می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

تماشای فیلم پورن چه تأثیرات منفی روی نوجوان خواهد داشت؟

افزایش احتمال ناهنجاری‌ها و کژکاری‌های جنسی، اعتیاد به فیلم‌های پورن و همین‌طور بیماری‌های روحی ازجمله پیامدهای منفی تماشای این فیلم‌ها می‌باشد.

چطور از تماشای فیلم پورن در فرزندم جلوگیری کنم؟

تا جای ممکن با تندی و پرخاشگری با فرزندتان رفتار نکنید و سعی کنید موضوعات جنسی را برای وی توضیح بدهید تا به دلیل کنجکاوی‌های جنسی به سراغ این محتواها نرود.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره